Program TV na dziś: "Doskonały świat" z Clintem Eastwoodem, "Furia" z Melem Gibsonem, rosyjski "Major", tajemnica Atari, "Niepokonana Conchita Wurst" i Adrienne Lecouvreur w Teatrze Telewizji [POLECAJ TV - 05.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 05.01

Oczywiście nie będę wydłużał tekstu długim wstępem, więc odsyłam Was do listy, a tu wspomnę tylko, że o godz. 20:20 w TVP 1 nasi siatkarze meczem z Serbią rozpoczną turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Adrienne Lecouvreur - spektakl teatralny, Polska 1996, reż. Mariusz Treliński, wyk. Danuta Stenka, Jan Frycz, Krystyna Janda, Jan Peszek (72 min)

Wstyd się przyznać, ale spektaklu nie znam, więc więcej o nim będę mógł powiedzieć wieczorem, ale wtedy byłaby to już musztarda po obiedzie, więc wesprę się "matprasem", z którego dowiaduję się, że to: "Zawikłana intryga, nieoczekiwane zwroty akcji, wielkie uczucia i w tle odrobina polityki. Szalona, gotowa na wszystko, romantyczna miłość aktorki i przystojnego nieznajomego, który okazuje się wyzutym z majątku i tytułów księciem, groźne w skutkach knowania arystokratycznej rywalki". ZACHĘCENI? JA OGLĄDAM.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Doskonały świat (A Perfect World) - dramat sensacyjny, USA 1993, reż. Clint Eastwood, wyk. Clint Eastwood, Kevin Costner, Laura Dern, T.J. Lowther (138 min)

Pan ucieka z więzienia, w którym miał odsiedzieć lat czterdzieści. Uciekając zabiera siedmioletniego chłopca jako zakładnika. A z wizytą do więzienia wpaść ma z kilka dni prezydent Kennedy, więc złapanie uciekiniera staje się dla Policjantów kwestią honoru. I TO JEST DOBRE. BYŁO, BO TROCHĘ SIĘ ZAKURZYŁO.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Randki w ciemno (Blind Dating) - komedia USA 2006, reż. James Keach, wyk. Chris Pine, Eddie Kaye Thomas (110 min)

Niewidomy pan marzy o wielkiej miłości, ale podchodzi do tego z nieśmiałością i niepewnością. Na szczęście ma pomysłowego brata, który organizuje mu serię randek z potencjalnymi kandydatkami na narzeczoną. Największe wrażenie robi na nim pewna hinduska, ale pojawiają się problemy kulturowe. Sporo mało wybrednych żartów, trochę gagów, więc w sumie NIC SPECJALNEGO.

Canal+ Film godz. 20:00

Oblicze miłości (The Face of Love) - melodramat, USA 2013, reż. Arie Posin, wyk. Annette Bening, Ed Harris, Robin Williams, Jess Weixler (88 min)

Po tragicznej śmierci męża pani pogrąża się w rozpaczy. Ale pewnego dnia spotyka bardzo jej przypominającego męża profesora malarstwa. I romans z nim przywraca pani chęć życia. Ale sielankę popsują tajemnice. Obojga. DOBRZE ZAGRANE.

 

Polsat godz. 20:05

Furia (Edge of Darkness) - thriller Wielka Brytania/USA 2010; reż. Martin Campbell; wyst. Mel Gibson, Ray Winstone, Danny Huston (117 min)

Policjant pracuje w wydziale zabójstw bostońskiej policji. Gdy od strzałów ginie jego córka, detektyw postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Ze zdumieniem odkrywa drugie życie córeczki. WEDŁUG ZGRANYCH SCHEMATÓW, ALE JEST NAPIĘCIE.

Ale kino+ godz. 20:10

Milczenie (The Unsaid) - thriller, USA/Kanada 2001, reż. Tom McLoughlin, wyk. Andy Garcia, Vincent Kartheiser, Linda Cardellini, Teri Polo (104 min)

Nieźle trzymający za gardło thriller psychologiczny. Wzięty psychiatrą pozornie żyje życiem spełnionym, bo w pracy układa mu się świetnie, a w domu istna sielanka. Ale to tylko pozory, które pękają kiedy jego syn popełnia samobójstwo. MOCNE.

TNT godz. 21:00

Aligator - Lake Placid (Lake Placid) - horror komediowy, Kanada/USA 1999, reż. Steve Miner, wyk. Bill Pullman, Bridget Fonda, Oliver Platt, Brendan Gleeson (100 min)

W rewelacyjnej obsadzie świetna parodia kina z Krainy Łowców Kiczu. W jeziorze zaczyna grasować krwiożerczy krokodyl, więc zjeżdżają się poszukiwacze bestii, a takoż naukowcy i ludzie mający dbać o bezpieczeństwo. DOBRA ZABAWA.

 

TVP Kultura godz. 21:45

Major - kryminalny, Rosja 2013, reż. Jurij Bykow, wyk. Denis Szwedow, Jurij Bykow, Irina Nizina, Boris Niewzorow (95 min)

Żona milicjanta, pana Sergieja Sobolew urodziła syna. No więc pan Sergiej leci do szpitala na złamanie karku, a po drodze potrąca samochodem chłopca, który w wypadku ginie. I teraz milicjant może się przyznać i pójść do więzienia lub ukryć zbrodnię i pozostać wolny. KRYMINAŁ MORALNEGO NIEPOKOJU.

