TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
NIEDZIELA 12.06
Zacznę oczywiście – chociaż wątpię, że trzeba o tym przypominać – że o godz. 17:50 w Polsacie i TVP 1 rozpocznie się relacja z meczu Polska - Irlandia Północna. A pozostałe mecze oglądać możecie albo w kanałach płatnych Polsatu, albo np. w niemieckim ZDF czy dostępnej w Polsce miejscami również naziemnie telewizji czeskiej.
Spoza listy, która niżej, dorzucę jeszcze, że w TVP Kultura od godz. 17:15 „Niedziela z Emilianem Kamińskim”, i w tejże telewizji o godz. 00:10 koncert Jamie Cullum z festiwalu Jazz a Vienne. Do tego w Stopklatka TV o godz. 20:00 „Śluby panieńskie” z Borysem Szycem, w TV Puls o godz. 22:15 "Wielki Stach" czyli Rob Schneider i David Carradine na wesoło, a w Ale kino+ o godz. 22:35 stylowy kryminał „Zodiak”.
Jutro kolejny Polecaj TV, a dzisiaj życzę bardzo udanej niedzieli.
TEATR TELEWIZJI
TVP Kultura godz. 18:10
Na szkle malowane - sztuka Ernesta Brylla, Polska 1994, reż. Krystyna Janda, wyk. Emilian Kamiński, Justyna Sieńczyłło, Dorota Landowska, Beata Ścibakówna (98 min)
Artystyczne, rozśpiewane ujęcie legendy o Janosiku piórem i umysłem Ernesta Brylla. Czyli kolejne, nakładane na siebie obrazki, jak się urodził, jak chadzał na rozboje, jak kochał i jak umarł. ZAWSZE WARTO.
TVP Polonia godz. 22:05
Miarka za miarkę - spektakl teatralny, Polska 1999, reż. Tadeusz Bradecki, wyk. Krzysztof Globisz, Ewa Kaim, Szymon Kuśmider, Beata Fudalej (90 min)
Sztuka Williama Szekspira tym razem w scenografii XIX-wiecznego Wiednia, i z wykorzystaniem fragmentów kilku znanych operetek „Księżniczka czardasza” Emmericha Kalmana w tłumaczeniu Jerzego Jurandota, „Wesoła wdówka” Franza Lehara, „Wiedeńska krew” i „Baron Cygański” Johanna Straussa. I z typowo szekspirowskimi dylematami. DO TEATRU WARTO ZAWSZE. A TO W DODATKU DOBRE JEST.
FILM
AXN godz. 19:40
Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (Hitch) - komedia romantyczna, USA 2005, reż. Andy Tennant, wyk. Will Smith, Kevin James, Amber Valletta, Eva Mendes (111 min)
Will Smith jest doradcą do spraw uwodzenia kobiet, który z każdego mężczyzny potrafi zrobić Romea i Casanovę w jednym. Ale - jak każda kosa - trafia wreszcie na kamień, w osobie pięknej Evy Mendes. I bonus, świetny wątek nieporadnego, a zakochanego beznadziejnie jegomościa w tle. Tym jegomościem jest znany z serialu "Diabli nadali" (do zobaczenia w Comedy Central) Kevin James. DOBRA ZABAWA.
TVN godz. 20:00
Kot w butach (Puss in Boots) - film animowany, USA 2011, reż. Chris Miller (90 min)
Jeden ze Shrekowych gigantów Kot w Butach, oraz jego kompani organizują skok mający na celu znalezienie i porwanie legendarnej gęsi znoszącej złote jaja. DO RODZINNEJ ZABAWY.
