Program TV na dziś: Chevy Chase i "Wakacje w Vegas" [POLECAJ TV - 4.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 4.08

Zacznę tym razem od czegoś, czego oglądać nie warto, ale co jest przykładem na to, w jak głębokim poważaniu ma nas TVP. Oczywiście wszystkie telewizje mielą swoje treści i kręcą nimi jak na karuzeli. Jednak o ile komercyjne stacje mogę zrozumieć, bo jedynym ich celem jest optymalizacja kosztów i zysk, o tyle telewizja publiczna mogłaby przynajmniej zachować pozory, że z nią jest inaczej. Tymczasem osoby, które odpowiadają tam za ramówki, wykazują się specyficzną fachowością. To, że na okrągło leci np. „Ranczo” i od kilku ładnych lat odbywa się to tak, że tuż po odcinku ostatnim emisja rusza od początku, to jeszcze nic, bo przynajmniej odcinków tego serialu jest ponad setka, a po drugie to jednak odbywa się w tzw. kanałach tematycznych.  Ale najnowszym wynalazkiem TVP jest emitowanie na tej zasadzie i to na głównej antenie, czyli TVP 1 serialu bardzo krótkiego, takiego, który odcinków ma... DZIEWIĘĆ. I tak oto na dzisiaj zapowiada na godz. 22:25 odcinek polskiego serialu „Uwikłani” ostatni, a na godzinę 23:25 odcinek... Tak, odcinek pierwszy. Dobre, prawda?

Zanim puszczę Was do listy, dorzucę jeszcze kilka tytułów. Po pierwsze premierowe wydanie „Wieczoru z Johnem Oliverem” w HBO 2 o godz. 21:00, w Canal+ o godz. 21:00 premiera dwóch kolejnych odcinków serialu "Mr. Robot", w Stopklatka TV o godz. 20:00 "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego i o godz. 22:00 sensacja "Żywa tarcza" z Tilem Schweigerem, w Polsacie o godz. 20:10 "Pamiętnik księżniczki: Królewskie zaręczyny" z młodziutką Anne Hathaway, w TVN Fabuła o godz. 21:00 Steven Seagal  w "Na zabójczej ziemi", w TV 4 o godz. 21:55 horror SF "Gatunek 4: Przebudzenie". Ale to co najważniejsze oczywiście znajdziecie niżej.

Jutro kolejny Polecaj TV, a dzisiaj dobrego, udanego życzę czwartku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Wakacje w Las Vegas (Vegas Vacation) - komedia, USA 1997, reż. Stephen Kessler, wyk. Chevy Chase, Beverly D'Angelo, Randy Quaid, Ethan Embry (93 min)
Kolejny wspólny rodzinny wypad państwa Griswoldów. Tym razem tata Clark namawia ich na niewinne odwiedziny Las Vegas. I rzecz jasna nie potrafi się powstrzymać przed tym z czego żyje całe Las Vegas, więc rodzinka – jak na każdych wspólnych wakacjach – przeżyje mały kryzys. BAWI I BAWIŁO BĘDZIE ZAWSZE

 

TV Puls godz. 20:00
Dracula, wampiry bez zębów (Dracula: Dead and Loving It) - komedia, USA/Francja 1995, reż. Mel Brooks, wyk. Leslie Nielsen, Mel Brooks, Peter MacNicol, Steven Weber (88 min)
Typowa dla Mela Brooksa przewrotność z typową dla Leslie Nielsena przewrotnością. I wszystko oczywiście w oparach absurdu i zabawy cytatami z wampirycznego kina. Oto Anglia i oto koniec XIX wieku. Drakula - ujmujący, pełny wdzięku wampir o manierach arystokraty w trumnie przybywa do Londynu. I przeżywa tu mnóstwo miłosnych przygód.  "Nieustraszeni pogromcy wampirów" to to nie są, ale MOŻNA SIĘ UŚMIAĆ.

