Program TV na dziś: dwa razy Bourne, a może "Kung Fu Panda 2"? [POLECAJ TV – 31.07]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 31.07

Oczywiście zacznę od tego co uwagę moją zwróciło spoza listy. Na początek przypominam więc, że w TVP 2 na godz. 22:55 zapowiadana jest relacja z tegorocznego koncertu Bałtyckiego Festiwalu Piosenki w Karlshamn. Ale jest też kilka filmów, m.in. w Paramount o godz. 19:35 "Indiana Jones i świątynia zagłady", w TVN 7 o godz. 20:00 "Dowód życia" z Meg Ryan, w Cinemax o godz. 20:00 premiera francuskiego filmu obyczajowego "Ostatnia lekcja", w Universalu od godz. 21:00 kolejnych pięć odcinków lekkiego kryminału „Mentalista”, w TVN Fabuła o godz. 21:00 "Władca Pierścieni: Powrót króla", w TVP Polonia o godz. 21:35 "07 zgłoś się" z odcinkiem „Morderca działa nocą”, a w AXN o godz. 22:00 uwodzicielska Liv Tyler w filmie "O czym marzą faceci".

Na kolejny Polecaj TV zapraszam w poniedziałek, a dzisiaj przyjemnej niedzieli życzę.

FILM

TVN godz. 20:00 Kung Fu Panda 2 - film animowany, USA 2011, reż. Jennifer Yuh (90 min)

Druga bojowa przygoda sympatycznego miśka i przyjaciół jego gniewnych, ale odpowiednio zabawnych. DO RODZINNEGO ZOBACZENIA.

TV Puls godz. 20:00 Tożsamość Bourne'a (The Bourne Identity) - thriller, USA/Niemcy/Czechy 2002, reż. Doug Liman, wyk. Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen (119 min)

Bourne nie wie kim jest, ale wie, że z życiem uszedł ledwo. Ma amnezję, postrzałowe rany, w sobie niepokój, bo przeczuwa że coś z nim nie jest do końca w porządku, i wielką ochotę dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza, że ciągle ktoś dybie na jego życie. Więc krok po kroku odnajduje dawnego siebie. Według mnie najlepszy film z Bournem w tytule. Może dlatego, że nie byłem jeszcze w kinie na tym nowym. I nie pójdę na niego do kina, bo reklamami mnie tam dobijają. I hałasem. WYSOKIE NAPIĘCIE.

Polsat godz. 20:10 Śniadanie do łóżka - komedia romantyczna, Polska 2010, reż. Krzysztof Lang, wyk. Tomasz Karolak, Małgorzata Socha, Izabela Kuna, Piotr Adamczyk (80 min)

Typowa polska komedia romantyczna, czyli nic śmiesznego i zero romantyzmu. Czyste walenie młotkiem po łbie. Los skromnego niezaradnego kucharza odmienia się, gdy otrzymuje posadę w restauracji gdzie dostrzegają jego talent kulinarny i z dnia na dzień staje się celebrytą. A potem się jeszcze oczywiście zakochuje. PRZEWIDYWALNA NUDA, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

HBO godz. 20:10 Avengers: Czas Ultrona (Avengers: Age of Ultron) - film SF, USA 2015, reż. Joss Whedon, wyk. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans (136 min)

Premiera w telewizorze. W tej części państwo Avengersi zmęczenie ciągłą walką o lepsze i bezpieczniejsze jutro dla ludzkości. W związku z tym rzeczona ludzkość próbuje stworzyć sztuczną inteligencję, która ma się zająć samodzielnym eliminowaniem wszelkich zagrożeń. Niestety ta wymyka się twórcom, zmienia w złego i trzeba ją pilnie zlikwidować. A nikt nie zrobi tego lepiej niż Avangersi, prawda? Ja nie rozumiem fascynacji superbohaterskim światem, ale nawet ja jestem pod wrażeniem realizacji. WIDOWISKOWA BAJKA.

 

TVP 2 godz. 20:15 Mów mi Dave (Meet Dave) - komedia, USA 2008, reż. Brian Robbins, wyk. Eddie Murphy, Elizabeth Banks, Gabrielle Union, Scott Caan (87 min)

Kosmici, chcąc sprawdzić jak to jest być człowiekiem i poznać naszą cywilizacje, stylizują swój ziemski łazik na mężczyznę w białym garniturze. Znajdujący się w jego wnętrzu zespół kosmitów musi odnaleźć sondę, którą ma 11-letni Josh Morrison. Humor typowy dla pana Murphy’ego, ale DLA RODZINY ŚMIECHU SPORO.

