Program TV na dziś: wybitny "Kanał" Andrzeja Wajdy w rocznicę Powstania Warszawskiego [POLECAJ TV – 1.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 1.08

Rzecz jasna zacznę dzisiejszego Polecaja od tego, jak można #wTelewizji poświęcić Powstaniu chwil kilka, i o nim pomyśleć. A zatem po kolei. Oczywiście od późnego popołudnia.

W CANAL+ Discovery o godz. 17:00 znakomity dokument w reżyserii Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej „Tacy jak my”, w TVP Kultura o godz. 18:50 koncert Agi Zaryan z 2007 roku „Umiera piękno”. W TVP 1 o godz. 20:25 koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (powt. TVP Polonia godz. 23:25), a tuż po nim dokument fabularyzowany Jana Komasy zmontowany z powstańczych filmów w jedną powstańczą historię „Powstanie Warszawskie”. Powtórka filmu w TVP Historia o godz. 23:15. Zresztą poniedziałkowa ramówka TVP Historia prawie cała poświęcona jest PW. Wieczorem będą to m.in.: Poniedziałkowa ramówka TVP Historia prawie cała poświęcona jest powstaniu warszawskiemu. Wybrane pozycje to m.in.: o godz. 17:00 koncert „Morowe panny” z roku 2012, o godz. 18:00 pierwszy odcinek serialu „Czas honoru. Powstanie”, o godz. 19:35 film dokumentalny Krzysztofa Talczewskiego z 2013 roku „Umrzeć za Warszawę”, a o godz. 20:40   odcinek „Osaczeni” z serii Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” z 1993 roku. W TVP Kultura o godz. 20:20 wielki, acz bardzo trudny i bolesny film Andrzeja Wajdy z 1956 roku „Kanał”. I jeszcze jeden koncert, ale późno. W TVP 2 o godz. 23:30 „Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh”.

Inne propozycje znajdziecie na liście. Jutro Polecaj wtorkowy, a dzisiaj udanego Wam życzę poniedziałku i korzystając z okazji, nisko kłaniam się z szacunkiem przed Powstańcami z Warszawy i bardzo Im za wszystko dziękuję.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Agora (Ágora) - dramat historyczny, Hiszpania 2009, reż. Alejandro Amenábar, wyk. Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom (122 min)
Poruszający film o wciąż domagających się ofiar kołach historii i tzw. postępu. Rzecz dzieje się w Aleksandrii w 391 rok n.e., gdzie chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. A Hypatia przewodzi tym, którzy usiłują ratować spuściznę starożytnych badaczy. DOBRA ROBOTA I DUŻE WRAŻENIE.

Polsat godz. 20:10
Geneza planety małp (Rise of the Planet of the Apes) - film SF, USA 2011, reż. Rupert Wyatt, wyk. James Franco, John Lithgow, Andy Serkis, Freida Pinto (105 min)
Coraz gorsze są te małpie historię. Twórcy skupiają się na tym, żeby wygląd miały imponujący, psychologizują coraz bardziej, ale przyjemności i przygody w tym coraz mniej. W tej części za sprawą pewnego eksperymentu małpy stają się mądrzejsze coraz, więc wreszcie się wkurzają i decydują się przejąć władzę. NIESTETY GŁUPIE, ALE ZA TO Z ROZMACHEM.

TVP Kultura godz. 20:20
Kanał - dramat wojenny, Polska 1956, reż. Andrzej Wajda, wyk. Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Gwiazdowski (93 min)
Bolesne, momentami wstrząsające kino zrealizowane w 1956 roku, kiedy Warszawa była jeszcze bardzo, ale to bardzo poraniona. Rzecz o walczącym na Mokotowie oddziale porucznika „Zadry”, który schodzi do kanałów, by przedrzeć się do Śródmieścia. GŁOŚNY GŁOS W DYSKUSJI

TVN 7 godz. 21:00
Godzina zemsty (Payback) - film sensacyjny, USA 1999, reż. Brian Helgeland, wyk. Mel Gibson, Gregg Henry, David Paymer, Maria Bello (100 min)
Dwaj przyjaciele obrobili mafię. Ale jeden z nich okazał się dalece nielojalny. Do tego stopnia, że dla pieniędzy namówił żonę kumpla do zabicia go. Ona strzela, ale nie zabija. I teraz cudem ocalały, ale boleśnie doświadczony Mel Gibson powodowany żądzą zemsty uprzykrzy im życie. Aż do śmierci. KINO MOCNE.

