Program TV na dziś: Ostateczny koniec Wallandera, znakomity Chyra w premierze "Carte Blanche" i Sandra Bullock w "Grawitacji" [POLECAJ TV - 25.03.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 25.03

Spoza listy przypominam, że w TVP Kultura o godz. 22:35 "Tygodnik kulturalny", a o godz. 23:30 "Polonium" koncert Motion Trio z gościnnym udziałem Leszka Możdżera.

W sobotnie południe zapraszam do TOK FM na audycję "Program Telewizyjny", nieustająco zapraszam na stronę wTelewizji.pl, i do kolejnego Polecaja też zapraszam na jutro. A dzisiaj bardzo udanego życzę piątku.

FILM

TV 6 godz. 20:00

Taxi - komedia sensacyjna, Francja 1998, reż. Gérard Pires, wyk. Samy Naceri, Frédéric Diefenthal, Marion Cotillard, Manuela Gourary (86 min)

O dwóch Marsylczykach: komisarzu policji oraz kierowcy taksówki. Dzięki pomocy taksówkarza policjant zaczyna odnosić sukcesy w walce z rabującym banki gangiem. I TO NIEŹLE BAWI.

TVN godz. 20:00

Grawitacja (Gravity) - thriller SF, USA/Wielka Brytania 2013, reż. Alfonso Cuarón, wyk. Sandra Bullock, George Clooney, Orto Ignatiussen, Phaldut Sharma (91 min)

To było spore zaskoczenie w kinach. Miało być przecież być tak kosmicznie i z rozmachem, a to tak naprawdę thriller psychologiczny, i jest w nim coś z lubianego przeze mnie Teatru Telewizji, tylko w kosmicznych dekoracjach. Oczywiście - jak to u Amerykanów - kilka rzeczy zrobionych jest wyłącznie dla spełnienia oczekiwań tych mniej wymagających, za to więcej zostawiających dolarów w kinowych kasach widzów, ale reżyser odpłaca nam kilkoma scenami i sekwencjami, które zostaną w pamięci. Oto pani Stone i pan Kowalski wyruszają z misją naprawy teleskopu Hubble'a. Prom kosmiczny zostaje jednak zniszczony, załoga ginie i państwo są zdani tylko na siebie. Niestety momentami nudnawy, ale jak się dasz wciągnąć, to JEST NAPIĘCIE.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Jerry Maguire - dramat obyczajowy, USA 1996, reż. Cameron Crowe, wyk. Tom Cruise, Cuba Gooding Jr., Renée Zellweger, Kelly Preston (133 min)

Z grubsza rzecz biorąc to o agencie sportowym zapatrzonym w siebie i karierę swoją, który się moralnie odradza za sprawą kochającej go kobiety i wzruszająco mądrego sportowca. Historia jakich miliony w telewizjach, ale ta jest świetnie zagrana, i to jest bardzo duży plus. DO ZOBACZENIA I WZRUSZEŃ TROCHĘ.

Polsat godz. 20:05

Syn Boży (Son of God) - dramat obyczajowy, USA 2014, reż. Christopher Spencer, wyk. Amber Rose Revah, Diogo Morgado, Sebastian Knapp, Paul Knops (170 min)

Życie Chrystusa, od narodzin przez nauczanie i ukrzyżowanie, aż po zmartwychwstanie, przedstawione na podstawie Ewangelii św. Jana. Nie widziałem, więc trudno mi ocenić, ale DLA ZAINTERESOWANYCH NA PEWNO WAŻNE.

TVP 2 godz. 20:05

Twierdza (The Rock) - thriller, USA 1996, reż. Michael Bay, wyk. Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, John Spencer (130 min)

Buntownicy opanowali Alcatraz. Jeśli rodziny poległych żołnierzy nie otrzymają odszkodowań, San Francisco zostanie zniszczone. Jedyną nadzieją staje się misja eksperta od broni chemicznej i pewnego więźnia, który zna zakamarki starego więzienia, którymi można się dostać do terrorystów i spróbować zrobić im kuku. JEST NAPIĘCIE.

TV 4 godz. 20:15

Barabasz (Barabbas) - dramat historyczny, USA/Włochy 2012, reż. Roger Young, wyk. Billy Zane, Cristiana Capotondi, Filippo Nigro, Anna Valle (130 min)

Film oparty na noblowskiej powieści Para Lagerkvista, to historia człowieka, który uniknął śmierci przez to, że ukrzyżowano Chrystusa. A jednocześnie, pewnie opowieść o odkupieniu. DO ZAMYŚLENIA.

TVP Kultura godz. 20:20

Miłość (Amour) - dramat obyczajowy, Francja/Niemcy/Austria 2012, reż. Michael Haneke, wyk. Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud (122 min)

Georges i Anne są szczęśliwym małżeństwem od 50 lat. W wyniku wylewu stan zdrowia Anne pogarsza się, a Georges z poświęceniem opiekuje się żoną, która poprosiła go żeby nigdy więcej nie odsyłał jej do szpitala. Jej stan zdrowia się pogarsza, a jego wytrzymałość i siły są na wyczerpaniu. BARDZO PORUSZAJĄCE.

