Program TV na dziś: Koniec „Kuchennych rewolucji”, „Rocky 4”, albo Eddie Murphy jako „Fałszywy senator” [POLECAJ TV – 19.05.2016]

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 19.05

Dzisiaj – niektórzy się ucieszą, inni zasmucą - kończy się kolejna seria „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler. Ostatni wiosenny odcinek zaplanowany jest na godz. 21:30 w TVN. Poza listą znalazło się też kilka filmów niezłych, albo po prostu popularnych, które do zestawienia nie weszły, bo przecież wszystko się na nim nie zmieści. Ot, choćby „Komedia małżeńska” z Ewą Kasprzyk w Kino Polska o godz. 20:00, w TVP 2 o godz. 20:40 „Rocky 4”, w TV Puls o godz. 21.50 „Bucky Larson: Urodzony gwiazdor”, czyli komedia z Christiną Ricci, a w TVP 1 o godz. 23:15 „Piła 7”, czyli kolejna część koszmarnej (dosłownie) serii, ale tylko dla jej fanów.

Następny Polecaj TV w piątek, a dzisiaj spokojnego życzę czwartku.

FILM

TV Puls godz. 20:00

Straszny film (Scary Movie) - horror komediowy, USA 2000, reż. Keenen Ivory Wayans, wyk. Marlon Wayans, Jon Abrahams, Shawn Wayans, Shannon Elizabeth (83 min)

Grupę młodych ludzi prześladuje morderca, który zna ich wspólną tajemnicę: podczas Halloween spowodowali wypadek samochodowy, a ciało potrąconego mężczyzny wrzucili do morza. Wszystkie ofiary łączy bardzo umiarkowana inteligencja. Policja nie chcą interweniować, a młodzież staje się coraz bardziej bezbronna. PAMIĘTAM, ŻE KIEDYŚ MNIE UBAWIŁO.

TVN 7 godz. 20:00

Porachunki z tatą (Getting Even With Dad) - komedia, USA 1994, reż. Howard Deutch, wyk. Macaulay Culkin, Ted Danson, Glenne Headly, Saul Rubinek (109 min)

Miłość synowska zmienia ojca z zatwardziałego przestępcy w kochającego tatę. Jednak zanim ta przemiana nastąpi, Timmy'ego czeka niejedna trudna chwila z niesfornym tatą. RODZINNA ZABAWA.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Być jak Kazimierz Deyna - film obyczajowy, Polska 2011, reż. Anna Wieczur-Bluszcz, wyk. Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Marcin Korcz, Jerzy Trela (92 min)

Laureat Węża, ale spokojnie, tylko za plakat. Sam film trochę rozczarowuje, bo nie jest o tym o czym być powinien, i jak być powinien, ale mniejsza z tym. Jest oto rok 1977, pan Kazimierz Deyna strzela wspaniałego gola w meczu z Portugalią, i prawie dokładnie w tym samym czasie rodzi się pierworodny syn Stefana i Zosi. Dla szczęśliwego tatusia jest to zbieżność wydarzeń jest oczywistym znakiem, że syna czeka pełna sukcesów piłkarska. Zaczyna od nadania mu imienia Kazik, ale chłopiec pozostaje odporny i na trening, i na starania ojca. Ale rozwija się. I rodzina też. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TV 4 godz. 20:00

Fałszywy senator (The Distinguished Gentleman) - komedia, USA 1992, reż. Jonathan Lynn, wyk. Eddie Murphy, Lane Smith, Sheryl Lee Ralph, Joe Don Baker (112 min)

Eddie Murphy wykorzystuje zbieżność nazwisk ze zmarłym senatorem i staje do wyborów. Okoliczna ludzkość bezmyślnie głosuje automatycznie na znane im nazwisko przy którym od lat stawiało swoje krzyżyki i buch, całkiem nowy senator. Jest zabawnie - tak po eddiemu - ale tylko do czasu, kiedy zaczyna się moralizatorski smrodek, gdy nowy senator, który początkowo chciał tylko wyrwać trochę kasy, nagle zaczyna myśleć o ludzkości, amerykańskiej demokracji i wielkości. Ale co tam, ŚMIECH JEST.

