TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Zapraszam bez chwili zwłoki do Polecaja, wytłuszczając tylko z całej listy powtórkę wczorajszej premiery nowego serialu "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona" w FOX, premierowe odcinki "Wersal. Prawo krwi" w Canal+, to że jest kilka niezłych komedii, i przynajmniej jeden wybitny dokument. Polecaj oczywiście wraca do Was jutro, a dzisiaj dobrego życzę, półtłustego czwartku.
Zakręcona parodia kina mafijnego ze specjalnym i najniższym ukłonem dla "Ojca chrzestnego". Dużo pustego, ale ozdrowieńczego śmiechu, i niezastąpiony Lloyd Bridges. DOBRA ZABAWA.
Wiem, że znacie go wszyscy, jeśli nie z widzenia, to ze słyszenia na pewno. Ale może ktoś ma ochotę na trochę wzruszeń. Oto bowiem biedny chłopak i bogata dziewczyna wbrew rodzicom postanowili być razem. No i przez czas jakiś nawet im się to udaje. DO ŁZY OSTATNIEJ.
Typowa dla Mela Brooksa przewrotność z typową dla Leslie Nielsena przewrotnością. I wszystko oczywiście w oparach absurdu i zabawy cytatami z wampirycznego kina. Oto Anglia i oto koniec XIX wieku. Drakula - ujmujący, pełny wdzięku wampir o manierach arystokraty w trumnie przybywa do Londynu. I przeżywa tu mnóstwo miłosnych przygód. "Nieustraszeni pogromcy wampirów" to to nie są, ale MOŻNA SIĘ UŚMIAĆ.
Momentami zabawna, ale jeszcze bardziej wzruszająca historia człowieka, którego życie jest własnością telewizji, i najpopularniejszym reality show. Problem w tym, że on nie wie, że to program, i przekonany o tym, że to świat prawdziwy, daje się manipulować. Ale przypadek sprawia, że zaczyna mieć wątpliwości, i próbuje odzyskać swoje życie. ŚWIETNY FILM, POD REFLEKSJĘ I DO SZCZERYCH WZRUSZEŃ.
Familijne, spod znaku Hallmark, więc również ckliwe i pełne uczuć wszelakich. Dziesięciolatka mieszkająca na farmie z ojcem i rodzeństwem zauważa, że w jej sąsiedztwo sprowadza się rodzina łabędzi. Do akcji wkracza pani ornitolog, która chce ptaki uratować, i oczywiście - bo jakby inaczej - między nią a tatusiem po wstępnych ansach zaczyna coś iskrzyć. Rutyna niestety, ale przyjemna. Plus nominacja do Emmy w kategorii "najlepsza muzyka w serialu, filmie telewizyjnym lub programie specjalnym". DO ZOBACZENIA.
Rzecz to znakomita, z rewelacyjnymi rolami Matthew McConaugheya i Jareda Leto. Obaj zresztą słusznie nagrodzeni zostali za nie odpowiednimi Statuetkami. Jared Leto, poza innymi walorami zadziwił widownię tego filmu tym, jak dalece potrafi się dla roli poświęcić i zmienić swoje ciało. A McConaughey po prostu potwierdził, że jest aktorem kompletnym. Oto teksański elektryk, jeździec rodeo i kobieciarz dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV, a potem zakłada "Dallas Buyers Club" i rozpoczyna sprzedaż przemycanych z Meksyku wydłużających życie preparatów. To tak w skrócie największym. A przed seansem Błażej Hrapkowicz rozmawiał będzie z Jackiem Poniedziałkiem o granicach poświęcenia aktora. WSPANIAŁE KINO.
Początek XX w. W ogarniętym rewolucją Meksyku spotykają się Irlandczyk John Mallory oraz awanturnik Juan Miranda. Postanawiają wspólnie obrabować bank. Przypadkowo stają się bohaterami rewolucji. POWIEW SPAGHETTI KLASYKI.
Kolejna opowieść z cyklu żuraw, czapla i szczęśliwe zakończenie. Tym razem to ludzie dorośli już bardzo, a rzecz dzieje się w telewizji śniadaniowej, do której skierowano bardzo znanego, szanowanego i poważnego dziennikarza od spraw najważniejszych. I jemu się to nie podoba, ale na złość partnerce będzie się starał. SYMPATYCZNE, NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.
Samotna mama synka, i samotny tata córeczki po wstępnych niechęciach, ansach i pretensjach oczywiście coraz bardziej się zbliżają, w czym pomagają im dzieci. Banalne, przewidywalne, ale Z DUŻYM WDZIĘKIEM.
Maxwell Smart, znany także pod kryptonimem agent 86, pracuje dla amerykańskiej agencji szpiegowskiej CONTROL, która na skutek ataku wroga zostaje zdekonspirowana. Szef wywiadu decyduje się powierzyć realizację misji ratunkowej niedoświadczonemu, za to pełnemu zapału Smartowi. Jego partnerką ma być piękna agentka 99, jedyna niezdekonspirowana pracownica operacyjna. Przed nimi wyjątkowo trudne zadanie - schwytanie członków złowrogiej organizacji o nazwie KAOS, która zagraża światu. BARDZO WARTO.
Wadzenia się z życiem pana Adasia Miauczyńskiego ciąg dalszy, i bardzo mocny i bardzo wobec tego świata krytyczny. Chyba najbardziej społecznie zaangażowany i bardzo boleśnie śmieszny. Miauczyński jest tym razem sfrustrowanym nauczycielem polskiego, mieszka samotnie na jednym z blokowisk i mu źle. GORZKO-ŚMIESZNE.
