Program TV na dziś: "Okupowani" od Jo Nesbo, "Piękny umysł" z Russellem Crowe, Jake Gyllenhaal jako "Wolny strzelec" i "Meandry historii" w dokumentalnej serii [POLECAJ TV - ŚRODA]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 2.12

Zgodnie z nowym trendem, nie będę Wam zabierał czasu, kierując od razu do lektury Polecają. Uwagę zwracam tylko na premierę serialu "Okupowani" wg Jo Nesbo w Ale kino+, na zwiewną komedię romantyczną "Powiedz tak" w TVP 2 do przytulenia, i Harrisona Forda z Michelle Pfeiffer pod dużym napięciem w "Co kryje prawda" w TVN. I dwa znakomite dokumenty: "Meandry historii" w Planete+ i "15 stron świata" w TVP Kultura o wybitnym twórcy i realizatorze muzyki elektroakustycznej. Wszystko znajdziecie w punktach niżej. Polecaj oczywiście wraca jutro, a tymczasem bardzo dobrej życzę środy. Bardzo.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

W cieniu chwały (Pride and Glory) - dramat kryminalny, USA/Niemcy 2008, reż. Gavin O'Connor, wyk. Edward Norton, Colin Farrell, Jon Voight, Noah Emmerich (125 min)

Policjanci giną podczas zasadzki w mieszkaniu dilera narkotyków. Dochodzenie ujawnia korupcję w policji. Okazuje się, że w aferę zamieszany jest nawet szwagier niezłomnego głównego bohatera. ŚWIETNIE ZREALIZOWANE POLICYJNE KINO POD NAPIĘCIEM.

TVN 7 godz. 20:00

Piękny umysł (A Beautiful Mind) - dramat psychologiczny, USA 2001, reż. Ron Howard, wyk. Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly, Christopher Plummer (135 min)

Biografia Johna Forbesa Nasha, genialnego matematyka, twórcy teorii gier niezespołowych, laureata Nagrody Nobla w 1994 roku. Ale historia wyjątkowa nie tylko dlatego. Film znakomity, ale to jeden z tych, które oglądać z pełną satysfakcją można tylko raz. ZASKAKUJE TYLKO RAZ, ALE I TAK DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Canal+ Film godz. 20:00

Wolny strzelec (Nightcrawler) - thriller, USA 2014, reż. Dan Gilroy, wyk. Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Riz Ahmed, Bill Paxton (112 min)

Premiera w telewizorze. Bezrobotny, ale ambitny Jake Gyllenhaal zachęcony przez szefową wiadomości jednej z stacji telewizyjnych w Los Angeles decyduje się zarabiać na życie jako łowca sensacji. I filmuje coraz brutalniejsze zdarzenia. Co wkrótce będzie miało poważne konsekwencje również dla niego. DO ZOBACZENIA.

Polsat godz. 20:40

Klik: I robisz, co chcesz (Click) - komedia, USA 2006, reż. Frank Coraci, wyk. Adam Sandler, Kate Beckinsale, Christopher Walken, David Hasselhoff (107 min)

Pan Michael jest architektem i chciałby być również dobrym mężem i ojcem, ale kosztem rodzinnego ciepełka ciężko pracuje, bo ma nadzieję, że szef go doceni i zaproponuje mu wejście w spółkę. I pewnego dnia kupuje od ekscentrycznego sprzedawcy elektroniczny pilot, który jak się okazuje daje mu władzę nie tylko nad telewizorem, ale także trochę nad życiem. Bo od tej chwili może je przesuwać do woli w obie strony. PILOT MARZENIE, ALE TYM RAZEM NIE TRZEBA PRZEWIJAĆ. OGLĄDA SIĘ.

