TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Ja środy telewizyjnie mam ułożone, więc dla mnie wybór jest prosty: serial "Okupowani" o godz. 20:10 w Ale kino+. Ale wybór jest większy, o czym przekonacie się rzucając okiem na listę niżej. Jest czas i na romantyczną komedię, i na kryminał czy mocny thriller. Jest też czas na wspaniałe, mądre filmy dokumentalne.
Do tego już o godz. 17:55 w TVP 2 w ćwierćfinale mistrzostw świata w szczypiorniaku Polki zagrają z Rosjankami - i nie są bez szans, a w TVP 1 o godz. 21:25 program "Debata", którego tematem jest pytanie: jakie zmiany w polskiej szkole?
Premiera. Rafael i Gardo znajdują portfel. Policja oferuje wysoką nagrodę za zwrot znaleziska. Z pomocą dwójki misjonarzy chłopcy postanawiają odkryć, co jest przyczyną tak imponującego znaleźnego. I TO DOBRE JEST.
Hamilton, superagent nazywany szwedzkim Jamesem Bondem, to bohater 13-częściowego cyklu powieści szpiegowskich Jana Guillou. Dotychczas Hamiltonowi poświęcono ponad 10 produkcji kinowych i telewizyjnych. Porwana zostaje 7-letnia chrześnica Carla Hamiltona. Porywacz ma zamiar nawrócić dziewczynkę na islam. Ponieważ szwedzkie władze nie podejmują żadnych kroków w celu odbicia dziecka, Hamilton przystępuje do działania. Z pomocą przyjaciółki Mouny udaje mu się wytropić porywacza. Jest nim saudyjski magnat, który liczy, że posiadane złoża ropy zapewnią mu nietykalność. No, ale chyba nie przed Hamiltonem, nie? RZECZ MOCNA.
Ziemi grozi zagłada. Jedyną szansą na ocalenie ludzkości jest skolonizowanie Marsa. Grupa astronautów udaje się na Czerwoną Planetę, by zbadać przyczyny złego funkcjonowania stacji badawczej. Ale przy lądowaniu sami wpadają w kłopoty. Kłopoty, które okażą się niczym w stosunku do tego co jeszcze ich spotka. CAŁKIEM CAŁKIEM.
Grupa naukowców zwiedza nieznaną planetę, chcąc odnaleźć nowe, bezpieczne miejsce do zamieszkania przez ludzi. Gdy spotykają zmutowane stworzenia, grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Z POGRANICZA KRAINY ŁOWCÓW KICZU, TYLKO BEZ WDZIĘKU.
Premiera w telewizorze. Historia brytyjskiego komika, który przez lata rozśmieszał Anglików skeczami i monologami, ale jak się okazało, przez cały czas prowadził podwójne życie. W 1984 roku zmarł na oczach telewidzów podczas występu w programie "Live from her Majesty's". DUŻA PRZYJEMNOŚĆ OGLĄDANIA.
Piękna i młoda Julia Roberts jako Julianne, która z przyjacielem obiecują sobie, że jak nie znajdą partnerów, to w przyszłości się pobiorą i będą żyli długo i szczęśliwie. Aż tu nagle, przyjaciel przynosi radosną nowinę, że za kilka dni się żeni. I wtedy pani Julia zdaje sobie sprawę, że ta jej przyjaźń to jednak miłość, i postanawia powalczyć o to co jej się należy. Zgrane, banalne, ale SYMPATYCZNE.
Premiera w telewizorze. Historia młodego i ambitnego gangstera, który postanowił być wielkim gangsterem, i zrobi wszystko, żeby dopiąć swego. I tylko cierpliwości mi brakuje. DO ZOBACZENIA.
Znamy i lubimy prawda? No pewnie, bo to czysta niezmącona głębszą myślą, ale nie ogłupiająca rozrywka. Tym razem panowie Riggs i Murtaugh prowadzą śledztwo w sprawie serii morderstw na ludziach powiązanych z azjatycką organizacją przestępczą. W działaniach operacyjnych pomaga im początkujący detektyw Lee Butters. BARDZO FAJNE.
Dwaj policjanci o różnych charakterach prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa pewnej pani. I mają więcej kłopotów niż satysfakcji oczywiście. Scenariusz niezły, zdjęcia stylowe, ale trochę PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ.
