Program TV na dziś: "Przypadek" i więcej Krzysztofa Kieślowskiego, Mila Kunis w premierze "Jupiter: Intronizacja" i "Bodo" w części drugiej [POLECAJ TV - 13.03.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 13.03

Z rzeczy, o których nie wspominam w zestawieniu ani w tytule, wspomnieć muszę o tym, że w TVP Kultura o godz. 00:30 koncert B.B. Kinga z 1993 roku z Montreux, a w TV Puls cały wieczór z Jasonem Stathamem. O godz. 20:00 "Wyścig śmierci", a o godz. 22:20 "Angielska robota". Pamiętajcie dzisiaj o Krzysztofie Kieślowskim i Teatrze Telewizji.

Polecaj TV oczywiście wraca jutro, a dzisiaj przyjemnej życzę soboty.

TEATR TELEWIZJI

TVP Polonia godz. 21:40

Chory z urojenia - spektakl teatralny, Polska 1994, reż. Krzysztof Lang, wyk. Krzysztof Kowalewski, Dominika Ostałowska, Agnieszka Krukówna, Piotr Machalica (67 min)

Zabawne studium psychologiczne hipochondryka, który zatruwa życie całej rodzinie, a sobie szkodzi najbardziej, czyli wyborny Krzysztof Kowalewski, świetny Henryk Bista, i Zbigniew Zapasiewicz, który w tym spektaklu zaskoczył komediową brawurą. DO POMYŚLENIA, ALE PRZY PYSZNEJ ZABAWIE.

FILM

Cinemax godz. 20:00

Nikt znikąd (Un illustre inconnu) - thriller, Francja/Belgia 2014, reż. Matthieu Delaporte, wyk. Mathieu Kassovitz, Bernard Murat, Marie-Josée Croze, Siobhan Finneran (113 min)

Premiera w telewizorze. Niepozorny agent nieruchomości chciałby być kimś innym, bo swoim życiem się nudzi. Zaczyna więc przejmować tożsamość ludzi, których spotyka na swojej drodze, i próbuje ich żyć życiem. DO ZOBACZENIA.

TVP 2 godz. 20:05

Mumia (The Mummy) - film przygodowy, USA 1999, reż. Stephen Sommers, wyk. Rachel Weisz, Brendan Fraser, John Hannah, Arnold Vosloo (119 min)

O poszukiwaczach skarbów, którzy budzą ze snu mumię żądnego władzy nad światem całym egipskiego kapłana. Budzą i oczywiście żałują tego. Najbardziej ci żałują, których zabiła by z ich tkanek tworzyć tkankę ciała swego. WIDOWISKOWE TO, I DO PATRZENIA W NIEDZIELĘ ZDATNE!

HBO godz. 20:10

Jupiter: Intronizacja (Jupiter Ascending) - film SF, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski, wyk. Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne (123 min)

Premiera w telewizorze. Imponująca obrazem i produkcyjnym rozmachem, banalna w sumie mieszanka SF i fantasy, o skromnej (i pięknej, bo gra ją Mila Kunis) pannie Jupiter Jones, która okazuje się być tą jedyną, która może przywrócić ład w objętym nieustającą wojną wszechświecie. WIDOWISKOWO I SZYBKO OD WACHOWSKICH.

 

TVP Kultura godz. 20:15

Przypadek - dramat psychologiczny, Polska 1981, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Bogusław Linda, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Jacek Borkowski (112 min)

Trzy wersje losów jednego człowieka, trzy potencjalne życiorysy wynikające z przypadku, z pozornie drobnego faktu, który zasadniczo zmienia dalszy bieg wydarzeń. Wspaniały Bogusław Linda w JEDNYM Z NAJLEPSZYCH FILMÓW ŚWIATA.

