Program TV na dziś: "Mój chłopak się żeni" z Julią Roberts, "Czerwona Planeta" z Valem Kilmerem, kolejne odcinki "Okupowanych" i filmowa biografia Tommy'ego Coopera [POLECAJ TV - 16.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 16.12

Ja środy telewizyjnie mam ułożone, więc dla mnie wybór jest prosty: serial "Okupowani" o godz. 20:10 w Ale kino+. Ale wybór jest większy, o czym przekonacie się rzucając okiem na listę niżej. Jest czas i na romantyczną komedię, i na kryminał czy mocny thriller. Jest też czas na wspaniałe, mądre filmy dokumentalne.

Do tego już o godz. 17:55 w TVP 2 w ćwierćfinale mistrzostw świata w szczypiorniaku Polki zagrają z Rosjankami - i nie są bez szans, a w TVP 1 o godz. 21:25 program "Debata", którego tematem jest pytanie: jakie zmiany w polskiej szkole?

FILM

Canal+ Film godz. 20:00

Śmieć (Trash) - film przygodowy, Wielka Brytania/Brazylia 2014, reż. Stephen Daldry, Christian Duurvoort, wyk. Rooney Mara, Wagner Moura, Martin Sheen, Selton Mello (114 min)

Premiera. Rafael i Gardo znajdują portfel. Policja oferuje wysoką nagrodę za zwrot znaleziska. Z pomocą dwójki misjonarzy chłopcy postanawiają odkryć, co jest przyczyną tak imponującego znaleźnego. I TO DOBRE JEST.

TV Puls godz. 20:00

Hamilton - Na własną rękę (Agent Hamilton: But Not If It Concerns Your Daughter) - thriller Szwecja 2012, reż. Tobias Falk, wyk. Mikael Persbrandt, John Light, Steven Waddington (90 min)

Hamilton, superagent nazywany szwedzkim Jamesem Bondem, to bohater 13-częściowego cyklu powieści szpiegowskich Jana Guillou. Dotychczas Hamiltonowi poświęcono ponad 10 produkcji kinowych i telewizyjnych. Porwana zostaje 7-letnia chrześnica Carla Hamiltona. Porywacz ma zamiar nawrócić dziewczynkę na islam. Ponieważ szwedzkie władze nie podejmują żadnych kroków w celu odbicia dziecka, Hamilton przystępuje do działania. Z pomocą przyjaciółki Mouny udaje mu się wytropić porywacza. Jest nim saudyjski magnat, który liczy, że posiadane złoża ropy zapewnią mu nietykalność. No, ale chyba nie przed Hamiltonem, nie? RZECZ MOCNA.

TVN 7 godz. 20:00

Czerwona Planeta (Red Planet) - film SF, USA/Australia 2000, reż. Antony Hoffman, wyk. Val Kilmer, Carrie-Anne Moss, Benjamin Bratt, Tom Sizemore (106 min)

Ziemi grozi zagłada. Jedyną szansą na ocalenie ludzkości jest skolonizowanie Marsa. Grupa astronautów udaje się na Czerwoną Planetę, by zbadać przyczyny złego funkcjonowania stacji badawczej. Ale przy lądowaniu sami wpadają w kłopoty. Kłopoty, które okażą się niczym w stosunku do tego co jeszcze ich spotka. CAŁKIEM CAŁKIEM.

 

TV 4 godz. 20:00

Dzika planeta (Savage Planet) - horror SF, USA/Kanada 2007, reż. Paul Lynch, Andrew Wild, wyk. Sean Patrick Flanery, Reagan Pasternak, Joel S. Keller, Roman Podhora (89 min)

Grupa naukowców zwiedza nieznaną planetę, chcąc odnaleźć nowe, bezpieczne miejsce do zamieszkania przez ludzi. Gdy spotykają zmutowane stworzenia, grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Z POGRANICZA KRAINY ŁOWCÓW KICZU, TYLKO BEZ WDZIĘKU.

Cinemax godz. 20:15

Tommy Cooper: tak, a nie tak (Tommy Cooper: Not Like That, Like This) - dramat biograficzny, Wielka Brytania 2014, reż. Benjamin Caron, wyk. David Threlfall, Helen McCrory, Amanda Redman, Gregor Fisher (100 min)

Premiera w telewizorze. Historia brytyjskiego komika, który przez lata rozśmieszał Anglików skeczami i monologami, ale jak się okazało, przez cały czas prowadził podwójne życie. W 1984 roku zmarł na oczach telewidzów podczas występu w programie "Live from her Majesty's". DUŻA PRZYJEMNOŚĆ OGLĄDANIA.

