Program TV na dziś: Wybitny Sean Penn w filmie "Wszystkie odloty Cheyenne'a", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Terminal" Stevena Spielberga [POLECAJ TV - 18.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 18.02

Po najciekawsze zapraszam do listy. Tutaj z kronikarskiego obowiązku dodam jeszcze, że TVP 1 zareagowała błyskawicznie na "rewelacje" z kiszczakowej willi i o godz. 20:30 zaprasza na krótką rozmowę o znalezionych tam papierach, i na film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna "TV Bolek" z roku 2008. Zwracam też uwagę Waszą na krótkometrażowy film Szwedzko-Polski "Wielki skok" z 2013 roku w TVP 2 o godz. 00:05, i na to, że w TVN o godz. 21:30 rozpocznie się nowa seria "Kuchennych rewolucji" Magdy Gessler. I jeszcze ciekawostka. Jest bowiem okazja sprawdzić, kto lepiej dopada Cartera i kto jest lepszym Carterem. W TNT o godz. 23:10 brytyjski "Dopaść Cartera" z roku 1971 z Michaelem Cainem w roli głównej, a o godz. 22:45 "Dorwać Cartera" z roku 2000 z Sylvestrem Stallone w Universal.

Polecaj TV wraca oczywiście jutro. A dzisiaj spokojnego życzę czwartku i zapraszam na stronę wTelewizji.pl po trochę newsów i komentarzy z telewizyjnego świata. Miłego dnia.

FILM

TV Puls godz. 20:00

Wielkie kino (Epic Movie) - komedia przygodowa, USA 2007, reż. Jason Friedberg, Aaron Seltzer, wyk. Kal Penn, Faune A. Chambers, Adam Campbell, Jayma Mays (86 min)

Parodia największych przebojów kinowych przełomu XX i XXI wieku, czyli przygody czworga sierot, które w wyniku splotu niezwykłych okoliczności przenoszą się do tajemniczej krainy, i muszą stawić czoło złej czarownicy zwanej Białą Suką Gnarnii. GŁUPIE, ALE MOŻNA SIĘ ZABAWIĆ.

 

TV 4 godz. 20:00

Szybcy i martwi (The Quick and the Dead) - western, USA/Japonia 1995, reż. Sam Raimi, wyk. Russell Crowe, Leonardo DiCaprio, Gene Hackman, Sharon Stone (107 min)

Do pewnego miasteczka na Dzikim Zachodzie przybywa piękna pani, ubrana w męski strój i po mistrzowsku władająca bronią, by pomścić śmierć ojca, którego przed laty na jej oczach zamordował burmistrz. Burmistrz, który nie bez powodu nosi biblijne imię Herod. PRZYJEMNOŚĆ OGLĄDANIA.

TVN 7 godz. 20:00

Czarna owca (Black Sheep) - komedia, USA 1996, reż. Penelope Spheeris, wyk. Chris Farley, David Spade, Tim Matheson, Christine Ebersole (87 min)

Pan ubiega się o stanowisko gubernatora stanu Waszyngton i ma szansę na wygraną. Gdy jego młodszy brat zaczyna wtrącać się do kampanii wyborczej, jego notowania spadają. I wtedy podejmuje pewne decyzje, które będą miały bolesne konsekwencje dla obu. NIEZŁE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Psy - dramat sensacyjny, Polska 1992, reż. Władysław Pasikowski, wyk. Bogusław Linda, Marek Kondrat, Janusz Gajos, Cezary Pazura (106 min)

Po raz nie wiem już który, a w tym roku już chyba pięćdziesiąty kultowy - nie bójmy się tego słowa - film Władysława Pasikowskiego i jeszcze bardziej kultowa rola Bogusława "nie chce mi się z tobą gadać" Lindy. I chyba tylko tej kultowości zawdzięcza ów film to, że tak mało mówi się o strasznych scenariuszowych dziurach, braku logiki i sensu wielu scen. Zresztą obie części są pod tym względem siebie warte. Niemniej, nadal OGLĄDA SIĘ DOBRZE.

Cinemax godz. 20:00

Mafia zabija tylko latem (La mafia uccide solo d'estate) - komedia kryminalna, Włochy 2013, reż. Pif, wyk. Cristiana Capotondi, Antonino Bruschetta, Pif, Alex Bisconti (86 min)

Europejska Nagroda Filmowa i kilka innych wyróżnień dla czarnej komedii o wpływie Cosa Nostry na życie zwyczajnych mieszkańców Palermo. DUŻA PRZYJEMNOSĆ.

