Program TV na dziś: Matt Damon i Jodie Foster w „Elizjum” [POLECAJ TV – 23.05.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtkofacebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 23.05

I oczywiście najpierw kilka słów o tym czego na liście nie ma. A jest o czym, bo w TVP Kultura o godz. 20:00 i w TVP 2 o godz. 22:50 gala otwarcia 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2016”.
Przypominam również, że w HBO od godz. 20:10 tradycyjny poniedziałkowy wieczór z serialami: „Gra o tron 6” (godz. 20:10), „Dolina Krzemowa 3” (21:10) i „Figurantka 5” (21:40). A w Canal+ Film od godz. 20:00 wieczór specjalny z Dakotą Johnson, czyli filmy „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (godz. 20:00) i o godz. 22:05 „Anarchia” z 2014 roku. Ale prawdziwą gwiazdą dnia jest niestety Dolph Lundgren, z którym aż trzy możecie obejrzeć dziś filmy i odcinek serialu: w TV Puls o godz. 20:00 „Kontakt bezpośredni”, w Polonia 1 o godz. 20:40 odcinek serialu „SAF3 – oddział ratunkowy”, w TV Puls o godz. 21:50 „Misjonarz” i w Stopklatce o godz. 23:55 „W imię króla II: Dwa światy”.
Z innych filmów, które nie weszły na listę zwracam uwagę na western „Wyatt Earp” w Stopklatka TV o godz. 20:00, w FilmBox Premium o godz. 21:00 komediodramat „Bernie”, w TVP Kultura o godz. 21:45 „Uwikłanie” wg Zygmunta Miłoszewskiego, i w TVN 7 o godz. 23:25 komedia „Jaja w tropikach”.
Następny Polecaj TV jutro, a dzisiaj miłego życzę poniedziałku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Kasamowa (Money Talks) - komedia sensacyjna, USA 1997, reż. Brett Rattner, wyk. Chris Tucker, Charlie Sheen, Gérard Ismaël, Heather Locklear (97 min)
Nic wielkiego, ot kolejna głupawa sensacyjna komedia, ale ta momentami jest naprawdę bardzo zabawna i można przy niej po prostu odpocząć. A o to przecież chodzi wieczorem. Oto niesłusznie posądzony o zabicie dwóch policjantów gość namawia łasego na sensację reportera do wspólnego szukania dowodów jego niewinności. A łatwo nie jest, bo w sprawę zaangażowana jest mafia, giną policjanci itd. NIEZŁA ZABAWA.

Cinemax godz. 20:00

Zacznijmy od nowa (Starting Over) - komedia, USA 1979, reż. Alan J. Pakula, wyk. Burt Reynolds, Candice Bergen, Jill Clayburgh, Charles Durning (102 min)

Na podstawie bestsellerowej powieści Dana Wakefielda pod tym samym tytułem. A autorem scenariusza jest pan James L. Brooks, ten od „Czułych słówek” i „Lepiej być nie może”. Romantyczna komedia w starym stylu, o panu, który porzucony przez żonę jedzie do innego miasta. Tam poznaje inną panią, z którą mógłby znowu być szczęśliwy, ale wtedy w jego życiu znowu pojawia się żona. PRZYJEMNIE JEST I NIEZOBOWIĄZUJĄCO

Polsat godz. 20:10

Elizjum (Elysium) - dramat SF, USA 2013, reż. Neill Blomkamp, wyk. Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley, Alice Braga (109 min)

W skrócie największym: Jest rok 2154. Świat podzielony na dwie kasty. Członkowie uboższej marzą, by zamieszkać w rajskim Elizjum. Do buntowników próbujących się tam dostać dołącza robotnik Max, któremu zostało kilka dni życia. DLA MNIE ZA GŁOŚNE, ALE I TAK DOBRE.

Ale kino+ godz. 20:10

Rosetta - dramat obyczajowy, Francja/Belgia 1999, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, wyk. Émilie Dequenne, Fabrizio Rongione, Anne Yernaux, Olivier Gourmet (95 min)

Złota Palma za najlepszy film roku i kilka jeszcze nagród i wyróżnień, dla opowieści o dziewczynie, której życia celem jest wyrwanie się z wielkiej biedy i uwolnienie się od matki nimfomanki i alkoholiczki. I w desperacji zdolna jest zrobić nawet bardzo duże świństwo. ROZDZIERAJĄCO DOBRE.

