Program TV na dziś: "Bodyguard" z Whitney Houston i oczywiście... mecz [POLECAJ TV – 16.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 16.06

Ramówkowym wydarzeniem czwartku będzie oczywiście mecz Polaków z Niemcami na francuskim Euro (Polsat i TVP 1 godz. 20:50), ale przecież nawet jeśli połowa widzów wybierze mecz, to pozostaje jeszcze druga połowa. Poza tym przed i po meczu też jest życie. W telewizji również.

Spoza listy dorzucam jeszcze. W HBO 2 o godz. 21:00 kolejne premierowe spotkanie z Johnem Oliverem, a w TVP Kultura o godz. 22:35 bohaterem „Informacji kulturalnych ekstra” będzie John Malkovich.

I kilka filmów dorzucę jeszcze. W Stopklatce o godz. 20:00 „Wyjście awaryjne” z energiczną Bożeną Dykiel z 1982 roku, w TVP 2 o godz. 20:35 "Krzyżacy", czyli podgrzewanie meczowych nastrojów, w Stopklatka o godz. 21:55 "W pogoni za zbrodniarzem", a w TV Puls o godz. 22:05 komedia Roba Schneidera z Robem Schneiderem „Wielki Stach”.

A teraz zapraszam do Polecaja. Kolejny jutro, a dzisiaj życzę czwartku w dobrych nastrojach.

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Same kłopoty (Nothing But Trouble) - komedia przygodowa, USA 1991, reż. Dan Aykroyd, wyk. Chevy Chase, Demi Moore, Dan Aykroyd, Taylor Negron (94 min)
Zwyczajna wycieczka pewnej pary zmienia się w koszmar, gdy trafiają do koszmarnego domku pod władzę jeszcze koszmarniejszego sędziego. Plejada gwiazd Saturday Night Live w filmie głupim, mającym jednak tę zaletę, że wygłupiają się właśnie ci aktorzy, a nie inni. DO ZAŚMIANIA.

TV 4 godz. 20:00

Turner i Hooch (Turner & Hooch) - komedia sensacyjna, USA 1989, reż. Roger Spottiswoode, wyk. Tom Hanks, Mare Winningham, Craig T. Nelson, Reginald VelJohnson (97 min)
Rozczulająca komedia trochę kryminalna, którą jako młodzieniec lubiłem. Głównie dlatego, że lubiłem naonczas takie bezpretensjonalne komedyjki z psami. A kilka ich było. W tym pies jest rewelacyjny. A policjantem jest młody Tom Hanks. WESOŁO, NAIWNIE I PRZYJEMNIE.

 

Cinemax godz. 20:00
Metalhead (Málmhaus) - dramat obyczajowy, Islandia 2013, reż. Ragnar Bragason, wyk. Thora Bjorg Helga, Ingvar Eggert Sigurdsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigr n Edda Björnsdóttir (97 min)
Dużo mocnej muzyki w filmie o dziewczynie, która próbując poradzić sobie z nagłą śmiercią brata, wchodzi w świat jego pasji, czyli heavy metalu. I znajduje tym samym sposób na wyrażanie skrywanych dotychczas emocji. Sama historia poruszająca, plus sporo muzyki. Może momentami trochę zbyt festiwalowe, ale   FENOMENALNE, KLIMATYCZNE KINO.

 

HBO godz. 20:10
Babski weekend (Girls Night Out/Cómo sobrevivir a una despedida) - komedia, Hiszpania 2015, reż. Manuela Burló Moreno, wyk. Emma Bunton, rsula Corberó, Natalia de Molina, Daniel Pérez Prada (93 min)
Premiera w telewizorze. Według hiszpańskich krytyków to coś w rodzaju „żeńskiej wersji Kac Vegas”, więc podszedłem do niego z rezerwą. Zwłaszcza, że doświadczyłem już naszą, a właściwie warszawską wariację na ten temat. Ale to szaleństwo, chociaż nie jest najwyższych lotów, to można się nieźle zabawić. Zapraszam więc na wieczór panieński na Wyspach Kanaryjskich. CO wiecie co? BAWIŁEM SIĘ ŚWIETNIE.