Kolejny raz, ale ciągle bawi, więc może jednak. Oto Whoopi Goldberg, jako szansonistka z nocnego klubu, która jest świadkiem zabójstwa, i w ten sposób popada w śmiertelny konflikt z gangsterem. Przebiera się więc za zakonną siostrę i ukrywa w klasztorze. I oczywiście wprowadza sporo zamieszania w życie bogobojnych i statecznych sióstr. I przede wszystkim odświeża ich podejście do muzyki przy okazji. PRZEWIDYWALNE, BANALNE, I NIESTETY KRZYKLIWE, ALE DO ZABAWY ZDATNE.
Marka Koterskiego kolejny wykład o złożoności życia i jego absurdach. Bardziej w klimacie Teatru Telewizji, co dla mnie jest zaletą, niż filmu, i całe oparte na dialogu, którego pan Marek jest mistrzem. Adaś i Pucio jadą i utyskują na wszystkie kobiety świata tego.
No cóż. Ziemię opanowały zombiaki. Ludzie schronili się za murami jednego z ocalałych miast. Bogaci w dodatkowo chronionych apartamentach, a tłuszcza lata po mieście luzem oddając się rozpuście i hazardowi. A tymczasem zombiaki są coraz sprytniejsze, i zaczynają kombinować jak dostać się do miasta i spałaszować ocalałą, acz pogrążoną w beznadziei część ludzkości. LUBISZ ZOMBIAKI? TO WPADAJ.
Specjalista od reklamy, który karierę zaczął z przytupem, bo od udanego sloganu dla Coca-Coli, teraz jest na bocznym torze i nic mu się nie udaje. Rusza więc w drogę i myśląc o przyszłości powoduje wypadek. Leży teraz z prętem w głowie i postanawia przekuć wyrok śmierci w interes. ZMYŚLNE.
Premierowe emisje dwóch kolejnych odcinków rewelacyjnego serialu według pomysłu Jo Nesbo, czyli Norwegia pod Rosyjską okupacją, Stany poza NATO, świat na granicy obłędu, i w tych okolicznościach kryminalne i polityczne intrygi. ZNAKOMITE.
Więcej o serialu przeczytacie w tekście "Ile jest prawdy w nieprawdzie" .
Powrót do kryminalnego serialu z lat 70. słusznie minionego wieku. Tamten miał rewelacyjną oprawę muzyczną i przyjemnie bawił naiwnością, a ten, to zwykły serial jakich setki, więc MOŻNA, ALE NIE TRZEBA.
Trzecia część genialnego cyklu, który dzisiaj nazwalibyśmy serialem. Nie są to odcinki równe, ale ZAWSZE WARTO POMYŚLEĆ.
Dokument przedstawia historię eksperymentu mającego dać odpowiedź na pytanie, czy szympans może nauczyć się komunikacji za pomocą ludzkiego języka. Kontrowersyjny to dokument, bo zdaniem wielu - moim również - po pierwsze krzywdził niewinne stworzenie, a po drugie był realizowany nie do końca naukowo. Ale chyba WARTO ZOBACZYĆ.
Powtórka drugiego i premiera trzeciego odcinka o najbardziej przełomowych wydarzeniach XX wieku to efekty przypadkowych spotkań, dziwnych znajomości i odrobiny szczęścia. Serial opowiada o najdziwniejszych faktach i spotkaniach, które zmieniły dzieje. DUŻA CIEKAWOŚĆ.
Dwa dokumenty do "Gwiezdnych wojen" nawiązujące. Pierwszy poświęcony procesowi powstawania oryginalnej trylogii, a drugi o roli tej filmowej sagi we współczesnej kulturze. WARTO ZNAĆ.
Nie widziałem, ale słyszałem, że rzecz uwagi warta bardzo. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako "czarne lato". W wyprawie na drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści. A trzydzieści lat później ich dzieci jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców, dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. MYŚLĘ, ŻE WARTO.
Kiedyś Filmbox wyemitował w paśmie "Ludojady", więc wiadomo, że musi być niezłą. Tym bardziej, że jeszcze nie widziałem. Oto Grupa naukowców mutuje żmije podając im jakiś lek. A one uciekają i rozpoczynają swój terror. NA PEWNO DUŻO RADOŚCI.