Program TV na dziś: Mickey Rourke jako „Zapaśnik”, Gena Rowlands w „Minnie i Moskowitz” [POLECAJ TV – 02.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 02.06

A spoza listy dorzucę jeszcze reporterski magazyn „Po prostu” Tomasza Sekielskiego w TVP 1 o godz. 22:20, dokument „Amy” w Canal+ o godz. 18:55 oraz kilka filmów: w Cinemax o godz. 20:00 "Sprzedawcy" Kevina Smitha, w TV Puls o godz. 20:00 "Hulk" Anga Lee, w TV 4 o godz. 20:00 "Oskar" z Sylvestrem Stallone, w Stopklatce TV o godz. 20:00 "Uwikłanie" wg Zygmunta Miłoszewskiego, w TVP 2 o godz. 20:40 "Rocky 5", i w Kino Polska o godz. 21:55 "Rykowisko" z 1986 roku z Romanem Wilhelmim.
Do następnego Polecaja TV zapraszam oczywiście jutro, a dzisiaj miłego czwartku życzę.

FILM

Polsat godz. 20:10

Sekretne życie Waltera Mitty (The Secret Life of Walter Mitty) - komedia obyczajowa, USA 2013, reż. Ben Stiller, wyk. Sean Penn, Ben Stiller, Kristen Wiig, Jon Daly (114 min)

Remake filmu z 1947 roku, który bardzo lubię i nie dziwię się panu Stillerowi, że chciał go odświeżyć, by móc w nim wystąpić. Tytułowy Walter jest fotoedytorem w prestiżowym tygodniku. Ale ginie negatyw fotografii nadesłanej przez legendarnego artystę, więc aby go odzyskać, wyrusza na poszukiwanie autora i przeżywa historię swoich marzeń. Wolę oryginał, ale ZABAWA JEST NIEZŁA.

 

Ale kino+ godz. 20:10

Zapaśnik (The Wrestler) - dramat obyczajowy, USA/Francja 2008, reż. Darren Aronofsky, wyk. Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis (120 min)

U schyłku lat 80. niejaki Randy „The Ram” był mistrzem zapasów w stylu wolnym. Teraz były zapaśnik próbuje ułożyć sobie życie, ale pojawia szansa walki z dawnym rywalem, więc plan się rozwala w drobny mak. Za swoją rolę Rurke dostał nominację do Oskara i statuetki Złotego Globa i BAFTA, Marisa Tomei dostała oskarową nominację, Globa dostał też Springsteen za piosenkę, a reżyser Złotego Lwa w Wenecji. MONE I BARDZO DOBRE.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Minnie i Moskowitz (Minnie and Moskowitz) - komediodramat, USA 1971, reż. John Cassavetes, wyk. Gena Rowlands, Seymour Cassel, Val Avery, Timothy Carey (110 min)

Wzruszająco i z pogranicza komedii romantycznej i dramatu trochę. Pani po czterdziestce ma romans z żonatym panem, ale szczęśliwa nie jest. W dodatku pan ją rzuca, gdy jego żona samobójczą podjęła próbę. Pani idzie więc na randkę z nieznajomym w nadziei, że z nim przyszłość ułoży sobie, ale przestraszyła się go i uciekać poczęła, czego świadkiem jest parkingowy. Ów na pomoc rusza naszej bohaterce, i zakochuje się w niej bardzo. CIEKAWOŚĆ JEST, ALE BEZ PRZESADY.

 

Fokus TV godz. 20:35

Chińczyk (Der Chinese) (1/2) - thriller, Niemcy/Szwecja/Austria 2011, reż. Peter Keglevic, wyk. Suzanne von Borsody, Michael Nyqvist, Claudia Michelsen, James Taenaka (88 min)

Według mistrza Mankella, ale nie z Wallanderem jako prowadzącym śledztwo, a z sędzią Birgittą Roslin. Na północy Szwecji zamordowano kilkunastu członków pewnej rodziny, wśród których są i krewni naszej śledczej. Mało tego, wiele wskazuje na to, że ona może być następną ofiarą. BARDZO WCIĄGA.

TVN godz. 21:55

Jump Street 21 (21 Jump Street) - komedia sensacyjna, USA 2012, reż. Phil Lord, Chris Miller, wyk. Jonah Hill, Channing Tatum, Brie Larson, Dave Franco (109 min)

Dwaj licealni koledzy idą do roboty w policji i trafiają do jednostki specjalnej, która zajmuje się infiltracją środowisk młodzieżowych. NIEZŁA ZABAWA.

 

Polsat godz. 22:40

Galerianki - dramat obyczajowy, Polska 2009, reż. Katarzyna Rosłaniec, wyk. Anna Karczmarczyk, Dagmara Krasowska, Izabela Kuna, Artur Barciś (77 min)

Film, który miał być ostrzeżeniem dla rodziców, a stał się ponoć instruktarzem dla młodzieży. Rzecz o subkulturze, bo to już subkultura przecież, młodziutkich dziewcząt seksem zapracowujących na gadżety z wystaw galerii handlowych. Niestety prawdziwe, i choć bywa trochę pretensjonalne, to jednak całkiem niezłe, i co ważne, również słuszne. WARTO ZNAĆ.

