TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
Dzisiaj – niektórzy się ucieszą, inni zasmucą - kończy się kolejna seria „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler. Ostatni wiosenny odcinek zaplanowany jest na godz. 21:30 w TVN. Poza listą znalazło się też kilka filmów niezłych, albo po prostu popularnych, które do zestawienia nie weszły, bo przecież wszystko się na nim nie zmieści. Ot, choćby „Komedia małżeńska” z Ewą Kasprzyk w Kino Polska o godz. 20:00, w TVP 2 o godz. 20:40 „Rocky 4”, w TV Puls o godz. 21.50 „Bucky Larson: Urodzony gwiazdor”, czyli komedia z Christiną Ricci, a w TVP 1 o godz. 23:15 „Piła 7”, czyli kolejna część koszmarnej (dosłownie) serii, ale tylko dla jej fanów.
Następny Polecaj TV w piątek, a dzisiaj spokojnego życzę czwartku.
Straszny film (Scary Movie) - horror komediowy, USA 2000, reż. Keenen Ivory Wayans, wyk. Marlon Wayans, Jon Abrahams, Shawn Wayans, Shannon Elizabeth (83 min)
Grupę młodych ludzi prześladuje morderca, który zna ich wspólną tajemnicę: podczas Halloween spowodowali wypadek samochodowy, a ciało potrąconego mężczyzny wrzucili do morza. Wszystkie ofiary łączy bardzo umiarkowana inteligencja. Policja nie chcą interweniować, a młodzież staje się coraz bardziej bezbronna. PAMIĘTAM, ŻE KIEDYŚ MNIE UBAWIŁO.
Miłość synowska zmienia ojca z zatwardziałego przestępcy w kochającego tatę. Jednak zanim ta przemiana nastąpi, Timmy'ego czeka niejedna trudna chwila z niesfornym tatą. RODZINNA ZABAWA.
Stopklatka TV godz. 20:00
Laureat Węża, ale spokojnie, tylko za plakat. Sam film trochę rozczarowuje, bo nie jest o tym o czym być powinien, i jak być powinien, ale mniejsza z tym. Jest oto rok 1977, pan Kazimierz Deyna strzela wspaniałego gola w meczu z Portugalią, i prawie dokładnie w tym samym czasie rodzi się pierworodny syn Stefana i Zosi. Dla szczęśliwego tatusia jest to zbieżność wydarzeń jest oczywistym znakiem, że syna czeka pełna sukcesów piłkarska. Zaczyna od nadania mu imienia Kazik, ale chłopiec pozostaje odporny i na trening, i na starania ojca. Ale rozwija się. I rodzina też. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Eddie Murphy wykorzystuje zbieżność nazwisk ze zmarłym senatorem i staje do wyborów. Okoliczna ludzkość bezmyślnie głosuje automatycznie na znane im nazwisko przy którym od lat stawiało swoje krzyżyki i buch, całkiem nowy senator. Jest zabawnie - tak po eddiemu - ale tylko do czasu, kiedy zaczyna się moralizatorski smrodek, gdy nowy senator, który początkowo chciał tylko wyrwać trochę kasy, nagle zaczyna myśleć o ludzkości, amerykańskiej demokracji i wielkości. Ale co tam, ŚMIECH JEST.
Premiera w telewizorze. Rzecz o szesnastolatce, która orientuje się, że jej rodzice nie kochają się już chyba, i małżeństwo ich na włosku wisi już chyba. Więc przeżywa to, oczywiście. Ale jednocześnie zauważa też, że kobietą stała się i za sprawą przyjaciela, odkrywa swoją młodzieńczą seksualność. Niby komedia, ale nie tylko. Poza tym lubię Claire Danes, a tu jej dużo i nieźle. DO OGLĄDANIA I TROCHĘ DO POMYŚLENIA.
Nominowana do Złotej Palmy w Cannes zahaczająca o baśniowość opowieść o młodych ludziach, którzy chcą wierzyć w dobrą przyszłość dla siebie, mimo mało sprzyjających im okoliczności. Zaczyna się od tego, że 16-letni chłopak na brzegu morza znajduje topielca, i trudno mu sobie z tą traumą poradzić. Na szczęście ma dziewczynę, która mu w tym pomoże. A zdjęcia są tu naprawdę piękne. PIĘKNE DO OGLĄDANIA, CHOCIAŻ Z DŁUŻYZNAMI NIESTETY.
