Program TV na dziś: drugi odcinek "Z Archiwum X", Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w "Drodze do szczęścia", premiera "Walking on Sunshine" i "Wall Street" Olivera Stone'a [POLECAJ TV - 26.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 26.01

Rzecz jasna nie zamierzam przedłużać wstępu, więc tylko baczniejszą uwagę Waszą zwrócę na horror wszech czasów, czyli "Omen", i pierwsze oznaki tzw. dobrej zmiany w TVP, czyli dwudziestominutową relację z imprezy "Człowiek Wolności 2015 tygodnika wSieci" w TVP 2 o godz. 21:45, i w TVP 1 zamiast filmu na "Debatę" Krzysztofa Ziemca. Reszta propozycji niżej.

Polecaj TV wróci jutro - zwłaszcza, że jutro mam urodziny - a dzisiaj spokojnego, przyjemnego życzę wtorku.

OPERA

TVP Kultura godz. 20:20

Turandot - opera, Austria/Niemcy/Szwajcaria 2015, reż. Marco Arturo Marelli, wyk. Mlada Khudoley, Riccardo Massi (135 min)

Plenerowa odsłona sztuki Pucciniego zrealizowana na festiwalu w Bregencji. Scena tuż przy brzegu Jeziora Bodeńskiego, niezwykła scenografia nawiązująca do Wielkiego Muru Chińskiego. I dla mniej zorientowanych, to z tej opery pochodzi jedna z najsłynniejszych arii "Nessun dorma".

 

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Zakładnik (Collateral) - film sensacyjny, USA 2004, reż. Michael Mann, wyk. Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith, Mark Ruffalo (115 min)

Pan Max jest taksówkarzem, i bardzo pożałuje, że z nadzieją na łatwy i spory zarobek zgodził się być na jeden dzień szoferem pewnego gościa, który utrzymuje, że handluje nieruchomościami i ma kilka spraw do załatwienia. DZIEJE SIĘ, CHOCIAŻ SZAŁU NIE MA.

Paramount godz. 20:00

Droga do szczęścia (Revolutionary Road) - dramat obyczajowy, USA/Wielka Brytania 2008, reż. Sam Mendes, wyk. Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Michael Shannon, Ryan Simpkins (119 min)

Lata pięćdziesiąte XX wieku. Kate Winslet i Leonardo DiCaprio zauważają, że w ich związek wdarły się niszczące ich rutyna i znużenie zwykłością codzienności. Aby na nowo rozbudzić dawne uczucie i namiętność postanawiają pojechać do Paryża. Okazuje się jednak, że realizacja pomysłu jest znacznie bardziej skomplikowana i rodzi dużo więcej konfliktów niż się spodziewali. DOBRZE SIĘ OGLĄDA I MYŚLI.

 

Canal+ Film godz. 20:00

Walking on Sunshine - komedia muzyczna, Wielka Brytania 2014, reż. Max Giwa, Dania Pasquini, wyk. Greg Wise, Joelle Koissi, Annabel Scholey, Giulio Berruti (94 min)

Premiera w telewizorze. Muzyczna komedia sercowych wpadek i pomyłek. Pani przylatuje do siostry na jej ślub, a panem młodym okazuje się przystojniak, z którym jakiś czas temu połączył ją romans, i do którego wciąż czuje coś w rodzaju tzw. mięty. BANALNIE, ALE ZA TO ZWIEWNIE I WESOŁO.

 

Polsat godz. 20:05

2012 - film katastroficzny, USA/Kanada 2009, reż. Roland Emmerich, wyk. John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton (152 min)

Głupie bezgranicznie, niekonsekwentne, bzdetne, ale z takim zrealizowane rozmachem, że może zapierać dech we wszystkim, z piersiami włącznie, a stworzone by zmonetyzować końcoświatową paranoję 2012 roku wywołaną przez znaną, choć nierozumianą przepowiednię. Oto pewien pisarz wpada na trop rządowego projektu, stworzonego na wypadek kataklizmu. Chcąc uratować rodzinę dociera do systemu wybudowanych z krwawicy podatników niezniszczalnych wielkich łodzi dla elit. GŁUPIE, ALE IMPONUJĄCE.

Ale kino+ godz. 20:10

W drodze (On the Road) - dramat przygodowy, Francja/USA/Wielka Brytania/Brazylia/Kanada 2012, reż. Walter Salles, wyk. Sam Riley, Garrett Hedlund, Kristen Stewart, Tom Sturridge (134 min)

Ekranizacja autobiograficznej powieści Jacka Kerouaca pod tym samym tytułem, ukazującej pokolenie bitników. Bohaterowie filmu ruszają w podróż, żeby gdzieś tam daleko, albo w samej podróży znaleźć wolność, sens tej wolności i, jakby to głupio nie zabrzmiało, tzw. sensu życia. Ale nade wszystko, chcą się życiem cieszyć. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

HBO godz. 20:10

Interstellar - film SF, USA/Wielka Brytania 2014, reż. Christopher Nolan, wyk. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Jessica Chastain (163 min)

Zasłużony Oscar za najlepsze efekty specjalne, we wciągającym filmie science fiction. Ziemia jest niszczona przez suszę, a ludzkości grozi, że wkrótce dokona żywota. W tych okolicznościach trzeba szukać alternatyw. I pojawia się taka możliwość, więc grupa astronautów wyrusza w podróż, żeby dzięki zagięciu czasoprzestrzeni znaleźć miejsce, gdzie gatunek ludzki będzie mógł przetrwać. Ale to tylko wprowadzenie do wciągającej filozoficznej opowieści. DOBRZE SIĘ OGLĄDA, A MATTHEW MCCONAUGHEY JEST GENIALNY.

CBS Europa godz. 21:00

Komicy (Funny People) - komediodramat, USA 2009, reż. Judd Apatow, wyk. Adam Sandler, Seth Rogen, Leslie Mann, Eric Bana (146 min)

Pan George, komik i aktor odniósł sukces zawodowy, ale w życiu niestety sobie nie radzi. Ma tylko jednego przyjaciela, który jest przy okazji jego asystentem. Ale nie jest to przyjaźń łatwa i oczywista. Dla duetu Adam Sandler - Seth Rogen warto, i dla ich dialogów. DOBRZE SIĘ SŁUCHA I OGLĄDA.

TVN godz. 21:30

Sahara - film przygodowy, USA/Hiszpania/Niemcy/Wielka Brytania 2005, reż. Breck Eisner, wyk. Matthew McConaughey, Penélope Cruz, Steve Zahn, Lambert Wilson (124 min)

Jeden pan z drugim panem wędrują wzdłuż Nilu, żeby odnaleźć okręt konfederatów, który podobno w czasach wojny secesyjnej przewoził tędy bezcenny ładunek. I oczywiście przygód, bo to film przygodowy. Dobrze, że są w nim Matthew McConaughey i Penélope Cruz, ale to jednak NIC WIELKIEGO.

 

TVP 1 godz. 21:30

Jak zostać gwiazdą (American Dreamz) - komedia muzyczna, USA 2006, reż. Paul Weitz, wyk. Dennis Quaid, Mandy Moore, Sam Golzari, Hugh Grant (102 min)

Znudzony rutyną codzienności prezenter popularnego telewizyjnego show "American Dreamz", chce urozmaicić kolejną jego edycję i w tym celu zaprosić do studia gości niezwykłych, a w jury zgadza się zasiąść wychodzący z nerwowego załamania prezydent USA. ŚMIESZNE, ALE NIE BARDZO.

TV 4 godz. 22.05

Omen (The Omen) - horror, Wielka Brytania 1976, reż. Richard Donner, wyk. Gregory Peck, Lee Remick, Harvey Stephens, Billie Whitelaw (111 min)

Jeden z bez wątpienia najlepszych horrorów jakie widziałem. Świetny klimat i doskonały aktorsko. Pani rodzi martwe dziecko, ale jej mąż natychmiast, w tajemnicy przed nią adoptuje chłopca, którego matka zmarła w trakcie porodu. Kilka lat później w otoczeniu chłopca i rodziny zaczynają się dziać dziwne rzeczy. A napięcie zaczyna rosnąć. ŚWIETNA ROBOTA. I MOJE UWIELBIENIE.

 

TVN 7 godz. 22.30

Czarna wdowa (Black Widow) - thriller, USA 1987, reż. Bob Rafelson, wyk. Debra Winger, Theresa Russell, Dennis Hopper, Sami Frey (102 min)

Rzecz o przebiegłej i zabójczo atrakcyjnej pani, która trudni się uwodzeniem, wychodzeniem za mąż za samotnych milionerów, zabijaniu ich i bawieniem się za ich pieniądze. Ale na jej trop trafia federalna agentka, która już o czarnej wdowie wie, ale nie może jej niczego udowodnić. JEST NAPIĘCIE, JEST PRZYJEMNOŚĆ.

TVP Kultura godz. 22:35

Pieśń weselna (Le chant des mariées) - dramat obyczajowy, Francja/Tunezja 2008, reż. Karin Albou, wyk. Lizzie Brocheré, Najib Oudghiri, Simon Abkarian, Olympe Borval (96 min)

Tunezja w latach 40. słusznie minionego wieku. W niewielkim mieście zgodnie żyją sobie zgodnie Żydzi i Muzułmanie. I zgodnie przyjaźnią się nastolatki Nour i Myriam. Ale i ta przyjaźń i ogólna zgoda na wielką wystawiona zostaje próbę gdy przychodzą zbrojnie Niemcy i zaczynają prześladowania ludności żydowskiej. TRUDNA SPRAWA.

Polsat godz. 23:25

Wall Street: Pieniądz nie śpi (Wall Street: Money Never Sleeps) - dramat obyczajowy, USA 2010, reż. Oliver Stone, wyk. Shia LaBeouf, Michael Douglas, Josh Brolin, Carey Mulligan (127 min)

Kontynuacja filmu Olivera Stone'a "Wall Street" z 1987 roku, ale już bez tamtych emocji. Były gracz giełdowy odsiedział 8 lat w więzieniu za oszustwa, i spotyka młodego maklera, który prosi go o pomoc w doprowadzeniu do upadku bogatego spekulanta. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

SERIAL

FOX godz. 22:00

Z archiwum X 2016 (The X-Files 2016) - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)

Premiera odcinka drugiego. A godzinę wcześniej powtórka wczorajszego, pierwszego. Mnie jakoś to podniecenie ominęło, i podczas wcześniejszych serii, i podczas dzisiejszej premiery też nie przebieram nóżkami. Ale doceniam doniosłość wydarzenia, zwłaszcza że dosłownie chwili kilka po amerykańskiej premierze. Po wielu latach agenci Mulder i Scully wracają do telewizora sześcioodcinkową serią. Na zlecenie gospodarza internetowego programu telewizyjnego nasi agenci prowadzą śledztwo dotyczące spisku rządowego. Poznają kobietę, która twierdzi, że została porwana przez Obcych. To, na dobry początek. Nawet ja to obejrzę z ciekawości, bo wszystko wskazuje, że to dobre będzie. A zatem, DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:50

Hieny z Hararu (The Hyenas of Harar) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Maurice Dubroca (51 min)

Zastanawialiście się kiedyś czy hienę da się oswoić i karmić z ręki? Ja miałem kiedyś okoliczność, w której dane mi było zajrzeć jednej z nich głęboko w oczy, i przyznam, że wątpię w możliwość bezpiecznej zabawy z nią. Ale może? Oto bowiem w Hararze we wschodniej Etiopii pan Youssouf żyje w harmonii ze stadem hien. I to o nim i o tej specyficznej rodzince jest film. WARTO ZOBACZYĆ.

TVP 2 godz. 23:10

Jonasz w brzuchu Lewiatana - film dokumentalny, Polska 2013, reż. Krzysztof Wierzbicki (55 min)

Rzecz o życiu Jonasza Kofty. O tym, jak w PRL-u znajdował dla siebie enklawy wolności, jaką za to płacił cenę. O strasznej chorobie, którą udało mu się pokonać, i o śmierci, która przyszła niespodziewanie. BARDZO WARTO.