Program TV na dziś: "Mad Max: Na drodze gniewu" albo "Intruz" Magnusa von Horna [POLECAJ TV – 26.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 26.06

Z tytułu wiecie co dziś najważniejsze, reszta na liście, ale we wstępie dorzucę jeszcze kilka, wydaje mi się, że istotnych, propozycji spoza listy. W TVP Kultura od godz. 17:15 "Niedziela z... : Wojciechem Pszoniakiem", czyli najpierw wywiad, a od godz. 18:10 "Ziemia obiecana". A w  TVP 2 o godz. 23:10 w ramach "Europejskiego Stadionu Kultury 2016" wystąpi Kortez. I jeszcze w W HBO 2 o godz. 23:35 pierwszy z wielu odcinków talk show "Rozmowy Billa Simmonsa". Do tego jeszcze istny festiwal filmów z brakiem talentu aktorskiego Stevena Seagala, czyli kolejno: TV Puls o godz. 20:00 "Żądza śmierci", w TV Puls o godz. 21:55 "Liberator 2", i w Stopklatka TV o godz. 22:45 "Zabójczy cel".
No tak, to jeszcze nie koniec, bo kibice by mi nie wybaczyli gdybym nie wspomniał. Przypominam zatem, że w Polsacie o godz. 20:50 Węgierscy piłkarze zagrają z piłkarzami z Belgii.

W poniedziałek Polecaj TV będzie poniedziałkowy oczywiście, a dzisiaj odpoczynku życzę niedzielnego.

TEATR TELEWIZJI

TVP Polonia godz. 21:40
Napis - sztuka Geralda Sibleyrasa, Polska 2009, reż. Wojciech Nowak, wyk. Krzysztof Globisz, Agnieszka Wosińska, Grzegorz Damięcki, Monika Kwiatkowska-Dejczer (81 min)
Rzecz zabawna, ale też do pomyślunku. I zagrane nieźle. Oto do elitarnej  kamienicy (naprawdę to napisałem?)wprowadzają się nowi lokatorzy. I najwyraźniej komuś z mieszkańców ich przybycie nie bardzo się spodobało, bo w windzie pojawił się napis obrażający wprowadzonego niedawno pana. Ów poczół się napisem mocno dotknięty, więc podejmuje śledztwo, żeby dowiedzieć się kto tym napisem windę ozdobił. Śledztwo wprowadza w sąsiedzkiej rutynie sporo zamieszania, a kulturalni paryżanie okazują się pustakami. TO SIĘ BARDZO DOBRZE OGLĄDA

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Captain America: Pierwsze starcie (Captain America: The First Avenger) - film SF, USA 2011, reż. Joe Johnston, wyk. Chris Evans, Hugo Weaving, Natalie Dormer, Stanley Tucci (125 min)
Student uczestniczy w tajnym eksperymencie rządowym, z którego ma wyniknąć stworzenie nadżołnierza do zadań specjalnych. I już jako Kapitan Ameryka podejmuje walkę z nazistami, a potem z organizacją Hydra. Bardzo marvelowskie i BARDZO EFEKTOWNE.

 

Kino Polska godz. 20:00
Zaklęte rewiry - dramat obyczajowy, Polska/Czechosłowacja 1975, reż. Janusz Majewski, wyk. Roman Wilhelmi, Marek Kondrat, Roman Skamene, Eestm~r anda (96 min)
Młody chłopak ze wsi, zaczyna naukę kelnerskiego fachu w modnej restauracji. Poznaje nowy świat świat, w którym by piąć się wyżej, najlepiej być lizusem albo cwaniakiem. Albo jedno i drugie. Ale i tak najważniejsze są wielkie kreacje Marka Kondrata i przede wszystkim Romana Wilhelmiego. KAWAŁ KINA.

