Program TV na dziś: "Świat w płomieniach" albo "Bez końca" Kieślowskiego [POLECAJ TV – 13.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 13.06

Zanim puszczę Was dalej, oczywiście kilka słów o tym, czego na liście nie ma. Zacznę od tego, że w TVP Kultura o godz. 00:15 „Dupek”, czyli krótkometrażowy film w reż. Krzysztofa Komandera z 2015 roku. W HBO oczywiście poniedziałkowy wieczór serialowy, czyli kolejno o godz. 20:10 ósmy odcinek „Gry o tron”, o godz. 21:10 ósmy odcinek „Doliny Krzemowej”, a o godz. 21:40 kolejny odcinek „Figurantki” z Julią Louis-Dreyfus. Natomiast w Canal+ Film od godz. 20:00 „Wieczór specjalny z Pierce'em Brosnanem”, czyli filmy „Ocalona” z  2015 roku i o godz. 21:35 "November Man” z Olgą Kurylenko. Są również filmy: w TVN 7 o godz. 20:00 niemiecka sensacja po niemiecku „247 dni”, w TVP Kultura o godz. 20:20 „Wojaczek”, w TVN Fabuła o godz. 21:00 komedia romantyczna „Sposób na teściową”, w Polsacie o godz. 22:55 Steven Seagal w Krakowie, czyli „Poza zasięgiem”, a w Kino Polska godz. 00:15 drugi odcinek serialu „Ja, Klaudiusz”.

Do następnego Polecaja zapraszam jutro, a dzisiaj miłego poniedziałku życzę.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Flyboys - bohaterska eskadra (Flyboys) - dramat przygodowy, USA/Francja/Wielka Brytania 2006, reż. Tony Bill, wyk. David Ellison, Abdul Salis, Tyler Labine, James Franco (133 min)
Kilku młodzieńców z ameryki w czasie I wojny światowej przyłącza się do słynnej francuskiej eskadry pilotów Lafayette Escadrille, prowadzonej przez kapitana Thenaulta. No i to o nich, i o tym jak do zwycięstwa przykładają swoje sprawne ręce. DO ZOBACZENIA.

TV Puls godz. 20:00
Patrol (The Guardian) - dramat sensacyjny, USA 2006, reż. Andrew Davis, wyk. Kevin Costner, Ashton Kutcher, Sela Ward, Melissa Sagemiller (133 min)
Kevin Costner jest szanowanym ratownikiem straży przybrzeżnej, który po nieudanej akcji chce odejść ze służby, ale namawiają go by został i uczył w szkole dla ratowników rzeczonej straży. Tam poznaje aroganckiego, ale dobrego Ashtona Kutchera, i przyjdzie im się sprawdzić w działaniu. A w grę wchodzi jeszcze oczywiście miłość. Nie, nie między panami. MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

Cinemax godz. 20:00
Charing Cross 84 (84 Charing Cross Road) - melodramat, USA/Wielka Brytania 1987, reż. David Hugh Jones, wyk. Anne Bancroft, Anthony Hopkins, Judi Dench, Jean De Baer (96 min)
Kawałek świetnego, wzruszającego i – co już nie jest takie oczywiste - refleksyjnego melodramatu w świetnej obsadzie. Oto Nowojorska pisarka czyta reklamę londyńskiego antykwariatu i nawiązuje trwającą przez lata korespondencję z jego właścicielem. Po latach dwudziestu pani wybiera się do Londynu, do antykwariatu idzie, a tam niespodzianka. DOBRE WRAŻENIA.

 

Polsat godz. 20:10
Świat w płomieniach (White House Down) - film sensacyjny, USA 2013, reż. Roland Emmerich, wyk. Channing Tatum, Jamie Foxx, Maggie Gyllenhaal, Jason Clarke (131 min)
Bezwzględni, źli do szpiku kości terroryści atakują Biały Dom z zamiarem pozbawienia życia pana Prezydenta. Oczywiście cele są też inne jeszcze, ale nie będę teraz przecież spoilerował. W każdym razie jedynym człowiekiem, który może uratować Prezydenta jest młody i nieopierzony, ale za to bardzo zdeterminowany i sprawny jak mało kto policjant Dżon. W SUMIE O NICZYM, ALE ZA TO BARDZO EFEKTOWNIE.

