Program TV na dziś: kryminalny „Zodiak” albo kontrowersyjne "Obce ciało" [POLECAJ TV – 9.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 9.06

Dzisiaj wstęp nie będzie długi, bo też szaleństw spoza listy jest naprawdę niewiele. A to co najważniejsze znajdziecie na liście. A zatem krótko. W TVP Kultura o godz. 23:05 kolejny odcinek „Dezerterów” Łukasza Orbitowskiego, który tym razem porozmawia z Antoniną Krzysztoń, a w HBO 2 o godz. 21:00 premiera kolejnego spotkania z Johnem Oliverem. Filmy spoza listy to m.in. w Canal+ Film o godz. 20:00 bardzo ciekawy horror „Coś za mną chodzi”, w TV Puls o godz. 20:00 koszmarnie głupia komedyjka „Króliczek", w TVN Fabuła o godz. 21:00 "Sherlock Holmes: Gra cieni", w FilmBox o godz. 23:10 Sean Bean w kryminale "Terrorysta". Do tego jeszcze seriale, czyli w TTV o godz. 22:00 norweska parodia kryminału „Hellfjord” w odcinku czwartym, a w FOX o północy jeszcze raz pierwszy odcinek „Outcast: Opętanie”. I jeszcze jedno, czyli definitywne pożegnanie z seriale „Castle” w telewizji 13 Ulica o godz. 22:00. To znaczy pożegnanie z nowymi odcinkami, bo tak w ogóle to latał będzie jeszcze miesiącami i latami jak opętany, tyle że w powtórkach.

Jutro Polecaj kolejny, a dzisiaj pozytywnego życzę czwartku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Czyja to kochanka? (La doublure) - komedia romantyczna, Francja/Włochy/Belgia 2006, reż. Francis Veber, wyk. Daniel Auteuil, Kristin Scott Thomas, Virginie Ledoyen, Alice Taglioni (85 min)
Pewnego milionera spotkała przykrość, bo został uchwycony na zdjęciu z kochanką. Ale była nadzieja, że uda mu się przed żoną sprawę zatuszować, bo na zdjęciu uchwycony został też parkingowy. Obawiając się skandalu, w desperacji pan milioner chce zapłacić wspomnianemu parkingowemu, by udawał partnera jego kochanki. Co oczywiście implikuje szereg mniej lub bardziej zabawnych sytuacji prowadzących do romantycznego uniesienia. UROKLIWE.

TV 4 godz. 20:00
Kto pod kim dołki kopie (Holes) - film przygodowy, USA 2003, reż. Andrew Davis, wyk. Sigourney Weaver, Jon Voight, Tim Blake Nelson, Shia LaBeouf (117 min)
Pewien nastolatek zostaje fałszywie oskarżony o kradzież i skazany na półtora roku w poprawczaku. I w tym poprawczaku wraz z resztą osadzonych, na rozkaz szefowej tego przybytku codziennie kopią doły na dnie wyschniętego jeziora. Kopią tak i kopią, aż wpadli na to, żeby spróbować dowiedzieć się, czego pani naczelniczka tam szuka. TAKIE TAM SOBIE.

Polsat godz. 20:05
Dorwać byłą (The Bounty Hunter) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Andy Tennant, wyk. Gerard Butler, Jennifer Aniston, Gio Perez, Joel Garland (110 min)
Łowca nagród rusza w pościg za byłą żoną, która weszła w konflikt z prawem. Jak ją złapie, to wyjdzie finansowo na prostą. Pozornie proste zadanie niespodziewanie się komplikuje, gdy wychodzi na jaw, że ścigana, sama jest na tropie afery korupcyjnej w policji. Więc byli małżonkowie muszą zacząć ze sobą współpracować, bo grozi im niebezpieczeństwo. JEST SZYBKO, A CZASEM NAWET ZABAWNIE.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Zodiak (Zodiac) - film kryminalny, USA 2007, reż. David Fincher, wyk. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr. (257 min)
Psychopatyczny morderca koniecznie chce na zwrócić na siebie uwagę świata, i robi to w charakterystyczny dla psychopatów sposób. Jego tożsamość można będzie ustalić kiedy komuś uda się odszyfrować kod zawarty w listach. A potem to już świetnie zagrane starcie ciał i umysłów A najbliższy rozwiązania zagadki mordercy jest rysownik dowcipów politycznych. POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.