Cinemax godz. 20.00
Intruz (Efterskalv) - dramat obyczajowy, Szwecja/Polska/Francja 2015, reż. Magnus von Horn, wyk. Mats Blomgren, Wiesław Komasa, Sven Ahlström, Stefan Cronwall (98 min)

Premiera w telewizorze. Niezłe recenzje i zainteresowanie różnych jury, dla opowieści o nastolatku, który po odsiedzeniu kary za zbrodnię, której się dopuścił, wraca do domu z nadzieją na to, że jako tako ułoży sobie jeszcze życie. Niestety i rodzina, i przyjaciele i dawni przyjaciele nie są zainteresowani przedłużaniem z nim znajomości. Nic dziwnego, że wzmaga się w nim agresja, ale decyduje się zmierzyć z przeszłością. DO ZOBACZENIA, NAWET BARDZO.

AXN godz. 20.00
Faceci w czerni 3 (Men in Black 3) - komedia SF, USA 2012, reż. Barry Sonnenfeld, wyk. Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Emma Thompson (96 min)
Fenomenalna zabawa. A tym razem również wzruszająca momentami. Życie agenta K i los planety są zagrożone, więc J wyrusza w podróż w czasie, żeby przywrócić sprawom właściwy bieg i pokrzyżować plany kosmity Borisa. PORYWAJĄCO PYSZNE.

TVP 2 godz. 20:05
Klient (The Client) - dramat sensacyjny, USA 1994, reż. Joel Schumacher, wyk. Susan Sarandon, Tommy Lee Jones, Mary-Louise Parker, Brad Renfro (115 min)
Prosta historia, która stała się niewiarygodnym przebojem. Tuż przed samobójczą śmiercią prawnik płatnego mordercy wyjawia przypadkowemu jedenastolatkowi miejsce, w którym ukryto ciało zabitego senatora. Od tej chwili chłopcu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem mafia orientuje się, że nastolatek wie za dużo. Prokuratura naciska na chłopca, żeby powiedział, co wie, ale w jego obronie staje prawniczka, której jedynym celem jest zapewnienie młodzieńcowi bezpieczeństwa. DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 20:10
Mad Max: Na drodze gniewu (Mad Max: Fury Road) - film SF, Australia/USA 2015, reż. George Miller, wyk. Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne (120 min)
Wielka niedzielna premiera, czyli sześć Oscarów, i jeszcze cztery  nominacje, m.in. dla najlepszego filmu roku, i cztery statuetki BAFTY. Mocno udany powrót do legendy postapokaliptycznego kina, i postaci Maxa, samotnego wojownika w świecie chaosu, przemocy i bardzo dziwnych postaci. Tym razem nasz Max towarzyszy grupie zbuntowanych pań ściganych przez mściwego tyrana o wdzięcznym przezwisku Wieczny Joe. Akcja, tempo, hałas i ŚWIETNA, MOCNO WYBUCHOWA ROZRYWKA.

 

TVP 1 godz. 20:25
Podstępne druhny (Revenge of the Bridesmaids) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. James Hayman, wyk. Raven-Symoné, Joanna Garcia, Beth Broderick, David Clayton Rogers (83 min)
Cztery dziewczyny trzymały się razem aż do końca szkoły średniej. Po latach dwie z nich wracają do rodzinnego miasteczka i dowiadują się, że ukochany jednej z pozostałych koleżanek żeni się z tą drugą pozostałą. Najpierw dowiadują się jaki jest prawdziwy powód szybkiego ożenku, a potem eliminują z gry druhny, zajmują ich miejsce i robią wszystko, żeby ślub do skutku nie doszedł. KRZYWDY NIE ROBI, ALE RADOŚCI NIE DAJE.

TVP Historia godz. 20:45
Wniebowzięci - komedia obyczajowa, Polska 1973, reż. Andrzej Kondratiuk, wyk. Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Ryszard Narożniak, Ewa Pielach (44 min)
Jeden z tych wspólnych występów panów Maklakiewicza i Himilsbacha, które do historii przeszły i obrosły legendą. Panowie wygrywają w Totka i za pieniądze z wygranej postanawiają sobie polatać. RZECZ NIESPIESZNA, A WSPANIAŁA.