 

HBO godz. 20:10
Spojrzenia (Looking: The Movie) - dramat obyczajowy, USA 2016, reż. Andrew Haigh, wyk. Lauren Weedman, Russell Tovey, Jonathan Groff, Tyne Daly (85 min)
Premiera w telewizorze. W atrakcyjnych pod każdym względem okolicznościach liberalnego obyczajowo San Francisco zrealizowany, pełnometrażowy finał serialu HBO, historii trójki gejów pod tym samym co film tytułem. Ale nie tylko dla tych, którzy serial znają. O trzech gejach to jest opowieść, którzy szukają prawdziwej miłości, i każdy na inny robi to sposób. DOBRE, CHOCIAŻ NIENAJLEPSZE

Ale kino+ godz. 20:10
Żona policjanta (Die Frau des Polizisten) - dramat obyczajowy, Niemcy 2013, reż. Philip Gröning, wyk. Alexandra Finder, David Zimmerschied, Pia Kleemann, Chiara Kleemann (175 min)
Trudne, ale dobre. Fabuła podzielona jest na 59 rozdziałów, czy może raczej migawek, w których poznajemy młode małżeństwo oraz ich kilkuletnią córeczkę. Najpierw widzimy rodzinę szczęśliwą. Ona opiekuje się domem i córeczką, on jest odpowiedzialnym policjantem. Ale w kolejnych akapitach  pojawiają się niepokojące sygnały, okazuje się, że ich świat nie jest tak idealny, na jaki wygląda. Pojawiają się pierwsze siniaki na ciele Christine, potem dostrzegamy w jej oczach niepewność, strach. A jest przecież jeszcze córeczka. BARDZO SUGESTYWNE, I CIĘŻKAWE TROCHĘ.

TVP Kultura godz. 20:20
Nasz chleb powszedni (Our daily bread) - dramat obyczajowy, USA 1934, reż. King Vidor, wyk. Karen Morley, Tom Keene, Barbara Pepper, John Qualen (78 min)
Amerykański wielki kryzys lat 30. i małżeństwo, które z nadzieją lepszego, spokojniejszego życia przenosi się z miasta na farmę. Z czasem dołączają do nich kolejni bezrobotni i tworzą coś w rodzaju wspólnoty, a potem spółdzielnię, która ma im pomóc przetrwać gorsze czasy. KLASYKA, SŁUSZNA KLASYKA.

FilmBox godz. 21:00
Żywa ciemność: Historia Teda Grotołaza (Living Dark: The Story of Ted the Caver) - horror, USA 2013, reż. David Hunt, wyk. Chris Cleveland, Matthew Alan, Mark Hayter, Circus-Szalewski (94 min)
Całkiem udatny horror inspirowanych jedną z internetowych legend grozy znanej jako „Ted the Caver”. Oto ginie pewien grotołaz tajemniczo, a jego dwaj synowie spacerując wpadają do jaskini, i w tej jaskini znajdują krzesło oraz otwór prowadzący do kolejnego korytarza. I tu muszę skończyć, żeby nie psuć zabawy. BYĆ MOŻE

TVP 2 godz. 21:35
Zabójczy widok (A View To a Kill) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 1985, reż. John Glen, wyk. Roger Moore, Christopher Walken, Grace Jones, Tanya Roberts (125 min)
Piętnasty, a z Rogerem Moorem siódmy i ostatni Bond. Tym razem nasz agent przechwytuje mikroprocesor wykradziony przez agenta 003 z radzieckiego centrum naukowego. A teraz musi przeszkodzić Maksowi Zorinowi, który przygotowuje podziemny wybuch nuklearny. Plus demoniczny Christopher Walken. JEDEN ZE ŚREDNICH, ALE TO PRZECIEŻ NADAL BOND!

TV Puls godz. 21:50
Komedia romantyczna (Date Movie) - komedia, USA 2006, reż. Aaron Seltzer, wyk. Alyson Hannigan, Adam Campbell, Sophie Monk (75 min)
Mało atrakcyjna dziewczyna z wielką nadwagą i brakiem gustu, ale za to wrażliwa i romantyczna bardzo, spotyka wymarzonego chłopaka i zaczyna walczyć o siebie i szczęście swoje. Dalsza część jest przewidywalna i oczywista, ale krzepiące jest i do przytulenia radosnego się nadaje, a KRZYWDY NIE ROBI.