Czwarty chronologicznie, ale pierwszy film pana Kubricka, który tak mocno zwrócił nań uwagę tzw. światowej opinii. Oto pułkownik francuskiej armii od miesięcy tkwi ze swoimi ludźmi w okopach, ale nad sobą ma głodnego chwały i sukcesu generała, który wydaje rozkaz samobójczego - do tego się sprowadzał - ataku na silnie ufortyfikowane przez Niemców wzgórze. Atak oczywiście kończy się rzezią, a generał szuka winnych porażki wśród żołnierzy. POZYCJA SŁUSZNIE KLASYCZNA.
Początek lat 80. XX w. armia ZSRR wkroczyła do Afganistanu. Tymczasem teksański kongresman, lekkoduch znakomicie czujący się w świecie politycznych gierek, angażuje się w sprawę zabezpieczenia funduszy i broni dla walczących z Rosjanami afgańskich mudżahedinów. Zawiązuje się spisek z udziałem Wilsona, Joanne i byłego agenta CIA Gusta Avrakotosa, w celu dopięcia swego. ŚWIETNY FILM I ZNAKOMITY HANKS.
Jest rok 2070 czyli 40 lat po nieudanej inwazji kosmitów na Ziemię, ale ludzkość czeka na kolejny nalot, bo to przecież oczywiste, że do niego dojdzie. A jedyną nadzieją na ocalenie ludzkości jest Ender, czyli Andrzej, czyli pewien wybitny kadet szkoły wojskowej. Rzecz z polskim dubbingiem, więc cała rodzina się wykarmi. DO ZOBACZENIA.
Klasyczny w formie i treści horror z końca lat 50. minionego wieku. Ekscentryczny milioner zaprasza do nawiedzonego domu pięć osób, kusząc ich dziesięcioma tysiącami dolarów dla tego, kto zdoła doczekać poranka. O północy rozdaje wszystkim rewolwery, które wyjmuje z małych trumienek. WSPANIAŁA ZABAWA.
Tytuł znany, ale film tylko nawiązuje do literackiego wzoru, inspiruje się nim. Oto utalentowany młodzieniec, gdy jego ukochana wyjeżdża do Nowego Jorku, rzuca w kąt swoje malarskie pasje i postanawia zapomnieć o młodzieńczej miłości. Ale życie pisze inny scenariusz, bo tajemniczy nieznajomy funduje mu stypendium pozwalające na kontynuację nauki i przeprowadzkę za miłością. BOLEŚNIE NIJAKIE NIESTETY.
Gorszy od oryginału remake japońskiego przeboju „The Ring-krąg” w reżyserii Hideo Nakaty. Wśród nastolatków krąży historia o tajemniczej kasecie wideo: kto ją obejrzy, siedem dni później umiera po odebraniu telefonu-zapowiedzi. NIEŹLE STRASZY.
Rzecz oparta na faktach, protokołach sądowych i zeznaniach z procesu Gertrude Baniszewski, który w 1966 r. mocno wstrząsną tzw. opinią publiczną w Stanach. Otóż rodzice na czas służbowego wyjazdu oddają dwie córki pod opiekę pani Baniszewski, a ta - wraz ze swoją rodzinką - zrobiła im z życia piekło, z wymyślnymi torturami włącznie. I to pod bokiem mogących wiedzieć co się dzieje sąsiadów. MOCNE WRAŻENIA.
Spokojne małżeństwo z córkami dwiema życie wiedzie spokojne, można powiedzieć, że na skraju szczęścia i spełnienia nawet. I pewnie wiodłoby im się tak dalej i wciąż, ale stało się tak, że mamusia pana wprowadza się do nich gdy odkryła, że jej mąż zdrady małżeńskiej dokonał. No i się sypie wszystko. Albo zaczyna się nowe. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
William Courtenay dzięki wieloletniej przyjaźni z generałem MacArthurem miał możliwość zrobienia wyjątkowej relacji z wydarzeń rozgrywających na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. A autorka filmu ruszyła jego śladami. CIEKAWOŚĆ.
Rzecz o amerykańskich pisarzach, którzy w latach 50. Odrzucili wszelkie konwenanse literackie, pisali dziko, niezdyscyplinowanie, inspirując się podświadomością. I podobnież do tego stopnia, że zmienili historię literatury. Bitnicy to m.in. Jack Kerouac, Allen Ginsberg i Williama S. Burroughs. A zaczęło się od „Skowytu” Ginsberga w roku 1956. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.