TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Po szczegóły odsyłam do listy niżej, ale wspomnę o kilku rzeczach, których tam nie znajdziecie. Oto w TVP Rozrywka o godz. 22:50 koncert "Simply Red: A Starry Night" z 2005 roku, a w TVP Kultura o godz. 23:25 "Dupek", czyli tegoroczny film krótkometrażowy Krzysztofa Komandera. Reszta niżej. Polecaj TV oczywiście wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.
Wielki przebój końca lat 80. Rzecz o telewizji przyszłości, czyli o tym, że granice rozrywki prędzej czy później wyznaczała będzie śmierć. Ale tak naprawdę to wszystko po to, żeby pokazać, jak ładnie umięśniony i jak - naonczas - sprawny był pan Schwarzenegger. Chodzi o to, że ów, jako niesłusznie oskarżony i skazany policjant, zmuszony jest walczyć w brutalnym teleturnieju, w którym nie ma zwycięzców, a stawką jest życie. DUŻO SIĘ DZIEJE.
Brytyjscy żołnierze w japońskiej niewoli i w ekstremalnych warunkach mają zbudować most na rzece Kwai, którym ma biec główny szlak transportowy sił japońskich w tym regionie. Powołując się na międzynarodowe konwencje, dowódca Brytyjczyków podejmuje grę z japońskim szefostwem obozu, i walczy o utrzymanie morale swoich żołnierzy i o to by ocalić resztki ich i swojej godności. Żaden opis nie odda wielkości tego filmu. Z przesłaniem, MONUMENTALNE I WYBITNE.
W laboratorium pewien pan próbując stworzyć lekarstwo regenerujące tkankę mózgową, żeby wyleczyć cierpiącego na alzheimera ojca, eksperymentuje na szympansie, któremu rozum dzięki eksperymentom rośnie bardzo i szybko. A ten rozum skłania go do egzystencjalnych refleksji, i do zrozumienia, że ludzie są generalnie źli i mają go za nic. A skoro tak, to zaczyna ludzkości nienawidzić i knuć przeciwko niej i chce doprowadzić do jej upadku. PEŁNA BANAŁU BREDNIA, ALE EFEKTOWNA.
Dwaj kumple tuż przed świętami robią wielki przekręt, i kradną z konta szefa mafii dwa miliony dolarów. A jak Tymczasem mafia zauważa, że ktoś ją obrobił, więc konsekwencje muszą być. BEZ EKSTAZY, ALE Z KLASĄ I NA WESOŁO.
Świetny do zastanowienia, ale i do oglądania bardzo zdatny film o trudnych wyborach. Oto w roku 1982 w Bejrucie wojna trwa i końca jej nie widać. W dodatku atak Izraela wydaje się nieunikniony. I w tych okolicznościach 12-letni Palestyńczyk ucieczka z pojmanym pilotem izraelskiego myśliwca. Ścigani przez palestyńskich, libańskich i syryjskich żołnierzy coraz bardziej się ze sobą zaprzyjaźniają. DO ZOBACZENIA.
Premiera w telewizorze. Czterech młodych ludzi, elita kibicowskiej organizacji, ustawia bójki z kibicami innych drużyn. Gdy na "ustawkach" zaczyna pojawiać się milicja, przyjaciele podejrzewają, że wśród nich jest kret. A w charakterze dodatkowej zanęty w filmie występuje hiphopowy skład 25/17, którego członkowie nie ukrywają swoich ultraprawicowych sympatii. DUŻA CIEKAWOŚĆ.
Sławny aktor Nick Lang szuka inspiracji do roli w nowym filmie sensacyjnym. By jak najlepiej poznać pracę detektywa, zostaje partnerem prawdziwego policyjnego twardziela i bierze udział w policyjnym śledztwie dotyczącym serii morderstw. Bezpretensjonalna komedyjka z fajną rolą Jamesa Woodsa. BAWI NAPRAWDĘ.
Rok 3000, a ludzie nie są już rasą na Ziemi panującą, bowiem wiele lat wcześniej planetę podbili bezwzględni kosmici. Ale jest i partyzantka, tyle że główny walczący wpada w ręce najeźdźców, zwraca na siebie uwagę szefa służby bezpieczeństwa, który chce go wykorzystać do własnych niecnych celów, ale może się zdziwić. ZADZIWIAJĄCO NIEZŁE.
Dwaj oszuści postanawiają sprzedać pewnemu bogatemu kolekcjonerowi doskonale podrobioną obligację bankową. W trakcie realizowania misternie opracowanego planu pojawiają się problemy. DLA MAGGIE GYLLENHAAL OCZYWIŚCIE.
Kolejny dzisiaj klasyczny Schwarzenegger z lat 80. minionego wieku. Wrogowie byłego komandosa, porywają jego córkę. Żaby ją odzyskać, ma pomóc im w przejęciu władzy w jednym z karaibskich państw. Rzecz jasna, pożałują. ALE DLA FANÓW RACZEJ.
Jeszcze raz od nowa. Bardzo dobry miniserial z Frances McDormand, Richardem Jenkinsem i Billem Murrayem, na podstawie nagradzanej powieści pod tym samym tytułem. To niespieszny serial o ćwierćwieczu zwyczajnego życia. Akcja koncentruje się na nauczycielce Olive Kitteridge, która znana jest z surowych zasad moralnych i ciętego humoru, ale o gołębim - do czego nie zawsze chce się przyznać - sercu, i jej relacjach z otoczeniem. ZNAKOMITE. PO PROSTU.
Pierwsza część zjawiskowego cyklu, który dzisiaj śmiało można nazwać jednym z najlepszych europejskich seriali. Część pierwsza "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" opowiada o naukowcu, który za pomocą komputera obliczył wytrzymałość lodu na jeziorku, gdzie jego syn chciał wypróbować łyżwy. Splot okoliczności prowadzi jednak do tragedii. POZYCJA KLASYCZNA.
Andrew Bagby został zamordowany przez swoją partnerkę, której udało się uciec do Kanady, a tam uniknęła kary, bo była w ciąży. Po narodzinach chłopca jego dziadkowie - rodzice ojca - zaczęli walczyć o opiekę nad dzieckiem, co doprowadziło do konfliktu i kolejnych w tej rodzinie tragedii. NIEZŁE, RÓWNIEŻ DLA PRZESTROGI.
Film o ludziach, którzy po ogłoszeniu stanu wojennego nie mogli wrócić do Polski. 13 grudnia 1981 roku byli za granicą i pozostali tam na wiele lat. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
Nieźle pomyślane, świetnie zrealizowane, chociaż trochę - jak dla mnie - zbyt naiwne, Oto Jan Holobek tworzy alternatywną rzeczywistość i przenosi nas do Warszawy w lutego 2014 r., w której młoda Szwedka robi reportaż z kraju, zza żelaznej kurtyny. Bo w tej rzeczywistości okrągłostołowe rozmowy skończyły się porażką strony solidarnościowej i Polska nadal jest krajem tzw. demokracji ludowej. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. WARTO ZOBACZYĆ.