TVP Kultura godz. 21:55
Do utraty tchu (A bout de souffle) - dramat kryminalny, Francja 1960, reż. Jean-Luc Godard, wyk. Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger, Jean-Pierre Melville (86 min)
Jean-Luc Godarda film wybitny, surowy, mocny i bardzo sugestywny. Pan kradnie samochód i jedzie nim się na północ Francji. W schowku samochodu znajduje broń, i korzysta z niego zabijając po drodze policjanta i pieszo dostaje się do Paryża. Ale oszczędna fabuła jest tu tylko przyczynkiem do rozpoczęcia poważnej dyskusji, która chyba właśnie tym filmem zaczęła się w filmowej Francji. POZYCJA KLASYCZNA, KTÓRĄ PO PROSTU TRZEBA ZNAĆ.

 

TVN godz. 21:55
Książę w Nowym Jorku (Coming to America) - komedia, USA 1988, reż. John Landis, wyk. Eddie Murphy, Arsenio Hall, James Earl Jones, Shari Headley (116 min)
Bogaty i rozpieszczony do obłędu książę afrykańskiego królestwa, wyjeżdża do Nowego Jorku na poszukiwania miłości swojego życia. Początkowo znajduje oczywiście przede wszystkim nowych wrogów i mnóstwo kłopotów, ale przede wszystkim dziwi się całemu światu. Kilka niezłych żartów, kilka pysznych filmowych smaczków. Generalnie BANAŁ, ALE W BARDZO DOBRY WPROWADZA NASTRÓJ

TV 6 godz. 22.55
Halloween - horror, USA 1978, reż. John Carpenter, wyk. Jamie Lee Curtis, Donald Pleasence, Tony Moran, Nancy Kyes (91 min)
W wieku sześciu lat Michael Myers popełnia pierwszą zbrodnię. Po powrocie do domu po zabawie z okazji Halloween zabija swoją starszą siostrę. Piętnaście lat później dorosły już Myers ucieka ze szpitala dla umysłowo chorych, ścigany przez doktora Loomisa. I wkrótce znajduje sobie obiekt do straszenia. POZYCJA KLASYCZNA, WIĘC TRZEBA.

TVP 2 godz. 23:55
Wszyscy twoi święci (A Guide To Recognizing Your Saints) - dramat kryminalny, USA 2006, reż. Dito Montiel, wyk. Dianne Wiest, Robert Downey Jr., Shia LaBeouf, Melonie Diaz (95 min)
Pisarz Dito Montiel wraca po piętnastu latach do Nowego Jorku, aby spotkać się z umierającym ojcem. Podczas podróży wspomina trudne dzieciństwo spędzone w dzielnicy Queens. BARDZO DOBRA ROBOTA.

SERIAL

Kino Polska godz. 20:00
Ballada o Januszku - serial obyczajowy, Polska 1987, reż. Henryk Bielski, wyk. Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna, Michał Szymczyk, Bożena Dykiel, Jolanta Grusznic (2x58 min)
Jeszcze raz od początku przejmująco, boleśnie i dramatycznie smutny serial o miłości matczynej bezgranicznej i bezwarunkowej, może nawet głupiej. Wybitna rola Lidii Szukszyny i Michała Szymczyka. DOJMUJĄCO SMUTNE.

AMC godz. 21:00
Nocny recepcjonista (The Night Manager) - serial sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2016, reż. Susanne Bier, wyk. Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Antonio de la Torre, Tom Hollander, Olivia Colman (45 min)
Odcinek piąty dobrej tegorocznej serialowej nowości. W Kairze trwają protesty, które pamiętamy z przekazów telewizyjnych. I w tymże mieście pan Pine jest nocnym recepcjonistą w luksusowym hotelu, którego jedna z rezydentek, związana z obrzydliwie bogatym handlarzem bronią przekazuje mu poufne dokumenty, bo wie, że ów na pewno przekaże je angielskiemu wywiadowi. I ma rację. Pan Pine dokumenty przekazuje, i tak zaczyna się skomplikowana, ale zrealizowana w świetnej obsadzie intryga. DOBRE OGLĄDANIE.