TVP Kultura godz. 20:15 21 gramów (21 Grams) - dramat obyczajowy, USA 2003, reż. Alejandro González Inárritu, wyk. Benicio Del Toro, Naomi Watts, Sean Penn, Charlotte Gainsbourg (124 min)

Trojga bohaterów filmu nic ze sobą nie łączy do chwili, kiedy nagłe zdarzenie zmienia na zawsze życie każdego z nich. Zresocjalizowany przestępca powoduje wypadek samochodowy, w którym giną mąż i dwójka dzieci byłej narkomanki. Śmiertelnie chory matematyk ma szansę na otrzymanie nowego serca, ponieważ właśnie znalazł się dawca. Losy Jacka, Christiny i Paula splatają się, że tak powiem, nierozerwalnie. DOBRE WRAŻENIA.

Canal+ godz. 21:30 Fantastyczna czwórka (Fantastic Four) - film SF, USA 2015, reż. Josh Trank, wyk. Miles Teller, Michael B. Jordan, Kate Mara, Jamie Bell (100 min)

Premiera w telewizorze. Druga dzisiaj superbohaterska widowiskowa akcja głośna i zrealizowana z rozmachem. W tej czwórka naukowców w innym wymiarze otrzymuje od losu niezwykłe moce, które po powrocie  do naszego wymiaru muszą nauczyć się nad nimi panować i wykorzystywać w walce. A walka będzie poważna, bo oczywiście będą musieli uratować Ziemię. I ludzi takoż. BAJKA, ALE IMPONUJĄCA OBRAZEM.

 

TVN godz. 21:55 Ostatni bastion (The Last Castle) - film sensacyjny, USA 2001, reż. Rod Lurie, wyk. Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton (131 min)

Pan generał, weteran wojny w Wietnamie, trafia do wojskowego więzienia o zaostrzonym rygorze. I tu przypomina innym osadzonym, że nawet jak zrobili coś złego i zasługują na więzienie, to jednak wciąż pozostają przede wszystkim żołnierzami i honor żołnierski mają, więc nie mogą sobie pozwalać na upadlanie. REDFORD JAK REDFORD, A I FILM NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 21:55 Stan oblężenia (The Siege) - thriller, USA 1998, reż. Edward Zwick, wyk. Denzel Washington, Annette Bening, Bruce Willis, Tony Shalhoub (116 min)

Po serii zamachów w Nowym Jorku i ataku na kwaterę FBI prezydent ogłasza stan wyjątkowy, do akcji wkracza armia pod dowództwem generała Bruce'a Willisa, który oczywiście znany jest z tego, że nie przebiera w środkach, i uznaje tylko siłę. A swoją wojnę prowadzą równolegle szef antyterrorystów Denzel Washington i pani z CIA, czyli Annette Bening. GŁOŚNO, DUŻO I EFEKTOWNIE.

TV 4 godz. 22:15 Szepty (The Awakening) - dramat psychologiczny, Wielka Brytania 2011, reż. Nick Murphy, wyk. Rebecca Hall, Dominic West, Imelda Staunton, Isaac Hempstead-Wright (107 min)

Anglia, rok 1921. Florence Cathcart nie wierzy w zjawiska nadprzyrodzone. Przy wsparciu policji i techniki demaskuje kolejnych oszustów i jest z tego dumna. A doświadczenia opisuje w książkach. Pewnego dnia przychodzi do niej nauczyciel z elitarnej szkoły z internatem dla chłopców i prosi o pomoc w związku ze śmiercią ucznia, który dzień przed tym jak dokonał żywota rzekomo widział ducha zamordowanego dziecka. Florence udaje się do położonego na odludziu domu. I się zdziwi... Wybitna choć oszczędna (a może właśnie dlatego) rola Rebeki Hall. A sam film to odwołująca się formą i treścią do klasyki gatunku robota. WYŚMIENITE.

TV Puls godz. 22:20 Dziedzictwo Bourne'a (The Bourne Legacy) - film sensacyjny, USA 2012, reż. Tony Gilroy, wyk. Jeremy Renner, Scott Glenn, Stacy Keach, Edward Norton (135 min)

Publiczne ujawnienie się Jasona Bourne'a pod koniec „Ultimatum Bourne'a” realnie zagroziło innym, kontynuowanym przez lata pracom, służącym szkoleniu lepszych agentów i wojowników. Okazuje się, że istnieją inne programy wywiadowcze, w tym jeden polegający na genetycznym zmodyfikowaniu przyszłych agentów. No i się dzieje. Ale to jednak taki Bourne bez Bourne’a, więc jakoś się nie paliłem, ale NIEZŁA AKCJA.

