TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
Zanim przejdę do listy, dodam słów kilka jeszcze. Oto bowiem od godz. 18:30 w Canal+ do zobaczenia jest – oczywiście na żywo - ceremonia zamknięcia Festiwalu Filmowego w Cannes.
W TVP Kultura od godz. 17:15 „Niedziela z Olafem Lubaszenką”. Najpierw wywiad, a potem kolejno, o godz. 18:10 „Pamiętnik znaleziony w garbie”, i dwie godziny później „Zabić Sekala”. I piękna muzyka w TVP Kultura od godz. 23:45, czyli koncert Bobbyego McFerrina z festiwalu Jazz a Vienne w 2014 roku. A w Ale kino+ o godz. 20:10 premiera czwartego odcinka „Hinterland 2”.
Jest też sporo filmów, które na listę nie załapały z różnych powodów. Wśród nich m.in.: Steven Seagal w TV 4 o godz. 20:00 w filmie „Terrorysta”, w TV Puls o godz. 20:00 katastroficzny film „2012” z Johnem Cusackiem, w TVN o godz. 22:20 niemiecka sensacja „Ocean strachu 2”, w Stopklatka TV o godz. 22:20 „Dziewczyny z przemytu”, w Polsacie o godz. 23:25 SF „Kronika”, i w TVP 1 o godz. 23:45 psychologiczne kino Jerzego Skolimowskiego z 2008 roku „Cztery noce z Anną".
Następne wydanie Polecaj TV już w poniedziałek, a tymczasem dobrej zabawy w niedzielę życzę.
Po długiej przerwie w widywaniu się, trzy siostry spotykają się w rodzinnym domu. Dwie z nich już dawno dom ów opuściły i mieszkają na swoim, a trzecia mieszka z ojcem, którym trzeba się opiekować. Tyle, że w permanentnym jest z ojcem konflikcie. WŁADYSŁAW KOWALSKI ŚWIETNY JAK ZAWSZE, ZE SZTUKĄ CIUT GORZEJ.
Szkoda, że tak strasznie zgrany jest ten film, że aż zapraszać nań głupio. Niemniej można jeszcze raz zobaczyć jak Robert Więckiewicz zmyślnie podprowadza dzieło da Vinciego na oczach zdumionej policji, i jak bardzo pomagają mu Jan Machulski, Kamila Baar i Borys Szyc. ZGRANE STRASZNIE, ALE NADAL DOBRE.
Na faktach scenariusz zbudowany. Po tym, jak podczas igrzysk olimpijskich terroryści palestyńskiego Czarnego Września zabili izraelskich sportowców, premier Izraela zleca zorganizowanie oddziału zabójców, którzy mają wyśledzić i zabić wszystkich zamachowców. I oni to robią. Film momentami nudnawy niestety, ale po mistrzowsku wystylizowany, dosłownie przenosimy się do lat 70. włącznie z kolorami. Pod tym względem mistrzostwo. Trochę za długie (z reklamami, to wręcz nie do zniesienia), ale RZECZ MOCNA.
Mija kilka lat od katastrofy, która zniszczyła Ziemię. Ci, którzy przetrwali, grupują się w gangi i stają się kanibalami. Pewien ojciec i jego syn przemierzają zrujnowaną Amerykę w poszukiwaniu schronienia. BZDURA, ALE SIĘ OGLĄDA NAWET.
Bardzo mi się podobający kryminał, czy sensacja może raczej na kilku się rozgrywająca płaszczyznach i z tajemnicą oczywiście. Oto wchodząca dopiero w świat poważnych akcji i bardzo przywiązana do procedur agentka FBI bierze udział w likwidacji jednego z meksykańskich narkotykowych bossów. Jej przewodnikiem jest tajemniczy konsultant. I oczywiście zdziwi się agentka bardzo. Emily Blunt świetna, Benicio Del Toro jeszcze lepszy. DOBRA ROBOTA.
Premiera w telewizorze. Ekranizacja docenianej przez krytykę i widzów sztuki Roberta Schenkkana. Rzecz o pierwszym roku prezydentury Lyndona B. Johnsona, który urząd objął po śmierci Johna Kennedy'ego. Nowy prezydent zadanie ma trudne. Musi na nowo scalić społeczeństwo i utrzymać pokój w kraju, w którym temperatura i ciśnienie rośnie za sprawą walki o równouprawnienie czarnych i wojną w Wietnamie. Świetne zdjęcia i klimat epoki, i CAŁKIEM NIEZŁE KINO.
Kolejna przygoda dzielnych Galów. Tym razem po raz pierwszy w historii na Igrzyskach mają startować Rzymianie, bo nagrodą jest ręka pięknej córki greckiego króla Irytosa, a przybrany syn Cezara bardzo chciałby zaszczytu dostąpić. Wysyła więc Cezar swoich ludzi najlepszych, ale ręką wspomnianej panny zainteresowany jest również Gal Romantix, więc na pomoc spieszą mu przyjaciele Asterix i Obelix. Można się śmiać, ale niesmak pozostaje, bo to trochę nie fair, skoro lecą na dopingu, nie? NO PEWNIE, ŻE BAWI BARDZO.
