Program TV na dziś: "Shrek" albo "Blue Valentine" [POLECAJ TV – 10.07.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 10.07

Jedni westchną z żalem, inni się ucieszą, bo to już ostatni dzień piłkarskiego Euro. Finał tegoż o godz. 20:50 w TVP 1 i Polsacie. Zagrają reprezentanci Portugalii i Francji. Ale na szczęście mecz nie jest obowiązkowy.

To, co można zamiast meczu, znajdziecie oczywiście na liście niżej, ale jest kilka rzeczy, które na listę nie weszły, ale wiedzieć o nich może warto. Oto zatem spoza listy propozycji kilka. W TVP Kultura o godz. 17:15 wywiadem rozpocznie się "Niedziela z... Muńkiem Staszczykiem". Po wywiadzie z artystą, o godz. 18:10 "Luksus", czyli koncert piosenek Stanisława Grzesiuka w wykonaniu zespołu Szwagierkolaska z 1997 roku, a o godz. 19:00 film "Biała sukienka" Michała Kwiecińskiego z Pawłem Małaszyńskim z roku 2003.

W Universalu o godz. 21:00 rozpocznie się emisja pięciu odcinków "Mentalisty" z Simonem Bakerem, a w TVP Polonia o godz. 21:35 pani Żółkowska spróbuje "piegami" zrobić wrażenie na poruczniku Borewiczu w odcniku "Hieny" serialu "07 zgłoś się".
Co jeszcze? A tak, w Paramount przecież zapowiedziany drugi wieczór z Indianą Jonesem. Dzisiaj od godz. 20:00 najpierw "Indiana Jones i ostatnia krucjata", a potem o godz. 22:25 "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki".

W National Geographic natomiast od godz. 20:30 kilka odcinków dokumentalnej serii "Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała" i "Lata 90. Dekada, która nas połączyła", a w BBC Brit o godz. 19:10 ostatni odcinek najnowszej serii "Top Gear". I chyba ostatni w ogóle, bo nowy prowadzący już zapowiedział, że nie chce ciągnąć tego dalej, a w szukaniu kolejnego nie widzę wiele sensu.
I kilka filmów spoza listy jeszcze. W Kino Polska o godz. 20:00 "Misja specjalna" z 1987 roku z Krzysztofem Kowalewskim mało zabawna, w TVN Fabuła o godz. 21:00 Bruce Willis w thrillerze SF "Surogaci", w TVP HD o godz. 23:00 "Kolejność uczuć" Radosławea Piwowarskiego, w Polsacie o godz. 00:00 (oczywiście jeśli mecz zakończy się zgodnie z rozkładem) komediodramat "Dobranoc, kochanie" z Penélope Cruz i Dannym DeVito.
Jutro Polecaj kolejny, a dzisiaj przyjemnej życzę niedzieli.

FILM

TV Puls godz. 20:00
Robin Hood: Książę złodziei (Robin Hood: Prince of Thieves) - film przygodowy, USA 1991, reż. Kevin Reynolds, wyk. Kevin Costner, Morgan Freeman, Christian Slater, Mary Elizabeth Mastrantonio (136 min)
Znana i chyba najbardziej widowiskowa ekranizacja banickich dziejów pana Robina z Locksley. DOBRZE SIĘ OGLĄDA, ALE ZNOWU???

TVN godz. 20:00
Shrek - film animowany, USA 2001, reż. Andrew Adamson, Victoria Jenson (90 min)
Ogr Shrek, nie chcąc, ale musząc pomóc postaciom z bajek wypędzonym ze swych domostw przez złego lorda Farquaada, wyrusza na ratunek księżniczce Fionie. W misji towarzyszy mu przemądrzały i gadatliwy osioł. WIELKIE SPEŁNIENIE, OD POCZĄTKU DO KOŃCA.

TV 4 godz. 20:00
Allan Quatermain i Świątynia Czaszek (Allan Quatermain and the Temple of Skulls) - film przygodowy, USA 2008, reż. Mark Atkins, wyk. Sean Cameron Michael, Christopher Adamson, Natalie Stone, Daniel Bonjour (98 min)
Podróżnik i odkrywca, Allan Quatermain, ma poprowadzić ekspedycję, której celem jest odnalezienie legendarnego skarbu ukrytego w głębi Afryki. Podczas trudnej misji Quatermain i jego towarzysze będą musieli pokonać wiele czyhających na nich niebezpieczeństw. SOBIE TAKIE.

