Program TV na dziś: Leonardo DiCaprio jako "Wilk z Wall Street" w telewizji otwartej, David Duchovny w nowym serialu "Era Wodnika", Szyc i Dziędziel w filmie "Kret" [POLECAJ TV - 04.04.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 4.04

Zanim do listy zaproszę Was bardzo, poinformuję, że TVP Info postanowiło zawalczyć ze "Szkłem kontaktowym" TVN 24 i o godz. 21:50 zaprasza na debiut codziennego pararozrywkowego programu parapublicystycznego "W tyle wizji". W nazwie czuję geniusz jednego z prowadzących, pana Marcina Wolskiego. Poza nim, światłym komentarzem do rzeczywistości dzielili się będą również panowie Rafał Ziemkiewicz, Łukasz Warzecha i Krzysztof Skiba. No i trzeba będzie zobaczyć, co wspólnie przygotują.

Polecaj TV wraca jutro, a tymczasem udanego życzę poniedziałku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

1812 - Ułańska ballada (1812. Ulanskaya ballada) - film historyczny, Rosja 2012, reż. Oleg Fiesienko, wyk. Anton Sokołow, Swietłana Mietkina, Eric Fraticelli, Stanisław Dużnikow (98 min)

Film na dwusetną rocznicę bitwy pod Borodino. Oto w przeddzień tejże bitwy tajny agent Napoleona kradnie plany bitwy, które ma dostarczyć do Polski, gdzie akurat Napoleon uprzyjemnia sobie życie romansem z panią Walewską. DO ZOBACZENIA.

TVN 7 godz. 20:00

Wskrzeszenie mistrza (Resurrecting the Champ) - dramat obyczajowy, USA 2007, reż. Rod Lurie, wyk. Samuel L. Jackson, Josh Hartnett, Kathryn Morris, Dakota Goyo (112 min)

Młody dziennikarz sportowy w bezdomnym rozpoznaje legendarnego boksera, którego uznano za zmarłego. I tenże godzi się na to, żeby młodzieniec napisał o nim artykuł. Zaczynają więc rozmawiać, a rozmowy stają się coraz ciekawsze i coraz mniej dotyczą samego boksera. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ OGLĄDANIA.

 

Kino Polska godz. 20:00

Supermarket - thriller, Polska 2012, reż. Maciej Żak, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, wyk. Mikołaj Roznerski, Marian Dziędziel, Wojciech Zieliński, Izabela Kuna (84 min)

Do jednego z tzw. wielkopowierzchniowych sklepów w sylwestra wchodzi facet i z niego nie wychodzi, bo ochroniarze podejrzewają go o kradzież. Sytuacja się komplikuje, ciśnienie rośnie, żona go szuka, a atmosfera gęstnieje. Znakomity Marian Dziędziel, świetna Izabela Kuna i mimo kilku wahnięć - naprawdę WSTYDU NIE MA.

 

Polsat godz. 20:10

Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street) - dramat biograficzny, USA 2013, reż. Martin Scorsese, wyk. Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey (180 min)

Głośna rzecz o cynicznym gościu, który wzbogacił się dzięki finansowym przekrętom na dużą skale, wykorzystywał lub współtworzył mechanizmy, które doprowadziły do niedawnego wielkiego kryzysu finansowego w Stanach i na świecie, i żył ciągle nakręcając się prochami i zatracając się w przyjemnościach. Na faktach, ale bardzo łatwo jest odczytać to opacznie. I dlatego filmu nie lubię, ale FILM ZROBIONY DOBRZE, A DICAPRIO JEST ZNAKOMITY

 

Ale kino+ godz. 20:10

Missisipi w ogniu (Mississippi Burning) - dramat kryminalny, USA 1988, reż. Alan Parker, wyk. Gene Hackman, Willem Dafoe, Frances McDormand, Brad Dourif (121 min)

Jest roku 1964 roku i jest śmierć trzech młodych mężczyzn w imię prawa do głosowania czarnej ludności stanu Missisipi. Śledztwo FBI utrudniają zamieszki na tle rasowym, działalność Ku-Klux-Klanu i ogólna niechęć lokalesów do czarnych. Agenci FBI muszą jednak zebrać dowody, a i oni wydają się nie do końca zgodni w ocenie sprawy i dążeniu do wyjawienia prawdy. DUŻA RZECZ.

