Program TV na dziś: Arnold Schwarzenegger w "Uciekinierze" i "Komando", "Geneza planety małp", "Ustawieni" i "Dekalog" od początku [POLECAJ TV - 14.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 14.12

Po szczegóły odsyłam do listy niżej, ale wspomnę o kilku rzeczach, których tam nie znajdziecie. Oto w TVP Rozrywka o godz. 22:50 koncert "Simply Red: A Starry Night" z 2005 roku, a w TVP Kultura o godz. 23:25 "Dupek", czyli tegoroczny film krótkometrażowy Krzysztofa Komandera. Reszta niżej. Polecaj TV oczywiście wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Uciekinier (The Running Man) - SF, USA 1987, reż. Paul Michael Glaser, wyk. Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Jim Brown (101 min)

Wielki przebój końca lat 80. Rzecz o telewizji przyszłości, czyli o tym, że granice rozrywki prędzej czy później wyznaczała będzie śmierć. Ale tak naprawdę to wszystko po to, żeby pokazać, jak ładnie umięśniony i jak - naonczas - sprawny był pan Schwarzenegger. Chodzi o to, że ów, jako niesłusznie oskarżony i skazany policjant, zmuszony jest walczyć w brutalnym teleturnieju, w którym nie ma zwycięzców, a stawką jest życie. DUŻO SIĘ DZIEJE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Most na rzece Kwai (The Bridge on the River Kwai) - dramat wojenny, USA/Wielka Brytania 1957, reż. David Lean, wyk. Alec Guinness, Sessue Hayakawa, Jack Hawkins, William Holden (155 min)

Brytyjscy żołnierze w japońskiej niewoli i w ekstremalnych warunkach mają zbudować most na rzece Kwai, którym ma biec główny szlak transportowy sił japońskich w tym regionie. Powołując się na międzynarodowe konwencje, dowódca Brytyjczyków podejmuje grę z japońskim szefostwem obozu, i walczy o utrzymanie morale swoich żołnierzy i o to by ocalić resztki ich i swojej godności. Żaden opis nie odda wielkości tego filmu. Z przesłaniem, MONUMENTALNE I WYBITNE.

Polsat godz. 20:10

Geneza planety małp (Rise of the Planet of the Apes) - film SF, USA 2011, reż. Rupert Wyatt, wyk. James Franco, John Lithgow, Andy Serkis, Freida Pinto (105 min)

W laboratorium pewien pan próbując stworzyć lekarstwo regenerujące tkankę mózgową, żeby wyleczyć cierpiącego na alzheimera ojca, eksperymentuje na szympansie, któremu rozum dzięki eksperymentom rośnie bardzo i szybko. A ten rozum skłania go do egzystencjalnych refleksji, i do zrozumienia, że ludzie są generalnie źli i mają go za nic. A skoro tak, to zaczyna ludzkości nienawidzić i knuć przeciwko niej i chce doprowadzić do jej upadku. PEŁNA BANAŁU BREDNIA, ALE EFEKTOWNA.

Ale kino+ godz. 20.10

Zimne dranie (The Ice Harvest) - komedia kryminalna, USA 2005, reż. Harold Ramis, wyk. John Cusack, Billy Bob Thornton, Lara Phillips, Connie Nielsen (84 min)

Dwaj kumple tuż przed świętami robią wielki przekręt, i kradną z konta szefa mafii dwa miliony dolarów. A jak Tymczasem mafia zauważa, że ktoś ją obrobił, więc konsekwencje muszą być. BEZ EKSTAZY, ALE Z KLASĄ I NA WESOŁO.

TVP 1 godz. 20:25

Mój przyjaciel wróg (Zaytoun) - dramat wojenny, Wielka Brytania/Izrael/Francja 2012, reż. Eran Riklis, wyk. Stephen Dorff, Abdallah El Akal, Ali Suliman, Alice Taglioni (105 min)

Świetny do zastanowienia, ale i do oglądania bardzo zdatny film o trudnych wyborach. Oto w roku 1982 w Bejrucie wojna trwa i końca jej nie widać. W dodatku atak Izraela wydaje się nieunikniony. I w tych okolicznościach 12-letni Palestyńczyk ucieczka z pojmanym pilotem izraelskiego myśliwca. Ścigani przez palestyńskich, libańskich i syryjskich żołnierzy coraz bardziej się ze sobą zaprzyjaźniają. DO ZOBACZENIA.