TV Puls godz. 20:00
Ted - komedia, USA 2012, reż. Seth MacFarlane, wyk. Mark Wahlberg, Mila Kunis, Joel McHale, Giovanni Ribisi (106 min)
35-letni pan John chce się ustatkować, ale w realizacji tego ambitnego planu przeszkadza mu cokolwiek grubiański pluszowy miś, który towarzyszy mu od dzieciństwa. Przez misia o wdzięcznym imieniu Ted zamierza rozstać się z nim też dziewczyna, która ma dość życia w dziwacznym trójkącie, więc stawia mu ultimatum. I to jest całkowicie niepoprawny politycznie debiut fabularny Setha MacFarlane'a (twórcy "Family Guy") z Markiem Wahlbergiem w roli głównej. WIELKA RADOŚĆ. I PRZYJEMNOŚĆ NIEMAŁA
Kino Polska godz. 20:00
Bez końca - dramat obyczajowy, Polska 1984, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Aleksander Bardini, Artur Barciś, Grażyna Szapołowska, Marek Kondrat (103 min)
Po śmierci pana mecenasa wdowę po nim odwiedza żona młodego robotnika oskarżonego o kierowanie strajkiem, którego ów mecenas był obrońcą, i prosi o pomoc. Wdowa w notatkach męża znajduje innego mecenasa, do którego ją przekierowuje z nadzieją, że jej pomoże. A potem dostrzega w notatkach męża przy jego nazwisku znak zapytania. KIEŚLOWSKI ZAMYŚLONY.
Cinemax godz. 20:00
Sztokholm w Pensylwanii (Stockholm, Pennsylvania) - dramat obyczajowy, USA 2015, reż. Nikole Beckwith, wyk. Saoirse Ronan, Cynthia Nixon, Jason Isaacs, David Warshofsky (96 min)
Premiera w telewizorze. Poruszająca to opowieść o dziewczynie, która jako dziecko została porwana, i do domu wraca po 17 latach. Za cholerę nie może dogadać się z rodzicami, którzy przecież obcymi są dla niej ludźmi. Paradoksalnie tęskni za swoim prześladowcą, ale matka próbuje się do niej zbliżyć za wszelką cenę. ŚWIETNIE ZAGRANE, I DO POMYŚLENIA.
TVP Kultura godz. 20:05
Ceremonia (La Ceremonie) - dramat obyczajowy, Francja 1995, reż. Claude Chabrol, wyk. Isabelle Huppert, Sandrine Bonnaire, Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Cassel (100 min)
Państwo Lelievre, są szanowanymi członkami społeczności. I bogatymi jak diabli. Od jakiegoś czasu poszukują kandydatki na spełniającą ich oczekiwania służącą. I znajdują. Ale idealna jest tylko prawie. Bo udanie ukrywa przed Lelievreami, że nie potrafi czytać. Co niestety doprowadzi do mało fajnej sytuacji. Nagrody za role, Cezar za film i świetne recenzje, co znaczy, że to PEWNIE COŚ DOBREGO, ALE MNIE NIE RUSZYŁO.
TVP HD godz. 20:10
Rejs - komedia obyczajowa, Polska 1970, reż. Marek Piwowski, wyk. Stanisław Tym, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Wanda Stanisławska-Lothe (65 min)
Co tu opisywać, skoro wszyscy znają. Przypominam tylko, że jest. SŁUŻBOWO, NA STATEK.
TVP 2 godz. 20:10
Kariera Nikosia Dyzmy - komedia, Polska 2002, reż. Jacek Bromski, wyk. Cezary Pazura, Anna Przybylska, Andrzej Grabowski, Ewa Kasprzyk (103 min)
Głupia i niepotrzebna próba reaktywowania legendy w realiach okresu intensywnego rozkwitu tzw. transformacji ustrojowej. Nieśmieszny bzdet, którego najlepszymi momentami są te z atrakcyjną golizną, co oznacza, że to NAPRAWDĘ SŁABY FILM, i tylko Anny Przybylskiej żal.
Polsat godz. 20:50
Dzień Niepodległości (Independence Day) - film SF, USA 1996, reż. Roland Emmerich, wyk. Bill Pullman, Will Smith, Jeff Goldblum, Judd Hirsch (153 min)
Ziemię odwiedzają kosmici w wielkim kosmicznym (oczywiście) statku. Po krótkim okresie nadziei na nawiązanie przyjaznego kontaktu, ludzie stają w obliczu starcia z niezmierzoną siłą przeciwnika. Ale jak to zawsze w dobrym scenariuszu „łowców kiczu”, na czele niedobitków, pospolitego ruszenia dzielnych amerykanów staje ich prezydent, którego autorytet natchnął wojowników i poprowadził do ostatecznego zwycięstwa. Jeden z głupszych, banalniejszych scenariuszy zrealizowany perfekcyjnie i widowiskowo, że aż oczu oderwać nie sposób. Również za sprawą kilku świetnych ról, z tą Willa Smitha na czele. JAK GŁUPIE, TAK DOBRE.