 

Polsat godz. 20:05

Żona na niby (Just Go with It) - komedia, USA 2011, reż. Dennis Dugan, wyk. Adam Sandler, Jennifer Aniston, Nicole Kidman, Nick Swardson (117 min)

Pan Danny spotyka piękną kobietę, i zakochuje się w niej oczywiście. Próbując uwieść piękność wymyśla pewną historię, która zaczyna żyć własnym życiem, i każe mu w sprawę wciągnąć asystentkę. BANALNE, ALE PRZYJEMNIE ZABAWNE

Ale kino+ godz. 20:10

Wszystkie odloty Cheyenne'a (This Must Be the Place) - dramat obyczajowy, Włochy/Francja/Irlandia 2011, reż. Paolo Sorrentino, wyk. Sean Penn, Frances McDormand, Eve Hewson, Judd Hirsch (123 min)

Film zasadza się na geniuszu aktorstwa Penna. To dzięki niemu na przemian śmiejemy się, wzruszamy i znowu śmiejemy. Ale nie jest to emocjonalny rollercoaster, tylko wspaniale snuta opowieść o pięćdziesięciolatku, który mieszka z żoną w luksusowej posiadłości w Dublinie. Kiedyś był znanym rockendrollowcem, ale dwie dekady temu porzucił show-biznes. Z powodu fanów, którzy popełnili samobójstwo. Ale wizerunek ma wciąż ten sam. Wciąż nosi skórzane stroje i sceniczny makijaż i zachowuje się jak gwiazda rocka. Gdy dostaje wiadomość o chorobie ojca, byłego więźnia Auschwitz, rusza do Nowego Jorku, by się z nim spotkać. Niestety przyjeżdża za późno. Ale dowiaduje się, że ojciec całe życie nieskutecznie próbował dopaść swojego kata z obozu, więc postanawia dokończyć dzieło ojca, i dokonać zemsty. SEAN PENN FENOMENALNY, FILM ŚWIETNY.

 

HBO godz. 20:10

Pan Turner (Mr. Turner) - dramat biograficzny, Wielka Brytania/Francja/Niemcy 2014, reż. Mike Leigh, wyk. Timothy Spall, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Paul Jesson (144 min)

Premiera w telewizorze. Przełom XVIII i XIX wieku. Tytułowy pan Turner jest uznanym brytyjskim malarzem, którego uwielbiają i zwykli obywatele i królewska rodzina. Znany jest też z miłości do podróży i kobiet, które stanowią dla niego inspirację. Złota Palma w Cannes i Europejska Nagroda Filmowa dla Timothy Spalla, cztery nominacje do Oscara, w tym za stylizowane na obrazy Turnera, zdjęcia Dicka Pope'a. I więcej jeszcze. WARTO ZOBACZYĆ.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain) - dramat obyczajowy, USA 2005, reż. Ang Lee, wyk. Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Randy Quaid, Anne Hathaway (134 min)

O, to oscarowe dzieło Anga Lee, przełamujące kolejne tabu, czyli poruszająca rzecz o miłości dwóch kowbojów. Do siebie wzajem. Otóż zakochali się, ale uznali, że to nie wypada, rozstali się i wiedli przykładne heteroseksualne życie, ale kiedy do jednego z nich przychodzi kartka pocztowa z zapowiedzią odwiedzin dawnego przyjaciela, wszystko wraca. NAGRODY, KONTROWERSJE, WIĘC ZNAĆ WYPADA.

Polsat godz. 22:25

Mój chłopak się żeni (My Best Friend's Wedding) - komedia romantyczna, USA 1997, reż. P.J. Hogan, wyk. Julia Roberts, Cameron Diaz, Dermot Mulroney, Rupert Everett (105 min)

Piękna i młoda Julia Roberts jako Julianne, która z przyjacielem obiecują sobie, że jak nie znajdą partnerów, to w przyszłości się pobiorą i będą żyli długo i szczęśliwie. Aż tu nagle, przyjaciel przynosi radosną nowinę, że za kilka dni się żeni. I wtedy pani Julia zdaje sobie sprawę, że ta jej przyjaźń to jednak miłość, i postanawia powalczyć o to, co jej się należy. Zgrane, banalne, ale SYMPATYCZNE.

