Program TV na dziś: Bogusław Linda i "Przypadek" Kieślowskiego [POLECAJ TV – 26.05.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 26.05

Spoza listy coś jeszcze? W HBO 2 o godz. 21:00 premiera kolejnego spotkania z Johnem Oliverem, może. I kilka filmów. W TVN 7 o godz. 20:00 lekka komedia dla pań „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”, w TVP Seriale o godz. 20:15 "Sami swoi", w TVN Fabuła o godz. 21:00 "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" z Bradem Pittem, w TV Puls o godz. 21:35 "Legenda Zorro", w TVP Polonia o godz. 21:50 komedia romantyczna z Borysem Szycem „Randka w ciemno”, a w TVP 1 o godz. 00:05 "Królowa chmur" Radosława Piwowarskiego z Danutą Szaflarską.
Kolejny Polecaj TV jutro, a dzisiaj przyjemnego czwartku życzę.

FILM

TV Puls godz. 20:00
Sezon na misia 3 (Open Season 3) - film animowany, USA 2010, reż. Cody Cameron (72 min)
Trzeci film o misiu Bogusiu. Tym razem planuje prawdziwie męską wyprawę. Rusza więc, a po drodze spotyka cyrkowców. Bardzo źle nie jest, ale jednak to O JEDEN FILM ZA DALEKO.

TV 4 godz. 20:00
Niezniszczalny (Unbreakable) - thriller, USA 2000, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark (106 min)
Pan jako jedyny przeżył katastrofę kolejową. Po tym zdarzeniu kontaktuje się z nim ekscentryczny miłośnik komiksów i właściciel galerii, który twierdzi, że nasz bohater ma nadprzyrodzoną moc. Ten uznaje to za idiotyzm, ale czy na pewno? DO ZOBACZENIA.

Polsat godz. 20:05
Percy Jackson: Morze potworów (Percy Jackson: Sea of Monsters) - film przygodowy, USA 2013, reż. Thor Freudenthal, wyk. Logan Lerman, Alexandra Daddario, Douglas Smith, Leven Rambin (106 min)
Percy Jackson był dyslektykiem z ADHD, który nagminnie popadał w tarapaty. Pewnego dnia okazało się, że jest synem Posejdona, przez co stał się częścią wyprawy, mającej na celu uratowanie świata. DO ZOBACZENIA.

 

HBO godz. 20:10
X+Y (A Brilliant Young Mind) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania 2014, reż. Morgan Matthews, wyk. Asa Butterfield, Sally Hawkins, Eddie Marsan, Jo Yang (107 min)
Premiera w telewizorze. Bardzo dobry obyczajowy film o mało dostosowanym społecznie, za to bardzo uzdolnionym młodzieńcu, który za sprawą pewnego nauczyciela nabiera pewności siebie i bierze udział w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. A właściwie nie tylko o nim to jest, choć o nim głównie, ale o relacji między nauczycielem a młodzieńcem i o wychodzeniu młodzieńca ze skorupy. DOBRE TO JEST.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Jak ojciec i syn (Soshite chichi ni naru) - dramat obyczajowy, Japonia 2013, reż. Hirokazu Koreeda, wyk. Machiko Ono, Jun Fubuki, Masaharu Fukuyama, Yoko Maki (131 min)
O trudnych sprawach przed sądem, sercem i rozumem. Oto bowiem po sześciu latach rodzice dowiadują się, że wychowują nieswoje dziecko, bo w szpitalu doszło do pomyłki i zamieniono noworodki. Rodzice odnajdują drugą parę i kierują sprawę do sądu. Ma dojść do ponownej zamiany, ale zastanówcie się sami, czy po sześciu latach można tak po prostu - niezależnie od krwi - oddać dziecko? POWAŻNA SPRAWA, DOBRY DO NAMYSŁU FILM.

 

TVP Kultura godz. 20:20
Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz (Before the Devil Knows You're Dead) - dramat sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2007, reż. Sidney Lumet, wyk. Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney, Marisa Tomei (111 min)
Ostatni film Sidneya Lumeta. Niestety zresztą. Dwóch młodzieńców napada na sklep własnych rodziców. Wynik napadu jest taki, że ich matka trafia do szpitala, a wspólnik umiera. Ojciec młodych rozpoczyna śledztwo, nie wiedząc,  że ściga własnych synów. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVN godz. 22:35
Lot (Flight) - dramat obyczajowy, USA 2012, reż. Robert Zemeckis, wyk. Nadine Velazquez, Denzel Washington, Carter Cabassa, Adam C. Edwards (138 min)
Pilot mimo poważnej awarii samolotu nadludzkim wysiłkiem ląduje ratując pasażerom – i sobie rzecz jasna – życie. I bohaterem jest i popularność, zachwyty mediów. Aż do czasu, kiedy okaże się, że podczas lotu był pod wpływem alkoholu. I tak oto nagle grozi mu więzienie. Zaczyna się więc proces. DOBRA ROBOTA.