Canal+ godz. 21:00
El Clan - film biograficzny, Argentyna/Hiszpania 2015, reż. Pablo Trapero, wyk. Guillermo Francella, Peter Lanzani, Lili Popovich, Gastón Cocchiarale (110 min)
Premiera w telewizorze. Rzecz o pozornie, ale tylko pozornie zwyczajnej argentyńskiej rodzince, która tak naprawdę tworzy klan, gang zajmujący się porwaniami i morderstwami. A jego szefem, tego klanu ma się rozumieć, jest były funkcjonariusz tamtejszej bezpieki. Ale każdy w tej rodzince ma za uszami coś paskudnego. DO ZOBACZENIA, BO DOBRE I DO POSŁUCHANIA, BO ŚWIETNE.

 

CBS Europa godz. 21:00
Na linii ognia (In the Line of Fire) - dramat sensacyjny, USA 1993, reż. Wolfgang Petersen, wyk. Clint Eastwood, John Malkovich, Rene Russo, Dylan McDermott (123 min)
Starzejący się agent służb specjalnych, Frank Horrigan, odpowiedzialny za bezpieczeństwo prezydenta USA, musi stoczyć śmiertelny pojedynek z psychopatycznym terrorystą o wielu twarzach. DLA EASTWOODA ZAWSZE WARTO.

TVP 2 godz. 21:50
Sekrety przeszłości (No Brother of Mine) - thriller, Kanada/USA 2007, reż. Philippe Gagnon, wyk. Kellie Martin, Adam MacDonald, Marianne Farley, Dylan Neal (85 min)
Telewizyjny thriller bez emocji i napięcia i pani, której rodzice dawno temu zginęli w pożarze, do której przyjeżdża bardzo dziwny brat rozwalający jej z trudem ułożone życie. Z NIEZŁYM POMYSŁEM, ALE NUDNE NIESTETY

TV Puls godz. 21:55
Tożsamość Bourne'a (The Bourne Identity) - thriller, USA/Niemcy/Czechy 2002, reż. Doug Liman, wyk. Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen (119 min)
Bourne nie wie kim jest, ale wie, że z życiem uszedł ledwo. Ma amnezję, postrzałowe rany, w sobie niepokój, bo przeczuwa że coś z nim nie jest do końca w porządku, i wielką ochotę dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza, że ciągle ktoś dybie na jego życie. Więc krok po kroku odnajduje dawnego siebie. Według mnie najlepszy film z Bournem w tytule. Może dlatego, że nie byłem jeszcze w kinie na tym nowym. I nie pójdę na niego do kina, bo reklamami mnie tam dobijają. I hałasem. WYSOKIE NAPIĘCIE.

TVP Kultura godz. 22:10
Czego chcę więcej (Cosa voglio di piu) - dramat obyczajowy, Włochy/Szwajcaria 2010, reż. Silvio Soldini, wyk. Alba Rohrwacher, Pierfrancesco Favino, Teresa Saponangelo, Giuseppe Battiston (125 min)
Nominowany do włoskich Złotych Globów film o pani, która w związku jest od lat, ale coraz częściej myśli o dziecku, z wątpliwością jednak, czy jej obecny partner nadaje się na ojca i spędzenie z nim reszty życia. I w tych okolicznościach pani poznaje żonatego pana, który zdaje się być kandydatem idealnym, ale żeby mogli być szczęśliwi, musieliby na ołtarzu swojej miłości położyć dwa związki. Muszą więc zważyć wszystkie za i przeciw. Z SENSEM JEST.