Ale kino+ godz. 20:10
Uznany za niewinnego (Presumed Innocent) - film kryminalny, USA 1990, reż. Alan J. Pakula, wyk. Harrison Ford, Raul Julia, Brian Dennehy, Bonnie Bedelia (121 min)
Ojciec rodziny i szanowany prokurator zostaje oskarżony o zamordowanie koleżanki z pracy. Jego romans z ofiarą doprowadził do wszczęcia procesu poszlakowego. BARDZO DOBRA ROBOTA.

Canal+ godz. 21:00
Światła nad Phoenix (Phoenix Incident) - thriller SF, USA 2015, reż. Keith Arem, wyk. Michael Adamthwaite, Troy Baker, James L. Brewster, James C. Burns (81 min)
Premiera w telewizorze. Rzecz o wydarzeniu z 13 marca 1997 roku. Otóż tysiące ludzi miały naonczas obserwować poruszające się na niebie różne światła. Wiele tego dnia osób zaginęło, a wśród nich czwórka przyjaciół, których ponoć nigdy nie odnaleziono. NO I TO O TYM. I Z POMYSŁEM, ALE NUDNAWO.

 

TVP Kultura godz. 22:05
Transamerica - komediodramat, USA 2005, reż. Duncan Tucker, wyk. Felicity Huffman, Kevin Zegers, Andrea James, Danny Burstein (99 min)
Transseksualista Bree marzy, by stać się kobietą. Tuż przed ostatnią operacją, która ma spełnić jego pragnienie, odbiera telefon od nieznajomego chłopaka, który twierdzi, że jest jego synem i prosi, by wyciągnął go z więzienia. Postanawia mu pomóc, ale gdy chłopak jest zaskoczony że przyszła po niego kobieta nie zdradza się i opowiada jakąś historyjkę. Chłopak uparł się jednak żeby odnaleźć ojca, więc rozpoczynają wspólną podróż, podczas której mierzą się z własnymi obsesjami i seksualnością. PORUSZAJĄCE i dobre kino.

 

Kino Polska godz. 22:05
Bez końca - dramat obyczajowy, Polska 1984, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Aleksander Bardini, Artur Barciś, Grażyna Szapołowska, Marek Kondrat (103 min)
Po śmierci pana mecenasa wdowę po nim odwiedza żona młodego robotnika oskarżonego o kierowanie strajkiem, którego ów mecenas był obrońcą, i prosi o pomoc. Wdowa w notatkach męża znajduje innego mecenasa, do którego ją przekierowuje z nadzieją, że jej pomoże. A potem dostrzega w notatkach męża przy jego nazwisku znak zapytania. KIEŚLOWSKI ZAMYŚLONY.

TVP 1 godz. 22:35
Całe szczęście (Just My Luck) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Donald Petrie, wyk. Lindsay Lohan, Chris Pine, Samaire Armstrong, Bree Turner (98 min)
Panna Ashley, jest szczęściarą której los sprzyja na każdym kroku. Podczas balu maskowego trafia na urodzonego pechowca, ale gdy się pocałowali jej szczęście przechodzi na niego. Jej życie staje się pasmem porażek i nieszczęść, więc zaczyna obmyślać sposób jako odzyskać swój „dar”. BANAŁ GONI BANAŁ, ALE ZA TO ŁADNIE.

TV 6 godz. 23:25

Zwierz (Wer) - horror, USA 2013, reż. William Brent Bell, wyk. A.J. Cook, Vik Sahay, Sebastian Roché, Stephanie Lemelin (89 min)
Od twórców „Paranormal Activity”. Pani prawniczka podejmuje się obrony odludka, który został oskarżony o napaść na przebywającą na wakacjach rodzinę. Z biegiem czasu sprawa staje się coraz bardziej tajemnicza. I mocna się staje. DO ZOBACZNIA, ALE OSTRZEGAM, ŻE TRZĘSIE. SIĘ.

 

SERIAL

TVP 1 godz. 20:25
Sisi (Sissi) - serial kostiumowy, Niemcy/Włochy/Austria 2009, reż. Xaver Schwarzenberger, wyk. Cristiana Capotondi, Martina Gedeck, Herbert Knaup, David Rott (49 min)
Pierwsza z czterech części. Księżniczka bawarska Sisi zostaje żoną cesarza Franciszka Józefa I. Nieakceptowana przez jego matkę, Zofię, nie może przyzwyczaić się do nowego życia. Cierpienia rekompensuje uwielbiający ją naród. KLASYCZNY (w formie i treści) MELODRAMAT DWORSKI.

