Program TV na dziś: kultowy "Absolwent" albo "Co jest grane, Davis?" braci Coen [POLECAJ TV – 30.06.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 30.06

Nie ma co szukać na siłę innego przeboju dzisiejszych ramówek niż relacjonowany w  Polsacie i TVP 1 od godz. 20:50 ćwierćfinałowy mecz polskich piłkarzy z piłkarzami z Portugalii. Ale jest jednak przynajmniej kilka rzeczy, które mogą z meczem rywalizować. Wybór jest Wasz, ja tylko podpowiadam.
W piątek Polecaj kolejny, a dzisiaj miłego życzę czwartku.

FILM

TV 4 godz. 20:00
Polubić czy poślubić (Fools Rush In) - komedia romantyczna, USA 1997, reż. Andy Tennant, wyk. Matthew Perry, Salma Hayek, Jon Tenney, Tomas Milian (109 min)
Całkiem przyjazna romantyczna komedia o panu, który z Nowego Jorku przyjeżdża do Las Vegas, tu spędza noc z panią meksykanką, a i okazuje się, że był ją zapłodnił. W poczuciu odpowiedzialności, mimo wszystkich kulturowych, charakterologicznych itd. różnic, żeni się z panią. Ale sytuacja staje się jeszcze bardziej pokręcona, kiedy o sprawie dowiadują się rodziny obojga. PRZYJEMNIE PRZEWIDYWALNE.

Stopklatka TV godz. 20:00
Cudze szczęście - dramat obyczajowy, Polska/Niemcy 1997, reż. Mirosław Bork, wyk. Danuta Stenka, Maciej Robakiewicz, Jan Machulski, Susanne Lüning (89 min)
Rzecz momentami poruszająca, o rodzicach, którzy w tragicznych okolicznościach dowiadują się, że ich ukochany syn nie jest ich synem, bo w szpitalu prawdopodobnie ktoś podmienił niemowlaki. PORUSZAJĄCY TEMAT, FILM NIECO SŁABSZY

TV Puls godz. 20:00
Tower Heist: Zemsta cieciów (Tower Heist) - komedia sensacyjna, USA 2011, reż. Brett Ratner, wyk. Ben Stiller, Eddie Murphy, Casey Affleck, Alan Alda (105 min)
Obsługa luksusowego hotelu, czy apartamentowca zostaje zrobiona w konia przez złego miliardera, który zdefraudował pieniądze z ich funduszu emerytalnego, więc postanawiają wyrównać z nim rachunki i odebrać kasę w cokolwiek kłopotliwy, ale za to spektakularny sposób. NAWET ZABAWNE.

 

HBO godz. 20:10
Nieoficjalna historia "Melrose Place" (The Unauthorized Melrose Place Story) - dramat obyczajowy, USA 2015, reż. Mark Griffiths, wyk. Ashley Alexander, Frank Rose Bailey IV, Chelsea Baker, Brandon Barash (86 min)
Premiera w telewizorze. U nas ten popularny w Stanach serial nigdy nie był przebojem, więc plotki, legendy i inne związane z nim „rewelacje” też nie budzą emocji. Ale może ktoś będzie chciał obejrzeć fabularną wersję zakulisowego życia serialu „Melrose Place”. CZASU SZKODA

Ale kino+ godz. 20:10
Co jest grane, Davis? (Inside Llewyn Davis) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania/USA/Francja 2013, reż. Joel Coen, Ethan Coen, wyk. Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Justin Timberlake (104 min)
W cyklu "Kino Mówi: Wojownicy” film moim zdaniem genialny. Bohaterem jest młody piosenkarz w okolicznościach Nowego Jorku wczesnych lat 60. minionego wieku, próbujący zwojować coś na scenie folkowej. Oczywiście życie rzuca mu pod nogi kłody, niektóre zresztą kładzie sobie sam. Marzy o wielkiej karierze, a tymczasem śpiewa za grosze w podrzędnych barach, waletuje u różnych znajomych, bo nie stać go na własne lokum. Świetny film, przed którym w bardzo ciekawej rozmowie spotkają się kulturoznawczyni Karolina Sulej i krytyk muzyczny Bartek Chaciński, i porozmawiają o kinie braci Coenów w ogóle, ale również o walce, w jaką zazwyczaj są uwikłani ich bohaterowie. ŚWIETNY FILM, GENIALNA MUZYKA PLUS REWELACYJNY JOHN GOODMAN

 

TVP Kultura godz. 20:20
Absolwent (The Graduate) - film obyczajowy, USA 1967, reż. Mike Nichols, wyk. Anne Bancroft, Dustin Hoffman, Katherine Ross, William Daniels (101 min)
Młodzieniec po ukończeniu college'u wraca do domu. Poznaje panią Robinson, znacznie starszą od siebie żonę adwokata, wspólnika swego ojca, i wdaje się z nią w romans. Nieśmiertelna piosenka, i POZYCJA BARDZO KLASYCZNA.