Ale kino+ godz. 22:30
Informers (The Informers) - dramat kryminalny, USA/Niemcy 2008, reż. Gregor Jordan, wyk. Jon Foster, Austin Nichols, Amber Heard, Lou Taylor Pucci (98 min)
Ekranizacja powieści Breta Eastona Ellisa. Akcja toczy się w połowie lat 80. w Los Angeles, w którym producent filmowy przechodzi małżeński kryzys, ale nie może zapomnieć kochanki swojej, telewizyjnej gwiazdy. Żona też ma swoje za uszami, bo z jednej strony chce pojednać się z mężem, ale ze strony drugiej utrzymuje romans z kolegą syna. I tak oto, spotykając po drodze ludzi dziwnych i dziwniejszych, żyją sobie z dnia na dzień, ale do czasu. CIEKAWOŚĆ JEST, BO NAKRĘCONE NIEŹLE  

AMC godz. 23:15
Krwiożercze klauny z kosmosu (Killer Klowns from Outer Space) - horror,  USA 1988, reż. Stephen Chiodo, wyk. Grant Cramer, Suzanne Snyder, John Vernon (85 min)
Jeden z horrorowych klasyków lat 80. niesłusznie minionego wieku. Tam gdzie spaść miał meteor widziany przez dwójkę nastolatków, zamiast dziury w Ziemi stoi cyrk. I zaledwie kilka dni trzeba, żeby wychodzący z niego klauni sterroryzowali całą okolicę. Ale znajdzie się trójka śmiałków, która ich powstrzyma. DO ZOBACZENIA OCZYWIŚCIE, BO POZYCJA KLASYCZNA.

SERIAL

TVN 7 godz. 20:00
Blef (The Catch) - serial sensacyjny, USA 2016, wyk. Mireille Enos, Sonya Walger, Alimi Ballard, Rose Rollins (60 min)
Od nowa raz jeszcze dziesięcioodcinkowy serial o właścicielce biura detektywistycznego w Los Angeles, która pada ofiarą oszustwa. Oszustem okazał się narzeczony, którego teraz za wszelką cenę próbuje odszukać. A poza tym pani jest naprawdę świetnym detektywem, więc klientów też jej nie brakuje. JEST PRZYJEMNOŚĆ, ALE BEZ SZALEŃSTW

HBO godz. 21:40
Wicedyrektorzy (Vice Principals) - serial komediowy, USA 2016, reż. David Gordon Green, wyk. Walton Goggins, Georgia King, Danny McBride, Kimberly Hebert Gregory (30 min)
Premiera odcinka trzeciego. Rzecz jest o dwóch wicedyrektorach liceum, którzy marzą o awansie na szefa, i żaden z nich nie odpuści o ten awans walcząc. Ale najpierw muszą wspólnie pozbyć się nowej dyrektorki, którą im do szkoły podesłało kuratorium. A tym lepszy jest to serial, że u boku McBride’a jest równie dobry Walton Goggins. PEWNIE, ŻE GŁUPAWE, ALE ZABAWA PRZEDNIA.

 

DOKUMENT

TVP 1 godz. 21:45
TVP Historia godz. 23:15
Powstanie warszawskie - dokument fabularyzowany, Polska 2014, reż. Jan Komasa (83 min)
Dokument o powstaniu warszawskim zmontowany z materiałów dokumentalnych i kronik filmowych kręconych podczas powstania, i włożony w nie wątek fabularny. FENOMENALNA ROBOTA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Sci Fi Universal godz. 21:00
Rekinado IV: niech szczęki będą z tobą (Sharknado 4: The 4th Awakens) - komedia katastroficzna USA 2016, reż. Anthony C. Ferrante, wyk. Ian Ziering, David Hasselhoff, Tara Reid, Carrie Keagan (120 min)
Czwarta część serii, w której zwyczajowo zjawiska meteorologiczne zwane tornadami wysysają z wód głębokich rekiny i rozrzucają je zgłodniałe po różnych zakątkach Ameryki. A choćby i w kosmos. Od części trzeciej jest to już czysta głupia komedia, a nie klasyczny film Łowców Kiczu, co nie robi serii najlepiej. Ale może tym razem jednak lepiej będzie niż ostatnio. Ale NA PEWNO WARTO SPRÓBOWAĆ.