 

Polsat godz. 20:40

Mój chłopak się żeni (My Best Friend's Wedding) - komedia romantyczna USA 1997, reż. Paul J. Hogan, wyk. Julia Roberts, Dermot Mulroney, Cameron Diaz (125 min)

Piękna i młoda Julia Roberts jako Julianne, która z przyjacielem obiecują sobie, że jak nie znajdą partnerów, to w przyszłości się pobiorą i będą żyli długo i szczęśliwie. Aż tu nagle, przyjaciel przynosi radosną nowinę, że za kilka dni się żeni. I wtedy pani Julia zdaje sobie sprawę, że ta jej przyjaźń to jednak miłość, i postanawia powalczyć o to co jej się należy. Zgrane, banalne, ale SYMPATYCZNE.

 

HBO godz. 21:10

Uzbrojony (By the Gun) - kryminalny, USA 2014, reż. James Mottern, wyk. Ben Barnes, Leighton Meester, Toby Jones, Harvey Keitel (106 min)

Premiera w telewizorze. Historia młodego i ambitnego gangstera, który postanowił być wielkim gangsterem, i zrobi wszystko, żeby dopiąć swego. I tylko cierpliwości mi brakuje. DO ZOBACZENIA.

TVN godz. 21:30

Zabójcza broń 4 (Lethal Weapon 4) - komedia sensacyjna, USA 1998, reż. Richard Donner, wyk. Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Rene Russo (127 min)

Znamy i lubimy prawda? No pewnie, bo to czysta niezmącona głębszą myślą, ale nie ogłupiająca rozrywka. Tym razem panowie Riggs i Murtaugh prowadzą śledztwo w sprawie serii morderstw na ludziach powiązanych z azjatycką organizacją przestępczą. W działaniach operacyjnych pomaga im początkujący detektyw Lee Butters. BARDZO FAJNE.

 

Stopklatka TV godz. 22:05

Czarna Dalia (The Black Dahlia) - kryminalny, USA 2006, reż. Brian De Palma, wyk. Aaron Eckhart, Josh Hartnett, Hilary Swank, Scarlett Johansson (116 min)

Dwaj policjanci o różnych charakterach prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa pewnej pani. I mają więcej kłopotów niż satysfakcji oczywiście. Scenariusz niezły, zdjęcia stylowe, ale trochę PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ.

TVP 2 godz. 22:20

Zakonnica w przebraniu (Sister Act) - komedia kryminalna USA 1992, reż. Emile Ardolino, wyk. Whoopi Goldberg, Maggie Smith, Harvey Keitel (96 min)

Kolejny raz, ale ciągle bawi, więc może jednak. Oto Whoopi Goldberg, jako szansonistka z nocnego klubu, która jest świadkiem zabójstwa, i w ten sposób popada w śmiertelny konflikt z gangsterem. Przebiera się więc za zakonną siostrę i ukrywa w klasztorze. I oczywiście wprowadza sporo zamieszania w życie bogobojnych i statecznych sióstr. I przede wszystkim odświeża ich podejście do muzyki przy okazji. PRZEWIDYWALNE, BANALNE, I NIESTETY KRZYKLIWE, ALE DO ZABAWY ZDATNE.

Polsat godz. 22:50

Baby są jakieś inne - komediodramat, Polska 2011, reż. Marek Koterski, wyk. Adam Woronowicz, Robert Więckiewicz, Michał Koterski, Małgorzata Bogdańska (90 min)

Marka Koterskiego kolejny wykład o złożoności życia i jego absurdach. Bardziej w klimacie Teatru Telewizji, co dla mnie jest zaletą, niż filmu, i całe oparte na dialogu, którego pan Marek jest mistrzem. Adaś i Pucio jadą i utyskują na wszystkie kobiety świata tego.

TVP 1 godz. 23:00

Ziemia żywych trupów (Land of the Dead) - horror Francja/USA/Kanada 2005; reż. George A. Romero; wyst. Simon Baker, John Leguizamo, Dennis Hopper, Asia Argento (95 min)

No cóż. Ziemię opanowały zombiaki. Ludzie schronili się za murami jednego z ocalałych miast. Bogaci w dodatkowo chronionych apartamentach, a tłuszcza lata po mieście luzem oddając się rozpuście i hazardowi. A tymczasem zombiaki są coraz sprytniejsze, i zaczynają kombinować jak dostać się do miasta i spałaszować ocalałą, acz pogrążoną w beznadziei część ludzkości. LUBISZ ZOMBIAKI? TO WPADAJ.

TVP Kultura godz. 00:00

Życie to jest to (La chispa de la vida) - komediodramat, Hiszp./Fr./USA 2011, reż. Álex de la Iglesia, wyk. José Mota, Salma Hayek, Fernando Tejero (94 min)

Specjalista od reklamy, który karierę zaczął z przytupem, bo od udanego sloganu dla Coca-Coli, teraz jest na bocznym torze i nic mu się nie udaje. Rusza więc w drogę i myśląc o przyszłości powoduje wypadek. Leży teraz z prętem w głowie i postanawia przekuć wyrok śmierci w interes. ZMYŚLNE.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Okupowani (Occupied) - serial sensacyjny, Norwegia/Francja/Szwecja 2015, reż. John Andreas Andersen, wyk. Ingeborga Dapkunaite, Ragnhild Gudbrandsen, Kristin Braut-Solheim, Selome Emnetu (45 min)

Premierowe emisje dwóch kolejnych odcinków rewelacyjnego serialu według pomysłu Jo Nesbo, czyli Norwegia pod Rosyjską okupacją, Stany poza NATO, świat na granicy obłędu, i w tych okolicznościach kryminalne i polityczne intrygi. ZNAKOMITE.

