TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
PONIEDZIAŁEK 20.06
Zanim do listy, to coś jeszcze spoza listy. A zatem: w Polsacie o godz. 20.50 mecz Rosja – Walia, a w HBO serialowy wieczór, czyli kolejno „Gra o tron 6” (godz. 20:10), „Dolina Krzemowa 3” (godz. 21:10) i „Figurantka 5” (godz. 21:40). Jutro Polecaj następny, a dzisiaj przyjemnego poniedziałku życzę.
FILM
Stopklatka TV godz. 20:00
Dobry, zły i brzydki (Il buono, il brutto, il cattivo) - western, Włochy/Hiszpania 1966, reż. Sergio Leone, wyk. Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Luigi Pistilli (171 min)
Na Dzikim Zachodzie panowie Brzydki i Dobry usiłują zdobyć ukryty przez wojsko skarb, a ich śladem podąża pan Zły, czyli klasyczny w formie i treści western Sergio Leone z wiecznie żywym tematem muzycznym Ennio Morricone i z pamiętną rolą Clinta Eastwooda. POZYCJA KLASYCZNA, OBOWIĄZKOWA.
Rzecz o młodzieńcu, który wraca do domu po służbie, którą odbył w Iraku, i planuje zapomnieć o tym, co złego tam przeżył, ale armia upomina się o niego i jego lojalność, chcąc go wysłać na misję. CIUT PRZERYSOWANE, ALE O POWAŻNYCH SPRAWACH.
Społecznie zaangażowany dramat, którego jakość i doniosłość doceniono Oscarem i Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego oraz oscarową nominacją za scenariusz. I to chyba wystarczająca rekomendacja, żeby zerknąć z uwagą. A rzecz dzieje się w 1983 roku, w którym pewna nauczycielka i jej mąż adoptują pięciolatkę. I pani zaczyna podejrzewać, że córeczka może być dzieckiem jednej z zaginionych podczas przewrotu wojskowego w 1976 roku kobiet. Więcej napisać nie mogę, ale POLECAM GORĄCO.
Ja tego nie kupuję, bo jestem po prostu za mało wrażliwy, a to podobno jest bardzo piękne i bardzo artystyczne. Ale zdjęcia naprawdę niezłe. A rzecz jest o cygańskiej poetce. Jest rok 1949 i do cygańskiego taboru dołącza młody poeta i wydawca Jerzy Ficowski. Tam poznaje Bronisławę "Papuszę" Wajs i odkrywa jej talent poetycki. Talent, o którym przekonuje nas cały film. Świetnie zagrane, ale i tak tylko jedno czułem w trakcie i po filmie, tęsknotę za ciszą i świętym spokojem. Ale WYPADA ZNAĆ.
50-latek ratuje życie młodemu samobójcy, a ten w nagrodę opowiada mu o swojej niespełnionej miłości. Historia poruszyła naszego bohatera, więc odnajduje dziewczynę i... sam ulega jej urokowi. Co, jak się słusznie domyślacie będzie miało swoje i zabawne, i smutne konsekwencje. NAWET NIEZŁE.
Premiera w telewizorze. Helen Hunt jako współczesna, bardzo już dorosła kobieta sukcesu, która ma jedną tylko osobę bliską, czyli dorastającego syna. Jej kontrola męczy młodzieńca i uwierać zaczyna, więc uwalnia się od niej, ruszając nad ocean celem nauki surfingu. Mama jednak nie odpuszcza i rusza za nim. I TO W MIARĘ ZABAWNE JEST, DOBRE NA SPOKOJNY WIECZÓR.
Wielki przebój i obiekt kultu zasłużenie. Oto trzech nowojorskich parapsychologów po utracie funduszy na badania organizuje przedsiębiorstwo usługowe „Pogromcy duchów”. I gromią. ŚWIETNA ZABAWA.
Znalezienie ucha jest początkiem śledztwa, które prowadzi naszego bohatera do mrocznego świata szantażu i zbrodni, który skrywa się pod powierzchnią pozornego uroku sielskiej prowincji. Klimatyczne, i typowo dla ówczesnego Lyncha tajemnicze i mroczne, ale wg mnie również pretensjonalne i artystowskie. Niemniej POZYCJA KLASYCZNA.
Emma i Dexter kończą studia na Uniwersytecie Edynburskim. Choć każde z nich podąża inną drogą, przez kilkanaście lat utrzymują ze sobą kontakt. I co roku spotykają się lub rozmawiają przez telefon, żeby wzruszyć widzów oczywiście. DO PRZYTULENIA.
Wesley Snipes i znana przed laty z „Dynastii” Emma Samms w schematycznej sensacji o tym, że terroryści chcą coś tam wykombinować złego z reaktorem elektrowni jądrowej w Czeczenii, ale przyjdzie im najpierw zmierzyć się z amerykańskim agentem. Ale żeby nie było tak prosto, ów agent – co konstatuje z przykrością – jest ofiarą większego spisku.
Zabawa w zombie. Oto panowie dezerter i kowboj napadają na skorumpowanego szeryfa. A uciekając przed jego ludźmi z przerażeniem odkrywają przykrą prawdę, że okoliczni lokalesi są zombiakami. Co ucieczkę komplikuje, ale film czyni w miarę zabawnym. DO ZOBACZENIA. MOMENTAMI NAWET Z PRZYJEMNOŚCIĄ.
Powtórka odcinków 3 i 4. Z sześciu odcinków trzeciego, znakomitego sezonu jednego z moich seriali wszech czasów. W trzecim sezonie imć Shelby obraca się już w kręgach angielskiej arystokracji, mieszka w pięknej rezydencji, i nareszcie ma u boku miłość swojego życia. A takoż kilkuletniego syna. Jednak taka wielka organizacja i wielkie pieniądze to nie to samo co łobuzerka w mrocznych zaułkach Birmingham i coraz trudniej jest mu zapanować nad rodziną, której członkowie mają również swoje pomysły mogące Shelbych ściągnąć na dno. Ale to nie wszystko. A do tego dochodzi skomplikowana międzynarodowa intryga, która może wpłynąć na historię. Plus fenomenalnie dobrana muzyka. We wcześniejszych seriach pojawiły się m.in. Nick Cave’a, Tom Waits, The White Stripes, The Raconteurs i tradycyjne irlandzkie pieśni, a teraz również utwory Davida Bowie, który był serialu wielkim fanem. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.
Mocno poruszający dokument o życiowym koszmarze kobiet w Indiach. W każdej tamtejszej godzinie gwałcone są trzy kobiety. Ofiarami są i Hinduski, i turystki, a sprawcy najczęściej pozostają bezkarni, bo politycy i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
Zabawne i wzruszające anegdoty o znanym niedźwiedziu Wojtku z Armii Andersa. DO ZOBACZENIA.
Jeszcze raz, ale warto. Każdy powinien to zobaczyć. Zwłaszcza, że autor udowadnia, że nasza historia nie tylko jest pełna niezwykłości, ale w dodatku można o niej tak opowiadać, że aż chce się poznawać jej więcej. Tym razem najnowszy stan wiedzy i teorie na temat chrztu Mieszka I i chrystianizacji wczesnego państwa Piastów. Od czasów przedchrześcijańskich, aż do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. LEKTURA OBOWIĄZKOWA.
83-letnia Doris Payne od ponad pół wieku trudni się okradaniem sklepów jubilerskich. Niedawno została uznana winną kradzieży wartego prawie 9000 dolarów pierścionka z diamentem. No i to o niej jest. CIEKAWOŚĆ.