Canal+ godz. 21:00

Carte Blanche - dramat obyczajowy, Polska 2015, reż. Jacek Lusiński, wyk. Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Tomasz Ziętek (106 min)

Premiera w telewizorze. Pod refleksję. Oto 44-letni nauczyciel zaczyna tracić wzrok, ale nie chce rezygnować z pracy. Stara się więc ukryć przed innymi swój problem, by doprowadzić swoich podopiecznych do matury. ANDRZEJ CHYRA WYBITNIE.

 

FilmBox Premium godz. 21:00

Aleksander - okropny, straszny, niezbyt dobry, bardzo zły dzień (Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day) - komedia, USA 2014, reż. Miguel Arteta, wyk. Steve Carell, Jennifer Garner, Ed Oxenbould, Dylan Minnette (78 min)

Disneyowska komedia familijna o tym, żeby uważać z życzeniami. Oto pewien dwunastolatek, który pecha ma przed urodzinami wypowiada życzenie, aby pech przeniósł się na całą rodzinę jego. I prośba się spełnia. BANAŁ, ALE SYMPATYCZNY.

 

TVN godz. 21:55

Super 8 - thriller SF, USA 2011, reż. J.J. Abrams, wyk. Joel Courtney, Jessica Tuck, Joel McKinnon Miller, Ryan Lee (112 min)

W roku 1979 grupa nastolatków rejestruje katastrofę kolejową kamerą Super 8. A za chwilę pod pretekstem rosnącej liczby niedających się racjonalnie wytłumaczyć incydentów do miasteczka wkracza wojsko. Rzecz jasna wszystkie te zdarzenia, dla których przybywa wojsko związane są z katastrofą, a kluczem do zagadki przypadkowe nagranie. BARDZO NIEZŁE.

TV Puls godz. 22:00

Pulp Fiction - dramat sensacyjny, USA 1994, reż. Quentin Tarantino, wyk. John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Tim Roth (151 min)

Jeszcze jeden i jeszcze raz... Dzieło wielkie, można powiedzieć kultowe. Splatają się losy pary złodziejaszków, dwóch zmyślnych wykidajłów, i wreszcie żona jednego z prominentnych przedstawicieli przestępczego półświatka. Wcześniej się nie znali, ale jak to u Tarantino splatały się będą w pokręcony sposób. Do wyboru wersja z lektorem, albo z napisami. OSKAR, KREW I ŚMIECH. NO I MUZYKA DO TEGO.

TVP 2 godz. 22:30

Zaklinacz koni (The Horse Whisperer) - dramat obyczajowy, USA 1998, reż. Robert Redford, wyk. Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Scarlett Johansson, Sam Neill (162 min)

Wzruszająca to historia. Młodziutka Grace uległa wypadkowi podczas jazdy konnej. Ona straciła nogę, ale ucierpiał też jej ukochany koń. Matka wie, że córce będzie lepiej, kiedy uda się pomóc jej koniowi, więc zawozi oboje do człowieka, który wie jak się tym zająć. A ten człowiek wrażenie zrobi nie tylko na koniu. DUŻA RZECZ.

TVP 1 godz. 22:50

Zabić Jezusa (Killing Jesus) - film historyczny, USA 2015, reż. Christopher Menaul, wyk. Haaz Sleiman, Rufus Sewell, Emmanuelle Chriqui, Tamsin Egerton (125 min)

Z dużym rozmachem, z dobrą obsadą, i oparta nie tylko na biblii, ale również innych źródłach i badaniach analiza politycznych i historycznych wydarzeń, które sprawiły, że śmierć Jezusa najpierw stała się nieunikniona, a potem zmieniła bieg historii świata. BARDZO DOBRA TO RZECZ, KTÓRĄ ZNAĆ WARTO.

 

Polsat godz. 23:00

Godzilla - film SF, USA 1998, reż. Roland Emmerich, wyk. Matthew Broderick, Maria Pitillo, Jean Reno, Hank Azaria (139 min)

Historia znana i filmowana często, a ta jest widowiskowa i z odpowiednim do rozmiarów Godzilli rozmachem. Oto w latach 50. na atolu Mururoa Francuzi przeprowadzają próbę nuklearną. Jaja waranów ulegają napromieniowaniu, a czterdzieści lat później wykluwa się mutant. Jak mówi mój zacny kolega, nawet najgorszy film z Godzillą jest lepszy od najlepszego filmu bez Godzilli. WIDOWISKOWE SZALEŃSTWO.