 

TVP 2 godz. 22:20

Powiedz tak (The Wedding Planner) - komedia romantyczna, USA/Niemcy 2001, reż. Adam Shankman, wyk. Matthew McConaughey, Jennifer Lopez, Bridgette Wilson, Justin Chambers (99 min)

Piękna organizatorka wesel, jak ten szewc który bez butów życie całe chodzi, czeka na własnego narzeczonego. I niespodziewanie - bo przecież romantyczne komedie tak lubią nas zaskakiwać, prawda? - zakochuje się w narzeczonym swojej klientki. RUTYNOWE, BEZPIECZNE, WIĘC PEWNIAK ;)

 

TVN godz. 22:30

Co kryje prawda (What Lies Beneath) - thriller, USA 2000, reż. Robert Zemeckis, wyk. Harrison Ford, Michelle Pfeiffer, Diana Scarwid, Miranda Otto (130 min)

Państwo doktorostwo przenoszą się do domu nad jeziorem. Dzieci poszły w świat, on całymi dniami pracuje, więc ona czuje się samotna. I wtedy zaczyna mieć wrażenie, że ktoś ją obserwuje. Jakiś duch, czy coś. Bo nawet w lustrze widzi jakąś młodą kobietę czasami. I tajemnicze słyszy szepty. Mąż jednak słyszeć o tym nie chce. Pani nie daje za wygraną i odkrywa przykrą, nie tylko dla niej, prawdę. JEST KLIMAT, JEST MICHELLE PFEIFFER, JEST NIEŹLE.

TVP Kultura godz. 22:30

Cygan (Cigán) - dramat obyczajowy, Czechy/Słowacja 2011, reż. Martin Šulik, wyk. Miroslav Gulyas, Martina Kotlarova, Jan Mizigar, Attila Mokoš (102 min)

Film z zacnym przesłaniem. Rzecz jest o Adamie, który mieszkając w romskiej wiosce ma przed sobą tylko biedę, bezrobocie, i tumiwisizm. I stoi przed wyborem między życiem zgodnie z prawem ludzkim i boskim, a dającą jako taką nadzieję na zamożniejszą przyszłość na Ziemi nieuczciwością. Za pierwszym stoi miejscowy ksiądz, a po drugiej stronie ojczym. I pojawi się pytanie do czego, do kogo będzie mu bliżej. Temu chłopcu. PRZYGNĘBIAJĄCE, ALE Z PRZESŁANIEM.

Polsat godz. 22:50

Big Love - dramat obyczajowy, Polska 2012, reż. Barbara Białowąs, wyk. Aleksandra Hamkało, Antoni Pawlicki, Robert Gonera, Dobromir Dymecki (95 min)

Koszmarek w ważnej sprawie. Nastolatka poznaje starszego od siebie chłopaka, który wprowadza ją w świat miłości, namiętności i seksu. A wkrótce związek zaczyna nabierać toksycznego charakteru. NA WAŻNY TEMAT, ALE STRASZNIE SŁABO.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Okupowani (Occupied) - serial sensacyjny, Norwegia/Francja/Szwecja 2015, reż. John Andreas Andersen, wyk. Ingeborga Dapkunaite, Ragnhild Gudbrandsen, Kristin Braut-Solheim, Selome Emnetu (2x45 min)

Premiera w telewizorze. Świat w kryzysie, głównie energetycznym. Rosja, w porozumieniu z Unią Europejską okupuje Norwegię, żeby zabezpieczyć zapasy ropy naftowej dla innych krajów. DZISIAJ NAJLEPSZE! A tu więcej o serialu .

HBO Comedy godz. 20:10

Matka jest tylko jedna (Significant Mother) (2) - serial komediowy, USA 2015, reż. John Putch, Tripp Reed, wyk. Josh Zuckerman, Krista Allen, Nathaniel Buzolic, Emma Fitzpatrick (20 min)

Premiera drugiego z dziewięciu odcinków zabawnego, ale umiarkowanie, serialu o początkującym restauratorze, który dowiaduje się, że jego przyjaciel ma romans z jego matką. DO ZOBACZENIA.

