Program TV na dziś: kultowy "Sens życia według Monty Pythona" [POLECAJ TV – 8.07.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 8.07

Na początek, zanim przejdziecie do premier, serialowego maratonu i innych specjałów, coś spoza listy jeszcze. W Polsacie o godz. 20:05 na żywo discopolowy wykop, czyli koncert „Disco Hit Festiwal Kobylnica 2016”. W Universalu drugi dzień zimowych świąt, czyli po kolei o godz. 21:00 „Święta do poprawki”, o godz. 23:00 „Świąteczne drzewko” i o godz. 01:00 „Mój św. Mikołaj”. W TVP Kultura o godz. 00:35 w cyklu „Młody polski jazz” koncert zespołu Pink Freud z 2008 roku. W TV Puls o godz. 20:00 Jean-Claude Van Damme w reżyserii Jean-Claude Van Damme’a w filmie "Quest" z 1996 roku, w TVN 7 o godz. 20:00 rozczulająco familijny film "Uwolnić orkę 2", w TVP 2 o godz. 00:30 "Dopaść Cartera" z Sylvestrem Stallone, a bardzo późno w nocy, o godz. 01:45 "Nóż w wodzie", którego nikomu przedstawiać nie trzeba.
Jutro Polecaj na sobotę, a dzisiaj wesołego życzę piątku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Czyja to kochanka? (La doublure) - komedia romantyczna, Francja/Włochy/Belgia 2006, reż. Francis Veber, wyk. Daniel Auteuil, Kristin Scott Thomas, Virginie Ledoyen, Alice Taglioni (82 min)
Pewnego milionera spotkała przykrość, bo został uchwycony na zdjęciu z kochanką. Ale była nadzieja, że uda mu się przed żoną sprawę zatuszować, bo na zdjęciu uchwycony został też parkingowy. Obawiając się skandalu, w desperacji pan milioner chce zapłacić wspomnianemu parkingowemu, by udawał partnera jego kochanki. Co oczywiście implikuje szereg mniej lub bardziej zabawnych sytuacji prowadzących do romantycznego uniesienia. UROKLIWE.

Kino Polska godz. 20:00
Podróż za jeden uśmiech - film przygodowy, Polska 1972, reż. Stanisław Jędryka, Andrzej Czekalski, Michael Reiter, wyk. Henryk Gołębiewski, Filip Łobodziński, Alina Janowska, Edmund Fetting (86 min)
Filmowa wersja opowieści o dwóch całkiem różnych, chociaż spokrewnionych chłopakach, którzy zgubiwszy bilet na pociąg, sami próbują dostać się z Krakowa na Hel. Salwy śmiechu i cała masa dobrych wspomnień. UROKLIWE.

TVN godz. 20:00
Harry Potter i Książę Półkrwi (Harry Potter and the Half-Blood Prince) - film fantasy, Wielka Brytania/USA 2009, reż. David Yates, wyk. Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Michael Gambon (153 min)
Szósta przygoda Harry'ego Pottera i przyjaciół jego, czyli kolejny rok nauki w Hogwarcie. Mnie to nie ruszało nigdy, ale podobno NADAL IMPONUJE OBRAZEM I CIEKAWI TREŚCIĄ.

HBO godz. 20:10
Morze Czarne (Black Sea) - thriller, Wielka Brytania/USA/Rosja 2014, reż. Kevin Macdonald, wyk. Jude Law, Scoot McNairy, Ben Mendelsohn, David Threlfall (110 min)
Premiera w telewizorze. Pan jest nerwowy bardzo, charakter ma trudny, i nie ma roboty. Z zawodu jest kapitanem podwodnych okrętów, więc gdy dowiaduje się, że na dnie morza Czarnego zalega skarb w postaci wypełnionego złotem niemieckiego U-Bota, zbiera załogę i rusza, żeby go znaleźć i wyłowić. Ale – bo o tym jest ten film – atmosfera wśród załogi z dniem każdym zagęszcza się. NIEZŁA ROBOTA, CHOCIAŻ NIERÓWNA, I CZASAMI ZALATUJE NUDĄ.

 

TVP Kultura godz. 20:25
Rzym (Fellini's Roma) - komediodramat, Włochy/Francja 1972, reż. Federico Fellini, wyk. Peter Gonzales Falcon, Fiona Florence, Britta Barnes, Pia De Doses (125 min)
Kiedy się światu pokazał, sporo narobił zamieszania. Bo to dzieło kontrowersyjne, i nawet dzisiaj może powodować ciary na plecach, bo przekaz aktualności nie traci chyba. To bardzo przewrotny przewodnik po dziwactwach, ale również po mentalności mieszkańców Wiecznego Miasta. Jest to ciąg epizodów rozgrywających na przestrzeni kilkudziesięciu lat, od lat trzydziestych, przez pięćdziesiąte, aż po początek lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. POZYCJA KLASYCZNA.

