TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Dobra to jest telewizyjnie niedziela. W sensie, że jej wieczór. Oto bowiem w Ale kino+ premiera drugiego sezonu serialu "Fargo", w HBO premiera oscarowego filmu SF "Interstellar" z Matthew McConaugheyem i Anne Hathaway, w Canal+ premiera obyczajowego "Nie jesteś sobą" z Hilary Swank, a w TVN od początku kosmiczna saga, czyli na początek "Gwiezdne wojny: Część 1 - Mroczne widmo". Do tego jeszcze w TVP Polonia powtórka niedawnej premiery Teatru Telewizji, czyli "Ich Czworo" Gabrieli Zapolskiej w reż. Marcina Wrony, a w TVP 2 koncert laureatów nagród Grammy z okazji 100. rocznicy urodzin Franka Sinatry. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrej życzę niedzieli. Bardzo.
Inscenizacja sztuki Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. W charakterystycznym "zapolskim" klimacie, ale zdania na jej temat, tuż po premierze były mocno podzielone. Od ekscytacji, bo rozczarowanie i irytację. Niestety bliżej mi tym rozczarowanym, zwłaszcza rolami męskimi. Niepotrzebnie to udziwnione, a moim zdaniem, ale tekst się broni. Dla Żony ślub był sposobem na awans w hierarchii społecznej. Jej Kochanek jest bezwzględny w dążeniu do celu, podobnie jak Panna Mania, która chciałaby zająć miejsce Żony. Obraz nędzy i rozpaczy ludzkiego sumienia, ale przy okazji, jak to u pani Zapolskiej - ZAPRAWIONA GORYCZĄ ZABAWA.
Fenomenalny koncert, czyli z okazji 100. rocznicy urodzin Franka Sinatry największe przeboje wykonali m.in. Sam Smith, Lady Gaga, Tony Bennett, Alicia Keys, John Legend, Usher i Cline Dion. Plus rzadkie nagrania archiwalne Franka Sinatry. WIELKA PRZYJEMNOŚĆ.
FILM
I jeszcze raz od początku - chronologicznego względem opowieści, a nie produkcji - największej w dziejach kina kosmicznej bajki. Te nowsze nie są najlepsze, ale przecież "Gwiezdne Wojny" ogląda się tak po prostu, bo tak. Niestety znowu w telewizji, która przerywa filmy reklamami, ale OCZYWIŚCIE, ŻE WARTO.
Nowojorski taksówkarz z paranoją, że światem rządzą spiski nie daje spokoju młodej prawniczce. Ona - jak zresztą cała reszta świata - mu nie wierzy, więc będzie musiał udowodnić, że to nie jest paranoja. Ale jak zacznie się akcja, to na ostro i na serio. SZYBKO, GŁOŚNO I Z NERWEM.
Pani Ilona Ostrowska żałuje, że żyje jak żyje i stwierdza, że chętnie cofnęłaby się w czasie, żeby życie ułożyć sobie inaczej i z kimś innym. No i przewrotny los daje jej taką szansę, przenosząc ją lat kilkanaście wstecz, do 1987 roku, jeśli dobrze pamiętam. No i dziwi się pani Ilona ówczesnemu światu, i szuka wymarzonego kandydata na męża. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Życie dwóch studentów college'u upływa na podrywach. A kiedy myślą, że wreszcie odnaleźli swoje drugie połówki, życie uczy ich pokory. KRZYWDY NIE ROBI, ALE CZASU SZKODA.
Premiera w telewizorze chwytającej za serce libańskiej opowieści o ojcu, który zrobi wszystko, żeby ochronić swego upośledzonego syna przed wykluczeniem społecznym.
W ciągu jednego dnia ustabilizowane i pełne sukcesów życie młodego prawnika rozpada się. Staje się bowiem ofiarą spisku przygotowanego przez skorumpowanego urzędnika. Zostaje głównym podejrzanym w sprawie o brutalne morderstwo, i wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. I tylko tajemniczy Brill, były pracownik służb wywiadowczych jest skłonny mu pomóc. DOBRZE SIĘ WIDZI.