 

TVN godz. 21:30

Kiler - komedia sensacyjna, Polska 1997, reż. Juliusz Machulski, wyk. Cezary Pazura, Małgorzata Kożuchowska, Jerzy Stuhr, Janusz Rewiński (104 min)

Po raz nie wiem już który znakomita komedia Juliusza Machulskiego o niepozornym taksówkarzu, którego świat wciągnął w rolę zawodowego zabójcy włożonego między młot, kowadło i kilka jeszcze innych "przyjemności". Niestety strasznie to już zgrane, ale NADAL BAWI.

Canal+ godz. 21:30

Duet na żółtych papierach (Are You Here) - komediodramat, USA 2013, reż. Matthew Weiner, wyk. Owen Wilson, Zach Galifianakis, Jay Gates, Jason Davis (109 min)

Zabawna premiera w telewizorze. O dwóch pokręconych nieco przyjaciołach, którzy jadą do rodzinnego miasteczka, a tam jeden z nich dostaje spory majątek w spadku. Film średni, ale ogląda się szybko, ze względu na świetnie współgrający duet Owen Wilson, Zach Galifianakis. DO ZABAWY.

 

TVP 1 godz. 21:35

Jak ona to robi? (I Don't Know How She Does It) - komedia, USA 2011, reż. Douglas McGrath, wyk. Sarah Jessica Parker, Pierce Brosnan, Greg Kinnear, Christina Hendricks (85 min)

Bostońska finansistka radzi sobie świetnie łącząc karierę z rodzinnymi obowiązkami, ale dostaje polecenie służbowe przeniesienia się na jakiś czas do Nowego Jorku, a jej mąż podpisuje dobry kontrakt. I już wiemy, że zrobi się duże zamieszanie. PRZYJAZNE, PRZEWIDYWALNE, BEZPIECZNE.

Polsat godz. 22:05

Ghost Rider - thriller, USA/Australia 2007, reż. Mark Steven Johnson, wyk. Nicolas Cage, Eva Mendes, Peter Fonda, Wes Bentley (123 min)

Rzecz dzieje się osiem lat po wydarzeniach znanych z pierwszego filmu serii. Z daleka od rodzinnych stron pan Johnny Blaze próbuje uciec przed wewnętrznym demonem. Mnich składa mu propozycję polegającą na ocaleniu duszy pewnego chłopca. Więc będzie ją ocalał. WIDOWISKOWE, GŁOŚNE, JEDNYM SŁOWEM... ŚREDNIE.

Stopklatka TV godz. 22:10

Amerykanin (The American) - dramat kryminalny, USA 2010, reż. Anton Corbijn, wyk. George Clooney, Violante Placido, Thekla Reuten, Paolo Bonacelli (100 min)

Płatny morderca decyduje się porzucić fach. Ukrywa się we włoskim miasteczku i wrasta sobie w okolicę. A w oczekiwaniu na szczegóły dotyczące ostatniego zlecenia zaprzyjaźnia się z księdzem, sędziwym ojcem Benedettem, i radośnie romansuje z miejscową prostytutką, Clarą. Ale pojawia się tam tajemnicza Belgijka. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Kino Polska godz. 22:30

Krótki film o miłości - dramat psychologiczny, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Olaf Lubaszenko, Grażyna Szapołowska, Stefania Iwińska, Piotr Machalica (83 min)

Znana też jako "Dekalog 6" rzecz o pierwszym zakochaniu, fascynacji pierwszej i namiętności, i o igraniu z nim. MĄDRE I ŚWIETNIE OPOWIEDZIANE.

TVN godz. 22:35

Przypadek 39 (Case 39) - horror, USA/Kanada 2009, reż. Christian Alvart, wyk. Renée Zellweger, Jodelle Ferland, Ian McShane, Bradley Cooper (109 min)

Pracownica opieki społecznej stara się ochronić 10-letnią Lilith przed znęcającymi się nad nią rodzicami. Wkrótce na jaw wychodzi drugie oblicze ponurej sprawy. SOBIE TAKIE.