Canal+ godz. 21:00
Fala (Bolgen) - film katastroficzny, Norwegia 2015, reż. Roar Uthaug, wyk. Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro, Edith Haagenrud-Sande (104 min)
Telewizyjna premiera norweskiego filmu katastroficznego, który sam w sobie katastrofą jednakowoż nie jest. A o czym? Oto geolodzy odkrywają, że na skutek osunięcia się fiordu do brzegu zbliża się 85-metrowa fala, która oczywiście zmiecie miasto całe, ale ma ewakuację mieszkańców jest już za późno. Niemniej jeden z naukowców podejmuje rękawicę rzuconą przez naturę i powalczy, żeby uratować więcej osób. Co jest o tyle trudne, że ma na to dziesięć minut. Napisałem to tonem lekkim, ale to naprawdę NIEZŁA ROBOTA I MOCNY KLIMAT

 

AXN godz. 21:00
Mumia (The Mummy) - film przygodowy, USA 1999, reż. Stephen Sommers, wyk. Rachel Weisz, Brendan Fraser, John Hannah, Arnold Vosloo (124 min)
O poszukiwaczach skarbów, którzy budzą ze snu mumię żądnego władzy nad światem całym egipskiego kapłana. Budzą i oczywiście żałują tego. Najbardziej ci żałują, których zabiła by z ich tkanek tworzyć tkankę ciała swego. WIDOWISKOWE TO, I DO PATRZENIA ZDATNE!

TVP 1 godz. 21:40
Przybywa jeździec (Comes a Horseman) - western, USA 1978, reż. Alan J. Pakula, wyk. Jane Fonda, James Caan, Jason Robards, George Grizzard (118 min)
Weteran II wojny światowej kupuje od farmerki ziemię, ale lokalny potentat hodowli bydła chce się pozbyć wszystkich z okolicy. Western w powojennych okolicznościach przyrody. DO ZOBACZENIA, ALE SZAŁU BRAK.

Stopklatka TV godz. 21:50
Posłańcy (The Messengers) - horror, USA/Kanada 2007, reż. Oxide Pang Chun, Danny Pang, wyk. Kristen Stewart, Dylan McDermott, Penelope Ann Miller, John Corbett (87 min)
Klasyczny w formie, i z odpowiednim dla tej formy klimacie horror, w którym rodzina przenosi się na odludzie, by zaznać spokoju, ale spokój jest tylko pozorny, bo dziać zaczynają się rzeczy złe, i na jaw wychodzą oczywiście różne przy tym tajemnice. NIEZŁY, ACZ RUTYNOWY STRASZAK.

HBO godz. 22:05
Pielęgniarka z piekła rodem (Nightmare Nurse) - thriller, USA 2016, reż. Craig Moss, wyk. Sarah Butler, Steven Good, Lindsay Hartley, Traci Lords (81 min)
Premiera w telewizorze. Chłopak jest ranny mocno, więc wymaga opieki. Tę opiekę roztacza nad nim młoda, atrakcyjna i sympatyczna pielęgniarka. I jak słusznie się domyślacie, rzeczona pielęgniarka ma za uszami to i owo, a głównie skomplikowaną przeszłość, która wracając zagrozi życiu obojga. NIC DOBREGO.

TVN 7 godz. 22:10
Granice czasu (Timeline) - film fantasy, USA 2003, reż. Richard Donner, wyk. Paul Walker, Frances O'Connor, Gerard Butler, Billy Connolly (116 min)
Podczas prac badawczych w ruinach XIV-wiecznego zamku we Francji archeolodzy odkrywają komnatę nieotwieraną od 600 lat. Znajdują w niej współczesne okulary i kartkę z prośbą o pomoc. I SIĘ ZACZYNA WIDOWISKO, CHOCIAŻ ŚREDNIE.

TVP Kultura godz. 22:40
Czarny Cezar (Black Caesar) - film kryminalny, USA 1973, reż. Larry Cohen, wyk. Fred Williamson, Gloria Hendry, Art Lund, D'Urville Martin (87 min)
Kolejny film kultowego tu i ówdzie gatunku Blaxploitation, czyli tani kryminał o Afroamerykanach, z Afroamerykanami i z myślą o Afroamerykańskiej widowni amerykańskich lat 70. minionego niestety wieku. Ten akurat film jest jednym z najważniejszych symboli gatunku. Rzecz o wychowanym w murzyńskim getcie Tommym, który marz by zostać mafijnym bossem i zemścić się na policjancie, który łamiąc mu nogę, zrobił z niego kalekę. W końcu dopina swego - prawie - i rozpoczyna wojnę gangów. ZNAK SWOICH CZASÓW, SYMBOL EPOKI ITD. DZIEJE SIĘ.