TVP 2 godz. 20:40
Wciąż ją kocham (Dear John) - melodramat, USA 2010, reż. Lasse Hallström, wyk. Channing Tatum, Amanda Seyfried, Richard Jenkins, Henry Thomas (103 min)
Żołnierz elitarnej jednostki wojskowej przyjeżdża w odwiedziny do ojca, i poznaje studentkę college'u. Pochodzą z różnych światów i różne mają wartości, ale nawiązuje się najpierw sympatia, a potem więcej i więcej. Ale on musi wyjechać na zagraniczną misję. DO ŁEZ.

Fokus TV godz. 20:40

Rozważna i romantyczna (Sense and Sensibility) - film kostiumowy, USA/Wielka Brytania 1995, reż. Ang Lee, wyk. Emma Thompson, Kate Winslet, Gemma Jones, Hugh Grant (130 min)
Zgrana, ale wciąż rozgrywana opowieść w bardzo angielskim stylu, tym razem w ujęciu Anga Lee i ze zjawiskową rolą Emmy Thompson. Po śmierci ojca na Elinor spadł obowiązek opieki nad siostrami i matką. Kobiety muszą opuścić posiadłość Norland Park. Teraz jedyną szansą na poprawę losu jest odpowiednia partia małżeńska. ŚWIETNY KLIMAT, DLA ANGLOLUBNYCH.

TVP 1 godz. 22:20
Młyn i krzyż - dramat kostiumowy, Polska/Szwecja 2010, reż. Lech Majewski, wyk. Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling, Joanna Litwin (91 min)
Inspiracją dla bardzo festiwalowo artystycznego dzieła pana Majewskiego stała się książka amerykańskiego pisarza, historyka i krytyka sztuki, Michaela F. Gibsona „Młyn i Krzyż”, czyli analiza obrazu „Droga krzyżowa”, Pietera Bruegla. W obrazie genialne, ale TO NIE DLA MNIE.

Polsat godz. 22:30
Mama w opałach (Motherhood) - komedia, USA 2009, reż. Katherine Dieckmann, wyk. Uma Thurman, Anthony Edwards, David Schallipp, Matthew Schallipp (90 min)
Zabawna opowiastka o mamie, której cały czas wypełnia opieka nad dwójką dzieci, i która mimo braku czasu bierze udział w konkursie na najlepszy esej. Tyle, że oddać go musi do północy, więc pośpiech wskazany itd. co przysparza nam trochę powodów do śmiechu. DO ZOBACZENIA I PRZYJEMNOŚCI.

TVP Kultura godz. 22:50
Przypadek - dramat psychologiczny, Polska 1981, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Bogusław Linda, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Jacek Borkowski (117 min)
Trzy wersje losów jednego człowieka, trzy potencjalne życiorysy wynikające z przypadku, z pozornie drobnego faktu, który zasadniczo zmienia dalszy bieg wydarzeń. Wspaniały Bogusław Linda w JEDNYM Z NAJLEPSZYCH FILMÓW ŚWIATA.

 

TVP 2 godz. 22:40
Protektor (The Keeper) - film sensacyjny, USA 2009, reż. Keoni Waxman, wyk. Steven Seagal, Luce Rains, Jessica Williams, Liezl Carstens (90 min)
Rutynowe działania Stevena Seagala, który tym razem jest emerytowanym policjantem, a teraz ochroniarzem córki teksańskiego przemysłowca. Dziewczynę porwano, a Seagal rusza krwawym szlakiem by ją odnaleźć i odbić. TELEWIZYJNA RUTYNA STRZELECKO WALECZNA

TNT godz. 22:45
Piątek, trzynastego (Friday the 13th) - horror, USA 1980, reż. Sean S. Cunningham, wyk. Betsy Palmer, Adrienne King, Harry Crosby, Laurie Bartram (115 min)
W 1958 r. nad jeziorem Crystal Lake doszło do serii morderstw, których okoliczności nigdy nie zostały wyjaśnione. Steve Christy, nowy właściciel tych terenów, nie wierzy, że okolica jest przeklęta. CO TU GADAĆ, POZYCJA KULTOWA (kiedyś)

Polsat godz. 00:15
Dziewczyna z marzeniami (Whip it) - dramat obyczajowy, USA 2009, reż. Drew Barrymore, wyk. Ellen Page, Sarah Habel, Edward Austin Kelly, Shannon Eagen (111 min)
Nastolatka z prowincji przypadkiem trafia na wyścigi roller derby i rozpoczyna treningi z lokalną drużyną. A wkrótce okazuje się, że ma do tego niezwykły talent. I marzenia. Jak w tytule. DO ZOBACZENIA.

