Program TV na dziś: Clint Eastwood w poncho, czyli „Dobry, zły i brzydki”, oscarowe kino z Argentyny [POLECAJ TV – 20.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 20.06

Zanim do listy, to coś jeszcze spoza listy. A zatem: w Polsacie o godz. 20.50 mecz Rosja – Walia, a w HBO serialowy wieczór, czyli kolejno „Gra o tron 6” (godz. 20:10), „Dolina Krzemowa 3” (godz. 21:10) i „Figurantka 5” (godz. 21:40). Jutro Polecaj następny, a dzisiaj przyjemnego poniedziałku życzę.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Dobry, zły i brzydki (Il buono, il brutto, il cattivo) - western, Włochy/Hiszpania 1966, reż. Sergio Leone, wyk. Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Luigi Pistilli (171 min)

Na Dzikim Zachodzie panowie Brzydki i Dobry usiłują zdobyć ukryty przez wojsko skarb, a ich śladem podąża pan Zły, czyli klasyczny w formie i treści western Sergio Leone z wiecznie żywym tematem muzycznym Ennio Morricone i z pamiętną rolą Clinta Eastwooda. POZYCJA KLASYCZNA, OBOWIĄZKOWA.

 

TVN 7 godz. 20:00

Stan spoczynku (Stop-Loss) - dramat, USA 2008, reż. Kimberly Peirce, wyk. Ryan Phillippe, Channing Tatum, Joseph Gordon-Levitt, Timothy Olyphant (112 min)

Rzecz o młodzieńcu, który wraca do domu po służbie, którą odbył w Iraku, i planuje zapomnieć o tym, co złego tam przeżył, ale armia upomina się o niego i jego lojalność, chcąc go wysłać na misję. CIUT PRZERYSOWANE, ALE O POWAŻNYCH SPRAWACH.

Cinemax godz. 20:00

Wersja oficjalna (La historia oficial) - dramat obyczajowy, Argentyna 1985, reż. Luis Puenzo, wyk. Héctor Alterio, Norma Aleandro, Chunchuna Villafane, Hugo Arana (110 min)

Społecznie zaangażowany dramat, którego jakość i doniosłość doceniono Oscarem i Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego oraz oscarową nominacją za scenariusz. I to chyba wystarczająca rekomendacja, żeby zerknąć z uwagą. A rzecz dzieje się w 1983 roku, w którym pewna nauczycielka i jej mąż adoptują pięciolatkę. I pani zaczyna podejrzewać, że córeczka może być dzieckiem jednej z zaginionych podczas przewrotu wojskowego w 1976 roku kobiet. Więcej napisać nie mogę, ale POLECAM GORĄCO.

TVP Kultura godz. 20:20

Papusza - dramat biograficzny, Polska 2013, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, wyk. Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki, Artur Steranko (121 min)

Ja tego nie kupuję, bo jestem po prostu za mało wrażliwy, a to podobno jest bardzo piękne i bardzo artystyczne. Ale zdjęcia naprawdę niezłe. A rzecz jest o cygańskiej poetce. Jest rok 1949 i do cygańskiego taboru dołącza młody poeta i wydawca Jerzy Ficowski. Tam poznaje Bronisławę "Papuszę" Wajs i odkrywa jej talent poetycki. Talent, o którym przekonuje nas cały film. Świetnie zagrane, ale i tak tylko jedno czułem w trakcie i po filmie, tęsknotę za ciszą i świętym spokojem. Ale WYPADA ZNAĆ.

 

FilmBox godz. 21:00

Męskie sekrety (Apres vous...) - komedia romantyczna, Francja 2003, reż. Pierre Salvadori, wyk. Daniel Auteuil, José Garcia, Sandrine Kiberlain, Michele Moretti (106 min)

50-latek ratuje życie młodemu samobójcy, a ten w nagrodę opowiada mu o swojej niespełnionej miłości. Historia poruszyła naszego bohatera, więc odnajduje dziewczynę i... sam ulega jej urokowi. Co, jak się słusznie domyślacie będzie miało swoje i zabawne, i smutne konsekwencje. NAWET NIEZŁE.

Canal+ godz. 21.00

Ride - komedia, USA 2014, reż. Helen Hunt, wyk. Helen Hunt, Brenton Thwaites, Julie Dretzin, Jay Russell (93 min)

Premiera w telewizorze. Helen Hunt jako współczesna, bardzo już dorosła kobieta sukcesu, która ma jedną tylko osobę bliską, czyli dorastającego syna. Jej kontrola męczy młodzieńca i uwierać zaczyna, więc uwalnia się od niej, ruszając nad ocean celem nauki surfingu. Mama jednak nie odpuszcza i rusza za nim. I TO W MIARĘ ZABAWNE JEST, DOBRE NA SPOKOJNY WIECZÓR.

AXN Black godz. 21:05

Pogromcy duchów (Ghost Busters) - komedia SF, USA 1984, reż. Ivan Reitman, wyk. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigourney Weaver (98 min)

Wielki przebój i obiekt kultu zasłużenie. Oto trzech nowojorskich parapsychologów po utracie funduszy na badania organizuje przedsiębiorstwo usługowe „Pogromcy duchów”. I gromią. ŚWIETNA ZABAWA.

