Program TV na dziś: "Niebezpieczna metoda", czyli pokonywanie erotycznego tabu, Johnny Depp w "Arizona Dream", Tom Hanks jako "Larry Crowne" i "Dom na Nawiedzonym Wzgórzu" w starym kinie [POLECAJ TV - 07.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 07.01

Późno, więc tym bardziej nie ma sensu przedłużać. Ale o tym, że prócz tego, co znajdziecie niżej, w TVP Kultura o godz. 20:15 znaleźć się będziecie mogli w - prawdopodobnie - jednym z ostatnich wydań "Hali odlotów", w której goście Maksa Cegielskiego i Katarzyny Janowskiej zmierzą się z pytaniem: "Co nas czeka, czyli scenariusze na przyszłość", muszę wspomnieć. Wspomniałem, więc możemy przejść do reszty. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj udanego życzę czwartku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Ostatnia misja - film sensacyjny, Polska 1999, reż. Wojciech Wójcik, wyk. Peter J. Lucas, Janusz Gajos, Ewa Gorzelak, Mirosław Baka (100 min)

Zawodowemu mordercy pracującemu dla rządu francuskiego, zbiera się na sentymenty kiedy dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Przybywa więc do ojczyzny (do Polski znaczy, bo to Polak jest) celem odbycia sentymentalnej podróży, ale miesza się w nadwiślańskie sprawy krwawe więc podróż staje się tytułową ostatnią misją. WIDZIAŁEM LEPSZE, ALE NIEŹLE SIĘ WIDZI, I JEST NAPIĘCIE.

TV 4 godz. 20:00

Ofiary wojny (Casualties of War) - wojenny, USA 1989, reż. Brian De Palma, wyk. Michael J. Fox, Sean Penn, Don Harvey, John C. Reilly (121 min)

Kawał antywojennego kina z mocnym przesłaniem. W czasie wietnamskiej wojny rozwścieczeni śmiercią kolegi amerykańscy wojacy mszczą się porywając i gwałcąc młodą Wietnamkę. Ale jeden z nich ma poważną zagwozdkę, bo nie może się z tym pogodzić. Wychodzi więc z szeregu i sprzeciwia się zmuszony do wyboru między lojalnością a przyzwoitością, zwaną czasem moralnością. Wybitne role Foxa i Penna. MOCNE, MĄDRE KINO.

Polsat godz. 20:05

Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada) - komediodramat, USA 2006, reż. David Frankel, wyk. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt (109 min)

Znane to bardzo i oparte na wspomnieniach pani dziennikarki. Oto gorzka, ale z elementami niezłego humoru opowieść absolwentki dziennikarstwa, która zostaje asystentką legendarnej szefowej modowego magazynu. I nie będzie to współpraca łatwa, ale bardzo kształcąca. Mnie to nie rusza, i nie wzrusza, ale PODOBNO WARTO ZNAĆ.

Ale kino+ godz. 20:10

Niebezpieczna metoda (A Dangerous Method) - dramat psychologiczny, Francja/Kanada/Niemcy/Szwajcaria/Wielka Brytania 2011, reż. David Cronenberg, wyk. Viggo Mortensen, Keira Knightley, Michael Fassbender, Vincent Cassel (107 min)

Na otwiarcie styczniowego cyklu "Kino Mówi: Tabu", film Davida Cronenberga z Keirą Knightley i Michaelem Fassbenderem, w rolach pacjentki i terapeuty, czyli Karla Gustawa Junga, których znajomość szybko przekracza granice standardowych relacji pacjentki i lekarza. I Viggo Mortensenem, w roku wielkiego Zygmunta Freuda, który wkracza w ten związek i co prowadzi do konfliktu między lekarzami. Pan Mortensen zasłużył na Złotego Globa, w film na niezłe recenzje i otarcie się o Złotego Lwa podczas MFF w Wenecji w 2011 roku. Więcej o cyklu przeczytacie TUTAJ .

FilmBox godz. 21:00

Dom na Nawiedzonym Wzgórzu (House on Haunted Hill) - horror, USA 1959, reż. William Castle, wyk. Vincent Price, Carolyn Craig, Richard Long, Elisha Cook Jr. (72 min)

Ech, to były czasy horroru. Ta umowność, klimat i dialogi. Nikt już tak tego nie kręci. Oto milioner zaprasza do nawiedzonego domu pięć osób. Gości łączy to, że wszyscy dają się skusić obietnicą nagrody w wysokości 10 tysięcy dolarów dla tego, kto zdoła doczekać poranka. MROCZNE, ALE PIĘKNE WSPOMNIENIE.

 

TVP Kultura godz. 21:15

Arizona Dream - komediodramat, USA/Francja 1993, reż. Emir Kusturica, wyk. Johnny Depp, Faye Dunaway, Jerry Lewis, Lili Taylor (134 min)

Axel poznaje na ślubie wuja dwie kobiety: ponętną wdowę Elaine i jej pasierbicę Grace. Młoda, zamknięta w sobie dziewczyna, podejmuje rywalizację z macochą o Axela. Co oczywiście musi doprowadzić do tragedii. Plus srebrny Niedźwiedź za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1993 r. dla pierwszego angielskojęzyczny film Emira Kusturicy. CIEKAWOŚĆ.