TVP Kultura godz. 20:20

Superprodukcja - komedia, Polska 2002, reż. Juliusz Machulski, wyk. Rafał Królikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Rewiński, Anna Przybylska (91 min)

Sex and przemoc, czyli najprostszy przepis na filmowy sukces. Przemądrzały krytyk filmowy Yanek znany z recenzji, w których bezlitośnie wytyka wady polskiego filmu zostaje zmuszony do napisania scenariusza przeboju kinowego, w którym gwiazdą ma być niezbyt ogarnięta, za to piękna żona producenta, przy okazji prominentnego członka mafii. ZABAWNA STRONA NASZEGO SZOŁBIZU.

TVP 1 godz. 20:25

Kret - dramat obyczajowy, Polska/Francja 2010, reż. Rafael Lewandowski, wyk. Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak (104 min)

Najbardziej oszukańczy plakat w historii polskiego kina. Gdybym się nim kierował, wyobrażałbym sobie polskiego Bonda z prawdziwego zdarzenia. A to całkiem udana, kameralna opowieść o synowskiej miłości wplątanej w teczkowo-lustracyjną rzeczywistość. I zrealizowana ze smakiem. Szału nie ma, ale to naprawdę NIEZŁA ROBOTA.

 

Stopklatka TV godz. 22:05

Thelma i Louise (Thelma & Louise) - dramat sensacyjny, USA 1991, reż. Ridley Scott, wyk. Geena Davis, Susan Sarandon, Harvey Keitel, Michael Madsen (124 min)

Głośny film drogi, który feministycznym był kiedyś ulubionym dziełem, a i teraz jest jednym z manifestów. Ale do mnie jakoś nigdy - mimo tego, że doniosłość jego i przekazu siłę pojmuję - nie przemawiał i nie czułem więzi z paniami Thelmą i Louisą. Oto dwie panie postanowiły radykalnie zmienić swoje życie i wyzwolić się z jarzma narzucanych im przez reprezentowane męską siłą i głupotą społeczeństwo pęt. Wyzwalają się więc i zapłacą za to niestety cenę wysoką. KAWAŁ FILMU, ale tylko kawał.

Canal+ godz. 23:00

Piramida (The Pyramid) - horror, USA 2014, reż. Grégory Levasseur, wyk. James Buckley, Ashley Hinshaw, Denis O'Hare, Christa Nicola (85 min)

Premiera w telewizorze. Grupa egiptologów odkrywa zakopaną w piaskach pustyni piramidę, więc oczywiście się do niej pakuje, i - kolejne oczywiście - okazuje się, że w jej środku ukrywały się mało przyjazne istoty, które teraz polowanie sobie urządzają na poszukiwaczy przygód. NIC NOWEGO, TYLE ŻE SPRAWNE.

TVP Kultura godz. 00:15

Kieł (Kynodontas) - dramat obyczajowy, Grecja 2009, reż. Giorgos Lanthimos, wyk. Christos Stergioglou, Michele Valley, Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni (92 min)

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej zauważony również przez jury festiwalu w Cannes. Historia małżeństwa, które mieszka wraz dwiema córkami i synem w odgrodzonej od świata wielkiej posiadłości na obrzeżach miasta. Wysoki płot okala ich nieruchomość, skutecznie broniąc prywatności, a dorosłe już dzieci małżeństwa nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Myślą, że zombie to małe żółte kwiatki, a morze to krzesło. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wkroczyć na pilnie strzeżony teren, jest Christina. Ojciec przywozi ją, by mogła zaspokoić seksualne potrzeby syna. Ale Christina wprowadza z czasem zbyt duże zamieszanie w domu, wtedy ojciec zgadza się, by syn wybrał sobie którąś z sióstr do intymnych zabaw. DO ZASTANOWIENIA, PRZEMYŚLEŃ, DO ZOBACZENIA.