TVP 2 godz. 23:20

Dom Latających Sztyletów (Shi mian mai fu) - film przygodowy, Chiny/Hongkong 2004, reż. Zhang Yimou, wyk. Takeshi Kaneshiro, Andy Lau, Dandan Song, Ziyi Zhang (114 min)

Bardzo wystawne dzieło baśniowo-historyczne, którego akcja toczy się Chinach roku pańskiego 859. Tytułowy "Dom Latających Sztyletów" to grupa buntowników przeciw cesarzowi, który nie może dać sobie rady z konfliktami w jego wielkim państwie. A drażni ona cesarza tym bardziej, że jej prestiż w narodzie rośnie, bo grupa, jak nasz serialowy Janosik, zabiera bogatym i wspomaga biednych. WIELKIE WIDOWISKO.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Most nad Sundem 3 (Bron/Broen 3) - serial kryminalny, Dania/Szwecja/Niemcy 2015, wyk. Sofia Helin, Rafael Pettersson, Dag Malmberg, Sarah Boberg (113 min)

Premiera drugiego odcinka z dziesięciu. Tych, którzy znają serie poprzednie i lubią, informuję, że mogą śmiało wchodzić w sezon trzeci, bo trzyma poziom, a może nawet jest jeszcze lepiej niż było. Choćby w kwestii nowego partnera głównej bohaterki, który wchodzi w miejsce odsiadującego wyrok za zabójstwo Martina, i ich relacji. Nowy duński policjant jest przeciwieństwem swojego poprzednika, ale tak jak on, również potrafi okiełznać koleżankę Sagę na tyle, żeby mu zaufała - na ile umie. Do tego jest człowiekiem tak porozbijanym, że staje się również na tym polu równorzędnym dla niej partnerem. A ich dialogi stanowią dodatkowy atut serialu. Chciałbym powiedzieć coś więcej, bo jest o czym opowiadać, ale przecież nie mogę odebrać Wam przyjemności. A tych, którzy nie znają serialowego "Mostu..." informuję, że bez przeszkód możecie oglądać serial, i nie będziecie się czuli w żaden sposób zagubieni. BARDZO DOBRE, BARDZO POLECAM.

TVP 1 godz. 20:25

Bodo - serial biograficzny, Polska 2016, reż. Michał Kwieciński, Michał Rosa, wyk. Agnieszka Wosińska, Antoni Królikowski, Piotr Żurawski, Anna Pijanowska (54 min)

Premiera drugiego odcinka największej Polskiej serialowej premiery tej wiosny, czyli opowieść o gwieździe II RP od młodzieńczych początków, po smutny koniec. NIEŹLE JEST, ALE MA BYĆ LEPIEJ.

 

TVP Polonia godz. 20:45

Dziewczyny ze Lwowa - serial obyczajowy, Polska 2015, reż. Wojciech Adamczyk, wyk. Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Anna Gorajska, Anna Maria Buczek (50 min)

Jeszcze raz od początku nowe serialowe dzieło twórców "Rancza". Rzecz o czterech młodych damach z Ukrainy, które przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia. I wybierają różne ku temu drogi, spotykają się z bardzo różnym przyjęciem i problemami. Mieszkają pod wspólnym dachem i to jest ich baza wypadowa. DO ZOBACZENIA.

CBS Europa godz. 21:00

Deadwood - serial obyczajowy, USA 2004, reż. Walter Hill, wyk. Timothy Olyphant, Ian McShane, Keith Carradine, Brad Dourif (2x59 min)

Lipiec 1876. W opanowanym gorączką złota miasteczku Deadwood w Dakocie zjawia się grupa obcych, którzy chcą tu rozpocząć nowe życie. To było kiedyś wydarzenie niemałe. DO ZOBACZENIA.

