Program TV na dziś: "Z Archiwum X" po nowemu, mistrzowski mecz z Białorusią, pożegnanie Tomasza Lisa na żywo, podwójna dawka Halle Berry i "Dzieci Ireny Sendlerowej" [POLECAJ TV - 25.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 25.01

Dwie są dzisiaj rzeczy najważniejsze, więc o nich wspomnę zamiast wstępu. W Polsacie o godz. 20:20 w mistrzostwach Europy polscy szczypiorniści zagrają - i muszą wygrać - z Białorusinami. To po pierwsze. A po drugie, o godz. 21:00 (i powtórka odcinka od razu, o godz. 22:00) w FOX otwarcie nowej, długo wyczekiwanej serii "Z Archiwum X". Jutro ciąg dalszy.

Aha, i jeszcze w TVP 2 o godz. 21:45 rozpocznie się ostatnie, pożegnalne wydanie programu "Tomasz Lis na żywo". Gośćmi, przed podziękowaniem i przesłaniem autora do narodu, będą Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Włodzimierz Cimoszewicz. Szukając wspólnego mianownika, znalazłem taki, że cała trójka przegrała prezydenckie wybory. Ale pewnie nie będzie o tym.

Oczywiście są też rzeczy inne, może i lepsze, więc zapraszam do listy.

Polecaj TV rzecz jasna wraca tu jutro, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Dwie matki (Losing Isaiah) - dramat obyczajowy, USA 1995, reż. Stephen Gyllenhaal, wyk. Halle Berry, Jessica Lange, Cuba Gooding Jr., David Strathairn (111 min)

Moje uwielbienie do Halle Berry nie ma tu nic do rzeczy, to po prostu dobry, wzruszający film. Tak, mimo mojego cynicznego skrzywienia wzruszyłem się nawet ja. Czarnoskóra narkomanka, porzuca na śmietniku synka. Przemarznięte niemowlę trafia do szpitala, skąd adoptuje je pracownica socjalna. Tymczasem jego biologiczna matka trafia do więzienia. Dzięki pomocy pracownicy ośrodka resocjalizacyjnego zrywa z nałogiem, zdobywa pracę i po latach postanawia odzyskać swoje dziecko. PRAWDZIWIE WZRUSZAJĄCE.

 

Ale kino+ godz. 20:10

New York, New York - film muzyczny, USA 1977, reż. Martin Scorsese, wyk. Liza Minnelli, Robert De Niro, Lionel Stander, Barry Primus (156 min)

Jeden z filmów należących do kanonu światowego kina. Bezapelacyjnie. Z wybitną Lizą Minnelli i znakomitym Robertem De Niro. Między saksofonistą i młodą wokalistką rodzi się uczucie, a gdy ona zaczyna odnosić sukcesy, on wpada w obłęd zazdrości. Plus dużo dobrej muzyki. POZYCJA KLASYCZNA.

TVP Kultura godz. 20:20

Układ zamknięty - dramat sensacyjny, Polska 2013, reż. Ryszard Bugajski, wyk. Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Wojciech Żołądkowicz, Przemysław Sadowski (114 min)

No nie wiem, czy obecnemu kierownictwu TVP ta premiera w otwartym okienku przysporzy sympatii u nowej władzy. Dowiemy się już niebawem. Oto inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia zmowy skorumpowanych urzędników - prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego w celu zniszczenia prężnie działającej firmy i biznesmenów. IM PRAWDZIWSZE, TYM WIĘKSZE ROBI WRAŻENIE.

Canal+ godz. 21:00

2047. Rok śmierci (2047 - Sights Of Death) - film sensacyjny, Włochy 2014, reż. Alessandro Capone, wyk. Rutger Hauer, Danny Glover, Daryl Hannah, Michael Madsen, Stephen Baldwin (89 min)

Premiera w telewizorze. "Jest rok 2047, w którym Ziemią włada represyjny rząd Konfederacji Środkowej (CCG). Agent rebeliantów Ryan Willburn ma zebrać dowody zbrodni rządzących. Mutantka, która przeżyła bunt w CCG, obiecuje mu pomoc". Słusznie się domyśliliście, że filmu nie znam, więc posłużyłem się mało zachęcającym - niestety - opisem. Dobre to to pewnie nie jest, ale może dać przyjemność lubiącym futurystyczne strzelanki. NA WŁASNE RYZYKO.

 

TVP 1 godz. 20:25

Dzieci Ireny Sendlerowej (The Courageous Heart of Irena Sendler) - dramat biograficzny, USA 2009, reż. John Kent Harrison, wyk. Anna Paquin, Romualds Ancans, Michelle Dockery, Karolina Dryzner (95 min)

Zamiast teatru, więc musi być odpowiednio znaczące. Irenę Sendlerową mam nadzieję, że znacie. Ale przypomnę, że uratowała sporo dzieci z warszawskiego getta. Poza tym, po prostu dobra kobieta była. I film o niej i o akcji ratowania żydowskich jest dzieci. Jak to się zaczęło, jak to było. Historia wspaniała. Film wspaniały trochę mniej, ale niezły. Poza tym, po prostu WARTO O PANI SENDLEROWEJ WIEDZIEĆ I JĄ PAMIĘTAĆ.