 

SERIAL

13 Ulica godz. 22:00

Era Wodnika (Aquarius) - serial kryminalny, USA 2015, wyk. Emma Dumont, Whitney Rose Pynn, David Duchovny, Claire Holt (2x42 min)

Dwa z trzynastu odcinków nowego amerykańskiego serialu zawieszonego między kryminałem i niezłą obyczajową historią. Ze znakomicie oddanym klimatem hipisowskich lat 60., z nieźle zawiązaną intrygą, i z Davidem Duchovnym na plakacie. Detektywi szukając zaginionej nastolatki znajdują diabła w ludzkiej skórze, czyli zasłużenie złą okrytego sławą Charlesa Mansona. WARTO SPRÓBOWAĆ, BO ZAWSZE MOŻNA ODŁOŻYĆ POTEM. NIE JEST ŹLE.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00

Brzmienie lat 90. (Welcome to the 90') - serial dokumentalny, Niemcy 2014, reż. Frank Ilgener, Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Matthias Reitze (52 min)

Pierwsza z czterech części barwnej podróży przez barwną dekadę. Ale nie ogranicza się wyłącznie do historii muzyki tego okresu. To również przegląd zjawisk i osobowości tego okresu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Fokus TV godz. 21:00

Wielkie konstrukcje III Rzeszy (Nazi Megastructures) - serial dokumentalny, USA 2013, reż. Luke McLaughlin (43 min)

Część pierwsza. Rzecz o nowatorskich, często powiązanych z bronią masowego rażenia konstrukcjach. Inżynieryjne dokonania nazistowskich projektantów, które miały zapewnić im wygraną w wojnie. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 1 godz. 22:20

Warszawa. Zmartwychwstałe miasto (Dan Cruickshank's Warsaw) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (48 min)

Fenomenalny dokument o Warszawie okiem Dana Cruickshanka, dziennikarza BBC, historyka sztuki i architektury. Od 7 roku życia przez kilka lat mieszkał w Warszawie, gdzie jego ojciec był korespondentem. Obserwował naonczas i rysował staromiejskie kamienice. Po latach wraca tu, by sprawdzić jak wygląda współcześnie i nie może uwierzyć, że jest możliwe odbudowanie metropolii po tak ogromnych wojennych zniszczeniach. BARDZO DOBRA ROBOTA.

TVP 2 godz. 22:50

Co z tą pogodą? (Worst Weather Ever?) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. George Harris (44 min)

Naukowcy próbują określić ewentualne skutki globalnego ocieplenia. Zdania są podzielone, ale CIEKAWOŚĆ SŁUSZNA.

National Geographic godz. 23:00

W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem (The Story Of God With Morgan Freeman): Życie po śmierci - serial dokumentalny USA (50 min)

Sześcioodcinkowa seria o zastanawiających analogiach między różnymi wyznaniami i o próbie odpowiedzi na pytanie, czego to dowodzi? DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 23:00

Pająk gigant (Big Ass Spider!) - horror komediowy, USA 2013, reż. Mike Mendez, wyk. Greg Grunberg, Lombardo Boyar, Clare Kramer, Ray Wise (80 min)

Umieściłem film w tej kategorii, bo w tej szukali go będą ci z Was, którym film może się podobać. Bo chociaż film dość swobodnie podchodzi do ulubionego gatunku Łowców Kiczu, to żywi się nim prawie tak sprawnie jak pająk wszystkim co spotka. Oto mocno przerysowana historia nieudanego eksperymentu, z którego powstaje rosnący w zastraszającym tempie i terroryzujący miasto pająk. Na szczęście jest jeszcze pan dezynsektor. NIEZŁA ZABAWA.