FOX godz. 22:00
Outcast: Opętanie (Outcast) - serial grozy, USA 2016, wyk. Patrick Fugit, Philip Glenister, Gabriel Bateman, Wrenn Schmidt (55 min)
Powtórka odcinka drugiego znakomitego serialu mogącego przestraszyć. Z komiksowego pomysłu Roberta Kirkmana, tego samego, który stoi za sukcesem „The Walking Dead”. Głównym bohaterem serialu jest Kyle Barnes, który potrafi wypędzać demony z udręczonych ciał opętanych ludzi. Ale żeby chronić swoich bliskich, izoluje się od nich i skazuje się na samotne życie. Poszukuje też odpowiedzi na pytanie, dlaczego w jego otoczeniu czai się tak wiele złych mocy. W walce ze złem pomaga mu wielebny Anderson.

 

Ale kino+ godz. 22:25
Peaky Blinders 3 (Peaky Blinders) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Tim Mielants, wyk. Annabelle Wallis, Cillian Murphy, Branwell Donaghey, Brendan Gibson (2x55 min)
Powtórka z wczorajszej premiery, czyli dwa z sześciu odcinków trzeciego, znakomitego sezonu jednego z moich seriali wszech czasów. W trzecim sezonie imć Shelby obraca się już w kręgach angielskiej arystokracji, mieszka w pięknej rezydencji, i nareszcie ma u boku miłość swojego życia. A takoż kilkuletniego syna. Jednak taka wielka organizacja i wielkie pieniądze to nie to samo co łobuzerka w mrocznych zaułkach Birmingham i coraz trudniej jest mu zapanować nad rodziną, której członkowie mają również swoje pomysły mogące Shelbych ściągnąć na dno. Ale to nie wszystko. A do tego dochodzi skomplikowana międzynarodowa intryga, która może wpłynąć na historię. Plus fenomenalnie dobrana muzyka. We wcześniejszych seriach pojawiły się m.in. Nick Cave’a, Tom Waits, The White Stripes, The Raconteurs i tradycyjne irlandzkie pieśni, a teraz również utwory Davida Bowie, który był serialu wielkim fanem. PROGRAM OBOWIĄZKOWY

 

DOKUMENT

TVN godz. 20:55
Ludzie duchy - film dokumentalny, Polska 2014, prowadzący Martyna Wojciechowska (50 min)
Wstrząsający dokument, opowieść o albinosach w Tanzanii i strasznych rzeczach, które ich tam czekają już od urodzenia. A dzieje się tak, ponieważ z jednej strony ich pojawienie się w rodzinie, we wiosce traktowane jest jako zły omen, z drugiej strony z ich ciał robi się - jakby to nie zabrzmiało strasznie - amulety. Martyna Wojciechowska pojechała tam żeby zobaczyć to na własne oczy. I zobaczyła rzeczy straszne, ale warto ten film zobaczyć nie tylko dlatego, żeby kolejny raz przekonać się, że mamy szczęście mając swoje życie tu i teraz. Poznajemy bowiem też dziewczynę, której siła może być inspirująca. PRZERAŻAJĄCE, ALE BARDZO WARTO. 

Fokus TV godz. 21:05

Tajne akta inkwizycji (Secret Files of The Inquisition) (1): Wykorzenić herezję - serial dokumentalny, Kanada 2005 (60 min)
Na podstawie udostępnionych przez Watykan archiwów program opowiada o działalności Świętej Inkwizycji, która od wieków wzbudzała wiele kontrowersji. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

TVN 7 godz. 22:30
Kult (Inside Story: The Cult) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014 (45 min)
O założonej w latach 70. w San Diego przez Marshalla Applewhite'a sekcie Heaven's Gate. W 1997 roku trzydziestu dziewięciu członków sekty popełniło samobójstwo, żeby w ten sposób trafić na statek kosmiczny. Czterdziestym członkiem sekty był Rio DiAngelo, który jednakowoż wyznaczony został przez przywódcę do pozostania na Ziemi i przekazywania  posłannictwo sekty. CIEKAWOŚĆ.