 

TVP Kultura godz. 22:35

Blue Velvet - thriller, USA 1986, reż. David Lynch, wyk. Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper, Laura Dern (115 min)

Znalezienie ucha jest początkiem śledztwa, które prowadzi naszego bohatera do mrocznego świata szantażu i zbrodni, który skrywa się pod powierzchnią pozornego uroku sielskiej prowincji. Klimatyczne, i typowo dla ówczesnego Lyncha tajemnicze i mroczne, ale wg mnie również pretensjonalne i artystowskie. Niemniej POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 1 godz. 22:45

Jeden dzień (One Day) - melodramat, USA/Wielka Brytania 2011, reż. Lone Scherfig, wyk. Anne Hathaway, Jim Sturgess, Rafe Spall, Tom Mison (103 min)

Emma i Dexter kończą studia na Uniwersytecie Edynburskim. Choć każde z nich podąża inną drogą, przez kilkanaście lat utrzymują ze sobą kontakt. I co roku spotykają się lub rozmawiają przez telefon, żeby wzruszyć widzów oczywiście. DO PRZYTULENIA.

Polsat godz. 23:30

Strzelec wyborowy (The Marksman) - film sensacyjny, USA/Rumunia 2005, reż. Marcus Adams, wyk. Wesley Snipes, Emma Samms, William Hope, Anthony Warren (95 min)

Wesley Snipes i znana przed laty z „Dynastii” Emma Samms w schematycznej sensacji o tym, że terroryści chcą coś tam wykombinować złego z reaktorem elektrowni jądrowej w Czeczenii, ale przyjdzie im najpierw zmierzyć się z amerykańskim agentem. Ale żeby nie było tak prosto, ów agent – co konstatuje z przykrością – jest ofiarą większego spisku.

TVN 7 godz. 00:00

Żywy lub nieumarły: Zombedia (Undead or Alive: A Zombedy) - horror komediowy, USA 2007, reż. Glasgow Phillips, wyk. Chris Kattan, James Denton, Leslie Jordan, Matt Besser (91 min)

Zabawa w zombie. Oto panowie dezerter i kowboj napadają na skorumpowanego szeryfa. A uciekając przed jego ludźmi z przerażeniem odkrywają przykrą prawdę, że okoliczni lokalesi są zombiakami. Co ucieczkę komplikuje, ale film czyni w miarę zabawnym. DO ZOBACZENIA. MOMENTAMI NAWET Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

SERIAL

Ale kino+ godz. 22:10

Peaky Blinders 3 (Peaky Blinders) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Tim Mielants, wyk. Cillian Murphy, Helen McCrory, Sophie Rundle, Finn Cole (2x55 min)

Powtórka odcinków 3 i 4. Z sześciu odcinków trzeciego, znakomitego sezonu jednego z moich seriali wszech czasów. W trzecim sezonie imć Shelby obraca się już w kręgach angielskiej arystokracji, mieszka w pięknej rezydencji, i nareszcie ma u boku miłość swojego życia. A takoż kilkuletniego syna. Jednak taka wielka organizacja i wielkie pieniądze to nie to samo co łobuzerka w mrocznych zaułkach Birmingham i coraz trudniej jest mu zapanować nad rodziną, której członkowie mają również swoje pomysły mogące Shelbych ściągnąć na dno. Ale to nie wszystko. A do tego dochodzi skomplikowana międzynarodowa intryga, która może wpłynąć na historię. Plus fenomenalnie dobrana muzyka. We wcześniejszych seriach pojawiły się m.in. Nick Cave’a, Tom Waits, The White Stripes, The Raconteurs i tradycyjne irlandzkie pieśni, a teraz również utwory Davida Bowie, który był serialu wielkim fanem. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

DOKUMENT

TVN godz. 20:55

Trzy na godzinę - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Małgorzata Łupina, prowadzący Anna Dereszowska (50 min)

Mocno poruszający dokument o życiowym koszmarze kobiet w Indiach. W każdej tamtejszej godzinie gwałcone są trzy kobiety. Ofiarami są i Hinduski, i turystki, a sprawcy najczęściej pozostają bezkarni, bo politycy i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 1 godz. 21:35

Piwko dla niedźwiedzia! - film dokumentalny, Polska 2008, reż. Maria Dłużewska (53 min)

Zabawne i wzruszające anegdoty o znanym niedźwiedziu Wojtku z Armii Andersa. DO ZOBACZENIA.

TVP Historia godz. 22:20

Tajemnice początków Polski: Krzyż i korona - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Zdzisław Cozac (53 min)

Jeszcze raz, ale warto. Każdy powinien to zobaczyć. Zwłaszcza, że autor udowadnia, że nasza historia nie tylko jest pełna niezwykłości, ale w dodatku można o niej tak opowiadać, że aż chce się poznawać jej więcej. Tym razem najnowszy stan wiedzy i teorie na temat chrztu Mieszka I i chrystianizacji wczesnego państwa Piastów. Od czasów przedchrześcijańskich, aż do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. LEKTURA OBOWIĄZKOWA.

TVN 7 godz. 22:30

Złodziejka diamentów (The Life and Crimes of Doris Payne) - film dokumentalny, USA 2013, reż. Kirk Marcolina, Matthew Pond (74 min)

83-letnia Doris Payne od ponad pół wieku trudni się okradaniem sklepów jubilerskich. Niedawno została uznana winną kradzieży wartego prawie 9000 dolarów pierścionka z diamentem. No i to o niej jest. CIEKAWOŚĆ.