Program TV na dziś: "Wkręceni 2", czyli premiera do śmiechu, Setha Rogena "Wywiad ze Słońcem Narodu", "Dzień świra" Marka Koterskiego [POLECAJ TV - 01.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 01.01

Nie przedłużając, we wstępie wspomnę tylko, że spoza listy w TVP Kultura o godz. 22:00 kulturalne podsumowanie roku w "Tygodniku kulturalnym", a w TVP HD o od godz. 21:00 obie części "Psów" Władysława Pasikowskiego. A Comedy Central już od rana do późnej nocy "Teoria wielkiego podrywu". Reszta w punktach niżej. Polecaj oczywiście wraca jutro. Na jutrzejsze południe zapraszam też do TOK FM na telewizyjne podsumowanie roku. A tymczasem dobrego życzę pierwszego piątku w tym roku. Bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Władca Pierścieni: Dwie wieże (The Lord of the Rings: The Two Towers) - film fantasy, USA/Nowa Zelandia/Niemcy 2002, reż. Peter Jackson, wyk. Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler, Viggo Mortensen (220 min)

Frodo Baggins i jego sługa podążają w stronę Mordoru, aby tam dopełnił się los magicznego pierścienia. Tymczasem inni, ci źli sprzymierzają się, by unicestwić ludzkość. IMPONUJĄCE ROZMACHEM.

TV Puls godz. 20:00

Pocałunek smoka (Kiss of the Dragon) - film sensacyjny USA/Francja 2001; reż. Chris Nahon; wyst. Jet Li, Bridget Fonda, Max Ryan (120 min)

Jet Li przyjeżdża do Francji, by przy użyciu gibkości swego ciała i siły ducha aresztować chińskiego mafioso. Nie wszystko się jednak układa po jego myśli, więc zlać musi jeszcze kilka innych osób. Wyszło spod oka Luca Bessona. NAWALANKA, ALE NIE BEZ SENSU.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Znaki (Signs) - thriller SF, USA 2002, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Mel Gibson, Joaquin Phoenix, Rory Culkin, Abigail Breslin (102 min)

Były pastor, który po śmierci żony stracił wiarę mieszka sobie z dwójką dzieci na farmie w Pensylwanii. Pewnego dnia na polu kukurydzy odkrywa tajemnicze symbole. A potem kolejne tajemnicze wynikające z tego rzeczy. MOMENTAMI BARDZO NIEZŁE.

 

Polsat godz. 20:00

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief) - film przygodowy, USA/Kanada 2010, reż. Chris Columbus, wyk. Logan Lerman, Pierce Brosnan, Brandon T. Jackson, Alexandra Daddario (118 min)

Ekranizacja pierwszej przygodowej prozy Ricka Riordana. Tytułowy Percy jest uczniem liceum, w którym ma sporo problemów. Ale pewnego dnia dowiaduje się, że jest półbogiem, jego ojcem jest Posejdon, a sam Zeus zarzuca mu kradzież pioruna. Siłą rzeczy znalazł się w śmiertelnym (w końcu jest tylko PÓŁbogiem) niebezpieczeństwie i z dwojgiem nowych przyjaciół rusza w niebezpieczną podróż do krainy zmarłych. DO PRZYJEMNEGO ZOBACZENIA.

Kino Polska godz. 20:00

Uprowadzenie Agaty - komediodramat, Polska 1993, reż. Marek Piwowski, wyk. Karolina Rosińska, Sławomir Federowicz, Jerzy Stuhr, Pola Raksa (76 min)

Córka wpływowego polityka zakochuje się w Cyganie, który uciekł z więzienia. Ojciec, w obawie przed skandalem mogącym zaważyć na jego karierze politycznej, próbuje rozdzielić zakochanych. Proste przeniesienie na fabularny ekran historii pewnego prawicowego senatora i jego córki. Oczywiście z dodatkami, i kilkoma świetnymi scenami z udziałem panów Rewińskiego i Stuhra. WIĘC BAWI.

 

Canal+ Film godz. 20.00

Birdman (Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)) - komediodramat, USA 2014, reż. Alejandro González Inárritu, wyk. Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Kenny Chin (119 min)

Dzieło wybitne. Cztery Oscary: najlepszy film roku, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia. A do tego nominacje dla Michaela Keatona, Emmy Stone i Edwarda Nortona. O aktorze, który kiedyś zyskał sławę, wcielając się w komiksowego Birdmana, i po dwóch dekadach próbuje sławę odzyskać, ale ma problemy z oderwaniem iluzji od rzeczywistości. FENOMENALNE.