HBO godz. 21:40

Bogowie - dramat biograficzny, Polska 2014, reż. Łukasz Palkowski, wyk. Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski, Magdalena Czerwińska (116 min)

Film wspaniały, głównie za sprawą fenomenalnego Tomasza Kota w roli profesora Religi, i wybitna scenografia, światło i zdjęcia, dzięki którym film jest tak prawdziwy, i tak świetnie przenosi nas w wędrówkę przez lata. WSPANIAŁE, WIĘC PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

 

TVP 2 godz. 21:45

Kwiat pustyni (Desert Flower) - biograficzny, Wlk.Bryt./Niem. 2009, reż. Sherry Hormann, wyk. Liya Kebede, Sally Hawkins, Craig Parkinson (122 min)

Rodzina 13-letniej Waris to somalijscy pasterze. Dziewczynka ma zostać czwartą żoną znacznie starszego od niej mężczyzny. Nie mogąc sprzeciwić się ojcu w inny sposób Waris ucieka, samotnie pokonuje pustynię i dociera do Mogadiszu, gdzie mieszka rodzina jej matki. A ci wysyłają ją do Londynu. A tutaj... Więcej nie mogę. W każdym razie - KU POKRZEPIENIU.

TV Puls godz. 22:00

Żołnierze kosmosu (Starship Troopers) - SF, USA 1997, reż. Paul Verhoeven, wyk. Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards (129 min)

Scenariusz zainspirowany przykurzona już dzisiaj nowelą Roberta A. Heinleina z 1959 r. W XXIV w. ludzie dzielą się na cywili i wojskowych. Piątka licealistów kończy szkołę i postanawia wstąpić w szeregi armii. A wkrótce Ziemię atakują paskudne robale z kosmosu, które opanowały już planety w pobliżu i teraz atakują naszą kochaną żywicielkę. No więc ludzie decydują się podjąć rękawice i robale wytłuc. NIEZWYKLE WIDOWISKOWY POCZĄTEK SERII.

Polsat godz. 22:20

Larry Crowne - uśmiech losu (Larry Crowne) - komediodramat USA 2011; reż. Tom Hanks; wyst. Tom Hanks, Julia Roberts, Bryan Cranston, Taraji P. Henson (99 min)

Pan Larry, człowiek w wieku już, powiedzmy, średnim, od wielu lat pracuje w tej samej firmie i prowadzi uporządkowane życie. Aż pewnego dnia traci posadę, bo nie skończył studiów. Po chwilowym załamaniu postanawia nadrobić tę lukę w życiorysie i wraca na studia. A tu poznaje panią nauczycielkę, która wywiera na nim spore wrażenie. I wzajemnie. UROCZE.

TVN 7 o godz. 22:50

Wampir na Brooklynie (Vampire in Brooklyn) - horror komediowy, USA 1995, reż. Wes Craven, wyk. Eddie Murphy, Angela Bassett, Allen Payne, Kadeem Hardison (100 min)

Z wyspy na Karaibach przypływa do Nowego Jorku pół człowiek, a pół wampir, spadkobierca legendarnego Nosferatu. A przybywa po to, by odnaleźć panią, z którą łączą go więzy krwi. ŚREDNIO, ALE TO DO ZABAWY JEST.

TVP 1 godz. 23:25

Żyleta (Barb Wire) - akcja, USA 1996, reż. David Hogan, wyk. Pamela Anderson, Temuera Morrison, Victoria Rowell (94 min)

Mógłbym napisać, że jest to opowieść o czymś, i że ma jakąś treść, ale przecież nie po to ten film powstał, żeby wnikać w jego treść. Chodzi tylko o to, żeby sfotografować Pamelę Anderson z rozwianym włosem i już to w skórach, już to w lateksach, ale zawsze opiętych bardzo. O NICZYM, ALE ZA TO Z ROZMACHEM.

 

SERIAL

TVP HD godz. 21:00

Anna German (Anna German. Tajna bielogo angela) (1/10) - serial biograficzny, Rosja/Ukraina/Polska/Chorwacja 2012, reż. Waldemar Krzystek, Aleksandr Timienko, wyk. Joanna Moro, Szymon Sędrowski, Marat Baszarow, Maria Poroszyna (50 min)

Powtórka niedawnego ramówkowego przeboju, czyli wspomnienie o naszej wielkiej gwieździe lat minionych. Nie dla mnie, ale doceniam. DO ZOBACZENIA.

Stopklatka TV godz. 22:10

Świat gliniarzy 2 (The Shield) - serial kryminalny, USA 2003, reż. Scott Brazil, wyk. Michael Chiklis, Walton Goggins, Kenny Johnson, Jay Karnes (2x46 min)

Dwa odcinki drugiego sezonu brudnego, surowego serialu o policjantach nie zawsze kryształowych, który słusznie zyskał ongi miano kultowego. ZNAKOMITE.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Agentka Wake. Na celowniku Gestapo (Nancy Wake: Gestapo's Most Wanted) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. Mike Smith (52 min)

W czasie II wojny światowej Nancy Wake pracowała jako szpieg brytyjski. Była czołową postacią francuskiego ruchu oporu i jedną z najczęściej odznaczanych kobiet służących w trakcie wojny. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Kim Philby - w służbie Jej Królewskiej Mości i Matki Rosji (Kim Philby: His Most Intimate Betrayal) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Francis Whately (51 min)

Pierwsza z dwóch części relacji ze śledztwa angielskiego pisarza i dziennikarza Bena Macintyre w sprawie Harolda Kima Philby'ego, najsłynniejszego podwójnego agenta, który dla wielu stał się karykaturą szpiega-dżentelmena. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 22:20

Kobiety Kennedy'ego (JFK's Women: The Scandals Revealed) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2006, reż. Harvey Lilley (52 min)

Sekrety Johna F. Kennedy'ego. Nowe dokumenty ujawniły wiele skandali z jego życia związanych z licznymi romansami, aferami szpiegowskimi i układami politycznymi. DLA CIEKAWSKICH.