Program TV na dziś: sympatyczne "Walentynki", "50 twarzy Greya" premierowo, Jack Nicholson jako "Schmidt" i "Bękarty wojny" Tarantino [POLECAJ TV - 13.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 13.02

Na telewizyjną premierę "50. twarzy Greya" czeka na pewno sporo pań. Ale dzisiaj zadowolone będą tylko te z nich, które mają odpowiedni pakiet premium. Na premierę w otwartej telewizji trzeba będzie jeszcze jakiś czas zaczekać. Więcej specjałów znajdziecie niżej, a teraz wspomnę jeszcze kilka tytułów, których tam nie ma, a może będziecie mieli na nie ochotę. Ot, choćby w TV Puls o godz. 20:00 fantasy "Solomon Kane: Pogromca zła", w Kino Polska o godz. 20:00 cali "Krzyżacy", w FOX Comedy od godz. 20:45 cztery odcinki komediowego serialu "Prawomocny", w CBS Europa o godz. 21:00 oscarowy chiński widowiskowy przebój "Przyczajony tygrys, ukryty smok", w TVP HD o godz. 21:50 krajowa komedia walentynkowa "Randka w ciemno", w TVP Kultura o godz. 22:10 piąty odcinek niesamowutego serialu "Utopia", w TVN o godz. 22:40 "Dyktator" z Sachą Baronem Cohenem, w FOX o godz. 22:55 powtórka trzecie odcinka z najnowszej serii "Z archiwum X 2016", w AXN o godz. 23:30 "Zodiak" z Jakem Gyllenhaalem, Markiem Ruffalo I Robertem Downey Jr., a w nocnym Ale kino+ o godz. 00:50 "Przelotni kochankowie" Pedro Almodóvara.

Spoza listy jeszcze trochę muzyki, czyli w TVP Kultura o godz. 23:10 koncert zespołu Iron Maiden "Rock in Rio" z 2002 roku, a w TVP 2 o godz. 00:25 "100 lat Frank!", czyli laureaci Grammy w hołdzie Frankowi Sinatrze. Obie rzeczy wspaniałe, chociaż z innych światów.

I jeszcze coś dla tych, którzy Polecaja przeczytają jeszcze przed wieczorem. W Ale kino+ od godz. 12:10 maraton z pierwszym sezonem skandynawskiej sensacji politycznej "Okupowani" (dziesięć odcinków), a w kanale H2 od godz. 17:00 kilkanaście odcinków serii dokumentalnej "Starożytni kosmici", w którym fachowcy od UFO udowadniają, że wszystko co osiągnęliśmy, to sprawka nie nasza, a kosmitów, którzy zbudowali naszą cywilizację i od zarania dziejów przyglądają nam się, co jakiś czas i przywołują nas do porządku.

Polecaj TV wraca jutro, a dzisiaj dobrej soboty życzę bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Walentynki (Valentine's Day) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Garry Marshall, wyk. Julia Roberts, Ashton Kutcher, Jamie Foxx, Anne Hathaway (125 min)

Typowy walentynkowy film, w którym przewija się tabun wielkich i mniejszych gwiazd, aby przekonać ludzkość, że miłość przenosi góry, że zakochanie jest fajne i wreszcie, że w ogóle życie jest pełne przyjemnych niespodzianek jeśli damy mu szansę. Kilka wątków, kilka par i kilka problemów, które przeplatają się łączą i sprawiają przyjemność. BANALNE, ALE SYMPATYCZNE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Nie można pocałować panny młodej (You May Not Kiss the Bride) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Rob Hedden, wyk. Dave Annable, Katharine McPhee, Ken Davitian, Rob Schneider (95 min)

Zawodowy fotograf zwierząt zbiegiem okoliczności zostaje zmuszony do poślubienia córki chorwackiego gangstera. Ojciec chce, aby córka została pełnoprawną obywatelką USA, a ślub z Bryanem pozwoli jej na otrzymanie zielonej karty i zamieszkanie w Ameryce. Małżeństwo ma być oczywiście pozorowane, a sytuacja komplikuje się, gdy podczas podróży poślubnej dziewczyna zostaje uprowadzona. JEST PRZYJEMNIE.