HBO godz. 20:10

Wywiad ze Słońcem Narodu (The Interview) - komedia, USA 2014, reż. Seth Rogen, Evan Goldberg, wyk. James Franco, Seth Rogen, Lizzy Caplan (108 min)

To jest ten film, którego kina nie chciały, bo bały się, że Korea Płn. je potem zbombarduje za to, że pozwalają żartować z Wielkiego Przywódcy. Bo rzecz w tym, że gospodarz i producent talk show wyjeżdżają do Korei Północnej, by przeprowadzić wywiad z Kim Dzong Unem, a CIA chce wykorzystać tę okazję, by zgładzić dyktatora. Film niestety strasznie kulawy, i gdyby nie ta cała afera wokół niego, pewnie mało kto by o nim usłyszał. Z CIEKAWOŚCI MOŻNA.

Ale kino+ godz. 20:10

Opór (Defiance) - film wojenny USA 2008; reż. Edward Zwick; wyst. Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell (175 min)

Daniel Craig w roku 1941, w opartym na prawdziwej historii oddziału braci Bielskich, Żydów którzy stworzyli oddział partyzancki na terenach dzisiejszej Białorusi. Tworzą wolną osadę zwaną "Leśnym Jeruzalem" i wprowadzają w niej swoje porządki. Co oczywiście prowadzi do konfliktu. To tak w skrócie. Ciekawsza jest prawdziwa historia tego oddziału, bo film to raczej taki BARDZO ZWYCZAJNY.

TVP Kultura godz. 20:20

Dzień świra - komediodramat Polska 2002; reż. Marek Koterski; wyst. Marek Kondrat, Andrzej Grabowski, Janina Traczykówna, Piotr Machalica, Misiek Koterski (89 min)

Wadzenia się z życiem pana Adasia Miauczyńskiego ciąg dalszy, i bardzo mocny i bardzo wobec tego świata krytyczny. Chyba najbardziej społecznie zaangażowany i bardzo boleśnie śmieszny. Miauczyński jest tym razem sfrustrowanym nauczycielem polskiego, mieszka samotnie na jednym z blokowisk i mu źle. GORZKO-ŚMIESZNE.

TVP 1 godz. 20:25

Johnny English - komedia sensacyjna Wielka Brytania/Francja 2003; reż. Peter Howitt; wyst. Rowan Atkinson, Ben Miller, Natalie Imbruglia (120 min)

Z Tower w Londynie zrabowano drogocenne klejnoty koronne. Brytyjskie służby specjalne postawiono w stan najwyższej gotowości. Niestety, agent numer jeden i wszyscy jego współpracownicy giną. Johnny English, niepozorny pracownik biurowy w służbach wywiadu, musi kontynuować akcję odzyskania kosztowności. W rozwikłaniu kradzieży pomocą służą mu najnowsze gadżety techniczne - nowoczesna broń i wielofunkcyjny samochód. Ku zaskoczeniu przełożonych i przestępców śledztwo posuwa się. BYWA ŚMIESZNIE.

Canal+ godz. 21:00

Wkręceni 2 - komedia, Polska 2015, reż. Piotr Wereśniak, Miriam Aleksandrowicz, wyk. Paweł Domagała, Antoni Królikowski, Bartosz Opania, Małgorzata Socha (92 min)

Premiera w telewizorze. Część druga, ale tylko trochę nawiązuje do poprzedniej. Prowadzący spokojne życie u boku żony Tomek, czyli "Szyja" poznaje agentkę gwiazd, która zauważa, że ów jest łudząco podobny do znanego aktora. I proponuje mu, by wybawił gwiazdora od męczących go obowiązków. Pan Tomek staje się więc celebrytą, co nie podoba się to jego żonie, która postanawia sprowadzić męża do domu. "Fikoł" rusza na ratunek przyjacielowi. I wiecie co? Trochę zawstydzony, ale przyznam, że BAWIŁEM SIĘ ŚWIETNIE.

TNT godz. 21:00

Ryzykowny interes (Risky Business) - komediodramat USA 1983; reż. Paul Brickman; wyst. Tom Cruise, Rebecca De Mornay (120 min)

Po wyjeździe rodziców na wakacje 19-letni Joel zostaje sam w domu. Korzystając z nieograniczonej wolności za 300 dolarów sprowadza Lane, elegancką prostytutkę, z którą spędza niezapomnianą noc. Wkrótce też za jego sprawą jeden z trzech samochodów rodziców ląduje w pobliskim jeziorze. Aby zdobyć pieniądze na generalny remont auta, zdesperowany chłopak postanawia założyć w domu agencję towarzyską. Klientami są jego koledzy ze szkoły. ZWIEWNE I PRZYJEMNE.

