Program TV na dziś: "Julie i Julia" z Meryl Streep, "Życie od kuchni" z Catheriną Zetą-Jones, "Psychoza" pana Hitchcocka albo "Vinci" z Robertem Więckiewiczem [POLECAJ TV - 17.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 17.12

Oczywiście szczegóły dzisiejszych mocniejszych stron ramówek w naszych telewizjach znajdziecie niżej. We wstępie zwrócę Waszą uwagę tylko na "Halę odlotów" w TVP Kultura o godz. 20:20, w której jak co czwartek Maks Cegielski i Katarzyna Janowska z gośćmi podejmą w dyskusji trudny temat. Dzisiaj: "Brunatna Polska - fakt czy histeria?". Polecaj wróci do Was oczywiście jutro, a dzisiaj dobrego życzę czwartku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Męski sport (We Are Marshall) - dramat obyczajowy, USA 2006, reż. McG, wyk. Matthew McConaughey, David Strathairn, Matthew Fox, Anthony Mackie (126 min)

W katastrofie lotniczej ginie drużyna futbolowa jednego z Uniwersytetów. Kibice i bliscy zawodników nie mogą pogodzić się z tą stratą. Młody trener, i nowi zawodnicy próbują drużynę odbudować i wygrać, w ten sposób czcząc pamięć tych, którzy zginęli. Dużo patosu, dużych słów i walecznego ducha, ale SŁUSZNE I KRZEPIĄCE.

TVN 7 godz. 20:00

Penelopa (Penelope) - komedia, USA/Wielka Brytania 2006, reż. Mark Palansky, wyk. Christina Ricci, Catherine O'Hara, Nick Prideaux, Ronni Ancona (104 min)

Baśniowa opowieść o kobiecie, która urodziła się ze świńskim ryjkiem zamiast nosa. Wszystko za sprawą przodka, przez którego nad rodziną wisi klątwa. Jedynie prawdziwa miłość może ją odczarować. Christina Ricci ZNAKOMITA.

Tele 5 godz. 20:00

Mroki miasta (Night and the City) - dramat sensacyjny, USA 1992, reż. Irwin Winkler, wyk. Robert De Niro, Jessica Lange, Jack Warden, Cliff Gorman (105 min)

Marny adwokacina zdaje sobie sprawę z tego, że jego zawodowe życie nie będzie pasmem sukcesów, jeśli nie zmieni fachu, zostaje promotorem walk bokserskich, i wchodzi na tereny zastrzeżone dla mafii. DeNIRO ŚWIETNY, FILM TEŻ TRZYMA POZIOM.

Polsat godz. 20:05

Siostry (In Her Shoes) - komediodramat, USA 2005, reż. Curtis Hanson, wyk. Cameron Diaz, Toni Collette, Shirley MacLaine, Mark Feuerstein (130 min)

Siostry są tak różne jak tylko mogą być różne. Jedna jest ambitna i skupiona na pracy, a druga nie przejmuje się niczym, nie ma mieszkania ani stałej pracy. Jest za to atrakcyjna i potrafi to wykorzystać. Zamieszkują razem co oczywiście powoduje szereg nieporozumień, do których potem wciągają jeszcze babcię, bo ta nieodpowiedzialna musiała się przenieść właśnie do niej. Niezłe dialogi i przynajmniej kilka ciekawych uwag. Wyłączając dzieci to bardzo familijny film. KU POKRZEPIENIU OCZYWIŚCIE.

 

HBO godz. 20:10

Święta w Conway (Christmas in Conway) - melodramat, USA 2013, reż. John Kent Harrison, wyk. Andy Garcia, Mandy Moore, Cheri Oteri, Riley Smith (93 min)

Premiera wzruszającego christmasa o panu, który w sąsiedztwie lubiany nie jest, bo za gbura uchodzi. Niewielu wie, że jego żona jest śmiertelnie chora, a on ją kocha bardzo i robi wszystko, żeby ulżyć jej w cierpieniu. A przed świętami wpada na szalony pomysł. Aby zrobić przyjemność ukochanej, postanawia zainstalować w ogródku prawdziwy diabelski młyn. WZRUSZENIE I PRZYJEMNOŚĆ.

