Program TV na dziś: "Bękarty wojny" Tarantino i boska Pam Grier w "Foxy Brown" [POLECAJ TV – 17.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 17.06

Wszystko co najważniejsze znajdziecie na liście, więc we wstępie tylko szybciutko o kilku rzeczach jeszcze. W TVP Kultura o godz. 00:20 półtoragodzinny paryski koncert The Wayne Shorter Quartet, w TV Puls o godz. 20:00 "Desperado", a po nim „Maczeta zabija” (22:05), w AMC o godz. 21:00 młodziutka, i piękna Halle Berry w filmie "Program" z 1993 roku, w Universal o godz. 21:00 220 minut z sensacją "Air Force 1 zaginął", w BBC HD o godz. 21:30 pierwszy odcinek drugiej serii "Sherlocka", w TVN o godz. 23:00 horror "Nieproszeni goście" z Emily Browning i Davidem Strathairnem, a w Kino Polska o godz. 00:10 kolejne dwa odcinki serialu brytyjskiego "Ja, Klaudiusz".

Kolejny Polecaj TV jutro, a dzisiaj przyjemnego życzę piątku.

FILM

TVN godz. 20:00
Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) - film przygodowy, USA/Wielka Brytania 2004, reż. Alfonso Cuarón, wyk. Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Richard Griffiths (141 min)
Znane przecież, i wiadomo, że zrealizowane z rozmachem i gustem. Tyle, że akurat mnie ta historia nie interesuje. Co nie zmienia faktu, że kłaniam się z szacunkiem. Tym razem trzynastoletni Harry wraz z przyjaciółmi, Ronem i Hermioną, rozpoczyna trzeci rok nauki w Hogwarcie. Wkrótce dowiaduje się, że z pilnie strzeżonego więzienia w Azkabanie uciekł tajemniczy Syriusz Black _ groźny mag, o którym krążą pogłoski, że przyczynił się do śmierci rodziców Harry'ego. Młodemu czarodziejowi grozi wielkie niebezpieczeństwo. DLA RODZINY. CAŁEJ.

Stopklatka TV godz. 20:00
Ja wam pokażę! - film obyczajowy, Polska 2006, reż. Denis Delić, wyk. Grażyna Wolszczak, Cezary Pazura, Anna Prus, Maria Niklińska (113 min)
Wzięta z umysłu, wyobraźni albo doświadczenia Katarzyny Grocholi kontynuacja komediowo romantycznego przeboju. Oto rozwódka Judyta chce wziąć ślub z radiowcem Adamem. Jednak gdy ów wyjeżdża na stypendium do USA, jej córka postanawia wykorzystać ten fakt, by sprowadzić do domu jej odeszłego jakiś czas temu ojca i mieć rodzinę dawną. NO I TO KRZYWDY NIE ROBI.

TVN 7 godz. 20:00
Dżungla (The Wild) - film animowany, USA/Kanada 2006, reż. Steve „Spaz” Williams (94 min)
Otóż młody lew Franek trafia z nowojorskiego zoo na pokład statku płynącego do Afryki. Więc jego tata skrzykuje ekipę i ruszają za nim. Na ratunek, oczywiście. RODZINNA ZABAWA

Polsat godz. 20:05
Niesamowity Spider-Man 2 (The Amazing Spider-Man 2) - film SF, USA 2014, reż. Marc Webb, wyk. Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan (142 min)
W tej części w Nowym Jorku pojawia się Electro, któremu Spider-Man będzie musiał stawić czoła. Łatwo miał nie będzie, ale dzięki temu widowiskowo jest jeszcze bardziej. DO ZOBACZENIA.

TV 4 godz. 20:05
Król wikingów (Vikingdom) - film fantasy, Malezja/USA 2013, reż. Yusry Abd Halim, wyk. Dominic Purcell, Natassia Malthe, Craig Fairbrass, Conan Stevens (114 min)
Opowieść o misji bohaterskiego króla Eiricka, który jako jedyny jest w stanie ocalić ludzkość przed groźnym bogiem Thorem. Szału nie ma, ale sympatykom gatunku MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

HBO godz. 20:10
Łowcy zombie (Scouts Guide to the Zombie Apocalypse) - horror komediowy, USA 2015, reż. Christopher Landon, wyk. Tye Sheridan, Logan Miller, Joey Morgan, Sarah Dumont (89 min)
Premiera w telewizorze. Głupawe, ale momentami bawiące. Oto trzej harcerze wypowiadają wojnę stadu zombie atakującemu ich miasteczko. A w jednej z ról głównych syn Arnolda Schwarzeneggera, Patrick. MOŻNA SIĘ ROZERWAĆ, ALE SZAŁU BRAK.