HBO godz. 20:10

Taka fajna jak ja (As Cool As I Am) - komedia, USA 2013, reż. Max Mayer, wyk. Sarah Bolger, Thomas Mann, James Marsden, Claire Danes, Jeremy Sisto (89 min)

Premiera w telewizorze. Rzecz o szesnastolatce, która orientuje się, że jej rodzice nie kochają się już chyba, i małżeństwo ich na włosku wisi już chyba. Więc przeżywa to, oczywiście. Ale jednocześnie zauważa też, że kobietą stała się i za sprawą przyjaciela, odkrywa swoją młodzieńczą seksualność. Niby komedia, ale nie tylko. Poza tym lubię Claire Danes, a tu jej dużo i nieźle. DO OGLĄDANIA I TROCHĘ DO POMYŚLENIA.

 

Ale kino+ godz. 20:10

Zawsze woda (Futatsume no mado) - dramat obyczajowy, Japonia/Hiszpania/Francja 2014, reż. Naomi Kawase, wyk. Nijire Murakami, Jun Yoshinaga, Miyuki Matsuda, Tetta Sugimoto (130 min)

Nominowana do Złotej Palmy w Cannes zahaczająca o baśniowość opowieść o młodych ludziach, którzy chcą wierzyć w dobrą przyszłość dla siebie, mimo mało sprzyjających im okoliczności. Zaczyna się od tego, że 16-letni chłopak na brzegu morza znajduje topielca, i trudno mu sobie z tą traumą poradzić. Na szczęście ma dziewczynę, która mu w tym pomoże. A zdjęcia są tu naprawdę piękne. PIĘKNE DO OGLĄDANIA, CHOCIAŻ Z DŁUŻYZNAMI NIESTETY.

TVP Kultura godz. 20:20

Ścieżki chwały (Paths of Glory) - dramat wojenny, USA 1957, reż. Stanley Kubrick, wyk. Kirk Douglas, Ralph Meeker, Adolphe Menjou, George Macready (83 min)

Czwarty chronologicznie, ale pierwszy film pana Kubricka, który tak mocno zwrócił nań uwagę tzw. światowej opinii. Oto pułkownik francuskiej armii od miesięcy tkwi ze swoimi ludźmi w okopach, ale nad sobą ma głodnego chwały i sukcesu generała, który wydaje rozkaz samobójczego - do tego się sprowadzał - ataku na silnie ufortyfikowane przez Niemców wzgórze. Atak oczywiście kończy się rzezią, a generał szuka winnych porażki wśród żołnierzy. POZYCJA SŁUSZNIE KLASYCZNA.

TVP 2 godz. 22:25

Wojna Charliego Wilsona (Charlie Wilson's War) - dramat biograficzny, USA 2007, reż. Mike Nichols, wyk. Tom Hanks, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman (97 min)

Początek lat 80. XX w. armia ZSRR wkroczyła do Afganistanu. Tymczasem teksański kongresman, lekkoduch znakomicie czujący się w świecie politycznych gierek, angażuje się w sprawę zabezpieczenia funduszy i broni dla walczących z Rosjanami afgańskich mudżahedinów. Zawiązuje się spisek z udziałem Wilsona, Joanne i byłego agenta CIA Gusta Avrakotosa, w celu dopięcia swego. ŚWIETNY FILM I ZNAKOMITY HANKS.

TVN godz. 22:30

Gra Endera (Ender's Game) - film SF, USA 2013, reż. Gavin Hood, wyk. Asa Butterfield, Harrison Ford, Hailee Steinfeld, Abigail Breslin (114 min)

Jest rok 2070 czyli 40 lat po nieudanej inwazji kosmitów na Ziemię, ale ludzkość czeka na kolejny nalot, bo to przecież oczywiste, że do niego dojdzie. A jedyną nadzieją na ocalenie ludzkości jest Ender, czyli Andrzej, czyli pewien wybitny kadet szkoły wojskowej. Rzecz z polskim dubbingiem, więc cała rodzina się wykarmi. DO ZOBACZENIA.

