Program TV na dziś: Cher i Christina Aguilera w "Burlesce", Al Pacino i Helen Mirren w biograficznym "Phil Spector", i Kinbaku, czyli podniecająca sztuka wiązania [POLECAJ TV - 03.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 3.12

Do zestawienia, które znajdziecie niżej, dorzucam jeszcze bardzo lubianą przeze mnie "Halę odlotów" w TVP Kultura o godz. 20:20. Temat dzisiejszej dyskusji, to "Czy można zarazić się zbrodnią?". Z filmów polecam najmocniej dwa, premierę "Drogi krzyżowej" w Ale kino+, otwierającą grudniowy cykl "Kino mówi: Niewinni" i premierę Phil Spector" z genialnym udziałem Ala Pacino w HBO. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę czwartku. Bardzo.

FILM

Polsat godz. 20:10

Burleska (Burlesque) - film muzyczny, USA 2010, reż. Steve Antin, wyk. Cher, Christina Aguilera, Eric Dane, Cam Gigandet (119 min)

Utalentowana dziewczyna w poszukiwaniu sławy i spełnienia przyjeżdża do Los Angeles. Trafia do rewii, spełnia swój sen o karierze, ale przekona się, że popularność to nie tylko przyjemności. Bardziej do słuchania niż oglądania, ALE PRZYJEMNY.

HBO godz. 20:10

Turniej (Le tournoi) - dramat obyczajowy, Francja 2015, reż. Elodie Namer, wyk. Lou de Laâge, Michelangelo Passaniti, Magne-Havard Brekke, Viktoria Kozlova (80 min)

Premiera w telewizorze. W hermetycznym świecie szachistów rzecz się dzieje. Młody faworyt międzynarodowych zawodów nie dopuszcza do siebie myśli o ewentualnej porażce, ale jego przeciwnikiem jest dziewięcioletnie "cudowne dziecko węgierskich szachów". Gra przenosi się więc poza szachownicę. ŚWIETNY SCENARIUSZ I ZASTANOWIENIE.

Ale kino+ godz. 20:10

Droga krzyżowa (Kreuzweg) - dramat obyczajowy, Niemcy/Francja 2014, reż. Dietrich Brüggemann, wyk. Anna Brüggemann, Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter (115 min)

Premiera w telewizorze. O nastolatce, która wychowywana w klimacie ortodoksyjnego katolicyzmu, w którym każdemu działaniu i myśli przygląda się surowy Bóg, i każde działanie i myśl były chrapką dla dybiącego na każdą duszę Szatana, zafascynowana żywotami świętych i ich gotowością ponoszenia wszelkiej ofiary dla Boga, postanawia być jedną z nich, i złożyć siebie w ofierze. Zamierza odbyć tytułową drogę krzyżową. Poruszająca, niezwykle refleksyjna filmowa opowieść o tym, jak delikatna może być młodzieńcza psychika i jak wielką można wyrządzić jej krzywdę w dobrej wierze, ale bez odrobiny wyczucia i współczucia. O całym cyklu "Kino Mówi: Niewinni" przeczytasz TUTAJ . GORĄCO POLECAM.

TVP Kultura godz. 21:15

Czas apokalipsy: Powrót (Apocalypse Now Redux) - dramat wojenny, USA 2001, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Frederic Forrest (194 min)

Wydana po wielu latach rozbudowana wersja reżyserska kultowego dawno temu filmu. Luźno oparta na opowiadaniu Josepha Conrada "Jądro ciemności" historia wyprawy kapitana Willarda, któremu polecono zlikwidowanie ukrywającego się w głębi azjatyckiej dżungli szalonego pułkownika. Wraz z grupką żołnierzy pan kapitan rusza więc łodzią w górę Mekongu. KAWAŁ FILMU.

HBO godz. 21:35

Phil Spector - dramat biograficzny, USA 2013, reż. David Mamet, wyk. Al Pacino, Helen Mirren, Matt Malloy, Meghan Marx (88 min)

Premiera w telewizorze. Fenomenalny Al Pacino w opartym na faktach dramacie o kulisach specyficznej relacji między sławnym producentem muzycznym, a jego prawniczką, która broniła go w procesie o zabójstwo. NIE TYLKO DLA PACINO. WARTO.

 

TVP 2 godz. 21:40

W ciemności - dramat wojenny, Polska/Kanada/Niemcy 2011, reż. Agnieszka Holland, wyk. Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Herbert Knaup, Milla Bańkowicz (137 min)

Nasz kandydat do Oscara, ale przede wszystkim wybitna rola Grzegorza Więckiewicza. Jeśli ktoś nie zna, to choćby dla tej roli zobaczyć film warto. Ale fabuła, oparta na prawdzie, też warta uwagi. Z grubsza rzecz ujmując, jest to o lwowskim kanalarzu, który spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów, i zgadza się im pomóc. Najpierw chodziło tylko o pieniądze, ale z czasem zaczyna chodzić nie tylko o nie. ŚWIETNA OBSADA, GENIALNE ZDJĘCIA I CIEKAWA HISTORIA.

