Program TV na dziś: "Lektor" i "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" [POLECAJ TV – 15.05.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 15.05

Nie będę się dzisiaj długo rozwodził, bo to niedziela i czas sobie spokojnie odpocząć. Spoza listy dodam dla fanów krótkich form dokumentalnych, że w TVP Kultura od godz. 23:40 kilka dokumentów Bogdana Dziworskiego: „Fechmistrz” z 1980 roku (10 min), „Dwubój klasyczny” z 1978 roki (11 min), „Kilka opowieści o człowieku” z 1983 roku (20 min), „Pięciobój nowoczesny” z 1975 roku (5 min) i „Olimpiada” z 1979 roku (17 min). A dla wszystkich, niestety bardzo późno, bo o godz. 01:05 w TVP Kultura Ray Charles: Live in France z 1961 roku.

Następny Polecaj TV w poniedziałek, a dzisiaj przyjemnej życzę niedzieli.

FILM
TVN godz. 20:00
Sęp - film sensacyjny, Polska 2012, reż. Eugeniusz Korin, wyk. Michał Żebrowski, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Anna Przybylska (133 min)
To jest tak słabe, że nawet momentami zabawne. Bo tak bardzo się starali wszyscy, żeby był amerykański w formie i treści, że jak się nie udało, to spektakularnie. No i pan Żebrowski ze swoją przyjaciółką tablicą, dzięki której dotrze do każdej prawdy. Niejaki „Sęp” prowadzi sprawę znikających bandytów, w którą zamieszani są ważni ludzie. Przy okazji zakochuje się w pięknej pani, i etyczne mu w scenariuszu wpisano dylematy, żeby pan Żebrowski mógł zagrać wewnętrzną rozterkę. Zagrał ją oczywiście tak samo jak wielką radość i strach, ale to chyba była rozterka. OSZTY! SPEKTAKULARNA WTOPA.
<iframe width="620" height="349" src="//www.youtube.com/embed/tUpCptnwDOs?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

TVN 7 godz. 20:00
Peacemaker (The Peacemaker) - film sensacyjny, USA 1997, reż. Mimi Leder, wyk. George Clooney, Nicole Kidman, Marcel Iures, Aleksandr Bałujew (119 min)
Oto pan George Clooney jako agent wywiadu do spółki ze specjalistką od nuklearnej zagłady ruszają w świat by odnaleźć skradzione rosyjskie głowice. Przykładają się do zadania tym bardziej, że i oni i ich przełożeni mają niepokojące wrażenie, że jeśli ich nie znajdą, to pewnie zostaną użyte przez terrorystów do wybuchnięcia ameryki. SZYBKO I KONKRETNIE. ALE BEZ EUFORII.

TV Puls godz. 20:00
Opancerzony (Armored) - film sensacyjny, USA 2009, reż. Nimród Antal, wyk. Columbus Short, Andre Kinney, Matt Dillon, Jean Reno (85 min)
Ochroniarz dowiaduje się, że jego koledzy zamierzają upozorować napad i obrobić opancerzoną furgonetkę przewożącą 42 miliony dolarów, którą razem z nimi ma konwojować. I ma dylemat, ale przecież plan taki doskonały. Ale zawsze coś się może skomplikować. Więc będzie na ostro. OGLĄDA SIĘ SZYBKO I GŁOŚNO.

Stopklatka TV godz. 20:00
Lektor (The Reader) - dramat obyczajowy, Niemcy/USA 2008, reż. Stephen Daldry, wyk. Ralph Fiennes, Kate Winslet, David Kross, Susanne Lothar (119 min)
Za rolę w tym filmie pani Kate Winslet odebrała Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA, więc choćby dlatego warto. Żeby się przekonać, czy słusznie. W roku 1958 36-letnia Hanna wdaje się w romans z 15-latkiem. Kilka lat później ów młodzieniec trafia na proces zbrodniarzy nazistowskich i na ławie oskarżonych dostrzega swoją dawną kochankę. I TO JEST NAPRAWDĘ MOCNO NIEZŁE.
<iframe width="620" height="349" src="https://www.youtube.com/embed/FtmxEN7MjaA?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

HBO godz. 20:10
Slow West - western, Wielka Brytania/Nowa Zelandia 2015, reż. John MacLean, wyk. Kodi Smit-McPhee, Michael Fassbender, Ben Mendelsohn, Caren Pistorius (81 min)
Premiera w telewizorze. Z poważną, I dającą nadzieję na dobre kino główną nagrodą na Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance. I z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej jako „Europejskie Odkrycie Roku”. Oto szkocki panicz samotnie jedzie przez prerie Dzikiego Zachodu, żeby odszukać zaginioną ukochaną. A jego śladem jadą łowcy nagród. ZASKAKUJĄCO NIEZŁE.
<iframe width="620" height="349" src="https://www.youtube.com/embed/tRVI4tsSlX0?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

TVP Kultura godz. 20:20
Królowa Margot (La reine Margot) - dramat historyczny, Francja/Włochy/Niemcy 1994, reż. Patrice Chéreau, wyk. Isabelle Adjani, Daniel Auteuil, Jean-Hugues Anglade, Vincent Perez (165 min)
Ślub Margot de Valois, siostry katolickiego króla Karola IX, z hugenotem Henrykiem z Nawarry ma położyć kres wojnie religijnej pomiędzy katolikami i protestantami. Ale nie kładzie. WYSTAWNE, I WAŻNE.