TVP 2 godz. 21:30
Jak rozpętałem II wojnę światową - komedia, Polska 1969, reż. Tadeusz Chmielewski, wyk. Marian Kociniak, Wacław Kowalski, Kazimierz Rudzki, Piotr Fronczewski (71 min)
Po raz nie wiem już który druga część najzabawniejszej wojennej opowieści na świecie, czyli Franek Dolas zwiedza świat w poszukiwaniu sposobu jak by tu wreszcie dobrać się Niemcom do skóry. ZABAWA ZNAKOMITA, ALE ILE MOŻNA? A JEDZNAK MOŻNA.

TVN godz. 21:55
Gorąca laska (The Hot Chick) - komedia, USA 2002, reż. Tom Brady, wyk. Rob Schneider, Rachel McAdams, Anna Faris, Matthew Lawrence (100 min)
Jessica jest najładniejszą dziewczyną w szkole, i do tego mało sympatyczną, złośliwą itd. Ale spotyka ją kara, bo pewnego ranka budzi się jako niezbyt atrakcyjny trzydziestolatek. BARDZO ŚREDNIE.

Stopklatka TV godz. 21:55
Gniazdo os (Animal Factory) - dramat obyczajowy, USA 2000, reż. Steve Buscemi, wyk. Edward Furlong, Willem Dafoe, Steve Buscemi, Mickey Rourke (91 min)
Chłopak z dobrej rodziny, zostaje skazany za handel narkotykami. I choć stara się trzymać z boku, rządzące się brutalnymi prawami środowisko więzienne da mu się we znaki. Więc będzie musiał jakoś sobie z nim radzić. OBSADA TRZYMA POZIOM.

TVP Kultura godz. 22:30
Antoni i Antonina (Antoine et Antoinette) - komediodramat, Francja 1947, reż. Jacques Becker, wyk. Roger Pigaut, Claire Maffei, Noel Roquevert, Gaston Modot (85 min)
Nagrodzony w Cannes film o pracownicy sklepu na Polach Elizejskich i jej męża, którzy mają duże problemy finansowe, co sprawia, że i między nimi jest coraz gorzej i gorzej. Aż tu nagle kupiony przez panią loteryjny los okazuje się wygranym, więc on chce za jego sprawą zrealizować swoje wielkie marzenie, czyli kupić motocykl z przyczepą. Plus młody Louis DeFunes. Dzisiaj się już takich filmów nie robi, więc TYM BARDZIEJ WARTO.

 

SERIAL

Kino Polska godz. 19:25
Kapitan Sowa na tropie - serial kryminalny, Polska 1965, reż. Stanisław Bareja, wyk. Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik, Michał Szewczyk, Bohdana Majda (27 min)
Od wczoraj codziennie z wielką, acz niedługą przyjemnością, bo odcinków zaledwie osiem. Pierwszy odcinkowy polski kryminał z prawdziwego zdarzenia. Wcześniej był co prawda "Barbara i Jan", w którym pojawiły się wątki kryminalne, ale to nie było to. Dopiero pan kapitan Sowa z kolegą wprowadzili prawdziwą zbrodnię i występek do serialu. Wszystko co potem, zawdzięczamy jemu. W tym odcinku akcja rozgrywa się na terenie cyrku. DOBRA ZABAWA OCZYWIŚCIE.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 00:15
Art Spiegelman - film dokumentalny, Francja 2009, reż. Clara Kuperberg, Joelle Oosterlinck (43 min)
Rzecz o twórczości kontrowersyjnego amerykańskiego rysownika żydowskiego pochodzenia, twórcy komiksowego undergroundu w latach 60. i 70., który w 1991 roku Art Spiegelman stworzył powieść graficzną „Maus”, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