TVP Kultura godz. 00:35

21 gramów (21 Grams) - dramat obyczajowy, USA 2003, reż. Alejandro González Inárritu, wyk. Benicio Del Toro, Naomi Watts, Sean Penn, Charlotte Gainsbourg (119 min)

Trójki bohaterów filmu nic ze sobą nie łączy do chwili, kiedy nagłe zdarzenie zmienia na zawsze życie każdego z nich. Zresocjalizowany przestępca powoduje wypadek samochodowy, w którym giną mąż i dwójka dzieci byłej narkomanki. Śmiertelnie chory matematyk ma szansę na otrzymanie nowego serca, ponieważ właśnie znalazł się dawca. Losy Jacka, Christiny i Paula splatają się, że tak powiem, nierozerwalnie. DOBRE WRAŻENIA.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Wallander (Wallander 4) - serial kryminalny, Wielka Brytania/Szwecja/USA 2015, reż. Benjamin Caron, wyk. Kenneth Branagh, Jeany Spark, Alex Ferns, Richard McCabe (90 min)

Premiera w telewizorze. Część najnowszej miniserii trzecia i niestety ostatnia. Poza tym, co smutniejsze jeszcze, pożegnamy już Kenetha Branagha jako Wallandera na dobre. A tak się składa, że będzie to część, w której samego detektywa lubię najbardziej. Jest to też chyba najbardziej znana o nim opowieść w ogóle. Nie wiem czy najlepsza, ale najpopularniejsza chyba tak. W "Niespokojnym człowieku" Wallander prowadzi śledztwo w sprawie śmierci oficera szwedzkiej marynarki, pana von Enke. Dwa są powody, dla których sprawa ta będzie wyjątkowa. Po pierwsze okoliczności tej oficerskiej śmierci są bardzo niejasne, i żeby je zrozumieć Wallander będzie musiał głęboko pogrzebać w przeszłości sięgającej szczytu zimnej wojny. Po drugie, ów von Enke był ongi teściem wallanderowej córki, co nada sprawie wymiaru bardzo osobistego. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

 

13 Ulica godz. 21:00

Kod 100 (100 Code/The Hundred Code) (1/12)- serial kryminalny, Szwecja/Niemcy 2015, wyk. Michael Nyqvist, Dominic Monaghan, Felice Jankell, Charlotta Jonsson (5x60 min)

Jeszcze raz od nowa, w formie zwartej. Dzisiaj odcinków pięć, jutro pięć, a w niedzielę ostatnie dwa. Nowojorski detektyw w sprawie seryjnego i bardzo okrutnego przyjeżdża do Szwecji i kontynuuje śledztwo ze szwedzkim śledczym. I z odcinka na odcinek robi się coraz mroczniej i niebezpieczniej. WIDZIAŁEM LEPSZE, ALE JEST NAPIĘCIE.

FOX Comedy godz. 21:00

Prawomocny (The Grinder) - serial komediowy, USA 2015, wyk. Rob Lowe, Fred Savage, Mary Elizabeth Ellis, Hana Hayes (4x25 min)

Jeszcze raz od nowa. A rzecz traktuje o serialowym gwiazdorze, który sławę zdobył jako prawnik w prawniczym serialu. Teraz w rodzinne wraca strony, gdzie oczywiście wszyscy wierzą, że naprawdę prawnikiem jest, więc mimo, że nie zna się na rzeczy, i nie ma dyplomu, ani tym bardziej licencji, rozpoczyna pracę w kancelarii prawnej. Co oczywiście jest okazją do wielu zabawnych sytuacji i dialogów. A godzinę wcześniej jeszcze raz pierwsza i druga część. WIELKIE TO TO NIE JEST, ALE JEST PRZYJEMNIE.

AXN godz. 21:05

Player (The Player) - serial sensacyjny, USA 2015, wyk. Wesley Snipes, Philip Winchester (41 min)

Pan Alex jest specjalistą do spraw bezpieczeństwa, który dołącza do klubu hazardowego z nadzieją, że jego członkowie pomogą mu schwytać gościa, który zamordował jego byłą żonę. I bogaci klubowicze zakładają się o to, czy nasz pan Alex będzie potrafił zapobiec planowanym przestępstwom. NIC WIELKIEGO, ALE SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

 

History godz. 22.00

Wikingowie 4 (Vikings 4) - serial historyczny, Irlandia/Kanada 2016, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Katheryn Winnick (44 min)

Premiera szóstego odcinka najnowszej serii niezwykle widowiskowej, zrealizowanej z dbałością o szczegóły historii średniowiecznych wojen i ówczesnej polityki w świecie rządzonym przez najeźdźców i odkrywców. JESZCZE LEPSZA OD POPRZEDNICH.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 20:20

Mamy w nim ojca - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Grzegorz Sadurski (30 min)

O dobrym człowieku to film. Wspomnienia, rozmowy z przyjaciółmi i najbliższymi współpracownikami ojca Jana Góry przeprowadzone tuż po jego śmierci. WARTO POSŁUCHAĆ.

Planete+ godz. 21:00

Życie, śmierć i reinkarnacja (Life, Death and Reincarnation) - serial dokumentalny, Indie 2014 (4x52 min)

Najbardziej znane doświadczenia i eksperymenty związane z reinkarnacją przeprowadzone przez badaczy z całego świata. Cztery godziny wiedzy. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