Cinemax godz. 20:15

Feniks (Phoenix) - dramat obyczajowy, Niemcy/Polska 2014, reż. Christian Petzold, wyk. Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Nina Kunzendorf, Michael Maertens (95 min)

Premiera w telewizorze. Żydowska śpiewaczka, której udało się przeżyć obóz koncentracyjny, chce odnaleźć męża żeby dowiedzieć się, czy to aby nie on wydał ją nazistom. Wraca więc do Berlina. Co ważne, że w wyniku bolesnego urazu zmieniła wygląd, więc odnaleziony mąż nie rozpoznaje jej, i jako obcą kobietę prosi ją, żeby udawała jego żonę, bo w ten sposób będzie mógł przejąć jej majątek. ŚWIETNIE SKONSTRUOWANE, I DOBRZE OPOWIEDZIANE. I TROCHĘ "HICZKOKOWSKIE" TAKIE.

 

TVP Kultura godz. 20:20 (powt. 00:55)

Wszyscy twoi święci (A Guide To Recognizing Your Saints) - dramat kryminalny, USA 2006, reż. Dito Montiel, wyk. Dianne Wiest, Robert Downey Jr., Shia LaBeouf, Melonie Diaz (95 min)

O pisarzu rzecz to, który po piętnastu latach wraca do Nowego Jorku, w którym spotkać się ma z umierającym ojcem. I jak tak jedzie, wspomina dzieciństwo trudne. I z wątkiem kryminalnym do tego. FESTIWALOWE TROCHĘ. I DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVP 1 godz. 20:25

Bóg zemsty (Seeking Justice) - dramat sensacyjny, USA 2011, reż. Roger Donaldson, wyk. Nicolas Cage, Guy Pearce, January Jones, Harold Perrineau (98 min)

Nicolas Cage i Guy Pearce w świecie zbrodni i słusznej zemsty. JAKOŚ MNIE TO JUŻ NIE RUSZA (98 min)

TVN 7 godz. 20:55

Dziewczyny z wyższych sfer (Uptown Girls) - komedia, USA 2003, reż. Boaz Yakin, wyk. Brittany Murphy, Dakota Fanning, Heather Locklear, Marley Shelton (92 min)

Taka sobie nieszkodliwa komedyjka o przyzwyczajonej do luksusów młodej pani, która traci majątek i zatrudnia się jako opiekunka ośmiolatki, z którą po wstępnych niesympatycznościach, zgodnie z kanonami gatunku się zaprzyjaźni. PRZEWIDYWALNE, WIĘC BEZPIECZNIE PRZYJEMNE.

Canal+ godz. 21:00

Pięćdziesiąt twarzy Greya (50 Shades of Grey) - melodramat, USA 2015, reż. Sam Taylor-Johnson, wyk. Dakota Johnson, Jamie Dornan, Jennifer Ehle, Eloise Mumford (125 min)

Premiera w telewizorze. Tak, to te twarze, i tego Greya. Największy przebój książkowy od lat. Kicz straszny, ale połączył kobiety całego świata. Najpierw czytelniczo, a potem - jeszcze bardziej - kinowo. Oto studentka literatury jest zafascynowana przystojnym miliarderem, który "przygotowuje ją" do podpisania kontraktu, żeby mogła zostać ego kochanką. Nie, no nie będę przecież opowiadał. Miało być kontrowersyjnie, erotycznie miało być bardzo, a ja zmusiwszy się do obejrzenia, widzę to niestety głównie STRASZNĄ SIERMIĘGĘ. Bo TAK SIĘ NAPIĘLI, ŻE AŻ PĘKLI.

 

AXN godz. 21:00

Schmidt (About Schmidt) - komediodramat, USA 2002, reż. Alexander Payne, wyk. Jack Nicholson, Kathy Bates, Hope Davis, Dermot Mulroney (117 min)

Po przejściu na emeryturę po śmierci żony pan Schmidt ma poczucie życiowej pustki. By ją wypełnić wyrusza camperem na ślub córki. Chce dowiedzieć się dlaczego dziewczyna tak wcześnie opuściła dom, i przede wszystkim, czy jeszcze coś ich łączy. NICHOLSON WYBITNY, FILM DOBRY.