TVP Kultura godz. 21:05
Zła krew (Mauvais sang) - film kryminalny, Francja 1986, reż. Leos Carax, wyk. Denis Lavant, Julie Delpy, Juliette Binoche, Michel Piccoli (113 min)
Mieszanka gatunkowa, od filmu gangsterskiego aż po futurystyczną baśń, z chorobą która dotyka ludzi, którzy uprawiają miłość bez miłości. Bardzo głośny swego czasu film, odnoszący się do szalejącej w latach 80. XX wieku epidemii AIDS, czyli krótko mówiąc PROGRAM OBOWIĄZKOWY

TVN godz. 21:55
Masz wiadomość (You've Got Mail) - komedia romantyczna, USA 1998, reż. Nora Ephron, wyk. Meg Ryan, Tom Hanks, Parker Posey, Jean Stapleton (119 min)
Nie będę Wam przecież streszczał, bo znacie na pewno. Wszak jest to chyba jedna z najbardziej romantycznych i jeszcze bardziej lubianych filmowych opowieści o miłości. Jest urocza pani i jest przystojny, sympatyczny pan. A potem jest miłość. LATA PŁYNĄ, A TO WCIĄŻ TAK SAMO RADOŚNIE WZRUSZA.

TV 4 godz. 22:05
Spirit: Duch miasta (The Spirit) - dramat SF, USA 2008, reż. Frank Miller, wyk. Gabriel Macht, Eva Mendes, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson (103 min)
Były policjant, Denny Colt, teraz jako zamaskowany stróż prawa - Spirit, próbuje zaprowadzić porządek w zdominowanym przez przestępców mieście. A jego największym wrogiem jest psychopatyczny gangster zwany Ośmiornicą. Podczas walki spotyka dwie piękne i niebezpieczne kobiety - młodzieńczą miłość i asystentkę gangsetra. Panie mogą mu - jak w życiu - albo pomóc, jak i zaszkodzić. KOMIKSOWO Z AKCJĄ, I Z NIEZROZUMIAŁYMI PRETENSJAMI W STRONĘ SZTUKI.

TVP 1 godz. 22:30
Chłopaki na bok (Boys on the Side) - komediodramat, USA/Francja 1995, reż. Herbert Ross, wyk. Whoopi Goldberg, Mary-Louise Parker, Drew Barrymore, Matthew McConaughey (112 min)
Trzech kobiety, jedna wspólna podróż i przyjaźć, która zmienia ich życie, w tym sensie, że każda na nowo zastanowi się nad swoim miejscem w świecie i życiu. MOŻE BYĆ INSPIRUJĄCE

TVP Kultura godz. 23:05
Sponsoring - dramat społeczny, Francja/Polska/Niemcy 2011, reż. Małgorzata Szumowska, wyk. Juliette Binoche, Anais Demoustier, Joanna Kulig, Louis-Do de Lencquesaing (95 min)
Głośna sprawa, głos w dyskusji. Paryska dziennikarka ma napisać artykuł o prostytucji wśród studentek. Poznaje utrzymujące się ze sponsoringu dziewczyny, a podczas rozmów z nimi odkrywa, że w płatnej miłości chodzi również o spełnienie seksualne. Okazuje się, że jej fantazje erotyczne sięgają dalej, niż myślała. I zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem. Do mnie nie trafił, ale MÓWIĄ ŻE NIEZŁE.

SERIAL

Polsat Viasat History godz. 19:50
Samotnia (Bleak House) - serial obyczajowy,  Wielka Brytania 2005, reż. Justin Chadwick, Susanna White, wyk. Gillian Anderson, Charles Dance, Denis Lawson (2x70 min)
Powtórka pierwszego i o godz. 21:00 premiera drugiego odcinka serialu według literackiego pomysłu Charlesa Dickensa, w którym piękna pani Dedlock ukrywa przed światem i okolicą  mroczną tajemnicę z przeszłości. A pewien  pozbawiony skrupułów prawnik pragnie za wszelką cenę ów sekret odkryć. Ale to tylko jeden z wątków tej stylowej opowieści w odcinkach, z bardzo stylową Gillian Anderson w jednej z ról głównych. DO ZOBACZENIA.