TVP 1 godz. 20:25

W pułapce miłości (Un burka por amor) - dramat obyczajowy, Hiszpania 2009, reż. Manuel Estudillo, wyk. Olivia Molina, Rafael Rojas, Hatim Abdelghafour, Aizzoune Abdelkader (55 min)

Pierwsza z trzech części opowieści o hiszpance, która wychodzi za mąż za Afgańczyka, jedzie z nim do Afganistanu spotkać się z jego rodziną i zderza się z odmienną kulturą. Mąż też jakby zmienił się. Za wszelką cenę pani chce wrócić do Hiszpanii, ale to okazuje się nie być takie proste. SZAŁU NIE MA, ALE SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

15 stron świata - film dokumentalny, Polska/Niemcy 2014, reż. Zuzanna Solakiewicz (80 min)

Wielokrotnie nagradzany i głośny dokument o Eugeniuszu Rudniku - pierwszym w Polsce realizatorze muzyki elektroakustycznej, który zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Był członkiem legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ'ów. BARDZO WARTO GO POZNAĆ I WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Discovery godz. 21:00

Ginący świat (Racing Extinction) - film dokumentalny, USA/Chiny/ Indonezja/Meksyk/Wlk.Bryt. 2015, reż. Louie Psihoyos, wyk. Elon Musk, Louie Psihoyos, Jane Goodall, Leilani Münter (90 min)

Premiera w telewizorze. Zdobywca Oscara, Louie Psihoyos z ekipą o dwóch zagrożeniach, które powodują wymieranie ekosystemów na Ziemi. Jednym jest handel dzikimi zwierzętami, a drugim emisja gazów cieplarnianych i zakwaszanie oceanów. LEPIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

13 Ulica godz. 22:00

Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie 2 - serial dokumentalny, Polska, prowadzący Zbigniew Urbański (40 min)

Premiera. W tym odcinku analizie zostanie poddany Leszek Pękalski, "Wampir z Bytowa", który między 1984 a 1992 rokiem zabił co najmniej 17 osób, przyznał się kilkudziesięciu zabójstw, a skazany został za jedno. I niebawem kończy mu się wyrok. Podczas wizji lokalnych ze szczegółami opowiadał o popełnionych zbrodniach. PRZYKRA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:00

Meandry historii (Twisted History) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2012, reż. Steven Green (52 min)

Premiera. Najbardziej przełomowe wydarzenia XX wieku to efekty przypadkowych spotkań, dziwnych znajomości i odrobiny szczęścia. Serial opowiada o najdziwniejszych faktach i spotkaniach, które zmieniły dzieje. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

HBO 2 godz. 22:00

Chuck Norris kontra komunizm (Chuck Norris vs. Communism) - film dokumentalny, Rumunia/Wielka Brytania/Niemcy 2015, reż. Ilinca Calugareanu, wyk. Irina Margareta Nistor, Ana Maria Moldovan, Dan Chiorean, Valentin Oncu (81 min)

Premiera w telewizorze. O Rumunii, która pod rządami Nicolae Ceau?escu była kompletnie zamknięta na świat. Ale ludzie po kryjomu przekazywali sobie kasety VHS z filmami, których gwiazdami byli m.in. Jean-Claude Van Damme, Sylvester Stallone i Chuck Norris. No i reżyserka filmu próbuje uzasadnić śmiałą tezę, że najbardziej niedocenionym przez władze wrogiem okazały się właśnie te kasety VHS. NIEZŁA ROBOTA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "Kull Zdobywca", czyli efektowna, ale bardzo średnia przygodówka z Tią Carrere (96 min)

Cinemax o godz. 20:15 "Neruda", czyli premiera chilijskiej biografii człowieka nietuzinkowego, zrealizowana ciekawie (92 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Czerwona Planeta", czyli Val Kilmer na Marsie może zostać sam, nieźle (106 min)

TV Puls o godz. 22:05 "6-ty dzień", czyli mało ważne SF z Arnoldem Schwarzeneggerem z 2000 roku (119 min)

Stopklatka TV o godz. 22:45 "Znaki", czyli kosmici nawiedzają Mela Gibsona i dzieci jego (102 min)

Polsat Film o godz. 22:55 "To tylko seks", czyli całkiem udana komedia romantyczna Justinem Timberlake'em i Milą Kunis (99 min)

TVP 1 o godz. 23:15 "Spisane na straty", czyli taka sobie sensacja na dobranoc (85 min)