Premiera w telewizorze. Zasłużony Oscar za najlepsze efekty specjalne, we wciągającym filmie science fiction. Ziemia jest niszczona przez suszę, a ludziom grozi wyginięcie. I w tych okolicznościach grupa astronautów wyrusza w podróż, żeby znaleźć miejsce, gdzie gatunek ludzki będzie mógł przetrwać. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Nasz kandydat do Oscara, ale przede wszystkim wybitna rola Roberta Więckiewicza. Jeśli ktoś nie zna, to choćby dla tej roli zobaczyć film warto. Ale fabuła, oparta na prawdzie, też warta uwagi. Z grubsza rzecz ujmując, jest to o lwowskim kanalarzu, który spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów, i zgadza się im pomóc. Najpierw chodziło tylko o pieniądze, ale z czasem zaczyna chodzić nie tylko o nie. ŚWIETNA OBSADA, GENIALNE ZDJĘCIA I CIEKAWA HISTORIA.
Premiera w telewizorze. Kochana przez męża artystka w wyniku choroby przestaje być samodzielna. Zatrudnia więc opiekunkę, która początkowo nie radzi sobie z pracą, ale z czasem nabiera wprawy i panie zaprzyjaźniają się. WZRUSZAĆ MOŻE.
Czeska komedia romantyczna, ale niestety bliżej jej do naszych niż brytyjskich. Nauczycielka francuskiego i literatury w liceum przypadkiem poznaje pana Franciszka, który prostym jest człowiekiem i znajomość ta w burzliwy się przeradza romans. KRZYWDY NIE ROBI.
Adwokat, szczęśliwy mąż i ojciec, ulega urokowi koleżanki z pracy. Z powodu wyrzutów sumienia zrywa znajomość. Zakochana kobieta chce kontynuować romans. Uczucie zamienia się w obsesję. CIĄGLE ROBI WRAŻENIE.
Kulturalna telewizja publiczna zainteresowała się filmami z gatunku Blaxploitation. To przeważnie niskobudżetowe filmy z lat 70., o Afroamerykanach dla Afroamerykanów z Afroamerykanami w rolach głównych, z afroamerykańską muzyką w tle i akcją. W tym panna Foxy Brown szuka krwawej zemsty na mordercach nasłanych przez mafię, którzy zastrzelili jej brata i narzeczonego. Trailer powie Wam wszystko. NISKOBUDŻETOWE SZALEŃSTWO.
Pierwsza z trzech części. Ziemię opanowuje obca cywilizacja. Obiecuje ludziom, że będzie dzięki nim bezpiecznie, że nie będzie chorób, za to radość będzie i wszech dobrobyt. Ale - tak, oczywiście - z czasem przybysze ujawniają prawdziwy powód wizyty. Bo przecież nie przylecieli tu żeby zrobić nam dobrze, nie? Ale to głębsza sprawa i materiał do przemyślenia. Mało spektakularny jest to film, z dłużyznami niestety, ale warto zobaczyć i pomyśleć. POD REFLEKSJĘ.
Premiera w telewizorze, czyli drugi - niepowiązany z pierwszym, więc śmiało - sezon, i serial uznany za najlepszy minionego przed chwilą roku. Wg mnie również na podium. Jest zima 1979 roku. Detektyw Lou Solverson zostaje wezwany do przydrożnego baru, gdzie w nocy doszło do strzelaniny, w której zginęły trzy osoby. Nieznane są motywy ani sprawca zbrodni. Więcej o serialu znajdziecie w specjalnym dodatku do codziennego Polecaja, czyli TUTAJ >> .
Lata 40. i 50. ubiegłego wieku w Los Angeles. Szef policji William Parker prowadzi walkę z mafią, na czele której stoi Mickey Cohen. NIC WIELKIEGO, ALE Z KLIMATEM.
W sierpniu 2014 roku Nate Scales i Gavin McClurg porwali się na pierwszy w historii przelot paralotnią nad Górami Skalistymi. Niniejszy dokument to zapis tego brawurowego wyczynu. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.
Mięso z kurczaka jest najchętniej jadanym mięsem na świecie. Autorzy dokumentu spróbują dowiedzieć się, skąd wzięła się jego sława oraz sprawdzą różne kontrowersje na temat drobiowego mięsa. SMACZNEGO?
Wspomnienie studenckich lat Agnieszki Holland, która w latach 1966-1971 studiowała na FAMU w Pradze. Pani reżyser wraca do poznanych w młodości miejsc i ludzi. Bywa zabawnie, bywa nostalgicznie, WARTO ZOBACZYĆ.