Kino Polska godz. 23:40

Zapach psiej sierści - film sensacyjny, Polska/Bułgaria 1981, reż. Jan Batory, wyk. Roman Wilhelmi, Izabella Dziarska, Borys Arabow, Dobri Dobrew (101 min)

Sensacja w dekoracjach socjalistycznego prawie wypoczynku w Bułgarii. Oto pan z polski romansuje sobie urlopowo z uroczą Niemką, i podczas z nią spaceru znajduje pojemnik z heroiną. Chcąc zarobić na nim, chowa go i zwraca się do przemytników, że odda im go za pewną sumę. Oni jednakowoż do dzielenia się kasą skorzy nie są, więc porywają panią Niemkę i stanowczo sugerują wymianę. Z tym jednak, że niekoniecznie szczerze. ROMAN WILHELMI SPRAWDZA SIĘ NA EKRANIE ZAWSZE.

TVP Kultura godz. 00:00

Rozmowa z gwiazdą (Interview) - dramat obyczajowy, USA/Kanada/Holandia 2007, reż. Steve Buscemi, wyk. Steve Buscemi, Sienna Miller, Michael Buscemi, Tara Elders (80 min)

Zgorzkniały reporter wojenny, który od życia nie oczekuje już wiele, przeprowadza wywiad z telewizyjną gwiazdą. To miała być normalna rozmowa jakich wiele, ale staje się zderzeniem dwóch światów, i wkrótce przeradza się w pełną intryg rozgrywkę, z ciekawym finałem. BUSCEMI JEST WIELKI, FILM TEŻ NIEZŁY.

SERIAL

FOX Comedy godz. 21:00

Życiowy nieporadnik Coopera Barretta (Cooper Barrett's Guide to Surviving Life) (1/13): Jak przetrwać uroczego durnia - serial komediowy, USA 2016, wyk. Jack Cutmore-Scott, Meaghan Rath, James Earl, Charlie Saxton (2x25 min)

Zabawna rzecz o trójce młodzieńców, którzy wspólnie wynajmują mieszkanie i często popadają w tarapaty, z których ratuje ich starszy brat bohatera głównego, który na szczęście jest prawnikiem. MNIE TO BAWI.

 

AXN White godz. 21:05

Morderstwa w Sandhamn (The Sandhamn Murders) - serial kryminalny, Szwecja 2010, wyk. Jakob Cedergren, Alexandra Rapaport, Anki Lidén, Louise Edlind (3x43 min)

Pamiętacie pierwszy polski serial AXN „Zbrodnia”? Jeśli tak, to oto właśnie jest oryginalna, wcześniejsza szwedzka wersja tej kryminalnej opowieści. A jeśli nie znacie „Zbrodni”, to pani znajduje w morzu ciało, a detektyw, z którym kiedyś miała przyjemność się bardzo lubić podejrzewa, że doszło do morderstwa. Więc pani pomaga detektywowi w odnalezieniu zabójcy. LEPSZE NIŻ NASZE.

AXN Black godz. 21:05

Kroniki Shannary (The Shannara Chronicles) - serial fantasy, USA 2016, wyk. Manu Bennett, Austin Butler, Poppy Drayton, Ivana Baquero (79 min)

Nie znam się na takich bajkach, i nie potrafię udawać, że mam do nich jakikolwiek stosunek, i bo są obok. Ostatnia królewna, która mnie wzruszyła to Arabela, a ostatni smok, to Smok Wawelski w „Porwaniu Baltazara Gąbki”. Posłużę się zatem matrpasem: „Księżniczka Amberle Elessedil zostaje członkinią zakonu Wybranych, którzy opiekują się najświętszym drzewem elfów, Ellcrysem. Kobietę nawiedza wizja, w której Ellcrys obumiera”. Rzecz oparta na serii książek Terry'ego Brooksa. Dwa odcinki na początek. DLA FANÓW GATUNKU, I TO PODOBNO BARDZO.

TTV godz. 22:00

Hellfjord - serial komediowy, Norwegia, wyk. Zahid Ali, Stig Frode Henriksen, Ingrid Bolso Berdal, Thomas Hanzon (30 min)

Premiera odcinka trzeciego komediowego serialu norweskiego, który dworuje sobie z legendy mroczności skandynawskich kryminałów. Bohaterem głównym jest pan policjant, który na oczach uczestników parady policjant zabija - w mało wyrafinowany sposób - swojego konia, za co dyscyplinarnie zostaje zwolniony ze służby, ale trzymiesięczny okres wypowiedzenia musi odsłużyć w malutkiej miejscowości na północy Norwegii. W tytułowym Hellfjord. A tam oczywiście dochodzi do morderstwa, jak to na skandynawskiej prowincji. I druga oczywistość, wszystko tu jest trochę dziwne i bardzo tajemnicze. GŁUPAWE, ALE BARDZO DOBRZE ROBI.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Sąd nad Eichmannem (About Executing Eichmann) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Florence Jammot (60 min)

Dokument o procesie, który zmienił bieg żydowskiej historii i pozwolił spojrzeć na nowo na Holokaust i Izrael, czyli wyrok i egzekucja Eichmanna z punktu widzenia czołowych intelektualistów żydowskich. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 23:00

Naga prawda o pośladkach (Face cachee des feses) - film dokumentalny, Francja 2009, reż. Caroline Pochon, Allan Rothschild (55 min)

Rzecz o pośladkach w historii sztuki. Twórca stara się odpowiedzieć na pytania: czym są pośladki i jakie pragnienia budzą? Przygląda się im z różnych stron, od tej estetycznej i tej politycznej. Narracja poprowadzona zabawnie, ale ze sporą ilością przykładów i teorii na poparcie różnych tez. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ I CIEKAWOŚĆ SPORA.