 


TVP 1 godz. 20:30

Znieważona ziemia (La terre outragée) - dramat obyczajowy, Francja/Niemcy/Polska/Ukraina 2011, reż. Michale Boganim, wyk. Olga Kurylenko, Andrzej Chyra, Nicolas Wanczycki, Ilja Iosifow (105 min)

Międzynarodowa produkcja rozpoczynająca się w okolicy Czarnobyla, tuż przed znaną katastrofą w 1986 roku. W miasteczku Prypeć życie toczy się na razie leniwie. Ale do czasu. Wkrótce życie bohaterów zmienia się dramatycznie. A jeszcze później... wracamy tu po latach dziesięciu. DO ZOBACZENIA.

Canal+ godz. 21:00

Gang Rosenthala (Closer To The Moon) - komediodramat, Rumunia/USA/Włochy/Polska/Francja 2014, reż. Nae Caranfil, wyk. Vera Farmiga, Mark Strong, Harry Lloyd, Anton Lesser (108 min)

Premiera w telewizorze. W roku 1959 pięciu panów napada na Rumuński Bank Narodowy w Bukareszcie. Zostają złapani i skazani na śmierć, ale zanim zostaną zabici, mają wystąpić w propagandowym dokumencie, cokolwiek zmanipulowanej rekonstrukcji dokonanego przez nich skoku. Tym lepsze, że oparte na prawdzie. ZASKAKUJĄCO DOBRE

 

Polsat Film godz. 21:00

W dolinie Elah (In the Valley of Elah) - dramat kryminalny, USA 2007, reż. Paul Haggis, wyk. Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Jason Patric, Susan Sarandon (121 min)

Amerykański żołnierz wraca z Iraku, do bazy w Nowym Meksyku i wkrótce znika bez śladu, a jego ojciec na własną rękę rozpoczyna poszukiwania syna. OGLĄDA SIĘ NIEŹLE.

Paramount godz. 22:00

Bumerang (Boomerang) - komedia romantyczna, USA 1992, reż. Reginald Hudlin, wyk. Eddie Murphy, Robin Givens, Halle Berry, Grace Jones (117 min)

Uwodziciel, który przy okazji swoim urokiem wspomaga zawodową karierę, trafia - jak każda kosa - na kamień, czyli na tak samo jak on wyrachowaną kobietę. I jest jeszcze jedna pani piękna (dla mnie nawet bardzo, bo to Halle Berry) tyle że ona z kolei w pogardzie ma takich jak on lowelasów. I jest jeszcze firma, którą trzeba ratować. I jest krzykliwie, przewidywalnie i banalnie, ale za to CAŁKIEM SYMPATYCZNIE.

 

Kino Polska godz. 22:00

Wielka majówka - film obyczajowy, Polska 1981, reż. Krzysztof Rogulski, wyk. Zbigniew Zamachowski, Jan Piechociński, Anna Moczkowska, Krzysztof Kowalewski (86 min)

Młody Rysiu ucieka z zakładu opiekuńczego po drodze kradnąc torbę ze słuszną gotówką. W trasie spotyka ulicznego przesympatycznego cwaniaka mitomana, który planuje młodzieńca pozbawić gotówki, ale serce ma miękkie i wielkie, więc wspólnie postanawiają przeszastać gotówkę ofiarowując sobie odrobinę luksusu. Ech, to kto by tak nie chciał jak oni? DOBRE I BARDZO NA DUCHU PODNOSZĄCE.

TVP 1 godz. 23:40

Trzy metry nad niebem (Tres metros sobre el cielo) - melodramat, Hiszpania 2010, reż. Fernando González Molina, wyk. Mario Casas, Mar~a Valverde, Álvaro Cervantes, Marina Salas (117 min)

Zwykle takie historie oglądałem w filmach amerykańskich, bo tam zgrali ten motyw do imentu. Ona jest poukładana, świetnie się uczy i ma przed sobą przyszłość, a on to łobuz, który czas spędza ścigając się na motocyklach. Światy inne, i wydaje się, że nic ich nie łączy, a jednak serce nie sługa itd. Chociaż oczywiście z problemami. MOŻNA, ALE DOBRZE, ŻE NIE TRZEBA

 

SERIAL

TV Puls godz. 18:05

Skorpion (Scorpion) - serial sensacyjny, USA 2014, reż. Justin Lin, wyk. Elyes Gabel, Katharine McPhee, Eddie Kaye Thomas, Jadyn Wong (2x43 min)

Jeszcze raz od nowa, więc przypominam, że jest, chociaż serial niczego nie urywa niestety. Oto geniusz komputerowy do spółki z sobie podobnymi rozwiązuje skomplikowane problemy, na które narażony jest współczesny świat. DO ZOBACZENIA