 

Ale kino+ godz. 20:10
Zjazd absolwentów (Aterträffen) - dramat obyczajowy, Szwecja 2013, reż. Anna Odell, wyk. Anna Odell, Anders Berg, David Nordstrom, Sandra Andreis (104 min)
Premiera w telewizorze. Rzecz specyficzna i niełatwa od szwedzkiej artystki Anny Odell. Pani dała się poznać wcześniej m.in. z tak kontrowersyjnych artystycznych - albo pseudoartystycznych - aktów jak zainscenizowanie własnej próby samobójczej, czy umieszczenie się w zakładzie dla psychicznie chorych. Mnie takie działania nie przekonują, ale na szczęście film to zupełnie inna sprawa. Oto upokarzana w szkole przez rówieśników Odell nie zostaje zaproszona na spotkanie 20 lat po zakończeniu szkoły. Postanawia więc zainscenizować jego przebieg, przyglądając się jednocześnie strukturze władzy, przemocy i hierarchii. A potem konfrontuje się ze swoimi ciemiężycielami ze szkoły. Zaprasza ich, którzy kiedyś byli tacy „hop do przodu”, a dzisiaj są  miernymi pracownikami biur czy szarymi szczurami w korporacyjnych labiryntach i zaprasza do dyskusji na temat przeszłości. A wejść w temat pomogą nam z Błażejem Hrapkowiczem dziennikarka Urszula Jabłońska i krytyk filmowy Kuba Mikurda. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

TVP Kultura godz. 20:20
Serpico - dramat kryminalny, USA/Włochy 1973, reż. Sidney Lumet, wyk. Al Pacino, Jack Kehoe, John Randolph, Barbara Eda-Young (124 min)
Film zainspirowany jest autentycznymi wydarzeniami, o których w swojej reportażowej książce pisał Peter Maas. Detektyw Frank Serpico zostaje przeniesiony do nowojorskiej policji mającej nieposzlakowaną opinię. Wkrótce stwierdza, że wszyscy funkcjonariusze są skorumpowani. DUŻA RZECZ. POZYCJA KLASYCZNA.

CBS Europa godz. 21:00
To skomplikowane (It's Complicated) - komedia, USA 2009, reż. Nancy Meyers, wyk. Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin, John Krasinski (115 min)
Pani Jane i pan Jake są po rozwodzie. Wspólna kolacja z okazji ukończenia szkoły przez ich syna ma finał w łóżku. Byli małżonkowie nawiązują romans, jednak wkrótce w życiu Jane pojawia się inny mężczyzna. Przewidywalna, choć pojawia się kilka wątpliwości. Show kradnie Baldwin. Bez wielkich ambicji, ale SYMPATYCZNE.

 

TVN godz. 21:55
Bodyguard (The Bodyguard) - dramat sensacyjny, USA 1992, reż. Mick Jackson, wyk. Kevin Costner, Whitney Houston, Gary Kemp, Bill Cobbs (130 min)
Kevin Costner niechętnie zgadza się ochraniać Whitney Houston, ale jak się już zgodzi, to tak ją będzie ochraniał, że aż się w niej zakocha z trudną wzajemnością. To żaden spoiler, bo po pierwsze to oczywiste jest od pierwszego ujęcia, a po drugie jeśli tego nie znacie, to musieliście naprawdę bardzo tego nie chcieć. PO ŁZĘ OSTATNIĄ.

ATM Rozrywka godz. 22:50
Śliwowica - Pierwsza miłość - komedia, Polska 2012, reż. Krzysztof Łebski, wyk. Andrzej Buszewicz, Łukasz Płoszajski, Małgorzata Sadowska, Rafał Kwietniewski (60 min)
Nigdy o tym filmie nie słyszałem, więc zdziwiłem się, że w ogóle jest. Włączyłem zatem z nieśmiałością, i... wielka szkoda. Goście bawią się na podwójnym weselu, popijając śliwowicę lokalnej produkcji. Spokojna początkowo impreza przeradza się w wielką awanturę. BUUUUUUUUU...

TVP Kultura godz. 22:55
Patrioci (Les patriotes) - thriller, Francja 1994, reż. Eric Rochant, wyk. Yvan Attal, Richard Masur, Allen Garfield, Yossi Banai (139 min)
Mocna rzecz o trzewiach izraelskich sił specjalnych, czyli Mosadu. Odsłanianie tajników pracy wywiadowczej, metod werbowania agentów, manipulowania ludźmi i zdobywania informacji, a takoż pozbywania się osób niewygodnych lub już niepotrzebnych. Akcja toczy się w wielu państwach, na kilku kontynentach. Ale poza samą akcją, sporo czasu na refleksję. KAWAŁ FILMU.