Ale kino+ godz. 20:10
Peaky Blinders 3 (Peaky Blinders) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Tim Mielants, wyk. Cillian Murphy, Sophie Rundle, Finn Cole, Will Marwood (2x90 min)
Dwuodcinkowy finał trzeciego, najlepszego z trzech rewelacyjnych sezonów jednego z moich seriali wszech czasów. W trzecim sezonie imć Shelby obraca się już w kręgach angielskiej arystokracji, mieszka w pięknej rezydencji, i nareszcie ma u boku miłość swojego życia. A takoż kilkuletniego syna. Jednak taka wielka organizacja i wielkie pieniądze to nie to samo co łobuzerka w mrocznych zaułkach Birmingham i coraz trudniej jest mu zapanować nad rodziną, której członkowie mają również swoje pomysły mogące Shelbych ściągnąć na dno. Ale to nie wszystko. A do tego dochodzi skomplikowana międzynarodowa intryga, która może wpłynąć na historię. Plus fenomenalnie dobrana muzyka. We wcześniejszych seriach pojawiły się m.in. Nick Cave’a, Tom Waits, The White Stripes, The Raconteurs i tradycyjne irlandzkie pieśni, a teraz również utwory Davida Bowie, który był serialu wielkim fanem. PROGRAM OBOWIĄZKOWY

FilmBox godz. 23:55
Lęk (The Fear) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2012, reż. Michael Samuels, wyk. Peter Mullan, Harry Lloyd, Anastasia Hille, Paul Nicholls (2x49 min)
Odcinki trzeci i czwarty. Były szef gangu jest teraz szanowanym biznesmenem. Ale kiedy jeden z synów, którzy przejęli nielegalną część jego interesów popada w kłopoty, nasz biznesmen decyduje się mu pomóc, i wkrótce zaczyna mieć problemy z panowaniem nad emocjami. Coraz większe. TO JEST DOBRE. 

DOKUMENT

National Geographic godz. 20:30
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała (The '80s: The Decade That Made Us) - serial dokumentalny (3x60 min)
O rewolucji rozrywkowej, która miała miejsce za sprawą gry komputerowej Pac-Man, walkmana Sony oraz wideo-treningu sportowego Jane Fondy. Ponadto działania Billa Gates'a i zabójstwo Lenona. Na początek. Najbardziej wszechstronne i najciekawsze podsumowanie - okraszone dobrym komentarzem i wywiadami - lat 80. A potem dwa odcinki o latach 90. WARTO, NAPRAWDĘ BARDZO WARTO.

Fokus TV godz. 20:50
Korea Północna - wielka iluzja (North Korea, The Great Illusion) - film dokumentalny, Francja 2015 (49 min)
Na przykładzie Korei Północnej dokument przybliża mechanikę działania państw totalitarnych, w których promowany jest kult jednostki, a media oszukują obywateli. Hmmm NO PEWNIE, ŻE WARTO.

H2 godz. 21:00
Kaligula: 1400 dni terroru (Caligula: 1400 Days of Terror) - film dokumentalny, USA 2012, reż. Bruce Kennedy, wyk. Lowell Byers, Sandy York, Darius Arya, Corey Brennan (88 min)
Nie widziałem, ale na pewno zobaczę, bo i temat ciekawy i stacja z dobrych znana produkcji. A rzecz dotyczy ponoć kontrowersyjnych nowych teorii na temat człowieka, który z sadystyczną brutalnością rządził najpotężniejszym imperium na świecie. Większość historyków uważała dotąd, że był szalony, ale okazuje się, że nie do końca było tak właśnie. DUŻA CIEKAWOŚĆ

Planete+ o godz. 22:00
Kto pierwszy zdobył Mount Everest? (First on Mount Everest) - film dokumentalny, Niemcy/Francja/Austria 2010, reż. Gerald Salmina (53 min)
29 maja 1953 roku Edmund Hillary stanął na szczycie Mount Everest. Kroniki przekonują, że nowozelandzki himalaista był pierwszym w historii zdobywcą "Dachu Świata". Być może jednak są w błędzie. No i to o tym. JEST CIEKAWOŚĆ.