 

Stopklatka TV godz. 22:00

W cieniu chwały (Pride and Glory) - dramat kryminalny, USA/Niemcy 2008, reż. Gavin O'Connor, wyk. Edward Norton, Colin Farrell, Jon Voight, Noah Emmerich (125 min)

Policjanci giną podczas zasadzki w mieszkaniu dilera narkotyków. Dochodzenie ujawnia korupcję w policji. Okazuje się, że w aferę zamieszany jest nawet szwagier niezłomnego głównego bohatera. ŚWIETNIE ZREALIZOWANE POLICYJNE KINO POD NAPIĘCIEM.

TVN godz. 22:30

Idealny facet dla mojej dziewczyny - komedia romantyczna, Polska 2009, reż. Tomasz Konecki, wyk. Marcin Dorociński, Magdalena Boczarska, Izabela Kuna, Danuta Stenka (119 min)

Polska komedia romantyczna, czyli już wiadomo, że nic wielkiego. Ale ta jeszcze nie jest taka najgorsza, chociaż ma już niedaleko. Otóż czołowa polska feministka pani Klaudia planuje produkcję feministycznego filmu porno. Główną rolę proponuje instruktorce sztuk walki, a jej ekranowym partnerem ma być kompozytor Kostek. No i mimo różnic i przeciwności losu Dobra, przecież wiecie. KRZYWDY NIE ROBI.

Polsat godz. 22:40

28 dni (28 Days) - komediodramat, USA 2000, reż. Betty Thomas, wyk. Sandra Bullock, Viggo Mortensen, Dominic West, Elizabeth Perkins (103 min)

Pani Sandra Bullock w roli beztroskiej dziennikarki spędzającej życie na beztroskiej zabawie i moczącej je w alkoholu. Kiedy rujnuje wesele swojej siostry i rozbija ślubną limuzynę sąd daje jej do wyboru więzienie albo miesięczny odwyk w ośrodku. Decyduje się na leczenie, bo przecież nic jej nie jest więc szybko zleci i wróci do swojego życia, prawda? Otóż się zdziwi. Masa uproszczeń i banału, ale NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

 

DOKUMENT

TVP 1 godz. 22:20

Najmniejsza dziewczynka na świecie (The World's Smallest Girl) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2009, reż. Paul Woods (49 min)

Jyoti ma 58 centymetrów wzrostu i waży 5,5 kg. Brakuje jej hormonów, cierpi na niedobór wapnia. Ale mimo dolegliwości chce żyć jak normalna nastolatka. BOLI, ALE W SUMIE KRZEPIĄCE.

Planete+ godz. 23:00

Sztuka wiązania (Pleasure of Rope) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Bob Bentley (52 min)

Premiera w telewizorze, pierwsza część z trzech, dla tych, którzy chcieliby poeksperymentować nieco w seksie. O Kinbaku, która wywodzi się z techniki wojskowej, w której używano lin do wiązania i torturowania więźniów. Po wielu latach zapomnienia praktyka ta powróciła w łagodniejszej i erotycznej formie. CIEKAWOŚĆ JEST.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV 4 o godz. 20:00 "Park jurajski", czyli pierwsza część przygodówki Stevena z 1993 roku (127 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Blondynka w koszarach", czyli Jessica Simpson i Steve Guttenberg w bardzo głupiej komedii o niczym (98 min)

TVN 7 o godz. 20:00 "Różowa Pantera", czyli średnio udana próba odkurzenia wielkiego przeboju, ale Steve Martin to jednak nie jest Peter Sellers (100 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Jak przeżyć święta", czyli Ben Affleck, James Gandolfini i Christina Applegate w romantycznej komedii sobie takiej (91 min)

CBS Europa o godz. 21:00 "Trudne słówka", czyli Adam Sandler i Téa Leoni w bardzo średniej komedii romantycznej, ale z kilkoma niezłymi żartami (126 min)

TV Puls o godz. 22:00 "Najlepsi z najlepszych", czyli z roku 1989 klasyczne dzieło kina (s)kopanego (97 min)

TVN 7 o godz. 22:55 "Ukryty wymiar", czyli z roku 1997 gniewne SF z Laurencem Fishburnem (96 min)

TVP 1 o godz. 23:25 "Przyjaźń!", czyli w niemieckiej (głównie) komedii nasza Alicja Bachleda-Curuś, ale czasu szkoda (104 min)

TVP 2 o godz. 00:15 "Powiedz tak", czyli dobra na dobranoc komedyjka z Matthew McConaugheyem i Jennifer Lopez (99 min)