Polsat godz. 22:25

Hanna - thriller, USA/Wlk.Bryt. 2011, reż. Joe Wright, wyk. Saoirse Ronan, Eric Bana, Cate Blanchett, Tom Hollander (111 min)

Wyszkolona na bezlitosną zabójczynię nastolatka zostaje wysłana przez ojca w niebezpieczną podróż, aby wymierzyć sprawiedliwość za krzywdy doznane w przeszłości przez jej najbliższych. Zgodnie z zasadami gatunku, po pierwsze jej śladem rusza tak tajemnicza jak bezwzględna agentka CIA, a w trakcie misji po kolei wychodzą zatajone przez tatę fakty z przeszłości, które cokolwiek zmieniają pewność nastolatki. JEST NAPIĘCIE I AKCJA.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:30

Quantico - serial obyczajowy, USA 2015, wyk. Priyanka Chopra, Aunjanue Ellis, Jake McLaughlin, Yasmine Al Massri (2x41 min)

Jeszcze raz od początku czternastoodcinkowy serial bardzo sensacyjny o poszukiwaniu zdrajcy w szeregach najzdolniejszych rekrutów FBI, terrorysty odpowiedzialnego za największy zamach w USA po atakach z 11 września 2001. Niezła obsada, niezły scenariusz, i chociaż bez euforii, to jednak DOBRE JEST OGLĄDANIE.

Stopklatka TV godz. 22:05

Ballada o Januszku - serial obyczajowy, Polska 1987, reż. Henryk Bielski, wyk. Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna, Michał Szymczyk, Bożena Dykiel, Jolanta Grusznic (2x58 min)

Jeszcze raz od początku, tym razem w otwartej telewizji, przejmująco, boleśnie i dramatycznie smutny serial o miłości matczynej bezgranicznej i bezwarunkowej, może nawet głupiej. Wybitna rola Lidii Szukszyny i Michała Szymczyka. DOJMUJĄCO SMUTNE.

DOKUMENT

Sundance godz. 20:05

Big Star: Nothing Can Hurt Me - film dokumentalny, USA 2012, reż. Drew DeNicola, Olivia Mori (115 min)

Kultowy zespół pop Big Star zdobył wielkie uznanie krytyków ale niewielką sławę. Dokument opowiada o sukcesach i porażkach grupy oraz ich powodach. DUŻA CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ NIEMAŁA.

 

Planete+ godz. 22:00

Łowcy dinozaurów (Dino Hunt) (1/4) - serial dokumentalny, Kanada 2014, reż. Christopher Rowley (41 min)

Rzecz o ośmiu archeologicznych wykopaliskach w Kanadzie, czyli spojrzenie na narodziny i śmierć jednych z największych bestii. WARTO WIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 22:50

Atari: Game Over - film dokumentalny, USA 2014, reż. Zak Penn (63 min)

Historia jednej z miejskich legend, czyli pewnego wielkiego skarbu. W 1982 roku producent gier Atari wypuścił na rynek przygodówkę "E.T. the Extra-Terrestrial". Sprzedaż jej była jedną z największych porażek rynku gier video w historii. Właściciele firmy będącej na granicy bankructwa zdecydowali się ponoć zakopać w małym miasteczku niesprzedane kartridże z grami, konsole i komputery. W 2014 roku Microsoft wraz z przedsiębiorstwami z branży paliwowej i przy współpracy z rządem stanu Nowy Meksyk postanowili rozprawić się z mitem "The Great Video Game Burial of 1983". Film "Atari: Game Over" dokumentuje poszukiwania tego zaginionego skarbu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 22:50

Niepokonana Conchita Wurst (Conchita: Unstoppable) - film dokumentalny, Austria 2015, reż. Alexandra Venier (52 min)

Wydaje mi się, że nie jest to już taki gorący temat jak jeszcze rok temu, ale może komuś to jeszcze w duszy gra. O spełnianiu marzeń przez Thomasa Neuwirtha, czyli austriacką drag queen Conchitę Wurst. CIEKAWOŚĆ.

History godz. 23:00

Ostatnie dni nazistów (Last Days Of The Nazis) - serial fabularno-dokumentalny, USA 2015, reż. Nicole Rittenmeyer, wyk. Thomas Butler, Bradford How, Jessica Krueger, Jake Paque (45 min)

Premiera w telewizorze. W roku 1945 trwało polowanie na nazistów. Alianci przesłuchiwali funkcjonariuszy partyjnych, zbrodniarzy wojennych i drobnych urzędników, by zrozumieć, jak działało hitlerowskie państwo. DOBRA ROBOTA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 22:15

Megawąż (Mega Snake) - horror, USA 2007, reż. Tibor Takács, wyk. Michael Shanks, Siri Baruc, Michal Yannai, Ben Cardinal (90 min)

Podczas kłótni rozbija się słoiczek z okazem pacholęcia rzadkiego - jak się okaże później, dobrze że rzadkiego - gatunku węża. Jego wyjątkowość polega na trzech rzeczach. Pierwsza to taka, że lubi zjadać ludzi, druga że jest od ludzi mądrzejszy, i trzecia, że ilekroć je coś żywego niemal natychmiast rośnie bardzo. Pełza więc, zjada i rośnie, ale i on trafi na kamień. SZALONY SPECJAŁ Z KRÓLESTWA KICZU.