TVP Kultura godz. 20:20
Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ) - dramat historyczny, USA 1988, reż. Martin Scorsese, wyk. Willem Dafoe, Harvey Keitel, Barbara Hershey, David Bowie (164 min)
Historia Jezusa na podstawie powieści Nikosa Kazantzakisa, uważanej za obrazoburczą przez ortodoksyjnych chrześcijan. Głównie dlatego, że Jezus jest tu przedstawiony przede wszystkim jako zwyczajny, chociaż dobry człowiek, a nie syn Boga, który sam jest Bogiem. Co moim zdaniem przydaje mu wielkości, bo przecież decyduje się na wielkie rzeczy tylko wierząc, a nie mając pewność, że śmierć będzie tylko pozorna, a przyszłość przed nim boska. A tą pokusą, tą największą jest możliwość spokojnego życia u boku zwyczajnej kobiety. MATERIAŁ DO PRZEMYŚLENIA.

TVP 2 godz. 20:40
Liberator (Under Siege) - film sensacyjny, USA/Francja 1992, reż. Andrew Davis, wyk. Steven Seagal, Tommy Lee Jones, Gary Busey, Erika Eleniak (98 min)
Seagal jest sobie kucharzem na uzbrojonym w broń nuklearnym okręcie „Missouri”. Okręt opanowują terroryści dowodzeni przez cokolwiek szalonego Tommy Lee Jonesa, ale kucharza lekceważą, więc przyjdzie im tego żałować. Bo przecież Seagal tak naprawdę był komandosem, tylko obrażonym na armię. I wzajemnie. Mimo, że to głupi, pełen groźnych min hałas, CIĄGLE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Universal godz. 21:00
Kasacja (Delete) - dramat SF, USA 2011, reż. Steve Barron, wyk. Erin Karpluk, Keir Gilchrist, Jaylee Hamidi, Mike Azevedo (220 min)
Nie znam, ale może poznam. Choćby żeby wiedzieć czy przy okazji kolejnych powtórek Wam polecić. Z opisu wygląda na coś w rodzaju specjału dla Łowców Kiczu. Oto bowiem chodzi w nim o to, że jakaś reporterka i młody haker odkrywają sztuczną inteligencję, która jednak nie jest taka łatwa do pokonania, bo ma silny instynkt samozachowawczy. NIE WIERZĘ, ŻE MOŻE BYĆ DOBRE.

TV Puls godz. 21:55
Ted - komedia, USA 2012, reż. Seth MacFarlane, wyk. Mark Wahlberg, Mila Kunis, Joel McHale, Giovanni Ribisi (106 min)
35-letni pan John chce się ustatkować, ale w realizacji tego ambitnego planu przeszkadza mu cokolwiek grubiański pluszowy miś, który towarzyszy mu od dzieciństwa. Przez misia o wdzięcznym imieniu Ted zamierza rozstać się z nim też dziewczyna, która ma dość życia w dziwacznym trójkącie, więc stawia mu ultimatum. I to jest całkowicie niepoprawny politycznie debiut fabularny Setha MacFarlane'a (twórcy "Family Guy") z Markiem Wahlbergiem w roli głównej. WIELKA RADOŚĆ. I PRZYJEMNOŚĆ NIEMAŁA

TVN godz. 21:55

Maska (The Mask) - komedia, USA 1994, reż. Chuck Russell, wyk. Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Riegert, Peter Greene (97 min)
Jim Carrey w roli nieśmiałego, zakompleksionego urzędnik, który za sprawą przypadkowo znalezionej starożytnej maski zmienia się w nadludzko silnego i nieludzko zabawnego superbohatera. DO ŚMIECHU

Stopklatka TV godz. 22:05
Wojna Harta (Hart's War) - dramat wojenny, USA 2002, reż. Gregory Hoblit, wyk. Bruce Willis, Colin Farrell, Cole Hauser, Marcel Iures (120 min)
Rzecz się w niemieckim obozie dla jeńców dzieje, do którego trafia tytułowy porucznik Hart. A w obozie między żołnierzami narasta konflikt w związku z tajemniczym morderstwem sierżanta. I zaczyna się proces, który jest jednocześnie pojedynkiem Bruce’a Willisa i Colina Farrella. JEST CO OGLĄDAĆ.