HBO godz. 20:10
Młodość (Youth) - komediodramat, Włochy/Francja/Wielka Brytania/Szwajcaria 2015, reż. Paolo Sorrentino, wyk. Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano (119 min)
Premiera w telewizorze. Kompozytor spędza w luksusowym alpejskim kurorcie wakacje ze swoim przyjacielem, któren ma przyjemność być znanym i docenionym reżyserem. I oto kompozytor otrzymuje nieoczekiwaną, bardzo ciekawą propozycję od angielskiej królowej, a reżyser decyduje się napisać scenariusz filmu, który zapowiedział już dawno, i którym ma się pożegnać. A w uzdrowisku wypoczywa też charyzmatyczny aktor, który czeka na wielkie aktorskie wyzwanie. Nominacja do Złotego Globu dla Jane Fondy i trzy Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego europejskiego filmu, reżysera i Michaela Caine’a. I piosenka z nominacją do Oscara. WYSTARCZY ŻEBY CHCIEĆ ZOBACZYĆ.
Canal+ godz. 21:00
Ex Machina - dramat SF, Wielka Brytania 2015, reż. Alex Garland, wyk. Domhnall Gleeson, Corey Johnson, Oscar Isaac, Alicia Vikander (108 min)
Premiera w telewizorze. Pewien sprawny w swoim fachu informatyk poznaje sztuczną inteligencję umieszczoną w ciele pięknej dziewczyny-robota i staje się częścią eksperymentu, który ma sprawdzić, jak człowiek zareaguje na taką „dziewczynę”. I jak ona zareaguje, odpowie na kontakt z obcym mężczyzną. A to prowadzi do obłędnego emocjonalnego trójkąta. Bo w sprawie jest jeszcze twórca tej sztucznej kobiety. CIEKAWY POMYSŁ, ALE PRZEKOMBINOWANY NIESTETY.
TVP 1 godz. 21:15
Całe szczęście (Just My Luck) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Donald Petrie, wyk. Lindsay Lohan, Chris Pine, Samaire Armstrong, Bree Turner (98 min)
Panna Ashley, jest szczęściarą której los sprzyja na każdym kroku. Podczas balu maskowego trafia na urodzonego pechowca, ale gdy się pocałowali jej szczęście przechodzi na niego. Jej życie staje się pasmem porażek i nieszczęść, więc zaczyna obmyślać sposób jako odzyskać swój „dar”. BANAŁ GONI BANAŁ, ale za to ładnie.
TV 4 godz. 21:50
Edison - thriller, USA 2005, reż. David J. Burke, wyk. Justin Timberlake, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Dylan McDermott (97 min)
Młody reporter podejrzewa, że w policyjnych strukturach działa grupa skorumpowanych funkcjonariuszy. Postanawia przeprowadzić w tej sprawie własne śledztwo. OGLĄDA SIĘ.
TVN godz. 21:55
Ostatni bastion (The Last Castle) - film sensacyjny, USA 2001, reż. Rod Lurie, wyk. Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton (131 min)
Pan generał, weteran wojny w Wietnamie, trafia do wojskowego więzienia o zaostrzonym rygorze. I tu przypomina innym osadzonym, że nawet jak zrobili coś złego i zasługują na więzienie, to jednak wciąż pozostają przede wszystkim żołnierzami i honor żołnierski mają, więc nie mogą sobie pozwalać na upadlanie. REDFORD JAK REDFORD, A I FILM NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.
