Program TV na dziś: "Poznaj mojego tatę" z DeNiro, Tim Robins w "Misji na Marsa", genialny Michael Douglas w "Upadku" i Sean Penn w "Stanie łaski" [POLECAJ TV - 12.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 11.12

Zgodnie z uświęconą już tradycją we wstępie ograniczę się tylko do wspomnienia o rzeczach, które nie znalazły się niżej. A zatem przede wszystkim w Ale kino+ mój ulubiony serial "Okupowani" o godz. 18:10. Powtórka odcinków 3 i 4., bo premiery w środy o godz. 20:10. Ciary po plecach latają. Co jeszcze? W TVP Kultura o godz. 22:35 pierwsza część koncertu 2Cellos "Live at Arena Zagreb" z 2012 roku, a w TVP 2 o godz. 00:15 okolicznościowy koncert z okazu setnej rocznicy urodzin Franka Sinatry. I jeszcze dla kibiców "szermierki na pięści". Oto bowiem w TVP 1 o godz. 00:00 powinna się rozpocząć walka o mistrzowski pas federacji EBU panów Tony'ego Bellew i Mateusza Masternaka.

FILM

TVN godz. 20:00

Poznaj mojego tatę (Meet the Parents) - komedia USA 2000; reż. Jay Roach; wyst. Robert De Niro, Ben Stiller, Teri Polo, Blythe Danner, Owen Wilson (140 min)

Ciężkie życie zięcia w starciu z zazdrosnym o córkę teściem z lekką paranoją. Oto bowiem pan Greg chce się oświadczyć wybrance serca swego. Ale najpierw musi poprosić o jej rękę ojca. Wybiera się więc do domu przyszłych teściów swoich, w którym każdy krok jego jest wpadką. ZABAWNE, SYMPATYCZNE, PLUS WYBITNY DE NIRO.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Misja na Marsa (Mission to Mars) - film SF, USA 2000, reż. Brian De Palma, wyk. Gary Sinise, Tim Robbins, Don Cheadle, Connie Nielsen (114 min)

Pierwsza załogowa ekspedycja na Marsa tuż po wylądowaniu na planecie traci łączność z centrum dowodzenia. NASA niezwłocznie wysyła wyprawę ratunkową, która dokonuje niezwykłego odkrycia. Wzruszyć się można nawet. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

Ale kino+ godz. 20:10

Kiss Kiss Bang Bang - komedia kryminalna, USA 2005, reż. Shane Black, wyk. Robert Downey Jr., Val Kilmer, Michelle Monaghan, Corbin Bernsen (103 min)

Uciekając przed policją złodziejaszek trafia na casting do filmu akcji i jedzie do Los Angeles, gdzie policjant ma go przygotować do roli. Ale gdy spotyka przyjaciółkę z dzieciństwa, udaje przed nią prawdziwego detektywa i zostaje wciągnięty w sprawę morderstwa. TO SIĘ BARDZO DOBRZE OGLĄDA.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Jestem miłością (Io sono l'amore) - melodramat, Włochy 2009, reż. Luca Guadagnino, wyk. Tilda Swinton, Flavio Parenti, Alba Rohrwacher (120 min)

Pochodząca z Rosji pani wżeniła się w jedną z najbogatszych rodzin Mediolanu. I wdaje się w romans z kolegą syna, a w trakcie urodzinowej kolacji seniora rodu wychodzą na jaw zdarzenia zwiastujące upadek rodziny, co prowadzi do tragicznego końca. Znaczy może prowadzić. Ja tego nie kupuję, bo jestem zbyt cyniczny, żeby się wzruszyć, a on GŁÓWNIE DO WZRUSZEŃ.

TVP 1 godz. 20:25

Gladiator - film przygodowy, USA 2000, reż. Ridley Scott, wyk. Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed (149 min)

Tyle razy już było, że nie ma co się wdawać w szczegóły. Oto przed Wami widowiskowe, zrealizowane z rozmachem widowisko przygodowo-miłosne w scenografiach starożytnego Rzymu. ATRAKCYJNE, ALE ILE MOŻNA!?

Cinemax godz. 20:30

Strzał dla Sokratesa (Shooting for Socrates) - komediodramat, Wielka Brytania 2014, reż. James Erskine, wyk. Art Parkinson, John Hannah, Conleth Hill, Nico Mirallegro (88 min)

Premiera w telewizorze. Osadzona w niespokojnym Belfaście, historia o tym, jak Irlandczycy przeżywali występ swojej narodowej drużyny na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 roku. NIEZŁE EMOCJE.