Canal+ godz. 21:00

Ustawieni (Okolofutbola) - dramat obyczajowy, Rosja 2013, reż. Anton Bormatov, wyk. Mikhail Chubaev, Pavel Erlikov, Ivan Fominov, Grigoriy Ivanets (92 min)

Premiera w telewizorze. Czterech młodych ludzi, elita kibicowskiej organizacji, ustawia bójki z kibicami innych drużyn. Gdy na "ustawkach" zaczyna pojawiać się milicja, przyjaciele podejrzewają, że wśród nich jest kret. A w charakterze dodatkowej zanęty w filmie występuje hiphopowy skład 25/17, którego członkowie nie ukrywają swoich ultraprawicowych sympatii. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TNT godz. 21:00

Ciężka próba (The Hard Way) - komedia sensacyjna USA 1991; reż. John Badham; wyst. James Woods, Michael J. Fox (137 min)

Sławny aktor Nick Lang szuka inspiracji do roli w nowym filmie sensacyjnym. By jak najlepiej poznać pracę detektywa, zostaje partnerem prawdziwego policyjnego twardziela i bierze udział w policyjnym śledztwie dotyczącym serii morderstw. Bezpretensjonalna komedyjka z fajną rolą Jamesa Woodsa. BAWI NAPRAWDĘ.

Puls 2 godz. 21:35

Bitwa o Ziemię (Battlefield Earth) - SF, USA 2000, reż. Roger Christian, wyk. John Travolta, Forest Whitaker (114 min)

Rok 3000, a ludzie nie są już rasą na Ziemi panującą, bowiem wiele lat wcześniej planetę podbili bezwzględni kosmici. Ale jest i partyzantka, tyle że główny walczący wpada w ręce najeźdźców, zwraca na siebie uwagę szefa służby bezpieczeństwa, który chce go wykorzystać do własnych niecnych celów, ale może się zdziwić. ZADZIWIAJĄCO NIEZŁE.

AXN godz. 22:00

Criminal - wielki przekręt (Criminal) - komedia kryminalna, USA 2004, reż. Gregory Jacobs, wyk. John C. Reilly, Diego Luna, Maggie Gyllenhaal, Peter Mullan (87 min)

Dwaj oszuści postanawiają sprzedać pewnemu bogatemu kolekcjonerowi doskonale podrobioną obligację bankową. W trakcie realizowania misternie opracowanego planu pojawiają się problemy. DLA MAGGIE GYLLENHAAL OCZYWIŚCIE.

Polsat godz. 22:30

Komando (Commando) - film sensacyjny, USA 1985, reż. Mark L. Lester, wyk. Arnold Schwarzenegger, Rae Dawn Chong, Dan Hedaya, Vernon Wells (90 min)

Kolejny dzisiaj klasyczny Schwarzenegger z lat 80. minionego wieku. Wrogowie byłego komandosa, porywają jego córkę. Żaby ją odzyskać, ma pomóc im w przejęciu władzy w jednym z karaibskich państw. Rzecz jasna, pożałują. ALE DLA FANÓW RACZEJ.

SERIAL

HBO godz. 21:00

Olive Kitteridge - serial obyczajowy, USA 2014, reż. Lisa Cholodenko, wyk. Frances McDormand, Richard Jenkins, Bill Murray, John Gallagher Jr. (60 min)

Jeszcze raz od nowa. Bardzo dobry miniserial z Frances McDormand, Richardem Jenkinsem i Billem Murrayem, na podstawie nagradzanej powieści pod tym samym tytułem. To niespieszny serial o ćwierćwieczu zwyczajnego życia. Akcja koncentruje się na nauczycielce Olive Kitteridge, która znana jest z surowych zasad moralnych i ciętego humoru, ale o gołębim - do czego nie zawsze chce się przyznać - sercu, i jej relacjach z otoczeniem. ZNAKOMITE. PO PROSTU.