 

TVP 2 godz. 22:35
Obce ciało - dramat obyczajowy, Polska 2014, reż. Krzysztof Zanussi, wyk. Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Weronika Rosati (112 min)
Uznany za Najgorszy film 2014 roku polski film. No więc jeśli nie byliście na nim w kinie - a pewnie nie byliście, bo z tego co wiem, bardzo niewiele odwiedziło go w kinie osób - to może zechcecie sprawdzić, czy kapituła „Węży” się nie pomyliła aby. A sam film to niezwykle pretensjonalne wyobrażenie reżysera Zanussiego na temat erotycznego pokuszenia. ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT

Polsat godz. 22:40
Księżniczka i żołnierz (The Princess and the Marine) - melodramat, USA 2001, reż. Mike Robe, wyk. Mark-Paul Gosselaar, Marisol Nichols, Keith Robinson, Dave Power (100 min)
Oparta na faktach opowieść o miłości pewnego mormona do pewnej muzułmanki, i wzajemnie. I ta ich miłość stała się podobno w roku 1999 przyczyną konfliktu między Bahrajnem a USA. Ja tego nie pamiętam, ale nawet jeśli to była dla świata ważna historia, to FILM DO ŁZY WYCIŚNIĘCIA PO PROSTU.

SERIAL

FOX godz. 21:00
Z archiwum X (2016) (The X-Files (2016)) - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)
Jeszcze raz od nowa tegoroczna sześcioodcinkowa seria dla tych, których zachęciły dopiero relacje tych, którzy widzieli premierowe emisje. Nigdy nie byłem fanem tego serialu, więc nie czekałem szczególnie na jego powrót, ale było mi z nim całkiem przyjemnie. Mówiąc więc krótko, DALI RADĘ.

AXN White godz. 21:05
Morderstwa w Sandhamn 2 (The Sandhamn Murders) - serial kryminalny, Szwecja 2012, wyk. Jakob Cedergren, Alexandra Rapaport, Anki Liden, Louise Edlind (3x44 min)
Trzy części, czyli cały drugi sezon miniserialu , który ma i swoje polskie oblicze, czyli „Zbrodnia”. Z tym jednak, że ten drugi minisezon nie jest już tak bardzo podobny do tego naszego. Nie jest to mistrzostwo świata w kategorii „szwedzki kryminał”, ale KRZYWDY NIE ROBI.

BBC HD godz. 21:15
Morderca z Whitechapel (Whitechapel) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2009, reż. S.J. Clarkson, wyk. Rupert Penry-Jones, Philip Davis, Alex Jennings, Johnny Harris (2x45 min)
Ambitny inspektor Joseph Chandler otrzymuje na pozór łatwą sprawę zabójstwa kobiety we wschodnim Londynie. Ale sprawa się komplikuje się, bo okazuje się, że morderca jest naśladowcą Kuby Rozpruwacza. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. BARDZO BRYTYJSKIE W FORMIE I TREŚCI. WARTO.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00
Drugi proces oświęcimski (The Auschwitz Trial) - film dokumentalny, Niemcy 2013, reż. Rolf Bickel, Dietrich Wagner (44 min)
Oparty na unikalnych archiwaliach, największy proces 23 zbrodniarzy, który rozpoczął się przed sądem we Frankfurcie 20 grudnia 1963 roku. Bezprecedensowe wydarzenie, które relacjonował cały świat. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:55
Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Chris Granlund (3x52 min)
Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. W pierwszej części Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. Trochę po łebkach, ale NIEZWYKLE CIEKAWE.

TVP Kultura godz. 23:40
Klinika spalonych twarzy (Saving Face) - film dokumentalny, Pakistan/USA 2012, reż. Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy (50 min)
Bolesna historia dwóch Pakistanek, które zostały zaatakowane kwasem solnym, do których przyjeżdża lekarz mający zrekonstruować ich zniekształcone twarze. PRZEJMUJĄCE HISTORIE.