 

HBO 2 godz. 00:10
Ash kontra martwe zło (Ash vs Evil Dead) - serial grozy, USA 2015, reż. Sam Raimi, wyk. Bruce Campbell, Ray Santiago, Jill Marie Jones, Lucy Lawless (2x30 min)
Jeszcze raz od nowa ociekający krwią i zdobiony specyficznym, ale za to wybornym humorem serial nie tylko grozy. Czyli kontynuacja kultowych filmów „Martwe Zło” i „Armia ciemności”. Główny bohater, Ash wraca po trzydziestu latach, aby ponownie zmierzyć się z siłami ciemności. Więcej przeczytacie i moim osobnym o serialu tekście. (http://www.wtelewizji.pl/premiera-ash-kontra-martwe-zlo#.Vt61yeyyOm4) ŚWIETNA ROBOTA I ŚWIETNA ZABAWA

DOKUMENT

TVP Historia godz. 21:45
Historia kryminalistyki (History of Criminalistics) - serial dokumentalny, Ukraina 2014, reż. Wiera Jakowienko (41 min)
Pierwszy z sześciu odcinków o tym jak rozpoznać przestępcę wśród ludzi podobnych do siebie? Każdego dnia dochodzi do przestępstw. Wiele z nich do dziś wykrywa się dzięki metodom opracowanym nawet dwa wieki temu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

H2 godz. 22.00
Prezydenci Ameryki (Ultimate Guide to the Presidents) - serial dokumentalny, USA 2015 (55 min)
Nieźle, chociaż w wielkim skrócie sylwetki prezydentów Jerzego Waszyngtona po Baracka Obamę. W odcinku pierwszym lata 1789-1825. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Ale kino+ godz. 23.20
W piwnicy (Im Keller) - film dokumentalny, Austria/Niemcy 2014, reż. Ulrich Seidl, wyk. Fritz Lang, Alfreda Klebinger, Manfred Ellinger, Inge Ellinger (81 min)
Premiera w telewizorze. Intrygująca. Jak dowiadujemy się z filmu, w Austrii piwnica często bywa centrum życia. To tam właśnie spora część Austriaków spędza czasu więcej niż w salonie, tam oddają się pasjom i przyjemnościom życia. I to ich wystrój, a nie wystrój salonu czy sypialni odzwierciedla to kim są naprawdę, jacy są i jakie kierują ich życiem namiętności. Tak, ja też od razu pomyślałem o piwnicy niesławnego pana Fritzla, który więził w niej i gwałcił swoją córkę, i trochę przeraziłem się na myśl o tym, czy to aby nie powszechniejszy w Austrii zwyczaj. Ale nie, to nie jest film o tym. Na szczęście. Poznajemy w nim Austriaków od innej strony niż myślimy - jeśli myślimy - o nich. BARDZO CIEKAWE.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Tele 5 godz. 20:10
CBS Action godz. 23:00
Podwodna bestia (Super Shark) - thriller SF, USA 2011, reż. Fred Olen Ray, wyk. John Schneider, Sarah Lieving, Tim Abell, Jerry Lacy (100 min)
Zbierzcie się w grupy i oglądajcie razem, bo połowa zabawy jest we wspólnym przeżywaniu tego... tego czegoś. Zresztą zerknijcie w trailer. To jest król królów w tej kategorii. Wypadek, towarzyszący oceanicznym odwiertom, budzi olbrzymiego, prehistorycznego rekina, który pływa, chodzi i lata. Sprawą zajmuje się biolog morski. ZMIENI WAM ŚWIAT NA ZAWSZE.