 

CBS Europa godz. 21:00

Bohater ostatniej akcji (Last Action Hero) - komedia sensacyjna, USA 1993, reż. John McTiernan, wyk. Arnold Schwarzenegger, F. Murray Abraham, Austin O'Brien, Anthony Quinn (130 min)

Dużo dobrej zabawy. Bo oto jedenastolatek, miłośnik kina akcji przenosi się w świat ekranowych bohaterów i bierze udział w przygodach swojego filmowego idola, superpolicjanta. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ. NADAL.

TVP 2 godz. 21:05

Nie ma mocnych - komedia, Polska 1974, reż. Sylwester Chęciński, wyk. Władysław Hańcza, Anna Dymna, Jerzy Janeczek, Wacław Kowalski (90 min)

Nieśmiertelny przebój polskiego kina, czyli druga trylogii o przygodach dwóch skłóconych rodzinach zabużan żyjących na ziemiach "wyzyskanych". NIEUSTAJĄCO ZABAWNE.

TVP 1 godz. 22:00

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (On Her Majesty's Secret Service) - film sensacyjny, Wielka Brytania 1969, reż. Peter R. Hunt, wyk. George Lazenby, Diana Rigg, Telly Savalas, Gabriele Ferzetti (136 min)

James Bond, ten jeden jedyny z Georgem Lazenby w roli głównej. Moim zdaniem nie wypadł źle, ale ludzkość przywykła do Seana Connery nie dała mu drugiej szansy. A film? Bond musi tym razem przeszkodzić obłąkanemu miliarderowi w próbie rozsiania wirusa mającego zniszczyć całą roślinność na Ziemi. JA LUBIĘ TĘ CZĘŚĆ.

TVP 2 godz. 22:50

Dziki cel (Wild Target) - komedia sensacyjna, Francja/Wielka Brytania 2010, reż. Jonathan Lynn, wyk. Bill Nighy, Martin Freeman, Emily Blunt, Rupert Grint (93 min)

Bohater filmu jest zmęczonym już nieco życiem, które uprzykrza mu upiorna mamusia, płatnym zabójcą. Pan otrzymuje zlecenie zabicia oszustki, która sprzedała kolekcjonerowi falsyfikat obrazu Rembrandta, a ona jest przekonana, że ów zabójca to detektyw. Nie brzmi zachęcająco? No może nie udało mi się dobrze opisać, ale ZABAWA JEST NIEZŁA.

TVP Kultura godz. 22:55

Serpico - dramat kryminalny, USA/Włochy 1973, reż. Sidney Lumet, wyk. Al Pacino, Jack Kehoe, John Randolph, Barbara Eda-Young (124 min)

Film zainspirowany jest autentycznymi wydarzeniami, o których w swojej reportażowej książce pisał Peter Maas. Detektyw Frank Serpico zostaje przeniesiony do nowojorskiej policji mającej nieposzlakowaną opinię. Wkrótce stwierdza, że wszyscy funkcjonariusze są skorumpowani. DUŻA RZECZ.

DOKUMENT

Fokus TV godz. 21:00

Ponad Chinami (China from Above) - film dokumentalny, N.Zel./ Singapur/ Chiny/ Niemcy 2015, wyk. Andres Williams (50 min)

Podniebna podróż nad Chinami, czyli bogactwo tamtejszych krajobrazów i kultur jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. ŚWIETNE NA DZIEŃ PO ;)

Planete+ godz. 21:00

Świat z góry (The World From Above) - seria dokumentalna, Wlk.Bryt. 2011 (8x26 min)

Ostatnia część pierwszej serii i siedem nowych. Zwiedzanie świata z wysokości od kilku metrów do trzech kilometrów. Kamera wysokiej rozdzielczości daje świetny efekt, a w komentarzu historia widzianych miejsc. BARDZO DOBRZE ROBI.

Sundance godz. 22:00

Mgły wojny: jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara) - film dokumentalny, USA 2003, reż. Errol Morris (105 min)

Nagrodzony Oscarem dokument to sylwetka jednego z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych amerykańskich polityków, czyli Roberta McNamary.

Więcej o: