Program TV na dziś: Pierwszy "Robocop" Paula Verhoevena, Denzel Washington w "Metrze strachu" i "Przed wschodem słońca" Richarda Linklatera w Ale kino+ [POLECAJ TV - 02.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 2.02

Przed wejściem w głąb Polecaja zatrzymam Was tylko na chwilę, żeby baczniejszą uwagę Waszą zwrócić na dwie rzeczy. Po pierwsze Teatr w TVP Kultura, bo spektakl dzisiaj wybitny. A po drugie na przewrotnie walentynkowy cykl w Ale kino+, który zaczyna się otwierającymi dwie znakomite trylogie filmami "Wziąć sobie żonę" Ronity i Shlomiego Elkabetzów oraz "Przed wschodem słońca" Richarda Linklatera.

Polecaj TV wróci oczywiście jutro, a dzisiaj udanego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Wujaszek Wania - sztuka Antoniego Czechowa, Polska 1980, reż. Aleksander Bardini, wyk. Władysław Kowalski, Halina Łabonarska, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Żółkowska (121 min)

Rzecz wybitna po prostu w ramach Miesiąca z Władysławem Kowalskim. Klasyczna realizacja sztuki Antoniego Czechowa. Tytułowy wujaszek całe życie poświęca rodzinie zmarłej przed laty siostry, a zwłaszcza profesorowi, wyidealizowanemu przez otoczenie szwagrowi. Przyjazd profesora i jego żony Heleny zakłóca dotychczasowy porządek życia we dworze. Wujaszek Wania uświadamia sobie, że ów idealny człowiek jest w istocie pretensjonalnym, zarozumiałym egoistą. RZECZ WYBITNA, WIĘC PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Rybka zwana Wandą (A Fish Called Wanda) - komedia, USA/Wielka Brytania 1988, reż. Charles Crichton, wyk. Jamie Lee Curtis, John Cleese, Kevin Kline, Michael Palin (104 min)

Taki trochę pythonowski klimacik. Grupa złodziei dokonuje napadu na sklep jubilerski. Szef ukrywa łup w nikomu nieznanym miejscu. Kiedy zostaje aresztowany, pozostali współpracownicy chcą za wszelką cenę odnaleźć klejnoty. Więc zaczyna się szaleństwo pomyłek. UŚMIECHNIĘTE WARIACTWO.

TVN 7 godz. 20:00

Robocop (RoboCop) - film SF, USA 1987, reż. Paul Verhoeven, wyk. Peter Weller, Nancy Allen, Kurtwood Smith, Ronny Cox (103 min)

To jest ten pierwszy "RoboCop". Fabuła jest prosta. Oto w Detroid przyszłości jest bardzo niebezpiecznie, brakuje policjantów, za to bandyci są coraz bardziej bezczelni i bezwzględni. Więc skonstruowano policyjnego robota, któremu zaimplementowano mózg umierającego po zmasakrowaniu przez bandziorów dzielnego policjanta. No i wychodzi na ulice Detroid i wyrywa chwasty. Ale całość ma drugie, głęboko socjologiczne tło. TAK SIĘ ROBIŁO HISTORIĘ KINA.

Canal+ Film godz. 20:00

Bardzo poszukiwany człowiek (A Most Wanted Man) - thriller, Wielka Brytania/USA/Niemcy 2014, reż. Anton Corbijn, wyk. Grigorij Dobrygin, Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe (116 min)

Premiera w telewizorze. W Hamburgu pojawia się Czeczen, który rości sobie prawo do gigantycznej fortuny. Ekspert ds. terroryzmu postanawia się przekonać, czy spadek posłuży do finansowania nielegalnych działań. Philip Seymour Hoffman robi tu dobrze, ale SZAŁU BRAK.

Polsat godz. 20:05

Metro strachu (The Taking of Pelham 1 2 3) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2009, reż. Tony Scott, wyk. Denzel Washington, John Travolta, Luis Guzmán, Victor Gojcaj (106 min)

Grupa porywaczy pod dowództwem niejakiego Rydera opanowuje skład metra wraz z pasażerami. Za uwolnienie ich żądają 10 mln dolarów. I to w ciągu godziny. A jak nie, to wytłuką wszystkich. A dowodzenie akcją odbicia pociągu przejmuje Walter Garber, zdegradowany za łapówkarstwo dyrektor metra, który tę ma przewagę jednak nad innymi, że bardzo dobrze zna sieć podziemnych korytarzy. JEST NAPIĘCIE.

 

Ale kino+ godz. 20:10

Wziąć sobie żonę (Ve'Lakhta Lehe Isha) - melodramat, Izrael/Francja 2004, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz, wyk. Ronit Elkabetz, Simon Abkarian, Gilbert Melki, Sulika Kadosh (99 min)

Ale kino+ już dzisiaj zaczyna obchodzić walentynki. Oczywiście na swój, nieco przewrotny sposób. Od dzisiaj zaczyna więc emisję dwóch filmowych trylogii. Wspaniałych, i w bardzo różny sposób traktujących o miłości. Pierwszą z nich zaczyna film o kobiecie, która chciałaby się rozwieść, ale w ortodoksyjnej kulturze. w jakiej żyje, nie jest to widziane dobrze. Pod społeczną presją chce jeszcze raz o przyszłość małżeństwa zawalczyć, ale spotyka swoją miłość sprzed lat i traci ku temu zapał. Dalsze losy pani Vivianne, jej trudnej miłości, i walki o własne szczęście reżyserskie rodzeństwo ciągnęło później w dwóch jeszcze filmach, które w Ale kino+ w kolejne wtorki, 9 i 16 lutego. A więcej o całym walentynkowym cyklu znajdziecie TUTAJ >>

TVN godz. 21:30

W sieci pająka (Along Came a Spider) - thriller, Niemcy/USA/Kanada 2001, reż. Lee Tamahori, wyk. Morgan Freeman, Monica Potter, Michael Wincott, Dylan Baker (104 min)

Alex Cross, emerytowany detektyw i autor książek z dziedziny psychologii zbrodni, niechętnie angażuje się w nową sprawę. Tym razem przestępca pragnie czegoś więcej - miejsca w podręcznikach. I TO SIĘ OGLĄDA.

TVP 1 godz. 21:35

Sądny dzień (What's the Worst That Could Happen?) - komedia kryminalna, USA 2001, reż. Sam Weisman, wyk. Martin Lawrence, Danny DeVito, John Leguizamo, Glenne Headly (94 min)

Złodziej zostaje złapany na gorącym uczynku w domu cwanego milionera, który w ramach kary zabiera mu obrączkę. Złodziej więc urażony do żywego organizuje bolesną zemstę. Nie tylko po to, żeby odzyskać przynoszący mu szczęście gadżet, ale również żeby dać milionerowi nauczkę. GŁUPAWE, BANALNE, ALE MOŻE BAWIĆ.

Ale kino+ godz. 22:05

Przed wschodem słońca (Before Sunrise) - melodramat, Austria/Szwajcaria/USA 1995, reż. Richard Linklater, wyk. Ethan Hawke, Julie Delpy, Karl Bruckschwaiger, Tex Rubinowitz (105 min)

A to otwarcie drugiej walentynkowej trylogii Ale kino+, czyli pierwszy z trzech realizowanych w ciągu 20 lat filmów opowiadających historię Celine i Jesse'ego, którzy latami dojrzewają do miłości. Tu spotykamy naszych bohaterów, kiedy poznają się w pociągu do Wiednia i spędzają noc na wspólnych rozmowach, spacerach i dzieląc się marzeniami i swoją samotnością. Było im dobrze, ale nie byli wtedy jeszcze pewni siebie, przyszłości i uczuć. Kolejne, znakomite części 9 i 16 lutego. A więcej o cyklu znajdziecie TUTAJ >>

 

TV 4 godz. 22:05

Inwazja łowców ciał (Invasion of the Body Snatchers) - film SF, USA 1978, reż. Philip Kaufman, wyk. Donald Sutherland, Jeff Goldblum, Veronica Cartwright, Leonard Nimoy (115 min)

Ziemię najeżdżają rośliny, które opanowują glob, podstępnie mamiąc jego mieszkańców swoim zapachem, a potem czynią z nich bezwolne stworzenia ślepo oddane swoim nowym panom. Niby koszmarek, ale to przecież KLASYKA GATUNKU.

 

TVN 7 godz. 22:15

Wydział wewnętrzny (Internal Affairs) - film sensacyjny, USA 1990, reż. Mike Figgis, wyk. Andy Garcia, Richard Gere, William Baldwin, Nancy Travis (115 min)

Andy Garcia jest dobrym gliną z wydziału wewnętrznego, a Richard Gere ma za uszami to i owo. No więc rozpoczyna się śledztwo i gra między panami, które WCIĄGA BARDZO.

 

Polsat godz. 22:20

Fighter (The Fighter) - dramat biograficzny, USA 2010, reż. David O. Russell, wyk. Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo (115 min)

Prawdziwa historia boksera Micky'ego Warda i jego niełatwej drogi do mistrzowskiego pasa. Jego przyrodni brat stoczył się na dno i wylądował w więzieniu po zawodowej porażce. By odkupić grzechy przeszłości, odzyskać utraconą dumę i uratować rodzinę, zostaje trenerem młodszego brata i pomaga mu w walce o zdobycie najważniejszego tytułu. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 22:35

Vatel - dramat kostiumowy, Francja/Wielka Brytania/Belgia 2000, reż. Roland Joffé, wyk. Gérard Depardieu, Uma Thurman, Tim Roth, Timothy Spall (98 min)

Rok 1671. Król Ludwik XIV przez trzy dni gości u księcia Kondeusza. A majordomus arystokraty i kucharz, imć Vatel, sprawia, że wizyta króla to nieustanne pasmo zabaw i ucztowania. SMACZNEGO.

TV Puls godz. 22:50

Ballistic (Ballistic: Ecks vs. Sever) - film sensacyjny, USA/Niemcy 2002, reż. Wych Kaosayananda, wyk. Antonio Banderas, Lucy Liu, Gregg Henry, Ray Park (83 min)

Agent FBI ma powstrzymać agentkę Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, która wymknęła się spod kontroli zwierzchników i zaczęła własną grę. I się tropią wzajemnie i wyszła z tego CAŁKIEM SPRAWNA OPOWIASTKA.

TVP Kultura godz. 00:30

Dekameron (Il decameron) - komediodramat, RFN/Włochy/Francja 1971, reż. Pier Paolo Pasolini, wyk. Franco Citti, Ninetto Davoli, Pier Paolo Pasolini, Vincenzo Amato (106 min)

Adaptacja dziewięciu nowel Bocaccia, pełne erotyki i humoru opowiastki z życia czternastowiecznych Włoch. NIE MOŻESZ TERAZ, TO NAGRAJ!

SERIALE

HBO Comedy godz. 20:10

Współczesna rodzina 7 (Modern Family 7) - serial komediowy, USA 2015, reż. James Alan Hensz, wyk. Ed O'Neill, Sofia Vergara, Julie Bowen, Ty Burrell (21 min)

Przez lata najbardziej nagradzany serial komediowy i trampolina do wielkiej kariery dla kilku osób, w tym pani Vergary, która od premiery uchodzi za wzór kobiecego piękna. A serial jest o: Jay ma dorosłe dzieci, wnuki i atrakcyjną, młodą żonę, która ma jeszcze własnego syna z piekła rodem. Wszyscy muszą pokonać różnice pokoleniowe, kulturowe i społeczne i jakoś układać swoje wzajemne relacje. Ku naszej radości, ale i refleksji czasami. DOBRZE ROBI.

FilmBox Premium godz. 21:00

Texas Rising - Narodziny Republiki (Texas Rising) - serial historyczny, USA 2015, reż. Roland Joffé, wyk. Bill Paxton, Jeffrey Dean Morgan, Olivier Martinez, Thomas Jane (2x47 min)

Kolejna niezła produkcja History Channel. Historia powstawania Teksasu i historia ludzi, którzy poświęcili się walce z dyktatorem i Indianami. Przenosimy się zatem do 1836 roku, w czas między dwiema przełomowymi bitwami pod Alamo i San Jacinto. NIEZŁA ROBOTA.

 

TVP Seriale godz. 21:15

Ranczo - serial komediowy, Polska 2006, reż. Wojciech Adamczyk, wyk. Cezary Żak, Violetta Arlak, Paweł Królikowski, Andrzej Andrzejewski (2x49 min)

Jeszcze raz, tuż przed ostatecznym zakończeniem tej opowieści, od samego początku. Do Wilkowyj przybywa amerykanka polskiego pochodzenia, która odziedziczyła tu małą posiadłość. Ona dziwi się zastanemu świat, a zastany wilkowyjski świat odpowiada jej jeszcze większym zdziwieniem, a nawet strachem. WYBITNIE DOBRY SERIAL (chociaż na początku bywało różnie)

FOX godz. 22:00 (i 23:00)

Z archiwum X 2016 (The X-Files 2016) (3): Potwór - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)

Premiera trzeciego odcinka (z sześciu), a godzinkę wcześniej powtórka części drugiej. Po wielu latach agenci Mulder i Scully wracają do telewizora sześcioodcinkową serią. Na zlecenie gospodarza internetowego programu telewizyjnego nasi agenci prowadzą śledztwo dotyczące spisku rządowego. Poznają kobietę, która twierdzi, że została porwana przez Obcych. To, na dobry początek. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

 

Canal+ Seriale godz. 22:30

Wersal. Prawo krwi (Versailles) - serial historyczny, Francja/Kanada 2015, wyk. George Blagden, Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Stuart Bowman (2x54 min)

Jeszcze jedna powtórka otwarcia, czyli dwa z dziesięciu odcinków zrealizowanego z rozmachem, pieprznego serialu przenoszącego nas do siedemnastowiecznego Wersalu. Przenosi nas do świata ówczesnych intryg, zdrad, miłości i niegodziwości. Ludwika XIV poznajemy gdy ma 28 lat i samodzielnie rządzi Francją, ale wciąż czyha na niego wiele zagrożeń, zarówno z zewnątrz, jak i ze strony najbliższego otoczenia.

Ot, choćby zniewieściały dandys, młodszy brat Filip. Oglądając - bo naprawdę warto, chociaż "Tudorowie" to to nie są - pamiętajcie, że mimo pozorów tzw. kultury, bogatych strojów i biżuterii, mimo tego, że do dzisiaj mawiamy "wersal", chcąc powiedzieć, że coś jest wyjątkowo kulturalne i zgodne z dworską etykietą, to jednakowoż śmierdziało tam niemiłosiernie, bo się tamtejsza arystokracja myła oszczędnie i bardzo niechętnie, a za ubikację, robiły kominki i różne pałacowe kąty. A na "dzikim" wg nich Wawelu, była już wtedy zainstalowana prawdziwa toaleta (z odpływem), a ludzie nie musieli się perfumować, żeby nie śmierdzieć. I z tym dodatkiem, WARTO ZOBACZYĆ.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Sekrety kości (Secret of Bones) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Jonny Keeling (2x29 min)

Biolog ewolucyjny Ben Garrod pokazuje widzom, jak kości pozwoliły kręgowcom na dominację niemalże każdego miejsca na Ziemi. Sporo niesamowitych przyrodniczych ciekawostek. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

TVP 2 godz. 22:50

Jedz mniej, żyj dłużej (Eat, Fast and Live Longer) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2012, wyk. Michael J. Mosley (52 min)

Zaniepokojony stanem własnego zdrowia Michael Mosley postanowił zbadać naukowe podstawy trendów dietetycznych. Jego doświadczenia stały się podstawą najmodniejszej obecnie diety zwanej 5:2. MOŻE WARTO POZNAĆ.