TVP 2 godz. 20:30
Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Astérix & Obélix: Mission Cléopatre) - komedia, Francja/Niemcy 2002, reż. Alain Chabat, wyk. Gérard Depardieu, Christian Clavier, Monica Bellucci, Jamel Debbouze (103 min)
Kolejna przygoda tak dzielnych jak zabawnych Gallów, w której panowie Asterix i Obelix trafiają do Egiptu, żeby pomóc architektowi na żądanie pięknej Kleopatry wybudować najwspanialszy w świecie pałac na środku pustyni. Mam nadzieję, że będzie to wersja z polskim dubbingiem. Jeśli tak, to ZABAWA PIERWSZEJ KLASY.

TVP 1 godz. 21:35
Monte Carlo - komedia przygodowa, USA/Węgry 2011, reż. Thomas Bezucha, wyk. Selena Gomez, Katie Cassidy, Leighton Meester, Cory Monteith (104 min)
Trzy młode Amerykanki wybierają się na wycieczkę do Paryża. Wskutek nieporozumienia nudna wycieczka zmienia się w szalony wypad do Monte Carlo. BARDZO ŚREDNIE.

Cinemax godz. 21:35
Pan Holmes (Mr. Holmes) - film kryminalny, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Bill Condon, wyk. Ian McKellen, Laura Linney, Milo Parker, Hiroyuki Sanada (100 min)
Znakomity, przynajmniej wg mnie film o starości wielkiego detektywa. Rzecz dzieje się w tuż powojennej Anglii. Pan Sherlock ma już 93 lata, żyje powolutku na farmie, gdzie towarzyszy mu tylko gosposia i jej dziesięcioletni syn. I w tych okolicznościach detektyw wraca myślą do sprawy, której nie udało mu się wyjaśnić. Z tym jednak, że umysł nie jest już tak bystry jak przed laty. Bardzo ciekawy scenariusz, wysublimowany humor w dialogach i wybitnie oszczędny Ian McKellen w roli głównej. Może jestem nieobiektywny, bo jestem „holmsofilem”, ale to DUŻA, NIENACHALNA PRZYJEMNOŚĆ.
<iframe width="620" height="349" src="https://www.youtube.com/embed/0G1lIBgk4PA?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

TVP Polonia godz. 21:40
Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - dramat obyczajowy, Polska 2000, reż. Krzysztof Zanussi, wyk. Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda, Tadeusz Bradecki, Paweł Okraska (97 min)
60-letni Tomasz, z zawodu lekarz, cynik i egoista, podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Seria badań potwierdza jego obawy. Diagnoza brzmi: rak. Mężczyzna desperacko próbuje bronić się przed wyrokiem. Wyjeżdża do Francji na specjalistyczną konsultację. Niebawem dowiaduje się, że nie ma dla niego ratunku. Szuka więc kogoś, kto pomógłby mu zaakceptować fakt przemijania i odnaleźć harmonię między życiem i śmiercią. POZWALA POMYŚLEĆ.

Ale kino+ godz. 21:55
Taklub - dramat obyczajowy, Filipiny 2015, reż. Brillante Mendoza, wyk. Nora Aunor, Julio Diaz, Aaron Rivera, Romalito Mallari (103 min)
Sugestywny film, który splata losy trojga osób ocalałych z potężnego tajfunu, który doszczętnie zniszczył miasto Tacloban. Cała trójka próbuje w niesprzyjających okolicznościach przyjąć i zaakceptować wyroki losu, ale ten wystawia ich na coraz to nowe próby, napinając granice do ich wytrzymałości. Pani szuka w bazie DNA potwierdzenia, że trójka z jej dzieci zginęła w żywiole, pan pocieszenia po stracie żony szuka w religijnych obrzędach na ulicach miasta, a młody chłopak i jego brat robią wszystko, żeby przed młodszą siostrą ukryć śmierć rodziców. POD ZAMYŚLENIE.

TVN godz. 22:50
Morderstwo w Białym Domu (Murder at 1600) - film sensacyjny, USA 1997, reż. Dwight H. Little, wyk. Wesley Snipes, Diane Lane, Daniel Benzali, Dennis Miller (108 min)
Regis, zasłużony detektyw z waszyngtońskiego wydziału zabójstw, prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa w Białym Domu. Wkrótce okazuje się, że również jego życie jest w niebezpieczeństwie. RUTYNOWE DZIAŁANIA.