Więcej o serialu przeczytacie w tekście "Ile jest prawdy w nieprawdzie" .

TV 6 godz. 21:30

Hawaje 5-0 - serial kryminalny, USA 2011, wyk. Alex O'Loughlin, Scott Caan, Daniel Dae Kim, Grace Park (2x42 min)

Powrót do kryminalnego serialu z lat 70. słusznie minionego wieku. Tamten miał rewelacyjną oprawę muzyczną i przyjemnie bawił naiwnością, a ten, to zwykły serial jakich setki, więc MOŻNA, ALE NIE TRZEBA.

TVP Kultura godz. 22:45

Dekalog 3 - dramat psychologiczny, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Daniel Olbrychski, Maria Pakulnis, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś (53 min)

Trzecia część genialnego cyklu, który dzisiaj nazwalibyśmy serialem. Nie są to odcinki równe, ale ZAWSZE WARTO POMYŚLEĆ.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Projekt Nim (Project Nim) - dokumentalny, Wlk. Bryt./USA 2011, reż. James Marsh (93 min)

Dokument przedstawia historię eksperymentu mającego dać odpowiedź na pytanie, czy szympans może nauczyć się komunikacji za pomocą ludzkiego języka. Kontrowersyjny to dokument, bo zdaniem wielu - moim również - po pierwsze krzywdził niewinne stworzenie, a po drugie był realizowany nie do końca naukowo. Ale chyba WARTO ZOBACZYĆ.

 

Planete+ godz. 21:05

Meandry historii (Twisted History) (2/4) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2012, reż. Steven Green (42 min)

Powtórka drugiego i premiera trzeciego odcinka o najbardziej przełomowych wydarzeniach XX wieku to efekty przypadkowych spotkań, dziwnych znajomości i odrobiny szczęścia. Serial opowiada o najdziwniejszych faktach i spotkaniach, które zmieniły dzieje. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

AXN Black godz. 21:05

Gwiezdne wojny: Imperium snów (Empire of Dreams: The Story of the "Star Wars" Trilogy) - film dokumentalny, USA 2004, reż. Edith Becker, Kevin Burns (91 min)

AXN Black godz. 23:00

Gwiezdne wojny: Sekrety sagi (Star Wars: The Legacy Revealed) - film dokumentalny, USA 2007, reż. Kevin Burns (87 min)

Dwa dokumenty do "Gwiezdnych wojen" nawiązujące. Pierwszy poświęcony procesowi powstawania oryginalnej trylogii, a drugi o roli tej filmowej sagi we współczesnej kulturze. WARTO ZNAĆ.

HBO 2 godz. 22:00

K2. Dotknąć nieba - film dokumentalny, Polska/Wielka Brytania/Chiny/Pakistan 2015, reż. Eliza Kubarska (72 min)

Nie widziałem, ale słyszałem, że rzecz uwagi warta bardzo. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako "czarne lato". W wyprawie na drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści. A trzydzieści lat później ich dzieci jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców, dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. MYŚLĘ, ŻE WARTO.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Filmbox godz. 21:00

Żmije (Vipers) - horror, USA 2008, reż. Bill Corcoran, wyk. Jonathan Scarfe, Claire Rankin, Tara Reid, Jessica Steen (86 min)

Kiedyś Filmbox wyemitował w paśmie "Ludojady", więc wiadomo, że musi być niezłą. Tym bardziej, że jeszcze nie widziałem. Oto Grupa naukowców mutuje żmije podając im jakiś lek. A one uciekają i rozpoczynają swój terror. NA PEWNO DUŻO RADOŚCI.

I JESZCZE NA KRÓTKO

FilmBox Premium o godz. 21:00 "Co kryje miłość", czyli włoska komedia romantyczna z 2011 roku z Robertem De Niro i Moniką Bellucci (121 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "12 rund", czyli gwiazda WWE John Cena w roli pozytywnego bohatera który problem rozwiązuje siłą mięśni (108 min)

TNT o godz. 21:00 "Zapach kobiety", czyli niewidomy Al Pacino staje się życiowym przewodnikiem pewnego młodzieńca (180 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Pożyczony narzeczony", czyli komedia romantyczna z Kate Hudson do zabawy (103 min)

Ale kino+ o godz. 22:10 "Bękarty wojny", czyli wojna okiem Quentina Tarantino, i z użyciem talentów Brada Pitta i Christopha Waltza (146 min)