Program TV na dziś: Tom Cruise w "Mission: Impossible IV" [POLECAJ TV - 5.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 5.08

Wypada zacząć od tego, że dziś, chociaż tak naprawdę to jutro, bo godzinę po północy rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio. Ów początek, czyli ceremonię otwarcia – jak zawsze zrealizowany z rozmachem – oglądać będzie można w relacji na żywo w TVP 1 od godz. 00:55.
Spoza listy dorzucę może dwa filmy dla fanów Vin Diesela, czyli w TNT o godz. 21:00 "Pitch Black" i w Universal o godz. 21:00 "Kroniki Riddicka", w TV Puls o godz. 20:00 "Uciec, ale dokąd?" z Jean-Claude Van Dammem z 1993 roku, w Paramount o godz. 21:40 "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki", w HBO o godz. 21:55 "Kill Bill", a w TVP 2 o godz. 00:25 "V.I.P." Juliusza Machulskiego z Wojciechem Malajkatem przede wszystkim.

Jutro zaproszę Was do Polecaja TV sobotniego, a w samo południe do TOK FM na premierowe wydanie „Programu Telewizyjnego”. A dzisiaj życzę bardzo udanego piątku.

FILM

TVN godz. 20:00
Mission: Impossible IV - Protokół duchów (Mission: Impossible - Ghost Protocol) - sensacyjny USA/AS/Czechy 2011, reż. Brad Bird, wyk. Tom Cruise, Paula Patton, Jeremy Renner, Simon Pegg (170 min)
Kolejna porcja efektownych wybuchów, kopnięć i pościgów. Tym razem ekipa agenta czyniącego codzienność z niemożliwego jest oskarżona o atak terrorystyczny na Kreml, więc ścigają go i Rosjanie i Amerykanie. Dla mnie zachętą jest Simon Pegg, ale i tak chodzi o to, żeby było SZYBKO I EFEKTOWNIE

TVN 7 godz. 20:00
Porachunki z tatą (Getting Even With Dad) - komedia, USA 1994, reż. Howard Deutch, wyk. Macaulay Culkin, Ted Danson, Glenne Headly, Saul Rubinek (109 min)
Miłość synowska zmienia ojca z zatwardziałego przestępcy w kochającego tatę. Jednak zanim ta przemiana nastąpi, Timmy'ego czeka niejedna trudna chwila z niesfornym tatą. RODZINNA ZABAWA.

Stopklatka godz. 20:00
Za jakie grzechy (New in Town) - komedia romantyczna, Kanada/USA 2009, reż. Jonas Elmer, wyk. Renée Zellweger, Harry Connick Jr., Siobhan Fallon, J.K. Simmons (92 min)
Pani Lucyna żyje na wysokich obrotach i jest jej z tym dobrze. Nie wyobraża sobie zmian i funkcjonowania bez gwaru i pośpiechu, ale kolejne zlecenie służbowe zmusza ją do przeniesienia się do cichego miasteczka w Minnesocie. I oczywiście, zgodnie z kanonem gatunku, po wstępnych nieprzyjemnościach i fochach odkryje, że dopiero tutaj życie jest naprawdę piękne. Przewidywalne od początku, bezpieczne, pogodne, więc PRZYJEMNIE SIĘ OGLĄDA

HBO godz. 20:10
Moja matka (Mia madre) - komediodramat, Francja/Włochy/Niemcy 2015, reż. Nanni Moretti, wyk. Margherita Buy, John Turturro, Nanni Moretti, Giulia Lazzarini (103 min)
Premiera w telewizorze. Komediodramat włoski, którego bohaterką jest pani w wieku średnim, która jest szanowaną i uznaną w branży i wśród publiczności reżyserką. I spotykamy ją kiedy pracuje właśnie nad kolejnym swoim filmem i kiedy tylko jeden niewielki krok dzieli ją od nerwowego załamania, albo przynajmniej rozstroju. Oto bowiem główną rolę w jej filmie gra rozkapryszony amerykański gwiazdor, a w domu czeka na nią chora matka i córka, która akurat weszła w okres nieznoszącego sprzeciwu buntu. I TO JEST NIEZŁE.

Polsat godz. 20:15
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa - fantasy USA,Wielka Brytania 2005, reż. Andrew Adamson, wyk. Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley (145 min)
Wszystko zaczyna się, gdy czwórka rodzeństwa Pevensie przez magiczną szafę trafia do baśniowej krainy Narnii. Od ponad 100 lat za sprawą złej czarownicy panuje tam zima.