Universal godz. 21:00

Mentalista (The Mentalist) (6): Na gorącym uczynku - serial kryminalny, USA 2008, reż. Chris Long, wyk. Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman (5x60 min)

Aż pięć odcinków na dobry wieczór, czyli spora część pierwszego sezonu. Bohaterem jest Patrick Jane, konsultant biura śledczego, który ma wyjątkowy zmysł obserwacji pozwalający mu niemal czytać w ludzkich myślach. Pomaga policji, ale tak naprawdę najważniejsze jest dla niego znalezienie supermordercy "Czerwonego Johna", który zabił jego żonę i córkę. Ze sporą dawką humoru, więc DOBRZE ROBI.

Canal+ Seriale godz. 22:00

Lucyfer (Lucifer) - serial kryminalny, USA 2016, reż. Louis Shaw Milito, wyk. Tom Ellis, Lauren German, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris (42 min)

Premiera trzeciego odcinka kolejnego kryminalnego serialu z próbą wykorzystania modelu sympatycznego "dziwaka" w śledczej historii. Temu bliżej jest do "Mentalisty", bo jest dokładnie na tym samym oparty jest schemacie. Tyle, że czytający w ludzkich myślach, i bezczelnie bezpośredni i sympatyczny pan jest diabłem. Tak, po prostu diabłem. PROSTA ROZRYWKA, ALE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

FilmBox Premium godz. 22:50

American Crime - serial kryminalny, USA 2015, reż. John Ridley, wyk. Felicity Huffman, Timothy Hutton, Elvis Nolasco, Regina King (2x42 min)

W Modesto w Kalifornii dochodzi do zabójstwa pana Matta, zaatakowanego we własnym domu. Jego żona trafia w stanie krytycznym do szpitala. Policja co prawda jest na tropie mordercy, ale śledztwo i proces rodzą spore napięcia na tle rasowym w Kalifornii i całym kraju. Odcinki 1 i 2. DUŻA RZECZ.

DOKUMENT

TTV godz. 22:00

Betlejewski. Prowokacje 3 - serial dokumentalny, Polska 2016 (25 min)

Nowy sezon, czyli pierwszy z sześciu odcinków cyklu, w którym Rafał Betlejewski wraz z grupą aktorów, stawia przypadkowych ludzi w ekstremalnych sytuacjach społecznych starając się sprowokować ich do działania. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

BBC Earth godz. 22:00

Andrew Marr: Historia świata (Andrew Marr's History of the World) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2012, prowadzący Andrew Marr (60 min)

Drugi z czterech odcinków znakomitej opowieści o nas i naszym świecie. Andrew Marr to jeden z najlepszych dziennikarzy brytyjskich. Jakiś czas temu od zwykłej codziennej młócki przeszedł do poznawania i tłumaczenia świata z zupełnie innej perspektywy. Zrealizował już podobne serie o Wielkiej Brytanii i nie tylko. Teraz przemierza czas i przestrzeń, opowiadając nam o najważniejszych momentach i postaciach w dziejach cywilizacji. A, że budżet tam przydzielono mu niezgorszy, więc wykorzystuje rekonstrukcje wydarzeń i grafikę komputerową, by powołać do życia zaginione światy. Ukazuje kampanie wojskowe, historie miłosne, skrytobójstwa, odkrycia nauki i medycyny oraz klęski żywiołowe, które miały wpływ na dzieje świata. ZNAKOMITE.

TVP Kultura godz. 22:50

Still Alive - film o Krzysztofie Kieślowskim - film dokumentalny, Polska 2006, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (81 min)

Udana próba wielostronnego pokazania pana Kieślowskiego z możliwie szerokiej perspektywy. W dokumencie wykorzystano wypowiedzi reżysera o własnej wizji kina. WARTO ZOBACZYĆ.

Kino Polska godz. 00:10

Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Natalia Koryncka-Gruz (20 min)

Rzecz zrealizowana w hołdzie dla reżysera na rozpoczęcie festiwalu w Gdyni. Z filmów Kieślowskiego zaczerpnięto pytania, które stawiają bohaterowie. DOBRE.