 

TNT godz. 22:45
Sens życia wg Monty Pythona (Monty Python's the Meaning of Life) - komedia, Wielka Brytania 1983, reż. Terry Jones, Terry Gilliam, wyk. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle (125 min)
Czy komuś trzeba przypominać o czym dzieło to traktuje? Czy kogoś trzeba jakoś specjalnie namawiać? Zbiór skeczy ośmieszających nonsensy, żeby znaleźć sens. Jakikolwiek. Oczywiście poleciłbym bardziej, gdybym miał pewność, że TNT z właściwą sobie od jakiegoś czasu dezynwolturą nie odwoła seansu zamieniając go na dowolny inny, ale z nadzieją, że jednak nie zmienią POLECAM ZAWSZE

Polsat godz. 23:05
Z archiwum X (The X Files) - thriller SF, USA/Kanada 1998, reż. Rob Bowman, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, John Neville, William B. Davis (45 min)
Znowu głośno jest o parze agentów FBI zajmujących się kosmicznymi, i prawie kosmicznymi sprawami, bo serial z dodatkową powrócił na chwilę serią. Ale to jest jedna z ich starszych spraw. Agenci Dana Scully i Fox Mulder w wersji pełnometrażowej zostają obarczeni winą za eksplozję rozbrajanej bomby. Niebawem okazuje się, że wybuch został zaaranżowany, by zatrzeć ślady istnienia na Ziemi obcej cywilizacji. DO ZOBACZENIA.

TVN godz. 23:20
Statek widmo (Ghost Ship) - horror, USA/Australia 2002, reż. Steve Beck, wyk. Julianna Margulies, Karl Urban, Gabriel Byrne, Desmond Harrington (91 min)
Grupa ratowników wchodzi na pokład zaginionego statku pasażerskiego. Penetrując jego mroczne zakamarki, zespół jest świadkiem - a jakże - przerażających zjawisk. BZDETNE I NIE STRASZY.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10
The Last Panthers: Złodzieje diamentów (The Last Panthers) - serial kryminalny, Wielka Brytania/Francja 2015, reż. Johan Renck, wyk. Samantha Morton, Tahar Rahim, John Hurt, Goran Bogdan (6x50 min)
Maraton z w miarę nowym brytyjsko francuskim kryminałem w odcinkach. Przyznam, że nie od razu ten serial mi się spodobał. Wydawało mi się, że jak na sześcioodcinkową całość rozkręca się zbyt wolno. Ale po trzecim odcinku doceniłem kunszt jego twórców, i to jak budowane jest napięcie. DO ZOBACZENIA OCZYWIŚCIE

HBO 3 godz. 23:40
Korzenie (Roots) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Phillip Noyce, wyk. Matthew Goode, Malachi Kirby, Derek Luke, Chris Obi (95 min)
Pierwsze telewizyjne odczytanie bestsellerowej książki Aleksa Haleya, było wielkim przebojem, ale jeszcze większym wydarzeniem społecznym, które zmieniło i amerykańskie społeczeństwo, i amerykańską telewizję. Na zawsze. Teraz tę opowieść odświeżono, żeby młodsi, przyzwyczajeni do innego tempa opowieści i innego montażu. Oto zatem jeszcze raz zaczyna się wielka saga zapoczątkowana porwaniem z Gambii charakternego Kunta Kinte, który jako niewolnik trafił i od którego zaczyna się poruszająca historia. Aż do zniesienia niewolnictwa. Dla mnie poprzednia wersja jest bardziej sugestywna, ale to już kwestia gustu, bo przesłanie tak samo mocne. Odcinek z czterech pierwszy. KAŻDY POWINIEN ZNAĆ TĘ HISTORIĘ

 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 22:00
Pająki w metrze (Spiders 3D) - thriller SF, USA 2013, reż. Tibor Takács, wyk. Patrick Muldoon, Christa Campbell, William Hope, Jon Mack (89 min)
Jeszcze jeden i jeeeeeeszcze raz... Do tunelu nowojorskiego metra spada stara radziecka stacja kosmiczna. Z wraku wydostaje się nowy gatunek pająka, który mutuje, siejąc spustoszenie w mieście. KAŻDY ŁOWCA POWINIEN TO ZOBACZYĆ.