TVN 7 godz. 20:00

Ostatni sprawiedliwy (Last Man Standing) - dramat sensacyjny, USA 1996, reż. Walter Hill, wyk. Bruce Willis, Bruce Dern, William Sanderson, Christopher Walken (101 min)
Pan John Smith - jakież to znamienne - przybywa do teksańskiego miasteczka Jeryho (jakież to znaczące) terroryzowanego przez dwa gangi. Wynajmuje się jako rewolwerowiec raz jednej, raz drugiej bandzie przebiegle dążąc do tego by same się wystrzelały. Choć pretensjonalne momentami, to jednak KLIMAT BARDZO BARDZO. NO I WILLIS, TO WILLIS.

Stopklatka TV godz. 20:00

Superhero (Superhero Movie) - komedia SF, USA 2008, reż. Craig Mazin, wyk. Drake Bell, Sara Paxton, Leslie Nielsen, Christopher McDonald (78 min)
Parodia najgłośniejszych filmów o superbohaterach - oczywiście tych sprzed 2008 roku, więc nie narzekajcie, że jednak nie wszystkich. Szkolny nieudacznik bez pamięci zakochany w superblondynce, która rzecz jasna nawet nie wie, że ów istnieje, ukąszony przez zmutowaną ważkę zmienia się w superbohatera, który czyni dobro. Film od twórców serii „Naga broń” i „Straszny film”, więc oczywiście GŁUPAWE, ALE DOBRZE ROBI NA RELAKS.

 

Cinemax godz. 20:00
Podziemne zapachy (Underground Fragrance) - dramat obyczajowy, Chiny/Francja 2015, reż. Peng Fei Song, wyk. Ze Ying, Wenjie Luo, Fuyu Zhao, Xiaohui Li (74 min)
Premiera w telewizorze. Złoty Hugon na MFF w Chicago i Nagroda Fedeora w Wenecji dla opowieści o chińczyku, który przenosi się do Pekinu w poszukiwaniu lepszego życia, a przyszło mu żyć w klitce w podziemnym mieście, które ongi było schronem. I tam... Wszystkiego zdradzić nie mogę, ale będzie też miłość. DUŻA CIEKAWOŚĆ

TVP 2 godz. 20:05
Ściągany (Wrongfully Accused) - komedia sensacyjna, Niemcy/USA 1998, reż. Pat Proft, wyk. Leslie Nielsen, Richard Crenna, Kelly LeBrock, Melinda McGraw (87 min)
Naznaczona talentem Leslie Nielsena parodia kilku filmów ze szczególnym uwzględnieniem „Ściganego” z Harrisonem Fordem. Tu Fordem jest właśnie Nielsen. A po kolei idzie to tak: światowej sławy skrzypek, pan (oh, co za zbieg okoliczności!) Harrison zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie multimilionera, którego w rzeczywistości zabił jednoręki, jednooki i jednonogi mężczyzna. ODPOWIEDNIO GŁUPIE, ŻEBY SIĘ UŚMIAĆ

HBO godz. 20:10

Cudowny dzień (A Perfect Day) - komediodramat, Hiszpania 2015, reż. Fernando León de Aranoa, wyk. Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko, Mélanie Thierry (102 min)
Premiera w telewizorze. Siedem nominacji do prestiżowej Nagrody Goya i jedna statuetka, i kilkuminutowa  owacja na stojąco dla ekipy po pokazie w Cannes, więc chyba może się podobać. Mnie to ruszyło. Jesteśmy w wojennych okolicznościach bałkanów w połowie lat 90. minionego słusznie wieku. I spotykamy się z grupą wolontariuszy, którzy starają się w ciągu 24 godzin wyciągnąć ze studni ciało grubasa, żeaby lokalesi mieli skąd czerpać wodę pitną. I TO JEST NAPRAWDĘ NIEZŁE

TVP Kultura godz. 20:20
Take this Waltz - dramat obyczajowy, Kanada/Hiszpania/Japonia 2011, reż. Sarah Polley, wyk. Michelle Williams, Seth Rogen, Luke Kirby, Sarah Silverman (116 min)

Dwudziestoośmioletnia Margot, szczęśliwa mężatka, nawiązuje romans z mieszkającym w sąsiedztwie artystą. Łącząca bohaterów namiętność każe im zadać sobie pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze. Zobaczcie na zestaw nazwisk, a będziecie wiedzieli, że WARTO.

Polsat Film godz. 21:00
Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada) - komediodramat, USA 2006, reż. David Frankel, wyk. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt, Stanley Tucci (109 min)
Znane to bardzo i oparte na wspomnieniach pani dziennikarki. Oto gorzka, ale z elementami niezłego humoru opowieść absolwentki dziennikarstwa, która zostaje asystentką legendarnej szefowej modowego magazynu. I nie będzie to współpraca łatwa, ale bardzo kształcąca. Mnie to nie rusza, i nie wzrusza, ale PODOBNO WARTO ZNAĆ.