TVP Kultura godz. 22:25 Mulholland Drive (Mulholland Dr.) - thriller, USA/Francja 2001, reż. David Lynch, wyk. Naomi Watts, Laura Elena Harring, Jeanne Bates, Scott Wulff (145 min)

Pani traci pamięć w wypadku samochodowym, a druga pani przybywa do Kalifornii, by zrobić karierę filmową. I ta przypadkowa znajomość przeradza się w burzliwy romans. WSZYSTKO W OPARACH LYNCHOWEGO MROKU I ABSURDU, WIĘC SZKODA, ŻE TAKIE NUDNE.

Stopklatka TV godz. 22:35 Imię róży (Der Name der Rose) - dramat kryminalny, RFN/Francja/Włochy 1986, reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Sean Connery, Christian Slater, F. Murray Abraham, Elya Baskin (126 min)

Świetny kryminał utrzymany w mrocznych okolicznościach klasztoru w roku 1327. A w tle odrobina czystej miłości. Trudno było dotąd tego filmu nie widzieć, ale czasami warto sobie przypomnieć, skoro dobre. POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 1 godz. 22:50 Wspomnienia niewidzialnego człowieka (Memoirs of An Invisible Man) - komedia SF, USA/Francja 1992, reż. John Carpenter, wyk. Chevy Chase, Daryl Hannah, Sam Neill, Jim Norton (94 min)

Chevy Chase przypadkiem zostaje poddany działaniu jakiejś dziwnej energii i z przerażeniem konstatuje, że stał się niewidzialny. Ten stan ma oczywiście swoje plusy, ale minusów ma jeszcze więcej. Zwłaszcza, że pewien zły koleżka z CIA, chce go wykorzystać do niecnych celów. Zabawa w stylu wczesnych lat 90., ale MOŻNA SIĘ ZABAWIĆ.

 

TVP 2 godz. 00:00 Oko (The Eye) - horror, USA 2008, reż. David Moreau, Xavier Palud, wyk. Jessica Alba, Alessandro Nivola, Parker Posey, Rade Serbedzija (93 min)

Niewidoma od wczesnego dzieciństwa skrzypaczka zostaje poddana zabiegowi przeszczepu rogówki. Operacja kończy się sukcesem i pani stopniowo odzyskuje wzrok. Ale jednocześnie widzi mroczne postaci i dziwne zdarzenia. Chcąc wyjaśnić zagadkę halucynacji, dziewczyna chce sprawdzić, od kogo pochodziła rogówka. BO JEST JESSICA ALBA (I TYLKO DLATEGO).

SERIAL

TVP Historia godz. 20:05 Królowie przeklęci (Les rois maudits) - serial historyczny, Francja/Włochy 2005, reż. Josée Dayan, wyk. Jeanne Moreau, Gérard Depardieu, Philippe Torreton, Tchéky Karyo (92 min)

Rzecz oparta na bestsellerowej serii sześciu tomów "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona ("Król z żelaza", "Zamordowana królowa", "Trucizna królewska", "Prawo mężczyzn", "Wilczyca z Francji", "Lew i lilie"). Później pojawił się jeszcze jeden tom, poświęcony Filipowi VI, ale już nie był takim przebojem. Zresztą zasłużenie, bo odstawał od poprzednich pozycji cyklu. Serial odcinków ma pięć i mimo niezbyt atrakcyjnego obrazka, bo scenografia przypomina trochę ubogie produkcje fantasy niższej klasy, to fabuła wciąga. Są intrygi, wielka polityka, romanse, jest krew i zdrada. Dzisiaj część z pięciu pierwsza. DOBRE, ALE JEŚLI MOGĘ COŚ PODPOWIEDZIEĆ, TO JEDNAK LEPIEJ PRZECZYTAĆ NIŻ OBEJRZEĆ.