 

TV Puls godz. 00:15
Żyleta (Barb Wire) - film SF, USA 1996, reż. David Hogan, wyk. Pamela Anderson, Temuera Morrison, Victoria Rowell, Jack Noseworthy (95 min)
Królowa jest tylko jedna, chce się krzyknąć jak pojawia się na ekranie pani Pamela Anderson w szczytowym jej kinowym osiągnięciu. A przy okazji można zobaczyć jak reżyser wyobrażał sobie USA za 4 lata. Oto Ameryką rządzi junta. A pani Kopetski zwana Żyletą, a nam zanana jako Pamela, korzystając ze wszystkich swoich wdzięków i umiejętności (w jej przypadku to zresztą to samo) pomaga w ucieczce do ruchu oporu pewnej innej pani, która raczyła odkryć jakąś nową, dającą szansę na ostateczne zwycięstwo broń. KICZ DO POTĘGI, ALE SIĘ OGLĄDA.

SERIAL

AXN White godz. 21:05
Morderstwa w Sandhamn 3 (The Sandhamn Murders) - serial kryminalny, Szwecja 2013, wyk. Jakob Cedergren, Alexandra Rapaport, Sandra Andreis, Ane Dahl Torp (3x44 min)
Trzy odcinki, czyli cała trzecia seria wg popularnych powieści Vivecy Stens. Tym razem zaczyna się od tego, że grupa bawiących się w lesie dzieci znajduje tam odciętą od reszty ciała rękę. DO ZOBACZENIA OCZYWIŚCIE.

Canal+ Seriale godz. 21:30
Wersal. Prawo krwi (Versailles) - serial historyczny, Francja/Kanada 2015, wyk. George Blagden, Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Stuart Bowman (2x54 min)
Jeszcze raz od nowa zrealizowany z rozmachem, pieprzny serial przenoszący nas do siedemnastowiecznego Wersalu, do świata ówczesnych intryg, zdrad, miłości i niegodziwości. Ludwika XIV poznajemy gdy ma 28 lat i samodzielnie rządzi Francją, ale wciąż czyha na niego wiele zagrożeń, zarówno z zewnątrz, jak i ze strony najbliższego otoczenia. JAK KTOŚ NIE WIDZIAŁ JESZCZE, TO WARTO.

 

BBC HD godz. 22:00
Morderca z Whitechapel 2 (Whitechapel) (1/3) - film kryminalny, Wielka Brytania 2010, reż. David Evans, wyk. Rupert Penry-Jones, Philip Davis, Peter Serafinowicz, Alex Jennings (45 min)
Drugiej serii otwarcie. W pierwszym przeciwnikiem inspektora Chandlera był naśladowca Kuby Rozpruwacza. Tym razem zabójca naśladuje innego seryjnego zabójcę z mrocznej Londynu przeszłości. DOBRZE JEST BARDZO.

TVP 1 godz. 23:35
Szepty przeszłości (Nouvelle Maud) - serial obyczajowy, Francja 2010, reż. Bernard Malaterre, wyk. Emma Colberti, Gérard Rinaldi, Valérie Mairesse, Catherine Allégret (2x50 min)
Otóż pewna pani po wielu latach przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, żeby w przykrym uczestniczyć wydarzeniu, brata  pogrzebie. A po pogrzebie zaskakuje ją – i całą resztę sprawą zainteresowanych – to, że ów brat zapisał jej wszystko co miał, czyli kawiarnię, oraz prawo do opieki nad jego dziećmi. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Sundance Channel godz. 20:10
Monty Python: Almost the Truth - Lawyers Cut – film dokumentalny Wielka Brytania 2009, reż. Bill Jones, Ben Timlett, Alan G. Parker (110 min)
Rzecz o fenomenalnym zespole szaleńców humoru i o tym, jak traktowała ich ówczesna obyczajowa cenzura. PEWNIE, ŻE WARTO.

TVP Historia godz. 22:00
Mesco dux baptizatur, czyli Książę Mieszko ochrzczony - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Maciej Pawlicki (50 min)
Historia chrztu Mieszka taka jaką widzi ją zafascynowany naszą historią imć Philip Steel. Ale tezę stawia odważną i cokolwiek ryzykowną, jakoby Mieszko przyjął chrzest, ponieważ naprawdę uwierzył w Chrystusa. WARTO SPRAWDZIĆ.

Fokus TV godz. 23:00
Zimny strach - życie gejów w Rosji (Cold Fear: Gay Life in Russia) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Ben Steele (48 min)
Rzecz o zorganizowanym zastraszaniu, biciu, upokarzaniu i dyskryminacji homoseksualistów, a także osób stających w ich obronie w Rosji. MOCNE I PRZYKRE.