Ale kino+ godz. 20:10

Blue Ruin - thriller, USA/Francja 2013, reż. Jeremy Saulnier, wyk. Macon Blair, Devin Ratray, Amy Hargreaves, Kevin Kolack (96 min)

Sensacja roku 2013, w Cannes Nagroda FIPRESCI i 20 nagród i nominacji na innych międzynarodowych festiwalach. Ale tym razem nie o młodzieży, i o innym wymiarze niewinności. Zrealizowana z dużą dbałością o stopniowanie napięcia i niejednoznaczna opowieść o człowieku, który chcąc się trzymać z daleka od problemów tego świata, chcąc być na jego uboczu, w obliczu kolejnych zdarzeń, staje się bezwzględnym mścicielem. Oto bowiem bezdomny, mieszkający na plaży i żywiący się resztkami człowiek bez przyszłości dowiaduje się, że na wolność wychodzi zabójca jego rodziców. W przekonaniu, że nie jest to sprawiedliwe, i nie mając do stracenia nic, decyduje się sam tę sprawiedliwość wymierzyć zabijając mordercę. Rusza więc jego śladem, swoją drogę znacząc krwią i cierpieniem. Również swoim. KAWAŁ KINA, PO PROSTU.

TVN Fabuła godz. 21:00

Życie od kuchni (No Reservations) - komedia romantyczna, USA/Australia 2007, reż. Scott Hicks, wyk. Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart, Abigail Breslin, Patricia Clarkson (104 min)

Urocza i pochłonięta pracą pani Katarzyna jest surową szefową kuchni, której życie zmienia się gdy musi zawodowo wyluzować w związku z tym, że przejmuje opiekę nad 9-letnią siostrzenicą. A w tym czasie w restauracji pojawia się nowy pan, którego pani Kasia podejrzewa, że chce wykolegować ją z posady. No i zaczyna się typowy dla komedii romantycznej taniec. Całkiem przyjemne widziadło. SMACZNEGO.

 

TVP Kultura godz. 21:05

Psychoza (Psycho) - thriller, USA 1960, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin (104 min)

Jedno ze szczytowych osiągnięć kina nie tylko w swoim gatunku. I zdziwienie - z dzisiejszej perspektywy - że w 1961 roku miał co prawda cztery nominacje do Oscara (reżyseria, żeńska rola drugoplanową, scenografia i zdjęcia czarno - białe), ale żadnej nie dostał statuetki. Klaustrofobiczny, przerażający film i jeszcze lepszy Anthony Perkins jako Norman Bates. POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 2 godz. 21:45

Pokuta (Atonement) - melodramat Francja/Wielka Brytania 2007; reż. Joe Wright; wyst. James McAvoy, Keira Knightley, Harriet Walter (150 min)

Gwiazdorsko obsadzony i rewelacyjnie zagrany melodramat. W rolach głównych występują James McAvoy, Keira Knightley i Benedict Cumberbatch. To boleśnie wzruszający i wzruszająco bolesny film o mieszaniu się miłości z nienawiścią, na tle wojny, przez którą miłość i uczucie nie może się spełnić. Oto za sprawą lekko zwichrowanej wyobraźni młoda dama sprawia, że pewien mężczyzna trafia do więzienia, potem na wojnę do Francji. Ale po latach... No właśnie, skoro nie wszyscy widzieli, nie wolno mi zdradzać więcej. W każdym razie kilka nominacji do Oscara i Oscar za muzykę, oraz SILNE EMOCJE, I AKTORSTWO WYSOKIEJ KLASY.

 

TVN godz. 22:30

Vinci - komedia kryminalna, Polska 2004, reż. Juliusz Machulski, wyk. Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar, Jan Machulski (108 min)

Wesoło opowiedziana historia bardzo zmyślnej kradzieży "Damy z Łasiczką". Trochę za często po telewizorach lata, ale CIĄGLE BAWI.

Polsat godz. 22:55

Julie i Julia (Julie & Julia) - film biograficzny, USA 2009, reż. Nora Ephron, wyk. Amy Adams, Meryl Streep, Stanley Tucci, Chris Messina (123 min)

Julie Powell, znudzona pracą nowojorska sekretarka, pewnego dnia wpada na pomysł, aby wypróbować 524 przepisy z książki kucharskiej Julii Child. Kulinarne doświadczenia zaczyna opisywać na blogu. SOBIE TAKIE.