 

Stopklatka TV godz. 22:00

Podryw (Booty Call) - komedia, USA 1997, reż. Jeff Pollack, wyk. Jamie Foxx, Tommy Davidson, Amy Monique Waddell, Wiley Moore (76 min)

Życie dwóch studentów college'u upływa na podrywach. A kiedy myślą, że wreszcie odnaleźli swoje drugie połówki, życie uczy ich pokory. KRZYWDY NIE ROBI, ALE CZASU SZKODA.

TV Puls godz. 22:00

Czas zapłaty (Welcome to the Punch) - film sensacyjny, Wielka Brytania/USA 2013, reż. Eran Creevy, wyk. James McAvoy, Mark Strong, Andrea Riseborough, Johnny Harris (99 min)

Policjant Max od lat ściga sprytnego złodzieja Jacoba Sternwooda. Raz był bliski złapania go, ale skończyło się na tym, że dostał strzał w kolano i w związku z tym ma teraz problemy nie tylko z kolanem, ale i z głową. I dopiero po trzech latach pojawia się okazja kolejna, tyle że ta okazja wiąże się z tym, że będzie musiał ratować swojego syna, który wmiesza się w niefajne okoliczności. DO ZOBACZENIA.

 

Ale kino+ godz. 22:10

Bękarty wojny (Inglourious Basterds) - dramat wojenny, USA/Niemcy 2009, reż. Quentin Tarantino, wyk. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth (146 min)

W największym skrócie, grupa bardzo zdeterminowanych, i bardzo sprawnych żołnierzy z żydowskimi korzeniami zebrana jest w specjalistyczny oddział, którego jedynym zadaniem jest dziesiątkowanie nazistów. Od najmniej ważnego do samego Hitlera. W ujęciu pana Tarantino i z udziałem takich mocarzy jak Christoph Waltz na przykład to musiał być sukces. BARDZO SPRAWNE, WIDOWISKOWE I WCIĄGA.

TVP 2 godz. 22:15

Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej (Jarhead) - dramat wojenny, USA/Niemcy 2005, reż. Sam Mendes, wyk. Jake Gyllenhaal, Scott MacDonald, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx (117 min)

20-letni marine pojechał na Wojnę w Zatoce żeby walczyć, zabijać i zdobywać szacunek. Tymczasem zostaje oddelegowany do pilnowania jakiegoś zboża, całe dnie płyną mu w jednostce na ćwiczeniach i wykonywaniu głupich rozkazów. Krew w nim się burzy, chęć zabijania wzrasta. Albo wreszcie dostanie okazję, albo sam się wybuchnie. Z ROZMACHEM, W OBSADZIE, A NUDA.

TVP 1 godz. 22:20

Tunel (Daylight) - thriller, USA 1996, reż. Rob Cohen, wyk. Sylvester Stallone, Amy Brenneman, Viggo Mortensen, Dan Hedaya (110 min)

Dochodzi do zasypania obu końców tunelu drogowego pod rzeką Hudson w Nowym Jorku. Trzeba uratować uwięzionych tam ludzi. Dawny dowódca straży pożarnej podejmuje się tego zadania. Typowy katastroficzno klaustrofobiczny film z niezliczoną ilością scen walki o życie i bohaterskim przywódcą. EFEKTOWNA RUTYNA.

SERIAL

13 Ulica godz. 22:00

Bosch - serial kryminalny, USA 2014, reż. Jim McKay, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)

Jeszcze raz dwa otwierające historię odcinki, kryminału który lubię. Bohater jest normalnym człowiekiem, którym kieruje gniew. Pan Bosch to detektyw, któremu wytoczono mu proces cywilny, obwiniając go o zastrzelenie osoby podejrzanej i sfabrykowanie dowodów. Ale ma jeszcze coś do załatwienia, sprawę życia. Na podstawie popularnej serii powieści Michaella Connelly'ego, które przy okazji też polecam. LUBIĘ TO. NAWET BARDZO.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Hubert de Givenchy - ostatni bóg elegancji (Hubert de Givenchy, un destin Haute Couture) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Eric Pellerin (51 min)

Premiera w telewizorze. O jednym z najpopularniejszych projektantów mody od dzieciństwa, aż do momentu gdy stanął na czele własnego domu mody. CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 23:00

Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Chris Granlund (52 min)

Znakomite, więc polecam bardzo. Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. Dzisiaj powtórka części pierwszej, w której Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. Dzisiaj część pierwsza: "Od przyjemności do grzechu". Trochę po łebkach, ale NIEZWYKLE CIEKAWE.