SERIAL

BBC HD godz. 21:15
Człowiek, który został Bondem (Fleming) - serial biograficzny, Wielka Brytania 2014, reż. Mat Whitecross, wyk. Dominic Cooper, Lara Pulver, Annabelle Wallis, Lesley Manville (2x45 min)
Bardzo dobry ministerial, którego bohaterem jest Ian Fleming, który ofiarował światu postać Jamesa Bonda. A sam życiorys miał równie interesujący i żył momentami bardzo niebezpiecznie. Co miało tę zaletę, że później mógł sugestywnie opisać losy swego literackiego bohatera. Serial zaczyna się w 1939 roku, kiedy Ian Fleming zaczyna pracę w wywiadzie marynarki wojennej i stwierdza, że to jest to zajęcie, którego całe szukał życie. BARDZO DOBRA, STYLOWA ROBOTA.

 

TTV godz. 22:00
Hellfjord - serial komediowy, Norwegia, wyk. Zahid Ali, Stig Frode Henriksen, Ingrid Bolso Berdal, Thomas Hanzon (2x30 min)
Fabularny debiucik w TTV. Jak zobaczyłem plakat do serial tego, pomyślałem, że to Abelard Giza jakieś nowe żarty sobie stroi. Ale nie. To nie on. To potwornie zakręcony norweski serial komediowy, którego bohaterem głównym jest pan policjant, który na oczach uczestników parady policjant zabija – w sposób mało wyrafinowany swojego konia, za co dyscyplinarnie zostaje zwolniony, ale trzymiesięczny okres wypowiedzenia musi odsłużyć w malutkiej miejscowości na północy Norwegii. W tytułowym Hellfjord. A tam oczywiście dochodzi do morderstwa itd. Głupie to jest pozornie, ale jest też świetną parodią i spuszczeniem powietrza z balonika skandynawskich mrocznych kryminałów. No jaja sobie z nich robią po prostu. GŁUPIE, ALE BARDZO DOBRZE ROBI.

 

AXN godz. 22:55
Zabójcze umysły: Poza granicami (Criminal Minds: Beyond Borders) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Gary Sinise, Alana De La Garza, Daniel Henney, Tyler James Williams (60 min)
W poszukiwaniu kolejnych pomysłów na ożywienie podupadającego już nieco serialu „Zabójcze umysły”, scenarzyści wysyłają ekipę w świat. Pod przewodem Garyego Sinise’a, który dość miał już chyba nowojorskiego oddziału CSI, i po kolejnych przetasowaniach trafił do tego serialu. Na szefa oczywiście. W pierwszym odcinku agenci muszą odnaleźć trzech amerykańskich wolontariuszy, którzy zginęli podczas wycieczki do Bangkoku. Bo ten zespół agentów powstał po to, żeby podróżować i pomagać amerykanom, którzy wpadli w poważne kłopoty za Stanów granicą. I o tym będą właśnie kolejne odcinki i śledztwa. DOBRE RZEMIOSŁO.

 

 DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00
Mosquito - drugie narodziny legendy (Gaining Altitude: Mosquito Reborn) - film dokumentalny, Kanada 2015, reż. April Butler (55 min)
Historia rekonstrukcji samolotu, który nie latał przeszło 50 lat. CIEKAWOŚĆ DUŻA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 22:55
Diabeł tasmański (Tasmanian Devils) - film SF, Kanada 2013, reż. Zach Lipovsky, wyk. Danica McKellar, Kenneth Mitchell, Mike Dopud, Roger R. Cross (110 min)
Koszmarne, ale za to dowiecie się, co słychać u pięknej sąsiadki Kevina Arnolda z „Cudownych lat”. Tak, to ona, już jako bardzo atrakcyjna kobieta z licznymi przymiotami i pięknym uśmiechem, walczy z diabłami tasmańskimi, które wyrosły ponad miarę i mają na nią apetyt. KONIECZNIE W WIĘKSZEJ GRUPIE.