TNT godz. 21:00

Upadek (Falling Down) - dramat Wielka Brytania/USA/Francja 1993, reż. Joel Schumacher, wyk. Michael Douglas, Robert Duvall (135 min)

I kolejny przyczynek do dyskusji o kwalifikowaniu filmów przed publikacją w TV guidach. No bo czy na pewno jest to film kryminalny? A jako taki widnieje w opisach. No nie jest. Na pewno nie raz przechodziło Wam przez głowę, czy to w urzędzie zderzając się z urzędniczym murem, czy w kolejce jakiejś, a może podczas rozmowy z szefem... Pan William Foster po prostu nie wytrzymał. I po trupach jedzie po swoje dziecko. DZIEŁO WYBITNE.

CBS Europa godz. 21:00

Krawiec z Panamy (The Tailor of the Panama) - sensacyjny, USA/Irl. 2001, reż. John Boorman, wyk. Pierce Brosnan, Geoffrey Rush, Jamie Lee Curtis, Brendan Gleeson (109 min)

Czarna owca brytyjskiego wywiadu, zostaje skierowany na zesłanie do Panamy, i jest bardzo zdeterminowany żeby zrehabilitować się w oczach szefów i rozbić narkotykową mafię. Werbuje więc tutejszego modnego krawca, szantażem zmusza go do współpracy, a ten wkręca go przekazując zmyślone informacje. Co oczywiście musi prowadzić do poważnych konsekwencji. WIELKIE TO NIE JEST, ALE OGLĄDA SIĘ SZYBKO.

TVN 7 o godz. 21:20

Stare lwy (Secondhand Lions) - komedia przygodowa, USA 2003, reż. Tim McCanlies, wyk. Michael Caine, Robert Duvall, Haley Joel Osment, Kyra Sedgwick (105 min)

Dwaj ekscentryczni starsi panowie podejmują na swej teksańskiej farmie niechcianego gościa, którym jest pewien nieśmiały i niezadowolony z takiego wakacyjnego zesłania czternastolatek. Zanosi się więc na to, że cała trójka będzie miała zepsute wakacje. Z tym jednak, że niekoniecznie. PRZYJEMNIE JEST KU POKRZEPIENIU.

Ale kino+ godz. 22:05

Stan łaski (State of Grace) - film kryminalny, USA/Wielka Brytania 1990, reż. Phil Joanou, wyk. Sean Penn, Gary Oldman, Ed Harris, John Turturro (128 min)

Pan wraca po 12 latach wraca do słynącej z bezprawia dzielnicy na Manhattanie. Jako członek gangu będzie musiał wybierać między przyjaźnią, miłością i lojalnością. GENIALNY AKTORSKO, ZWŁASZCZA SEAN PENN.

TVN godz. 22:15

Szefowie wrogowie (Horrible Bosses) - komedia, USA 2011, reż. Seth Gordon, wyk. Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Kevin Spacey (98 min)

Trzech przyjaciół ma trzech szefów. Znienawidzonych szefów, których pozbyć się chcą choćby zaraz. A skoro tak, to wymyślają plan i postanawiają ich wspólnie wyeliminować. Pomysł trochę jak z "Trójkąta Bermudzkiego" reżysera Wójcika, ale tym razem w wersji bardzo komediowej i chociaż momentami bardzo bawiącej, to jednak lekki niesmak pozostaje. Niemniej MOŻNA SIĘ POŚMIAĆ.

TVP 2 godz. 22:15

Łup (La proie) - thriller, Francja 2011, reż. Eric Valette, wyk. Albert Dupontel, Olivier Schneider, Stéphane Debac, Caterina Murino (100 min)

Pan, który odsiadując wyrok za napad na bank, poprosił wychodzącego z kryminału kolegę o to, żeby zaopiekował się jego rodziną. Ale dowiaduje się poniewczasie, że ów więzień to wielokrotny morderca, więc ucieka z więzienia, żeby rodzinę przed nim uchronić. DO ZOBACZENIA, ALE NIEKONIECZNIE.

Paramount godz. 22:30

Dziecko Rosemary (Rosemary's Baby) - horror, USA 1968, reż. Roman Polański, wyk. Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon, Sidney Blackmer (136 min)

Jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach świata. I to nie ze względu na scenariusz, tylko na to jak ten scenariusz potraktował Polański i jego aktorzy. Młoda Rosemary oczekuje narodzin pierworodnego. Wśród nadskakujących, opiekuńczych sąsiadów i troskliwego męża. Z czasem zaczyna mieć wątpliwości co do intencji sąsiadów i powoli wpada niemal w paranoję. No i ta kołysanka Komedy jako bonus. RZECZ WYBITNA I KONIECZNA.