TVN godz. 22:35

Terminal (The Terminal) - komedia romantyczna, USA 2004, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Hanks, Stanley Tucci, Chi McBride, Catherine Zeta-Jones (128 min)

Skutkiem zbiegu okoliczności Tom Hanks zawisł między niemożliwością wylotu z lotniska do domu, a niemożliwością wyjścia z lotniskowego terminalu gdziekolwiek. Organizuje sobie zatem życie, z rzeczonego terminalu, robiąc swoją małą ojczyznę. Śmiechu akurat tyle, żeby móc się jeszcze wzruszyć, wzruszeń dokładnie tyle, żeby łzy nie zmąciły zabawy itd. PRODUKT IDEALNY, TYLKO BEZ DUSZY.

TVP 2 godz. 22.40

Ostatnie piętro - thriller, Polska 2012, reż. Tadeusz Król, wyk. Janusz Chabior, Joanna Orleańska, Przemysław Bluszcz, Aleksandra Popławska (80 min)

Na faktach podobno jest ten film, co tylko utwierdza w przekonaniu, że świat jeśli jest piękny, to tylko czasami. Oto zwolniony z pracy wojskowy Derczyński nabiera przekonania, że wpadł na trop spisku. Wierzy, że zarówno on sam, jak i jego rodzina są w wielkim niebezpieczeństwie. Wpada w coraz większą paranoję, co oczywiście musi prowadzić do przykrych konsekwencji. Wspaniały jest tu Janusz Chabior, chyba pierwszy raz w takiej dużej roli. Film niestety do jego roli nie dorasta. Ale NIE JEST ŹLE, a momentami jest NAWET DOBRZE.

 

TVP 1 godz. 23:30

Widmo (Shutter) - horror, USA 2008, reż. Masayuki Ochiai, wyk. Joshua Jackson, Rachael Taylor, Megumi Okina, David Denman (82 min)

Znany fotograf zostaje wysłany na lukratywny kontrakt do Japonii. Gdy przystępuje do pracy przy prestiżowej sesji zdjęciowej, na fotosach pojawia się widmo przypominające sylwetkę człowieka. BYĆ MOŻE.

SERIAL

TVP Polonia godz. 20:55

Prokurator - serial kryminalny, Polska 2015, wyk. Jacek Koman, Wojciech Zieliński, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak (50 min)

Jeszcze raz od nowa. Jeden z większych moich serialowych zawodów. Naprawdę zapowiadał się nieźle. Ale skończyło się na tym, że to świetnie zrobione, ale jednak nic. Gdybyż to był film, to pewnie bym Was do kina zapraszał, ale nie jest. A rozciągnięte na odcinki, to tylko odkładanie finału na później. Niemniej zrobione tak, żeby nie wszystko się wyjaśniło do samego końca. NIESTETY SZKODA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Wielka ucieczka - film dokumentalny, Polska 2013, reż. Ksawery Szczepanik (47 min)

Urodzony po wojnie na Ziemiach Odzyskanych Siegfried Kapela marzył żeby żyć w Niemczech jak obywatel niemiecki. W czasach PRL jego wyjazd był praktycznie niemożliwy. Przez 30 lat starał się więc nielegalnie przekroczyć granicę, ake lądował w więzieniu. Udało mu się dopiero rok przed upadkiem Muru Berlińskiego. CIEKAWA RZECZ.

TVP 1 godz. 22:20

Dzieci skazanych na śmierć (Chine, les enfants de la honte) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Elodie Pakosz (52 min)

Losy chińskich dzieci, których rodzice zostali skazani karę śmierci. Sieroty nie mogą być adoptowane, są skazane na opiekę społeczną i życie w sierocińcach. PORUSZAJĄCE, WARTO WIEDZIEĆ.

TVP Kultura godz. 22:45

Strzeżcie się Bakera! (Beware of Mr. Baker) - film dokumentalny, USA 2012, reż. Jay Bulger (92 min)

Znakomity dokument o szalonym, ale i wybitnym perkusiście Gingerze Bakerze. Nazywany bywa potworem rocka, biografię ma burzliwą i mimo podeszłego wieku nie przestaje zaskakiwać temperamentem. DOBRA HISTORIA.

Planete+ godz. 22:55

Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Chris Granlund (51 min)

Znakomite, więc polecam bardzo. Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. Dzisiaj powtórka części pierwszej, w której Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. Dzisiaj część druga: "Rewolucja seksualna". Trochę po łebkach, ale NIEZWYKLE CIEKAWE