TVP Kultura godz. 20:25
Kiedy przeczytasz ten list (Quand tu liras cette lettre) - film obyczajowy, Francja/Włochy 1953, reż. Jean-Pierre Melville, wyk. Juliette Gréco, Philippe Lemaire, Irene Galter, Yvonne Sanson (100 min)
Pani chciała być zakonnicą, ale dowiaduje się, że jej rodzice umarli i musi wrócić do domu, żeby zająć się młodszą siostrą i rodzinnym biznesem. Spotykają w drodze miejscowego bawidamka, który uwodzi starszą od siebie turystkę z Paryża i siostrę naszej bohaterki. I między państwem rozegra się bardzo nieprzyjemna, ale bardzo intrygująca gra. POZYCJA KLASYCZNA.

HBO 2 godz. 21:00
Nigdy nie jest za późno (Ricki and the Flash) - komedia muzyczna, USA 2015, reż. Jonathan Demme, wyk. Meryl Streep, Mamie Gummer, Kevin Kline, Rick Springfield (98 min)
Pani Meryl Streep dobra jest podobno we wszystkim, i kochana jest mocno więc i ten film obejrzycie z przyjemnością. Tym razem występuje w roli gwiazdy rocka, która po latach, starzejąc się, próbuje wrócić do rodziny, którą ongi dla kariery porzuciła była, i odbudować z nią relacje. No pewnie, że nie będzie łatwo. Ale jako że to komedia, nie będzie wielkiego dramatu. DO ZOBACZENIA, DO USŁUSZENIA.

 

Canal+ godz. 21:00
Wrota zaświatów (Pay the Ghost) - horror, Kanada 2015, reż. Uli Edel, wyk. Nicolas Cage, Sarah Wayne Callies, Veronica Ferres, Lyriq Bent (94 min)
Premiera w telewizorze. Pan żyje sobie błogo i przyjemnie do czasu, gdy znika jego synek. A po roku zaczynają go nawiedzać zwidy i majaki, które mogą – chociaż nie muszą – mieć związek z syna zaginięciem. A jeśli mają, to pan zrobi wiele żeby dowiedzieć się dlaczego, i sprawdzić wszystko. MOMENTAMI BARDZO STRASZY.

CBS Europa godz. 21:00
Uśmiech Mony Lizy (Mona Lisa Smile) - komediodramat, USA 2003, reż. Mike Newell, wyk. Julia Roberts, Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal (114 min)
W połowie lat 50. w szkolnictwie w Stanach było raczej siermiężnie. I w takie okoliczności elitarnej szkoły dla dziewcząt wkracza ze swoimi ideałami i twórczym zapałem młoda nauczycielka. Stara się przekonać uczennice, że celem życia kobiety niekoniecznie jest małżeństwo, rodzina i pilnowanie, żeby wszyscy wokół niej byli najedzeni, a mąż mógł chwalić się nią znajomym. Ale jej metody i przekaz napotykają oczywiście opór konserwatywnego środowiska. Masa banału, jeszcze więcej komunałów, ale SŁUSZNE, BEZPIECZNIE PRZEWIDYWALNE I PRZYJEMNE.

TVP 1 godz. 21:30
Konnica (The Horse Soldiers) - western, USA 1959, reż. John Ford, wyk. John Wayne, William Holden, Constance Towers, Judson Pratt (115 min)
Jeden z najklasyczniejszych westernów, z prawdziwego epizodu z czasów wojny secesyjnej wzięta, choć mocno wyidealizowana. Rzecz jest o brawurowym rajdzie kawalerii Unii za linię Konfederatów podczas wojny secesyjnej. A w roli głównej rzecz jasna John Wayne. Dla fanów westernu PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

Cinemax godz. 21:55
Śmierćgazm (Deathgasm) - horror komediowy, Nowa Zelandia 2015, reż. Jason Lei Howden, wyk. Milo Cawthorne, James Blake, Kimberley Crossman, Sam Berkley (83 min)
Premiera w telewizorze. Niezły, naprawdę niezły nowozelandzki odjazd sprytnie parodiujący, czy inspirowany estetyką kina gore, nawiązujący to „Martwego zła” Raimiego, „Martwicy mózgu” Jacksona i kilku jeszcze im podobnych. I ze sporą dawką ostrego gitarowego łojenia w pięknie przerysowanym stylu. Oto chłopina przenosi się do nowej szkoły i z kolegą zakłada heavy metalowy zespół. Znajdują nuty utworu, którym budzą starożytnego demona. A ów może zniszczyć świat jaki znamy. ZAKRĘCONE SZALEŃSTWO. DO ZOBACZENIA I ZABAWY.

