TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Oczywiście nie będę Was męczył wstępem, bo wybory dzisiaj wydają się oczywiste, chociaż z czegoś jednak trzeba będzie zrezygnować. A to, co najważniejsze, to w Teatrze Telewizji "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka ze Zbigniewem Zapasiewiczem, nieznośnie zabawna komedia "Płonące siodła" Mela Brooksa albo dla ceniących sobie bezpretensjonalny humor z połowy lat 80. "Krokodyl Dundee" czy "Bezsenność w Seattle". Dla pamięci "Przesłuchanie" z Krystyną Jandą, a dla fanów dobrej muzyki dwa świetne dokumenty o zespole Queen i Jamesie Brownie. Wszystko znajdziecie niżej. A kolejny Polecaj jutro. Dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.
Sławomir Mrożek napisał tę sztukę w 1993 r. i określił ją jako komedię tragiczną w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji, od carskiej, przez sowiecką, po współczesną. Prawie współczesną. Akt pierwszy toczy się w roku 1910, drugi w 1928, trzeci dzieje się współcześnie. Tytuł wpisuje się w aktualną politykę i coś na rzeczy jest, ale nie czytajcie tego tak wprost. MROŻEK, AXER, CZY TRZEBA COŚ JESZCZE?
Młody astronauta przeżył wypadek w kosmosie. Wypadek owiany jest tajemnicą, a po powrocie na Ziemię astronauta dziwnie się zachowuje. Żona ma coraz większe wątpliwości, a my coraz większą przyjemność z oglądania. BO JEST POWÓD, ŻEBY WIDZIEĆ.
Widowiskowa baśniowo historyczna opowieść waleczna w okolicznościach XVII w. Chin. MOŻE SIĘ PODOBAĆ.
Kino szybkiej i mocnej akcji, ale bez osobliwego wdzięku częściu pierwszej. Do struktur amerykańskiej armii przeniknęli terroryści, a minister obrony, planuje zamach na prezydenta. Sami więc widzicie, że szykuje się spora robótka dla bohaterskich bohaterów. ALE CZASU TROCHĘ SZKODA.
Prosta kobieta, piosenkarka kabaretowa, upita pewnego wieczoru w restauracji przez dwóch mężczyzn trafia do więzienia, a tu milicjanci żądają, by złożyła zeznania obciążające majora Olchę. No cóż, film legenda, przez władze PRL określany jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii", i ładnych kilka lat przeleżał się na półce. MOCNE, BOLI, I WCIĄŻ DOBRA LEKCJA HISTORII.
Jeden z moich ulubionych filmów pana Brooksa z wybitną rolą Harveya Kormana i całą masą udanych żartów i cytatów z historii kina. No i oczywiście dialogi świetne. Rzecz się dzieje na bardzo dzikim zachodzie. I oto w wyniku intrygi złego aferzysty szeryfem miasteczka Ridge Rock zostaje murzyn. Co, jak się domyślacie prowadzi do sporego zamieszania. FANTASTYCZNA ZABAWA.
Premiera w telewizorze. Pracujący dla policji instruktor strzelectwa odmawia sprzedaży prototypowych naboi skorumpowanemu gliniarzowi, więc zostaje przezeń wplątany w napady z bronią oraz w wewnętrzną wojnę w policji. W NIEZŁYM KLIMACIE.
Jedna z bezpretensjonalnych komedii sprzed lat. Dziennikarka robi reportaż o Australijczyku panu Dundeem, który ponoć uszedł z życiem w walce z wielkim krokodylem. A zafascynowana nim zaprasza go potem do Nowego Jorku ku naszemu szczeremu rozbawieniu. DLA WYTCHNIENIA I SZEROKIEGO UŚMIECHU.
Dwaj przyjaciele obrobili mafię. Ale jeden z nich okazał się dalece nielojalny. Do tego stopnia, że dla pieniędzy namówił żonę kumpla do zabicia go. Ona strzela, ale nie zabija. I teraz cudem ocalały, ale boleśnie doświadczony Mel Gibson powodowany żądzą zemsty uprzykrzy im życie. Aż do śmierci. KINO MOCNE.
Nie znam tego filmu, i jakoś ani internet, ani nadawca nie przekonali mnie, żeby go obejrzeć tym razem. O młodzieńcu jest to, który przyjeżdża do miasta w bardzo konkretnym celu i z dokładnie ułożonym planem zemsty. I zaczyna od tego, że w modnym apartamentowcu spotyka dziewczynę, która wciąga go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy i nielegalne wyścigi samochodowe. Od tego się zaczyna. MOŻNA, ALE NA SZCZĘŚCIE NIE TRZEBA.
Pierwszy z ośmiu odcinków drugiej serii. Co prawda już był w TVP, ale fanom to chyba nie przeszkadza. Trwa I wojna światowa. Imć Matthew Crawley w czasie krótkiego urlopu odwiedza Downton Abbey i ku zaskoczeniu wszystkich pojawia się z narzeczoną. Zresztą, przecież wiadomo. Wszak to jedno z największych serialowych brytyjskich dzieł kostiumowych, ze społecznym podtekstem. WARTO WIEDZIEĆ.
Jak odkrywano świat, czyli wyprawy dwóch słynnych żeglarzy, odkrywców i awanturników epoki Renesansu - wielkiego podróżnika Magellana i korsarza Drake'a. DUŻA CIEKAWOŚĆ.
O zespole Queen, od skromnych początków 4 studentów marzących o karierze, aż do legendy, którą stał się ich zespół. I to wszystko od środka, sukcesy i porażki. Aż do końca. WARTO WIEDZIEĆ LEPIEJ.
Historia poszukiwania pociągu zaginionego podczas II wojny światowej. Skład miał wyjechać z oblężonego Wrocławia w stronę Wałbrzycha i ślad po nim zaginął. Może kogoś zainteresuje, bo ostatnio głośna była to sprawa. DO ZOBACZENIA.
Dokument przedstawiający kulisy jednej z ostatnich dyktatur komunistycznych. Choć Raul Castro nieco złagodził politykę brata, na Kubie nadal funkcjonują system kartkowy, cenzura i propaganda. DO ZOBACZENIA.
Kolejne etapy twórczości Jamesa Browna, człowieka który narobił w muzycznym i okołomuzycznym świecie sporego zamieszania. W wywiadach i materiałach wspominają go między innymi Mick Jagger, Michael Jackson, Prince i Kanye West. DUŻA CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ NIEMAŁA.
Zmutowane pająki uciekają z pobliskiego laboratorium i sieją panikę wśród gości położonego na odludziu ośrodka narciarskiego. Dla upiększenia jest tu Vanessa Williams, no i oczywiście MOMENTAMI POWALAJĄCE (głównie odjazdem).