Policjanci z jednostki antynarkotykowej chcą przejąć transport dużej partii ecstasy, przemycanej z Amsterdamu na teren Miami. Oczywiście na wesoło, i oczywiście wśród niezliczonych wybuchów, ognia, nieboszczyków i wzajemnych nieporozumień. ZNOWU ZABAWNIE, CHOCIAŻ ZA GŁOŚNO.
Premiera w telewizorze, prosto z Cannes. Bojownik Tamilskich Tygrysów ucieka z umęczonej wojną domową ojczyzny. I zamiast świętego spokoju, w Paryżu trafia w sam środek wojny gangów. I żeby uchronić kobiety, z którymi chcę stworzyć rodzinę, będzie musiał przypomnieć sobie jak się zabija i obudzić w sobie instynkt wojownika. ROBI WRAŻENIE.
Zwykle takie historie oglądałem w filmach amerykańskich, bo tam zgrali ten motyw do imentu. Ona jest poukładana, świetnie się uczy i ma przed sobą przyszłość, a on to łobuz, który czas spędza ścigając się na motocyklach. Światy inne, i wydaje się, że nic ich nie łączy, a jednak serce nie sługa itd. Chociaż oczywiście z problemami. MOŻNA, ALE DOBRZE, ŻE NIE TRZEBA.
Nominowana do Złotej Palmy w Cannes zahaczająca o baśniowość opowieść o młodych ludziach, którzy chcą wierzyć w dobrą przyszłość dla siebie, mimo mało sprzyjających im okoliczności. Zaczyna się od tego, że 16-letni chłopak na brzegu morza znajduje topielca, i trudno mu sobie z tą traumą poradzić. Na szczęście ma dziewczynę, która mu w tym pomoże. A zdjęcia są tu naprawdę piękne. PIĘKNE DO OGLĄDANIA, CHOCIAŻ Z DŁUŻYZNAMI NIESTETY.
Absolwentka szkoły oficerskiej korpusu marines, za namową przyjaciela zostaje nauczycielką w szkole średniej w bardzo nieprzyjemnej dzielnicy, i w uczniach, którzy wydają się być zbieraniną wyrzutków i potencjalnych bandytów odkrywa pokłady miłości i inteligencji, więc walczy o nich słowem, pięścią i pistoletem. Dla pani Michelle zawsze, ale NAIWNE DO BÓLU WŁOSÓW.
Premiera prezentowanego z sukcesem w Cannes utrzymanego w westernowym klimacie filmu Tommyego Lee Jonesa. Oto samotna farmerka podejmuje się zadania, którego nie chciał podjąć się żaden z mężczyzn i przewozi trzy niepoczytalne panie na drugi koniec kraju, gdzie ma się nimi zająć inna pani. Towarzyszy jej i pomaga, wdzięczny za uratowanie życia dezerter. DO ZOBACZENIA Z CIEKAWOŚCIĄ, CHOCIAŻ NIERÓWNY.
Pan pracuje dla korporacji, która zajmuje się sprzedażą sztucznych organów. Bo w tym świecie każdy może sobie sprawić dowolny nowy narząd, tylko że to drogie. Więc czasami zdarza się, że ktoś przestaje spłacać raty. I wtedy właśnie wkracza nas bohater, który te narządy odbiera. Czego skutkiem często bywa śmierć dłużnika. Ale i nasz pan windykator, kiedy ulega wypadkowi wszczepili my nowe serce, ale na spłatę go nie stać. I co teraz? No właśnie. SZYBKIE OGLĄDANIE.
Kolejna piątka odcinków trzeciego sezonu serialu, którego bohaterem głównym jest uroczy i do tego cholernie inteligentny pan Patrick, który ma niezawodny instynkt i obserwować potrafi jak nikt inny. I TO SIĘ BARDZO DOBRZE OGLĄDA
Od nowa raz jeszcze. Najnowsza produkcja polskiego HBO, i pierwsza zrealizowana z takim rozmachem i budżetem. Sześć odcinków w Bieszczadach wśród strażników granicznych. Wyjście jest takie, że w zamachu bombowym giną oficerowie z jednostki Straży Granicznej w Bieszczadach, ale nie wszyscy, bo jednemu z nich udaje się napad przeżyć. I teraz spróbuje dowiedzieć się, co się wydarzyło i kto stoi za zamachem. WARTO SPRÓBOWAĆ.
Dwa odcinki nowego w miarę brytyjskiego - a do brytyjskich mam słabość - serialu inspirowanego jedną z najbardziej znanych historii napisanych przez Roberta Louisa Stevensona. Chociaż nie wszyscy wiedzą, że to zaledwie nowela jest, a nie wielka powieść. Oto lekarz, pan Jekyll, mieszka sobie z rodziną - przybraną - na Cejlonie, i tam dostaje wiadomość, że w Londynie odziedziczył spadek. Tak się zaczyna, a potem jest przede wszystkim niezły klimat, którego brytyjscy serialowi twórcy są mistrzami. W stronę fantasy to jakoś poszło, i NIE JEST TO ŚWIATA MISTRZOSTWO, ALE DOBRA ROZRYWKA
Fantastyczna historia obyczajowości i mody ciemnoskórych w Stanach. Od czasów niewolniczych aż po współczesnych mieszkańców kosmopolitycznych miast. Reżyserka pokazuje pełen przekrój historii „czarnego dandyzmu”, czyli modnisiostwa.