 

FilmBox godz. 23:00

Dom na Nawiedzonym Wzgórzu (House on Haunted Hill) - horror, USA 1959, reż. William Castle, wyk. Vincent Price, Carolyn Craig, Richard Long, Elisha Cook Jr. (72 min)

Klasyczny w formie i treści horror z końca lat 50. minionego wieku. Ekscentryczny milioner zaprasza do nawiedzonego domu pięć osób, kusząc ich dziesięcioma tysiącami dolarów dla tego, kto zdoła doczekać poranka. O północy rozdaje wszystkim rewolwery, które wyjmuje z małych trumienek. WSPANIAŁA ZABAWA.

 

Polsat godz. 23:20

Wielkie nadzieje (Great Expectations) - melodramat, USA 1998, reż. Alfonso Cuarón, wyk. Gwyneth Paltrow, Ethan Hawke, Robert De Niro, Chris Cooper (111 min)

Tytuł znany, ale film tylko nawiązuje do literackiego wzoru, inspiruje się nim. Oto utalentowany młodzieniec, gdy jego ukochana wyjeżdża do Nowego Jorku, rzuca w kąt swoje malarskie pasje i postanawia zapomnieć o młodzieńczej miłości. Ale życie pisze inny scenariusz, bo tajemniczy nieznajomy funduje mu stypendium pozwalające na kontynuację nauki i przeprowadzkę za miłością. BOLEŚNIE NIJAKIE NIESTETY.

TVN 7 godz. 23:20

Ring (The Ring) - horror, USA/Japonia 2002, reż. Gore Verbinski, wyk. Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox, David Dorfman (115 min)

Gorszy od oryginału remake japońskiego przeboju „The Ring-krąg” w reżyserii Hideo Nakaty. Wśród nastolatków krąży historia o tajemniczej kasecie wideo: kto ją obejrzy, siedem dni później umiera po odebraniu telefonu-zapowiedzi. NIEŹLE STRASZY.

TVP Kultura godz. 23:45

Amerykańska zbrodnia (An American Crime) - dramat kryminalny, USA 2007, reż. Tommy O'Haver, wyk. Catherine Keener, Ellen Page, Hayley McFarland, Scout Taylor-Compton (93 min)

Rzecz oparta na faktach, protokołach sądowych i zeznaniach z procesu Gertrude Baniszewski, który w 1966 r. mocno wstrząsną tzw. opinią publiczną w Stanach. Otóż rodzice na czas służbowego wyjazdu oddają dwie córki pod opiekę pani Baniszewski, a ta - wraz ze swoją rodzinką - zrobiła im z życia piekło, z wymyślnymi torturami włącznie. I to pod bokiem mogących wiedzieć co się dzieje sąsiadów. MOCNE WRAŻENIA.

TVP 2 godz. 00:15

Razem to zbyt wiele (Ensemble, c'est trop) - komediodramat, Francja 2010, reż. Léa Fazer, wyk. Nathalie Baye, Pierre Arditi, Jocelyn Quivrin, Aissa Maiga (92 min)

Spokojne małżeństwo z córkami dwiema życie wiedzie spokojne, można powiedzieć, że na skraju szczęścia i spełnienia nawet. I pewnie wiodłoby im się tak dalej i wciąż, ale stało się tak, że mamusia pana wprowadza się do nich gdy odkryła, że jej mąż zdrady małżeńskiej dokonał. No i się sypie wszystko. Albo zaczyna się nowe. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Upadek Japonii w obiektywie Williama Courtenaya (The Fall of Japan In Colour) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Martina Hall (51 min)

William Courtenay dzięki wieloletniej przyjaźni z generałem MacArthurem miał możliwość zrobienia wyjątkowej relacji z wydarzeń rozgrywających na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. A autorka filmu ruszyła jego śladami. CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 22:35

Bitnicy (Beat Generation) - film dokumentalny, Francja 2013, reż. Xavier Villetard, Jean-Jacques Lebel (55 min)

Rzecz o amerykańskich pisarzach, którzy w latach 50. Odrzucili wszelkie konwenanse literackie, pisali dziko, niezdyscyplinowanie, inspirując się podświadomością. I podobnież do tego stopnia, że zmienili historię literatury. Bitnicy to m.in. Jack Kerouac, Allen Ginsberg i Williama S. Burroughs. A zaczęło się od „Skowytu” Ginsberga w roku 1956. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.