Program TV na dziś: "Vanilla Sky", czyli Tom Cruise i Penélope Cruz na poważnie albo Kasia Smutniak w "Pozdrowieniach z Paryża" [POLECAJ TV - 16.03.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 16.03

Te najciekawsze rzeczy znajdziecie oczywiście na liście, na przykład jatkę z Danym Trejo i trzygłowym rekinem na dobry humor, ale wspomnę jeszcze o rzeczach kilku, które na listę nie weszły. Przede wszystkim w TVP 1 o godz. 22:40 "Pegaz" Agnieszki Szydłowskiej i Marka Horodniczego. Ale również kilka filmów. Na przykład w Kino Polska o godz. 20:00 "Wściekły" z Bronisławem Cieślakiem, w TNT o godz. 21:00 pierwszy i niepowtarzalny "Mad Max" z 1979 roku, w Polsat Film o godz. 22:55 komedia romantyczna "Miłość i inne nieszczęścia" z Brittany Murphy i Gwyneth Paltrow, i w TVP 1 o godz. 23:35 "Nora Roberts: Miasteczko Innocence", czyli tani romans z domieszką kryminału od autorki popularnych kobiecych bestsellerów.

Do kolejnego Polecaja TV zapraszam oczywiście jutro, a dzisiaj uśmiechniętej życzę środy. Z przyjemnością.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Vanilla Sky - dramat psychologiczny, USA/Hiszpania 2001, reż. Cameron Crowe, wyk. Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell (136 min)

Młody, przystojny i bogaty mężczyzna masakruje sobie twarz w wypadku samochodowym. Twarz ratuje operacją plastyczną, po której staje się nowym człowiekiem, ale powoli zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem. No, ale to tylko treść, a w tym filmie chyba ważniejsza jest forma. A ta może zachwycać, chociaż czasami bywa trochę pretensjonalnie. Jeden z ważniejszych filmów początku naszego wieku, więc po prostu WYPADA ZNAĆ.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Kula (Sphere) - thriller SF, USA 1998, reż. Barry Levinson, wyk. Dustin Hoffman, Sharon Stone, Samuel L. Jackson, Peter Coyote (129 min)

Kiedyś wydawał mi się dużo lepszy. Zestarzał się, czy co? Grupa światowych sław w dziedzinie nauki otrzymuje zadanie zbadania wraku statku kosmicznego, który od blisko trzystu lat spoczywa na dnie oceanu. Na pokładzie zatopionego wraku natrafiają na tajemniczą ogromną kulę, obdarzoną wyjątkowymi właściwościami. W NAPIĘCIU TRZYMA (JAK SIĘ NIE ZNA ZAKOŃCZENIA).

HBO godz. 20:10

Jupiter: Intronizacja (Jupiter Ascending) - film SF, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski, wyk. Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne (123 min)

Imponująca obrazem i produkcyjnym rozmachem, ale banalna w sumie mieszanka SF i fantasy, o skromnej (i pięknej, bo gra ją Mila Kunis) pannie Jupiter Jones, która okazuje się być tą jedyną, która może przywrócić ład w objętym nieustającą wojną wszechświecie. WIDOWISKOWO I SZYBKO OD WACHOWSKICH.

 

Kino Polska godz. 22:00

Mistyfikacja - dramat kryminalny, Polska 2010, reż. Jacek Koprowicz, wyk. Maciej Stuhr, Piotr Różański, Karolina Gruszka, Jerzy Stuhr (104 min)

A to akurat jest ciekawy eksperyment. Trochę przegięty, ale ze świetnym, intrygującym punktem wyjścia. Oto bowiem w roku 1969 pracując dla SB, pan Jakub spotyka byłą kochankę Witkacego i nabiera przekonania, że wbrew oficjalnej wersji pisarz nie popełnił samobójstwa w 1939 roku i wciąż żyje. Prowadzi swoje śledztwo dalej, i robi się dziwnie. CIEKAWOŚĆ JEST (ale tylko za pierwszym razem).

TVP Kultura godz. 22:05

Bez wstydu - dramat obyczajowy, Polska 2012, reż. Filip Marczewski, wyk. Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Anna Próchniak, Maciej Marczewski (80 min)

Osiemnastoletni Tadek wraca do swojego miasteczka i z przykrością odkrywa, że jego siostra ma romans z żonatym mężczyzną. Najpierw pojawia się chorobliwa zazdrość, potem obsesja. WSTYDLIWIE SŁABY FILM NA WAŻNY TEMAT.

TVP 2 godz. 22:25

Pozew o miłość (Laws of Attraction) - komedia romantyczna, Irlandia/USA/Niemcy 2004, reż. Peter Howitt, wyk. Pierce Brosnan, Julianne Moore, Michael Sheen, Parker Posey (86 min)

40-letnia pani Audrey zrywa znajomość z kolegą po fachu, ale już niebawem spotka się z nim po przeciwnych stronach barykady, reprezentując rozwodzących się małżonków. I kolejna zabawa w kto się lubi ten się czubi. KRZYWDY NIE ROBI.

 

TVN godz. 22:30

10 000 lat przed naszą erą (10,000 BC) - film przygodowy, USA 2008, reż. Roland Emmerich, wyk. Steven Strait, Camilla Belle, Cliff Curtis, Affif Ben Badra (109 min)

Pochodzący z górskiego plemienia młody myśliwy zakochuje się w pięknej dziewczynie, więc kiedy grupa tajemniczych wojowników porywa jego ukochaną organizuje oddział i wyrusza w pogoń za porywaczami. DO ZOBACZENIA.