 

AXN godz. 22:00
Bękarty wojny (Inglourious Basterds) - dramat wojenny, USA/Niemcy 2009, reż. Quentin Tarantino, wyk. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth (153 min)
W największym skrócie, grupa bardzo zdeterminowanych, i bardzo sprawnych żołnierzy z żydowskimi korzeniami zebrana jest w specjalistyczny oddział, którego jedynym zadaniem jest dziesiątkowanie nazistów. Od najmniej ważnego do samego Hitlera. W ujęciu pana Tarantino i z udziałem takich mocarzy jak Christoph Waltz na przykład to musiał być sukces. BARDZO SPRAWNE, WIDOWISKOWE I WCIĄGA.

Ale kino+ godz. 22.00
Strzelec (Le guetteur) - thriller, Francja/Belgia/Włochy 2012, reż. Michele Placido, wyk. Daniel Auteuil, Mathieu Kassovitz, Olivier Gourmet, Francis Renaud (85 min)
Francusko włoskie kino policyjne. Pan komisarz zaraz będzie gotowy żeby aresztować groźny gang, ale na orbicie pojawia się tajemniczy snajper, który zaczyna strzelać do jego policjantów. NIEZŁY KLIMAT, ALE NICZEGO NIE URYWA

TVP Kultura godz. 22:20
Foxy Brown - film sensacyjny, USA 1974, reż. Jack Hill, wyk. Pam Grier, Antonio Fargas, Peter Brown, Terry Carter (87 min)
Przed seansem krótkie wprowadzenie do filmu i do całego gatunku „blaxploitation”, którego posłuchać warto. Blaxploitation to przeważnie niskobudżetowe filmy z lat 70., o Afroamerykanach dla Afroamerykanów z Afroamerykanami w rolach głównych, z afroamerykańską muzyką w tle i ostrą akcją pisaną niesamowitą szmirą. W tym filmie panna Foxy Brown szuka krwawej zemsty na mordercach nasłanych przez mafię, którzy zastrzelili jej brata i narzeczonego. Trailer powie Wam wszystko. NISKOBUDŻETOWE SZALEŃSTWO PLUS ZJAWISKOWA PAM GRIER.

 

TVP Polonia godz. 23:25
Personel - film obyczajowy, Polska 1975, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Juliusz Machulski, Włodzimierz Boruński, Michał Tarkowski, Andrzej Siedlecki (66 min)
Aktorski debiut Juliusza Machulskiego w ciekawym, refleksyjnym, opowiadanym językiem dokumentu filmie Krzysztofa Kieślowskiego. DOBRZE SIĘ WIDZI I SŁYSZY.

TVN 7 godz. 23:50
Miasto duchów (Ghost Town) - komedia, USA 2008, reż. David Koepp, wyk. Ricky Gervais, Greg Kinnear, Téa Leoni, Bill Campbell (102 min)
Film taki sobie, ale wiem, że wielu jest sympatyków Ricky'ego Gervaisa, a on tu w roli głównej, więc informuję, że jest. Oto Bertram Pincus, stomatolog z Manhattanu (to właśnie Gervais), unika ludzi. Pewnego dnia musi poddać się badaniu, podczas którego umiera, jednak po 7 minutach wraca do życia, zyskując dar porozumiewania się z zaświatami. Od tej pory duchy nie dają mu spokoju, wciąż prosząc o różne przysługi. EWENTUALNIE DLA GERVAISA.

SERIAL

FOX Comedy godz. 21:00
Technicy-magicy 2 (The IT Crowd) - serial komediowy, Wielka Brytania 2007, reż. Graham Linehan, Barbara Wiltshire, wyk. Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Matt Berry (4x30 min)
Dwóch oderwanych od rzeczywistości informatyków w korporacji ma swój świat, do którego z przytupem wkroczyła nowa szefowa. To tutaj padła sugestia, że jeśli wpiszesz google w wyszukiwarce google to skończysz internet. Dzisiaj cztery odcinki. MOJE UWIELBIENIE  

DOKUMENT

Fokus TV godz. 20:50
Krew, kule i ciała - historia kryminalistyki (Blood, Bullets and Bodies: The History of Forensics) - serial dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (51 min)
Jeszcze raz od nowa pierwszy odcinek, czyli najnowocześniejsze techniki stosowane w kryminalistyce, pomagające w wykryciu sprawcy, i to jak kolejne wynalazki były w kryminalistyce wykorzystywane. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:00
Zamki nad Loarą (Chateaux of France, Living Splendours) - serial dokumentalny, Francja 2013 (5x52 min)
Pięć z dziewięciu odcinków serii zabierającej Was w podróż po najpiękniejszych francuskich zamkach i ich zakątkach. I o historii jest i o ich teraźniejszości. Pomoc w planowaniu wakacji? JEST CIEKAWOŚĆ.