TVN godz. 22:00
Los numeros - komedia kryminalna, Polska 2011, reż. Ryszard Zatorski, wyk. Lesław Żurek, Justyna Schneider, Tamara Arciuch, Weronika Książkiewicz (77 min)
Miało być zabawnie, ale jest zabawnie średnio. Kryminalnie też nie jest najlepiej, więc w sumie... trudno o entuzjazm. Ale krzywdy nie robi. Oto Policjant, który w robocie właśnie wpadł w kłopoty poważne, wygrywa na loterii 17 milionów złotych. Super, znaczy, że będzie mógł wyjść na prostą, ale nie dostaje pieniędzy tylko oskarżenie o wyłudzenie. Musi więc rzecz wyjaśnić całą. Z pomocą koleżanki. KRZYWDY NIE ROBI.

TVP Kultura godz. 22:30
Blue Valentine - melodramat, USA 2010, reż. Derek Cianfrance, wyk. Ryan Gosling, Michelle Williams, John Doman, Mike Vogel (112 min)
Historia narodzin, a potem rozpadu, a jeszcze później prób ratowania małżeństwa i wzruszająca opowieść o blaskach i cieniach miłości. Z przewagą cieni trochę. DO WZRUSZEŃ

TVP 1 godz. 00:05
Jak kochać, to we dwoje (L'amour, c'est mieux a deux) - komedia romantyczna, Francja 2010, reż. Dominique Farrugia, Arnaud Lemort, wyk. Clovis Cornillac, Manu Payet, Virginie Efira, Annelise Hesme (96 min)
O tej porze, oczywiście jeśli finał piłkarskiego Euro zakończy się zgodnie z planem, czyli po 90 minutach. Michel i Vincent reprezentują odmienne podejście do kobiet, miłości i związków. Michel to romantyk. Vincenta interesuje seks. Postawy przyjaciół zmieniają się, gdy pojawiają się Angele i Nathalie. BEZ EUFORII, ALE BYĆ MOŻE.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10
Happy Valley 2 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Neasa Hardiman, wyk. David Crellin, Sarah Lancashire, Siobhan Finneran, Karl Haynes (2x57 min)
Premiera odcinków numer 3 i 4. Powrót z nowym sezonem bardzo dobrego, surowego, i absolutnie pozbawionego efekciarstwa brytyjskiego kryminału w odcinkach. Wracamy do akcji po osiemnastu miesiącach od wydarzeń z sezonu pierwszego. Pani sierżant po przejściach, tym razem z nową partnerką, nowe śledztwo zaczyna po przypadkowym znalezieniu zwłok prostytutki. Rety, jak ja zazdroszczę Brytyjczykom ich seriali. Odcinki numer jeden i dwa. BARDZO DOBRE, WIĘC POLECAM BARDZO.

 

HBO 3 godz. 20:20
Korzenie (Roots) - serial obyczajowy, USA 2016 (93 min)
Odcinek drugi. Pierwsze telewizyjne odczytanie bestsellerowej książki Aleksa Haleya, było wielkim przebojem, ale jeszcze większym wydarzeniem społecznym, które zmieniło i amerykańskie społeczeństwo, i amerykańską telewizję. Na zawsze. Teraz tę opowieść odświeżono, żeby młodsi, przyzwyczajeni do innego tempa opowieści i innego montażu. Oto zatem jeszcze raz zaczyna się wielka saga zapoczątkowana porwaniem z Gambii charakternego Kunta Kinte, który jako niewolnik trafił i od którego zaczyna się poruszająca historia. Aż do zniesienia niewolnictwa. Dla mnie poprzednia wersja jest bardziej sugestywna, ale to już kwestia gustu, bo przesłanie tak samo mocne. Odcinek z czterech pierwszy. KAŻDY POWINIEN ZNAĆ TĘ HISTORIĘ

 

Canal+ Seriale godz. 22:00
W garniturach 5 (Suits 5) - serial obyczajowy, USA 2015-2016, wyk. Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Rick Hoffman, Meghan Markle (2x42 min)

Premiera w telewizorze. Dla tych, którzy nad wybuchanie przedkładają słowne gierki i międzyludzkie zawijasy, to będzie zadowolony. Wiele jest seriali osadzonych w środowisku prawniczym, a ten jednym z lepszych. Zwłaszcza w warstwie słów. DO ZOBACZENIA I USŁYSZENIA OCZYWIŚCIE