SERIAL
Ale kino+ godz. 20:10
Peaky Blinders 3 (Peaky Blinders) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Tim Mielants, wyk. Annabelle Wallis, Cillian Murphy, Branwell Donaghey, Brendan Gibson (2x60 min)
Premiera w telewizorze, czyli dwa z sześciu odcinków trzeciego, znakomitego sezonu jednego z moich seriali wszech czasów. W trzecim sezonie imć Shelby obraca się już w kręgach angielskiej arystokracji, mieszka w pięknej rezydencji, i nareszcie ma u boku miłość swojego życia. A takoż kilkuletniego syna. Jednak taka wielka organizacja i wielkie pieniądze to nie to samo co łobuzerka w mrocznych zaułkach Birmingham i coraz trudniej jest mu zapanować nad rodziną, której członkowie mają również swoje pomysły mogące Shelbych ściągnąć na dno. Ale to nie wszystko. A do tego dochodzi skomplikowana międzynarodowa intryga, która może wpłynąć na historię. Plus fenomenalnie dobrana muzyka. We wcześniejszych seriach pojawiły się m.in. Nick Cave’a, Tom Waits, The White Stripes, The Raconteurs i tradycyjne irlandzkie pieśni, a teraz również utwory Davida Bowie, który był serialu wielkim fanem. PROGRAM OBOWIĄZKOWY
TVN 7 godz. 21:50
Skazany na śmierć (Prison Break) - serial sensacyjny, USA 2005, reż. Brett Ratner, wyk. Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies (60 min)
Niegdysiejszy hicior Polsatu, a potem kilku jeszcze innych stacji, o - przynajmniej na początku - bracie, który aby uwolnić niesłusznie skazanego brata daje się wsadzić do więzienia, uprzednio ozdobiwszy ciało swoje tatuażem, który jest mapą mającą posłużyć wydostaniu się na upragnioną wolność. A w tle różne tajemnice oczywiście. DUŻA RZECZ.
Canal+ Seriale godz. 22:00
Porzucony według Harlana Cobena (The Five) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, wyk. Tom Cullen, Hannah Arterton, Tom Brittney, O.T. Fagbenle (2x44 min)
Premiera odcinków 3 i 4. Powtórka dwuodcinkowego otwarcia brytyjskiego kryminału w odcinkach, z pomysłu bardzo poczytnego amerykańskiego pisarza, którego nazwisko w tytule. Na dobry początek dwie części. No pewnie, że nie będę zdradzał i naprowadzał, ale tyle powiem, ile mogę, żeby zabawy nie zepsuć. Oto podczas wyprawy do lasu znika 5-letni młodzieniec. A 20 lat później, jeden z uczestników tamtej nieszczęsnej wyprawy jest śledczym, i przy okazji jednej ze spraw, nieoczekiwanie trafia na DNA tego zaginionego. I pytania się cisnąć zaczynają, co się działo z chłopakiem przez lata, czym się obecnie zajmuje i czy ma coś wspólnego z sprawą, nad którą pracuje policja. I czy oni, ci którzy z nim byli na wyprawie mają jakąś tajemnicę. LUBIĘ TAKIE HISTORIE, MA STYL.
DOKUMENT
Planete+ godz. 20:05
Powrót czarnej śmierci (Return of the Black Death) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Kenny Scott (46 min)
Rzecz o największej pandemii, która w połowie XIV wieku doprowadziła do śmierci 30-60 proc. populacji Europy i wpłynęła na historię we wszystkich jej społecznych wymiarach. A odnalezienie 25 szkieletów pochodzących z masowych grobów umożliwiło badania nad nią. I dojście do ciekawych wniosków. DUŻA CIEKAWOŚĆ.
Fokus TV godz. 21.00
Zimny strach - życie gejów w Rosji (Cold Fear: Gay Life in Russia) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Ben Steele (48 min)
Rzecz o zorganizowanym zastraszaniu, biciu, upokarzaniu i dyskryminacji homoseksualistów, a także osób stających w ich obronie w Rosji. MOCNE I PRZYKRE.
TVP Kultura godz. 22:35
Minkowski - Saga - film dokumentalny, Polska 2013, reż. Rafael Lewandowski (85 min)
Marc Minkowski jest światowej klasy dyrygentem. Pochodzi z rodziny intelektualistów, którzy należeli do elity II Rzeczpospolitej. I wrócił na czas jakiś do Polski, aby poznać dokładnie losy rodziny. CIEKAWOŚĆ.