TVP Kultura godz. 20:25
Palacz (Koczegar) - dramat obyczajowy, Rosja 2010, reż. Aleksiej Bałabanow, wyk. Michaił Skriabin, Jurij Matwiejew, Aleksandr Mosin, Anda Tumutowa (87 min)
Słabość mam do rosyjskiego kina, więc i ten zrobił na mnie dobre wrażenie. Oto Petersburg, w połowie lat 90. Słusznie minionego wieku. Pan Major w stanie spoczynku, mrukliwy surowy gość w podeszłym już wieku, kiedyś walczył w Afganistanie, a teraz żyje w starej palarni na obrzeżach miasta. Mieszka i pracuje. I pisze swoje opowiadanie. A jego życiu pojawiają się niezwykli goście. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

TVP 1 godz. 20:30
Konwój (Convoy) - film sensacyjny, USA 1978, reż. Sam Peckinpah, wyk. Kris Kristofferson, Ali MacGraw, Ernest Borgnine, Burt Young (106 min)
Historia wzięta z tekstu przeboju country, a w zdjęciach wykorzystano ponad sto wielkich ciężarówek. Kierowca ciężarówki w organizuje konwój potężnych osiemnastokołowców w proteście przeciwko praktykom skorumpowanych funkcjonariuszy policji drogowej. I jedzie, a po drodze dołączają do niego kolejni, i kolejni i następni. KAWAŁ HISTORII KINA.

 

Canal+ godz. 21:00
Brygada ponad prawem (Antigang) - dramat sensacyjny, Francja/Wielka Brytania 2015, reż. Benjamin Rocher, wyk. Jean Reno, Alban Lenoir, Caterina Murino, Oumar Diaw (88 min)
Premiera w telewizorze. Pan Serge jest policjantem twardym i bezwzględnym. Zresztą tak jak jego ludzie, z którymi osiąga najlepsze wyniki, ale budzi też kontrowersje oczywiście. Do tego stopnia, że policyjna wierchuszka ma pomysł, żeby grupę rozwiązać. Ale kiedy w Paryżu zaczyna buszować wyjątkowo brutalna grupa bandziorów rabujących wszystko i wszystkich, przy okazji zabijając każdego kto się im nawinie, tylko pan Serge i jego ludzie mogą zrobić z nimi porządek. KINO MOCNE.

 

AXN godz. 21:00
Van Helsing - horror SF, USA/Czechy 2004, reż. Stephen Sommers, wyk. Hugh Jackman, Kate Beckinsale, Richard Roxburgh, Shuler Hensley (132 min)
Najsłynniejszy na świecie pogromca wampirów, otrzymuje kolejną misję. Tajna organizacja zleca mu wytropienie i unicestwienie legendarnego hrabiego Drakuli. ZAMASZYSTE, W TEMPIE, WIĘC BYĆ MOŻE.

TVP Kultura godz. 22:05
Mocna kawa nie jest wcale taka zła - film krótkometrażowy, Polska 2014, reż. Aleksander Pietrzak, wyk. Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Wojciech Mecwaldowski (48 min)
Wspaniale klimatyczna, i ciekawa psychologicznie krótka fabuła z dwiema rolami fantastycznymi i jedną po prostu bardzo dobrą. Rzecz jest o spotkaniu po wielu latach ojca i syna. Ten ostatni po kilkunastu latach bez wcześniejszego sygnału przyjeżdża do ojca na wieś i obaj są zbyt uparci, żeby przekopać dół, który między nimi jest. Na szczęście mogą liczyć na pomoc. DO ZOBACZENIA Z SATYSFAKCJĄ

TVP 1 godz. 22:30
Straszny film 3 (Scary Movie 3) - horror komediowy, USA 2003, reż. David Zucker, wyk. Anna Faris, Pamela Anderson, Charlie Sheen, Leslie Nielsen (84 min)
Wiem, że na liście znajdziecie donioślejsze, bardziej wyrafinowane, a może nawet tak po prostu lepsze filmy. Ale co ja poradzę, że ten bawi mnie do bólu przepony, a bardzo chcę, żebyście i Wy dzisiaj wieczorem dobrze się bawili. Ta część bawi mnie chyba ze wszystkich "scary" najbardziej. Głównie ze względu na wątek żartu z filmu "Znaki" i ogólnie świetnego Charliego Sheena z kamienną twarzą wytrzymującego największe szaleństwa. Reszta też się trzyma nieźle. Oto reporterka telewizyjna tropi zjawiska paranormalnych, i jej zainteresowanie budzą tajemnicze kręgi na polu byłego pastora (to właśnie Charlie Sheen. Nie, nie jako tajemniczy krąg, tylko ten były pastor oczywiście). Okazuje się, że światu grozi najazd złych kosmitów. Ale przecież nie o treść tu chodzi a o to z czego i jak żartują. Na pewno "Ring" i wspomniane "Znaki". Ale przecież nie tylko te dwa, prawda? ZNAKOMITA ZABAWA.