Ostatnia część przesyconego erotyką tryptyku, w którym reżyser interpretował średniowieczne nowele. Po "Dekameronie" i "Opowieściach kanterberyjskich", tym razem przenosi nas w świat Orientu, i nawiązuje do "Baśni 1001 nocy". A główny wątek to historia pięknej, rozdzielonej ze swym kochankiem niewolnicy. Plus muzyka Ennio Morricone.
Akcja toczy się w Anglii u schyłku XIX w. więc dla mnie już jest bardzo nieźle. W skrócie największym, jest to historia dwóch konkurujących ze sobą iluzjonistów, dla których zazdrość o sukcesy przeciwnika staje się obsesją. Nienawiść popycha ich do czynów mających niebezpieczne konsekwencje. BARDZO WARTO.
Historie dziewcząt i młodych kobiet z różnych świata stron, uprowadzonych do Stanów w celach nieprzyjemnie seksualnych. Są upokarzane i zmuszane do prostytucji. A ich tropem podążają detektyw Morozow i jej szef Meehan (to akurat niezła rola Donalda Sutherlanda). A po przeciwnej stronie pan Siergiej grany sugestywnie przez Robert Carlyle'a. Pierwsza z dwóch części. AŻ SZKODA, ŻE TAKIE ŚREDNIE
Powtórka z wczorajszej premiery. Świeżynka prosto z Ameryki. My tą sprawą żyliśmy tak sobie, ale w Stanach było to przez lata jedno z najważniejszych wydarzeń i rodzaj sądowego reality show, które biło wszystkie rekordy oglądalności. Rzecz dotyczyła zabójstwa pani Nicole Brown Simpson i Ronalda Goldmana przez - co należało udowodnić - największą gwiazdę futbolu amerykańskiego, legendę tego sportu, a potem również aktora, którego znać możecie choćby z "Nagiej broni". Oskarżono go o to zabójstwo, ale z pozoru prosta sprawa komplikowała się coraz bardziej. A dzięki temu, że sędzia sprawę prowadzący chciał skorzystać ze sławy oskarżonego i zbudować przy okazji swoją popularność i sprawę otworzył dla mediów, doszło do największego reality, do wykładu z cwaniackich tricków prawników obu stron, a cała Ameryka mogła dyskutować o tym od rana do nocy przez lata. Zdania co do wyroku i tak są podzielone do dzisiaj. A przy sprawie wyrosło sporo sław, kilka niezłych fortun i wielu ekspertów. W serialu znakomicie wypada John Travolta w roli prawnika, trochę gorzej Cuba Goding Jr. w roli oskarżonego. W sumie, u nas może nie być tak elektryzujące, ale CHYBA JEDNAK WARTO.
Premiera odcinków 3. i 4., czyli kolejne dwa z dziesięciu odcinków zrealizowanego z rozmachem, pieprznego serialu przenoszącego nas do siedemnastowiecznego Wersalu. Przenosi nas do świata ówczesnych intryg, zdrad, miłości i niegodziwości. Ludwika XIV poznajemy gdy ma 28 lat i samodzielnie rządzi Francją, ale wciąż czyha na niego wiele zagrożeń, zarówno z zewnątrz, jak i ze strony najbliższego otoczenia. Ot, choćby zniewieściały dandys, młodszy brat Filip. WARTO ZOBACZYĆ.
Jeszcze raz pierwsza i druga część niezłego serialu do zabawy. A rzecz traktuje o serialowym gwiazdorze, który sławę zdobył jako prawnik w prawniczym serialu. Teraz w rodzinne wraca strony, gdzie oczywiście wszyscy wierzą, że naprawdę prawnikiem jest, więc mimo, że nie zna się na rzeczy, i nie ma dyplomu, ani tym bardziej licencji, rozpoczyna pracę w kancelarii prawnej. Co oczywiście jest okazją do wielu zabawnych sytuacji i dialogów. WIELKIE TO TO NIE JEST, ALE JEST PRZYJEMNIE.
Zaskakująca i niepozbawiona zabawnych epizodów autobiograficzna opowieść o wędrówce pewnego młodego Żyda przez wojenną Europę - od Wiednia, przez rozbawiony Paryż, do Auschwitz. WARTO POZNAĆ TEGO PANA. (to nie jest fragment tego filmu, ale wrzucam, żebyście poznali bliżej bohatera).
W jednej z najbiedniejszych prowincji Nigerii tysiące dzieci żyją z piętnem opętania przez szatana. Wpływowi pastorzy i kaznodzieje winią je za katastrofy, głód i tragedie rodzinne. I to o nich. DRAMATYCZNA HISTORIA.
Twórcy filmu przedstawiają najbardziej kontrowersyjne i obrazoburcze wizerunki krzyża w mediach i sztuce współczesnej. Wśród przykładów, zaprezentowanych w filmie, znajdą się m.in. film Martina Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa" i rzeźba Jezusa siedzącego na krześle elektrycznym, postawiona we francuskiej katedrze Gap. CIEKAWOŚĆ.
Z Dennisem Quaidem kolejna próba przestraszenia nas rekinem, ale coraz to słabsze i słabsze. Ta próba jest niestety bardziej żałosna niż śmieszna. Ale na bezrybiu... ŁOWCY DADZĄ RADĘ.