TV Puls godz. 22:45

Krzyk (Scream) - horror, USA 1996, reż. Wes Craven, wyk. Neve Campbell, David Arquette, Drew Barrymore, Courteney Cox (112 min)

Kultowa "potworna" maska w pierwszej odsłonie, z młodziutkimi naonczas gwiazdami kina i telewizji. Panna Sidney przeżywa trudny okres, wychowuje się praktycznie bez rodziców, bo rok temu w tragicznych okolicznościach straciła mamę, a ojciec pochłonięty jest robotą. Ale nawet to nie będzie w jej życiu najstraszniejsze. Bo oto w okolicy dziać się zaczyna źle. Jej szkolna koleżanka, Casey, którą ktoś dręczył anonimowymi telefonami zostaje zamordowana. A to dopiero początek. POZYCJA (JUŻ) KLASYCZNA.

Polsat godz. 23.20

Pozdrowienia z Paryża (From Paris with Love) - film sensacyjny, Francja 2010, reż. Pierre Morel, wyk. John Travolta, Jonathan Rhys Meyers, Kasia Smutniak, Richard Durden (93 min)

Niezła komedia sensacyjna na podstawie scenariusza Luca Bessona. Oto pan Charlie pojawia się w Paryżu więc nic tu już nie będzie takie jak przed jego wizytą. Zwłaszcza, że przyjechał do pracy. A jest agentem CIA, który nie uznaje kompromisów i nie zna litości. Uwielbia za to swoją robotę i wykonuje ją z uśmiechem. Ale będzie miał partnera Jamesa, który jest całkowitym jego przeciwieństwem. I jak to w podobnych komediach budowanych na kontraście głównych bohaterów, będą musieli przełamać niechęć i współpracować. Albo zginąć. NIEŹLE BAWI.

 

TVN 7 godz. 00:00

Marsjanie atakują! (Mars Attacks!) - komedia SF, USA 1996, reż. Tim Burton, wyk. Pierce Brosnan, Jack Nicholson, Martin Short, Annette Bening (106 min)

Apokaliptycznie zabawna wizja odwiedzin przybyszów z kosmosu, z Marsa oczywiście. Ziemianie wyciągają rękę i gołębia przyjaźni do gości, a ci odwdzięczają się urządzeniem krwawej jatki. BRAWUROWY (to dobre słowo) ŻART ZE WSPÓŁCZESNYCH MEDIÓW, POLITYKI I WIELU FILMÓW. BECZKA ŚMIECHU.

SERIAL

TNT godz. 20:05

Wrogie niebo 4 (Falling Skies) - serial SF, USA/Kanada 2014, wyk. Maxim Knight, Noah Wyle, Drew Roy, Will Patton (55 min)

Pierwszy odcinek serii czwartej, czyli kontynuacja serialu o tym, jak to najechali (nelecieli chyba?) nas kosmici i podbili Ziemię, ale ducha ludzkości nie złamali. I ten duch właśnie każe podjąć walkę z przeważającymi - jak to się mówi - siłami wroga. A dowódcą jest znany z pewnego medycznego przeboju Noah Wyle. Teraz zresztą to już nie wiem czy jeszcze jest dowódcą, bo skończyłem przygodę na serii drugiej. ALE MOŻE BYĆ.

DOKUMENT

Canal+ Discovery godz. 19:15

Niezapomniane lata 90. - serial dokumentalny, Polska 2016 (55 min)

Niezłe wspomnienie i sentymentalna podróż. W kolejnych odcinkach wspomnienia będą dotyczyły mody, muzyki, telewizji, polityki, kultury, show biznesu i kultury. A wśród wspominających m.in. Kasia Kowalska, Jerzy Owsiak, Robert Gawliński, Robert Kurpisz, Lidia Popiel, Wojciech Pijanowski, różni dziennikarze, komentatorzy popkultury i socjologowie. JEST CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 20:20

Zło radykalne (Das radikal Bose) - film dokumentalny, Niemcy/Austria 2013, reż. Stefan Ruzowitzky (92 min)

Członkowie hitlerowskich szwadronów śmierci zamordowali w Europie Wschodniej dwa miliony cywilów. I to jest punkt wyjścia do refleksji na ile niebezpieczni są zwykli ludzie. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 1 godz. 21:30

Historia Kowalskich - dokument fabularyzowany, Polska 2008, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki, wyk. Maja Barełkowska, Artur Lis, Jolanta Grusznic, Wenanty Nosul (70 min)

Film o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy żydowskim sąsiadom. Główny wątek odnosi się do mordu dokonanego przez oddziały SS w miejscowościach Stary Ciepielów i Rekówka. WARTO POZNAĆ.

TVP Polonia godz. 23:25

GoodBye America - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Barbara Włodarczyk (50 min)

Kiedyś USA stanowiły dla większości Rosjan symbol państwa idealnego. Z czasem ten wizerunek radykalnie się zmienił. W Rosji postrzega się USA jako wroga i konkurenta. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 22:55

Trójgłowy rekin atakuje (3-Headed Shark Attack) - horror, USA 2015, reż. Christopher Ray, wyk. Danny Trejo, Jena Sims, Karrueche Tran, Jaason Simmons (110 min)

No i co mam powiedzieć? Porywająca głupota, której cała treść i sens zawiera się w tytule. A bonusem jest występ w jednej z głównych ról - chociaż oczywiście głęboko w cieniu trzech rybich łbów - sam Danny Trejo. IMPONUJĄCO GŁUPIE.