TV 4 godz. 23:45
Wzgórza mają oczy (The Hills Have Eyes) - horror, USA 2006, reż. Alexandre Aja, wyk. Michael Bailey Smith, Tom Bower, Ted Levine, Kathleen Quinlan (103 min)
Nowa i do tego niepotrzebna wersja kultowego w niektórych kręgach horroru Wesa Cravena z lat 70. Rodzinka Carterów wybiera się do Kalifornii, by obejrzeć odziedziczoną kopalnię srebra. W trakcie podróży, na pustkowiu psuje im się samochód. I kolejna przykra niespodzianka, wśród pobliskich wzgórz mieszka sobie rodzina kanibali... Łącznie z reklamami, to ponad DWIE GODZINY KOSZMARU. DOSŁOWNIE.
<iframe width="620" height="349" src="//www.youtube.com/embed/O76m3kpgPTQ?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

SERIAL
Ale kino+ godz. 20:10
Hinterland 2 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2015, reż. Julian Jones, wyk. Richard Harrington, Mali Harries, Alex Harries, Hannah Daniel (92 min)
Premiera odcinka trzeciego. Detektyw Mathias i jego tajemnice wracają w drugim, pięcioczęściowym sezonie. Znowu klimatycznym, znowu w mrocznym i znowu w niesamowitej scenerii walijskiej prowincji. A śledztwa, choć ważne, będą oczywiście przyczynkiem do poważniejszych społecznych obserwacji, i do poważniejszych zamysłów. NAJBARDZIEJ SKANDYNAWSKI Z NIESKANDYNAWSKICH KRYMINAŁÓW W ODCINKACH.

13 Ulica godz. 21:00
Morderstwa w Midsomer 18 (Midsomer Murders 18) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, wyk. John Nettles (120 min)
Premiera odcinka trzeciego najnowszej serii najbardziej brytyjskiego z brytyjskich seriali kryminalnych. Fanów ma wielu, więc nie muszę chyba namawiać szczególnie, ale poinformować muszę, że jest. Nareszcie. Bo od powtórkowych emisji starszych sezonów może się już zakręcić w głowie. W pierwszym z nowych odcinków pan umiera na zapalenie płuc. Śmierć potwierdza pani doktor, ale w nocy ciało denata znika. W tych okolicznościach detektyw John Barnaby z pomocą Charliego Nelsona rozpoczyna śledztwo i wchodzą w nieprzyjemny świat złodziei zwłok. OCZYWIŚCIE, ŻE ZACHĘCAM.
<iframe width="620" height="349" src="https://www.youtube.com/embed/jxF_b9z0r_s?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Universal godz. 21:00
Mentalista 3 (The Mentalist 3) (5): Czerwone kucyki - serial kryminalny, USA 2010, reż. John F. Showalter, wyk. Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman (5x60 min)
Kolejna piątka odcinków serialu, którego bohaterem głównym jest uroczy i do tego cholernie inteligentny pan Patrick, który ma niezawodny instynkt i obserwować potrafi jak nikt inny. ŚWIETNA ROZRYWKA.

TV Puls godz. 00:05
Camelot - serial historyczny, Irlandia/USA/Wielka Brytania/Kanada 2011, reż. Ciaran Donnelly, wyk. Joseph Fiennes, Jamie Campbell Bower, Eva Green, Tamsin Egerton (45 min)
Jeszcze raz od nowa widowiskowa próby odświeżenia legendy o Królu Arturze. Oto po śmierci króla Uthera, prawie wszechmocny Merlin postanawia osadzić na tronie młodego Artura - nieślubnego syna zmarłego władcy. Ale jego przybrana siostra, niejaka Morgana, ma zgoła inne plany i nie zawaha się przed niczym, żeby odebrać mu władzę. Widowiskowe, ale Amerykanie się tym nie zachwycili, i realizację przerwano w trakcie. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT
BBC Earth godz. 20:00
Czy można udowodnić zmiany klimatu? (Climate Change by Numbers) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Alex Freeman, wyk. Norman Fenton, Hannah Fry, David Spiegelhalter (60 min)
Trójka matematyków opowiada o trzech liczbach, które tłumaczą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość klimatu Ziemi. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

BBC Earth godz. 21:00
Andrew Marr: Historia świata (Andrew Marr's History of the World) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2012, prowadzący Andrew Marr (60 min)
Doskonała brytyjska seria dokumentalna w której Andrew Marr opowiada 70 tysięcy lat rozwoju ludzkości. Opowiada o kluczowych momentach i postaciach w historii naszej cywilizacji. Dodatkowym atutem tego historycznego widowiska jest najnowocześniejsza grafika komputerowa i rekonstrukcje wydarzeń, które przybliżają nam minione epoki. Dzisiaj część pierwsza. BARDZO WARTO.