CBS Europa godz. 21:00 Indyjskie lato (Indian Summers) - serial kostiumowy, Wielka Brytania 2015, reż. Anand Tucker, wyk. Henry Lloyd-Hughes, Jemima West, Julie Walters, Roshan Seth (2x72 min)

Niezła wielowątkowa opowieść w Indiach się dziejąca w czasach kiedy rzeczone Indie były brytyjską kolonią. Jeszcze. A zaczyna się latem 1932 roku kiedy w mieście Simla w pobliżu Himalajów dochodzi do aktów buntu przeciwko rzeczonym Brytyjczykom. A wśród bohaterów mamy panią Alicję, która chce odwiedzić brata będącego sekretarzem wicekróla, państwo Raworthowie i kilku innych jeszcze. Obyczajowa opowieść w dobrym stylu, i w pięknych okolicznościach przyrody, ale nie porywa, niestety. NIEZŁE, ALE NIENAJLEPSZE.

HBO 3 godz. 21:00 Ash kontra martwe zło (Ash vs Evil Dead) - serial grozy, USA 2015, reż. Sam Raimi, wyk. Bruce Campbell, Ray Santiago, Jill Marie Jones, Lucy Lawless (2x30 min)

Jeszcze raz od nowa ociekający krwią i zdobiony specyficznym, ale za to wybornym humorem serial nie tylko grozy. Czyli kontynuacja kultowych filmów „Martwe Zło” i „Armia ciemności”. Główny bohater, Ash wraca po trzydziestu latach, aby ponownie zmierzyć się z siłami ciemności. Więcej przeczytacie w moim osobnym o serialu tekście. ŚWIETNA ROBOTA I ŚWIETNA ZABAWA.

BBC HD godz. 21:05 Kontra: Początek (Strike Back) - thriller, Wielka Brytania 2010, reż. Daniel Percival, Edward Hall, wyk. Richard Armitage, Andrew Lincoln, Colin Salmon, Jodhi May (90 min)

Pierwszy z odcinków trzech. Dowódca sił specjalnych, po nieudanej akcji musi odejść ze służby, ale kilka lat później dostaje szansę rehabilitacji. Wyjeżdża więc na misję do Bagdadu żeby uwolnić porwaną dziennikarkę. Pierwsza z trzech części POD NAPIĘCIEM.

DOKUMENT

National Geographic godz. 21:30 Pokolenie X: Świat to za mało (X: The Generation That Changed the World): Alternatywne, czyli masowe - seria dokumentalna, USA 2016 (60 min)

Premiera w telewizorze. Rzecz o wydarzeniach, które ukształtowały tzw. pokolenie X, czyli ludzi urodzonych w latach 1961-1981. Będzie o rozwoju technologii od kieszonkowego kalkulatora, kalkulatora w zegarku, aż po Google’a ze wszystkimi jego funkcjonalnościami, będzie o społecznych i polityczne przewrotach, i o kulturze masowej, która stała się masowa na niespotykaną i niemożliwą dotychczas skalę. CIEKAWOŚĆ JEST.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Sci Fi Universal godz. 21:00 Rekinado 3: o rybia płetwa (Sharknado 3: Oh Hell No!) - horror komediowy, USA 2015, reż. Anthony C. Ferrante, wyk. Tara Reid, David Hasselhoff, Bo Derek, Ian Zering (110 min)

Jutro odbędzie się premiera części czwartej, więc dzisiaj przypomnienie trzeciej, czyli kolejna opowieść o wyrzucanych przez Ocean w przestrzeń rekinach, które w locie głodnieją i lądując z wielkim apetytem próbują uchwycić jak najwięcej ludzkiego mięsa z kością lub bez. W osadzie tej części m.in. David Hasselhoff jako ojciec głównego bohatera i symbol seksu lat 80., oraz pani Bo Derek, która najwyraźniej spadła kilka lig w filmowym świecie, ale żyć z czegoś musi. Tym razem twórcy nie udają już, że to nie jest komedia i niestety zaczynają się wygłupiać, co nikomu nie służy. ALE ZABAWA JESZCZE JEST.

 

SciFi Universal godz. 23:00 Rekiny lodołamacze (Ice Sharks) - film SF, USA 2016, reż. Emile Edwin Smith, wyk. Edward DeRuiter, Jenna Parker, Emile Edwin Smith, Zo Zosak (120 min)

Kolejna porywająca obłędem, pomysłowością i pełną zaangażowania grą aktorów próbujących się jakoś zapisać w historii kina zabawa. Tym razem spragnione ludzkiego ciała i kości rekiny potrafiące się przebijać przez arktyczne lody rekiny, atakują stację badawczą. A pracujący w niej – w tej stacji znaczy – mają do wyboru, albo uciekać, albo dać się zeżreć. PROGRAM DLA ŁOWCÓW KICZU OBOWIĄZKOWY.