TVP Kultura godz. 23:35

Kieł (Kynodontas) - film obyczajowy, Grecja 2009, reż. Giorgos Lanthimos, wyk. Christos Stergioglou, Michele Valley (92 min)

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej zauważony również przez jury festiwalu w Cannes. To historia małżeństwa, które mieszka wraz dwiema córkami i synem w odgrodzonej od świata wielkiej posiadłości na obrzeżach miasta. Wysoki płot okala ich nieruchomość, skutecznie broniąc prywatności, a dorosłe już ich dzieci nigdy jeszcze nie były poza terenem posiadłości. Myślą, że zombie to małe żółte kwiatki, a morze to krzesło. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wkroczyć na pilnie strzeżony teren, jest Christina. Ojciec przywozi ją, by mogła zaspokoić seksualne potrzeby syna. Ale Christina wprowadza z czasem zbyt duże zamieszanie w domu, wtedy ojciec zgadza się, by syn wybrał sobie którąś z sióstr do intymnych zabaw. DO ZASTANOWIENIA, PRZEMYŚLEŃ, DO ZOBACZENIA.

SERIAL

ATM Rozrywka godz. 21:00

Na krawędzi 2 (1) - serial kryminalny, Polska 2014, reż. Maciej Dutkiewicz, wyk. Kamilla Baar, Marek Bukowski, Maja Hirsch, Przemysław Sadowski (50 min)

Jeszcze raz od nowa jeden z najlepszych kryminałów ostatnich ładnych kilku lat. Tym razem nasi Policjanci i Policjantki pod nowym kierownictwem rozpracowują organizację zajmującą się handlem dziećmi. ŚWIETNA ROBOTA.

DOKUMENT

Fokus TV godz. 21:00

Młodzi w Moskwie - miasto skrajności (Moscow Youth: A City ff Extremes) - film dokumentalny, Francja 2014 (57 min)

Spojrzenie na współczesną Moskwę przez pryzmat mieszkających w niej nastolatków. Są wśród nich dzieci bogaczy, miłośnicy sportów ekstremalnych czy neonaziści. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Hollywoodzki sen Jayne Mansfield (The Hollywood Dream Factory) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Patrick Jeudy (42 min)

Premiera biografii największej seksbomby powojennego Hollywood, Jayne Mansfield, która 29 czerwca 1967 roku, w wieku zaledwie 34 lat zginęła w wypadku samochodowym. DOBRZE JEST WIEDZIEĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:45

Władca komarów (Mosquitoman) - horror, USA 2005, reż. Tibor Takács, wyk. Corin Nemec, Musetta Vander, Matt Jordon, Patrick Dreikauss (92 min)

Naukowiec eksperymentuje na więźniach, ale jednemu z nich udaje się uciec. Tyle tylko, że zanim uciekł, do jego i tak już złej krwi dostaje się genom zmutowanego komara, więc uciekinier zmienia się w komarzego potwora i atakuje ludzi. ROZPACZLIWIE ŚREDNIE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Paramount o godz. 20:00 "Chinatown", czyli mistrzowski Jack Nicholskon w mistrzowskim kryminale Romana Polańskiego z wicemistrzowską Faye Dunaway (131 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Resident Evil: Retrybucja", czyli Milla Jovovich na ostro (91 min)

AXN o godz. 21:00 "Hancock", czyli Will Smith jako zapijaczony superbohater na wesoło (92 min)

Polsat o godz. 22:00 "Sara", czyli Bogusław Linda ochrania młodziutką naonczas Agnieszkę Włodarczyk i wprowadza ją w arkana dorosłości (107 min)

TVP Polonia o godz. 22:05 "Dlaczego nie!", czyli Anna Cieślak i Maciej Zakościelny w romantycznej komedii nie bardzo (97 min)

TV 4 o godz. 23:00 "Soldier Boyz", czyli Michael Dudikoff z 1996 roku nogą i ręką (90 min)

TV Puls o godz. 23:40 "Anakonda", czyli Jennifer Lopez i Jon Voight w kiczu o dużym wężu i z nim walce na śmierć i życie, z przewagą śmierci (86 min)