TV 6 godz. 21:35

Zgon na pogrzebie (Death at a Funeral) - komedia, USA/Niemcy/Wielka Brytania/Holandia 2007, reż. Frank Oz, wyk. Matthew Macfadyen, Keeley Hawes, Andy Nyman, Ewen Bremner (90 min)

To była brytyjska komedia roku. Rodzina spotyka się na pogrzebie seniora rodu, ale na stypę wpada nieproszony gość, który zna pilnie strzeżony rodzinny sekret. A poza tym sama rodzinka to ludzie nieźle pokręceni. ZNAKOMITA ZABAWA.

TVN godz. 22:30

John Q - dramat sensacyjny, USA 2002, reż. Nick Cassavetes, wyk. Denzel Washington, Robert Duvall, James Woods, Daniel E. Smith (116 min)

Afroamerykanin John Q. Archibald jest robotnikiem, który z trudem wiąże koniec z końcem. Najważniejsza w jego życiu jest rodzina - ukochana żona Denise i synek, który niespodziewanie zapada na ciężką chorobę serca. Jedynym ratunkiem jest natychmiastowy przeszczep. Ale ubezpieczenie zdrowotne nie chce pokryć kosztów operacji. Kiedy zapada decyzja o wypisaniu Michaela ze szpitala, zrozpaczony John wchodzi uzbrojony do kliniki i bierze zakładników. Prawdziwe emocje, bo i nerw prawdziwy. Iluż polskich rodziców, albo pacjentów miałaby na to ochotę? Ech... Momentami bardzo chwyta za serce. KAWAŁ DOBREGO, PORUSZAJĄCEGO KINA.

TVN 7 godz. 23:15

Zmiana pasa (Changing Lanes) - thriller, USA 2002, reż. Roger Michell, wyk. Ben Affleck, Samuel L. Jackson, Sydney Pollack, Toni Collette (99 min)

Na jednej z zatłoczonych ulic Nowego Jorku dochodzi do niegroźnej kolizji. Jej uczestnikami są: młody prawnik Gavin Banek i agent ubezpieczeniowy Doyle Gipson. Konsekwencje stłuczki są zaskakujące. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 00:40

Martha Marcy May Marlene - dramat psychologiczny, USA 2011, reż. Sean Durkin, wyk. Elizabeth Olsen, John Hawkes, Julia Garner, Hugh Dancy (102 min)

O kobiecie, która spędziła kilka lat w komunie, na czele której stoi uwodziciel z wielką charyzmą przy okazji. Udało jej się z tej patologicznej wspólnoty wyrwać, ale zastąpił ją - tę wspólnotę - wielki paranoiczny strach przed zemstą ze strony sekty i jej lidera. NIE POWALA, ALE MOŻNA.

SERIAL

FOX godz. 21:00 i 22:00

Z archiwum X 2016 (The X-Files 2016) - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)

Premiera w telewizorze. No tak, sporo czeka na to osób, boć to serial legenda. Mnie jakoś to podniecenie ominęło, i podczas wcześniejszych serii, i podczas dzisiejszej premiery też nie przebieram nóżkami. Ale doceniam doniosłość wydarzenia, zwłaszcza że dosłownie chwili kilka po amerykańskiej premierze. Po wielu latach agenci Mulder i Scully wracają do telewizora sześcioodcinkową serią. Na zlecenie gospodarza internetowego programu telewizyjnego nasi agenci prowadzą śledztwo dotyczące spisku rządowego. Poznają kobietę, która twierdzi, że została porwana przez Obcych. To, na dobry początek. Nawet ja to obejrzę z ciekawości, bo wszystko wskazuje, że to dobre będzie. A zatem, DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

 

TVN 7 godz. 22:15

Czarne lustro (Black Mirror) - serial obyczajowy, Wielka Brytania 2011, reż. Otto Bathurst, wyk. Rory Kinnear, Lindsay Duncan, Donald Sumpter, Tom Goodman-Hill (44 min)

Pierwsza z części trzech, w której pan premier dostaje informację o uprowadzeniu księżniczki. Porywacz grozi, że ją zamorduje, jeśli szef rządu nie wystąpi w programie telewizyjnym i nie spełni jego żądania. A wystąpienie ma być szczególne, więc pan premier musi podjąć decyzję, czy poświęcić własną godność i małżeństwo, by ocalić zakładniczkę szantażysty. DOBRA ROBOTA.

CBS Europa godz. 22:55

Imprezowo (Swingtown) - serial obyczajowy, USA 2008, reż. Alan Poul, wyk. Molly Parker, Jack Davenport, Grant Show, Lana Parrilla (60 min)

Lata 70., czas rewolucji seksualnej w Stanach. I w tych okolicznościach poznajemy trzy rodziny mieszkające na przedmieściach Chicago i przyglądamy się jak w tych nowych okolicznościach się zmieniają. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Zaginiony statek Franklina (Franklin's Lost Ships) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Ben Finney (99 min)

Rzecz o jednej z wielkich zagadek historii: w 1845 r. sir John Franklin wraz ze 128-osobową załogą wypłynęli na arktyczną ekspedycję badawczą i słuch po nich zaginął. I teraz kolejnej się przyglądamy próbie ich odnalezienia. JEST CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 22:50

Oblężenie Leningradu (The Siege of Leningrad) - film dokumentalny, Niemcy 2013, reż. Michael Kloft (50 min)

Z prawie trzech milionów mieszkańców po oblężeniu pozostało w nim zaledwie 600 tysięcy. Film traktuje o odwadze, o ludzkich błędach, o wielkim dramacie i wielkich nadziejach. IM BARDZIEJ WIEMY, ŻE TO PRAWDA, TYM SMUTNIEJ.