TNT o godz. 20:05

Ciało niepedagogiczne (Those Who Can't) - serial komediowy, USA 2016, wyk. Adam Cayton-Holland, Benjamin Roy, Andrew Orvedahl, Maria Thayer (4x25 min)

Cztery odcinki sprawnego i wesołego zabawowego serialu o grupie nauczycieli pewnego liceum, którzy zachowaniem, podejściem do uczniów i stosunkiem do samej idei nauczania odbiegają od stereotypu. To istna galeria osobliwości. A prócz stałej obsady pojawiają się goście. Kiedyś prawie zostałem nauczycielem, więc PODOBA MI SIĘ

FOX godz. 21:00

22.11.63 (11.22.63) - serial SF, USA 2016, wyk. James Franco, Chris Cooper, Cherry Jones, Sarah Gadon (2x60 min)

Powtórka siódmego i premiera ósmego odcinka. Efekt współpracy J.J. Abramsa i Stephena Kinga, czyli osiem odcinków serialu na podstawie bestsellerowej powieści „Dallas ‘63” wspomnianego pana Stephena. Żeby nie psuć zabawy, i nie zdradzić za dużo, powiem tylko, że grany przez świetnego Jamesa Franco bohater jest człowiekiem zwykłym, obywatelem szarym, który nagle staje przed szansą zmienienia historii jaką znał, i zmiany świata na - swoim zdaniem - lepszy. Ma przenieść się w czasie i uniemożliwić zamach na prezydenta Johna Kennedy’ego. Tylko, że ta przeszłość, którą chce zmienić, zrobi wszystko, żeby zostać nienaruszoną. Dzisiaj dowiemy się czy się udało. DOBRA ROBOTA, ALE NIERÓWNA

Fokus TV godz. 22:25

Karny batalion (Shtrafbat) - serial wojenny, Rosja 2004, wyk. Aleksey Serebryakov, Aleksei Zharkov, Andrey Smolyakov, Olga Kalashnikova (50 min)

Jeszcze raz od początku opowieść o żołnierzach karnego batalionu piechoty Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. Batalion stworzony został z dezerterów, więźniów politycznych i różnych łazików, którzy biorąc udział w najtrudniejszych misjach, mieli rehabilitować swoje postępki. Wysyłano ich więc na najtrudniejsze odcinki frontu, na beznadziejne misje itd. A za nimi wysyłano oddziały, które w razie odwrotu czy chęci ucieczki miały ich rozstrzelać. Odcinek drugi. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:05

Oświecone średniowiecze (The Dark Ages: An Age of Light) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Waldemar Januszczak (52 min)

Powtórka drugiego i premiera trzeciego odcinka miniserialu dokumentalnego, w którym pan Waldemar Januszczak, któren jest wielkim pasjonatem średniowiecza, w bardzo ciekawej formie i z bardzo interesującą treścią spróbuje wyjaśnić, że wbrew obiegowym opiniom nie była to epoka cywilizacyjnego regresu, ale okres pełen sporych kulturowych osiągnieć i twórczych działań. DUŻA CIEKAWOŚĆ

TVN 7 o godz. 22:10

Sztuka i fałszerstwo (Art and Craft) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Sam Cullman, Jennifer Grausman, wyk. Mark A. Landis (56 min)

Historia genialnego fałszerza dzieł sztuki, który tworzył kopie obrazów najsłynniejszych malarzy wielu epok, a swoje dzieła rozdawał muzeom i galeriom sztuki w USA. I dzięki temu po zdemaskowaniu nie trafił za kraty. Po prostu nie czerpał ze swojej działalności żadnych zysków. Bardzo ciekawy człowiek, więc i FILM O NIM CIEKAWY

TVP 1 godz. 22:30

Marsz wyzwolicieli - film dokumentalny, Polska 2009, reż. Grzegorz Braun (56 min)

Kontynuacja „Defilady zwycięzców”, czyli Wiktor Suworow, prowadzi coś w rodzaju wykładu. O roli ZSRR, o Stalinie, który zniszczył miliony ludzi, aż po śmiałą, ale dającą się obronić tezę, że Stalin doprowadził do wybuchu wojny, by w ten sposób rozpocząć marsz przez Świat cały. CIEKAWOŚĆ JEST.

TVP 2 godz. 00:05

Dyktator. Zajęcie dla wariatów (Dictateur - un boulot de dingue) - film dokumentalny, Francja 2012, reż. Alain Charlot (53 min)

Tragikomiczny, dziewięciorozdziałowy podręcznik dla przyszłych dyktatorów, na podstawie zachowań, upodobań i cech tych dyktatorów, których niestety dane już było ludzkości poznać. DO ZOBACZENIA.