TVP 1 godz. 23:30

Benek - komediodramat, Polska 2007, reż. Robert Gliński, wyk. Marcin Tyrol, Mirosława Żak, Magdalena Popławska, Zbigniew Stryj (97 min)

Benek Kacik rezygnuje z pracy w kopalni. Rodzina odrzuca go za sprzeniewierzenie się wielopokoleniowej tradycji. Pieniądze z odprawy wkrótce się kończą, a znalezienie nowego zajęcia nie jest łatwe. W OGÓLE MNIE TO NIE RUSZA.

SERIAL

TVP Kultura o godz. 23:15

Dekalog 4 - dramat psychologiczny, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Janusz Gajos, Adrianna Biedrzyńska, Artur Barciś, Adam Hanuszkiewicz (53 min)

Czwarta część genialnego cyklu, który dzisiaj nazwalibyśmy serialem. Nie są to odcinki równe, ale ZAWSZE WARTO POMYŚLEĆ.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Wielka ucieczka po zatopieniu Tirpitza (The Dambusters' Great Escape) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Shahana Meer (52 min)

Niemiecki pancernik "Tirpitz" został zwodowany w 1939 r., do służby został oddany w 1941 roku. Statek w pełni załadowany ważył około 50 tysięcy ton. Wiele razy podjęto próby zniszczenia pancernika. CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 22:25

Bliźnięta. Zaskakująca więź (Twins) (1/2) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2009, reż. Diene Petterle (52 min)

W filmie naukowcy przedstawiają wnioski, które płyną z faktu, że bliźnięta jednojajowe są swoimi genetycznymi kopiami. Na dziedzińcu szpitala 250 par bliźniąt świętuje wkład w rozwój badań. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Discovery godz. 22:40

Historia braci Kray (The Krays: The Prison Years) - film dokumentalny (50 min)

Realia więziennego życia najsłynniejszych brytyjskich przestępców, Ronniego i Reggiego Krayów, którzy prowadzili działalność przestępczą także zza krat. Relacje innych więźniów, którzy w tym samym czasie odbywali wyroki. O ich życiu opowiadają także synowie gangstera Frankiego Frasiera, a kryminolodzy przybliżą rzeczywistość tamtych lat. Wyjaśnią też, jaki wpływ Krayowie wywarli na brytyjskie społeczeństwo. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 22:00

Megarekin kontra Kolossus (Mega Shark vs. Kolossus) - efektowna przygoda, USA 2015, reż. Christopher Ray, wyk. Illeana Douglas, Amy Rider (110 min)

Jedno z najnowszych dzieł wytwórni Asylum. Oto przyszłość ludzkości zawisła na włosku za sprawą wielkiej ryby, która ośmieszyła militarną potęgę USA i reszty świata. Na szczęście, akurat uruchomiono cudaczną maszynę (coś w podobie Iron Mana) i ona staje się nadzieją na przetrwanie. WYBUCHA MÓZG.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska o godz. 20:00 "Nic śmiesznego", czyli Cezary Pazura i wilki jakieś (91 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Farciarz Gilmore", czyli Adam Sandler w komedii głupawej (88 min)

CBS Europa o godz. 21:00 "Zawiść", czyli Ben Stiller, Jack Black i Amy Poehler do zabawy jak najbardziej (95 min)

FilmBox Premium o godz. 21:00 "Śniadanie na Plutonie", czyli Cillian Murphy i Liam Neeson pod refleksję, a jednak wesoło i dobrze (124 min)

TV Puls o godz. 21:55 "Ciało", czyli Rafał Królikowski, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Karolak w komedii drogi z przesłaniem (95 min)

Kino Polska o godz. 22:00 "Przepraszam, czy tu biją?", czyli z 1976 roku Marka Piwowskiego sensacja genialna (82 min)

TV 4 o godz. 22:00 "Honor zabójcy", czyli Dolph Lundgren i mięśnie jego (93 min)

TVP 2 o godz. 00:00 "Zakonnica w przebraniu", czyli Whoopi Goldberg z z nocnego klubu do klasztoru ucieka na wesoło (96 min)