 

TVP Kultura godz. 22:20

Dekalog 1 - dramat psychologiczny, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Henryk Baranowski, Wojciech Klata, Maja Komorowska, Artur Barciś (53 min)

Pierwsza część zjawiskowego cyklu, który dzisiaj śmiało można nazwać jednym z najlepszych europejskich seriali. Część pierwsza "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" opowiada o naukowcu, który za pomocą komputera obliczył wytrzymałość lodu na jeziorku, gdzie jego syn chciał wypróbować łyżwy. Splot okoliczności prowadzi jednak do tragedii. POZYCJA KLASYCZNA.

DOKUMENT

TVN 7 godz. 22:20

Drogi Zachary: List do syna (Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father) - film dokumentalny, USA 2008, reż. Kurt Kuenne (80 min)

Andrew Bagby został zamordowany przez swoją partnerkę, której udało się uciec do Kanady, a tam uniknęła kary, bo była w ciąży. Po narodzinach chłopca jego dziadkowie - rodzice ojca - zaczęli walczyć o opiekę nad dzieckiem, co doprowadziło do konfliktu i kolejnych w tej rodzinie tragedii. NIEZŁE, RÓWNIEŻ DLA PRZESTROGI.

TVP 1 godz. 22:25

Emigranci '81 - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Nina Makowiecka, Barbara Rogalska (51 min)

Film o ludziach, którzy po ogłoszeniu stanu wojennego nie mogli wrócić do Polski. 13 grudnia 1981 roku byli za granicą i pozostali tam na wiele lat. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 2 godz. 22:55

Pocztówki z Republiki Absurdu - dokument fabularyzowany, Polska 2014, reż. Jan Holoubek, wyk. Maria Zaleska, Magda Wasylik, Matylda Borcuch, Jakub Suwiński (47 min)

Nieźle pomyślane, świetnie zrealizowane, chociaż trochę - jak dla mnie - zbyt naiwne, Oto Jan Holobek tworzy alternatywną rzeczywistość i przenosi nas do Warszawy w lutego 2014 r., w której młoda Szwedka robi reportaż z kraju, zza żelaznej kurtyny. Bo w tej rzeczywistości okrągłostołowe rozmowy skończyły się porażką strony solidarnościowej i Polska nadal jest krajem tzw. demokracji ludowej. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. WARTO ZOBACZYĆ.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Paramount o godz. 20:10 "Narwaniec", czyli Andy Samberg I Danny R. McBride rozweselają skutecznie (88 min)

TVP Kultura o godz. 20:20 "Yuma", czyli - Jakub Gierszał w filmie o trudnej młodzieży i jeszcze trudniejszym dojrzewaniu (108 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Sztandar chwały", czyli Ryan Phillippe w wojennym filmie Clinta Eastwooda (132 min)

TV 6 o godz. 21:30 "Red Line - czerwona linia", czyli thriller SF z 1997 roku z Rutgerem Hauerem, ale bez satysfakcji (97 min)

Stopklatka TV o godz. 23:25 "Misja na Marsa", czyli Brian De Palma wysyła w kosmos Gary'ego Sinise'a i Tima Robbinsa na zawsze (114 min)

TVP 1 o godz. 23:30 "Co słonko widziało", czyli Krzysztof Stroiński i Jadwiga Jankowska-Cieślak w obyczaju niezgorszym (107 min)

TVN 7 o godz. 00:05 "J. Edgar", czyli życie i praca legendarnego szefa FBI okiem Clinta Eastwooda (137 min)

TVP 2 o godz. 00:45 "Och, Karol", czyli bardzo przyjemne oglądanie w bardzo dobrym towarzystwie, plus kilka pięknych kobiet (94 min)