TVN godz. 22:50
Piętno przeszłości (Tenderness) - dramat kryminalny, USA 2009, reż. John Polson, wyk. Russell Crowe, Jon Foster, Sophie Traub, Laura Dern (96 min)
Pewien młodzieniec, który w więzieniu siedział za zabicie rodziców, z więzienia wychodzi, zabiera sympatyczną nastolatkę i rusza w drogę do innego stanu. Ale pan policjant nie jest przekonany, że chłopak się poprawił i podejrzewa, że prędzej czy później – raczej prędzej – znowu kogoś zabije. Rusza więc jego śladem żeby być przy tej próbie. I wiecie to? TO JEST BARDZO NIJAKIE

Polsat godz. 23:05
Z piekła rodem (From Hell) - thriller Wielka Brytania/USA/Czechy 2001; reż. Albert Hughes; wyst. Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm (122 min)
Mroczny i stylowy kryminał, w którym Johnny Depp jako inspektor Abberline prowadzi w wiktoriańskim Londynie śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza. Świetne, klimatyczne zdjęcia, fantastyczne aktorstwo i scenariusz. ZNAKOMITOŚĆ.

TVP Kultura godz. 23:10
Kwiat tysiąca i jednej nocy (Il fiore delle mille e una notte) - komediodramat, Francja/Włochy 1974, reż. Pier Paolo Pasolini, wyk. Ninetto Davoli, Franco Citti, Tessa Bouche, Margaret Clementi (125 min)
Ostatnia część przesyconego erotyką tryptyku, w którym reżyser interpretował  średniowieczne nowele. Po „Dekameronie” i „Opowieściach kanterberyjskich”, tym razem przenosi nas w świat Orientu, i nawiązuje do „Baśni 1001 nocy”. A główny wątek to historia pięknej, rozdzielonej ze swym kochankiem niewolnicy. Plus muzyka Ennio Morricone. POZYCJA KLASYCZNA

AMC godz. 23:20
Goście (The Visitors) - psychothriller, USA 1972, reż. Elia Kazan, wyk. Patrick McVey, James Woods, Steve Railsback, Patricia Joyce (90 min)
Świetny, chociaż bardzo duszny film. Pana Billa odwiedzają nie zapowiadając się wcześniej dwaj koledzy z czasów wietnamskiej wojny. Ale nie jest to wizyta towarzyska z pomysłem na wspólne wspominki dawnych czasów. Panowie, którzy przyszli w gościnę, kilka lat wcześniej stanęli przed wojskowym sądem oskarżeni właśnie przez pana Billa o gwałt i morderstwo. A teraz przyszedł czas na zemstę. WARTO POPATRZEĆ I WARTO POSŁUCHAĆ

TV Puls godz. 23:55
Wrota do piekieł (Drag Me to Hell) - horror, USA 2009, reż. Sam Raimi, wyk. Alison Lohman, Justin Long, David Paymer, Adriana Barraza (99 min)
Niezły horror Sama Raimiego o pracownica banków, która odmawia Cygance przesunięcia terminu spłaty, więc ona rzuca na nią klątwę. I od tej chwili nasza bohaterka ma trzy dni żeby straszliwy demon, którego imienia nie pamiętam, nie zabrał jej do piekła. I TO SIĘ OGLĄDA.

 

SERIAL

TVN 7 godz. 00:15
Kroniki Shannary (The Shannara Chronicles) - serial fantasy, USA 2016, wyk. Manu Bennett, Austin Butler, Poppy Drayton, Ivana Baquero (2x42 min)
Nie znam się na takich bajkach, i nie potrafię udawać, że mam do nich jakikolwiek stosunek, i bo są obok. Ostatnia królewna, która mnie wzruszyła to Arabela, a ostatni smok, to Smok Wawelski w „Porwaniu Baltazara Gąbki”. Posłużę się zatem matrpasem: „Księżniczka Amberle Elessedil zostaje członkinią zakonu Wybranych, którzy opiekują się najświętszym drzewem elfów, Ellcrysem. Kobietę nawiedza wizja, w której Ellcrys obumiera”. Rzecz oparta na serii książek Terry'ego Brooksa. Dwa odcinki na początek. DLA FANÓW GATUNKU, I TO PODOBNO BARDZO.

DOKUMENT

National Geographic godz. 20.00
Tajemnice Biblii (The Secret Bible): Rywale Jezusa - serial dokumentalny, USA (59 min)
Lubię te biblijne rozważania i ciekawostki w National Geographic. Tym razem autorzy dokumentu przypominają Jezus nie był jedynym Mesjaszem, czy człowiekiem który za Mesjasza się podawał. I tak jak Jezus uzdrawiali, wskrzeszali zmarłych, mówiono o nich, że są bożymi synami, a takoż głosili różne mądrości. Dlaczego więc ten jeden do historii przeszedł i wpływ miał/ma taki na świat, a pozostali przepadli? DUŻA CIEKAWOŚĆ

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 21:55
Diabeł tasmański (Tasmanian Devils) - film SF, Kanada 2013, reż. Zach Lipovsky, wyk. Danica McKellar, Kenneth Mitchell, Mike Dopud, Roger R. Cross (110 min)
Koszmarne, ale za to dowiecie się, co słychać u pięknej sąsiadki Kevina Arnolda z "Cudownych lat". Tak, to ona, już jako bardzo atrakcyjna kobieta z licznymi przymiotami i pięknym uśmiechem, walczy z diabłami tasmańskimi, które wyrosły ponad miarę i mają na nią apetyt. KONIECZNIE W GRUPIE.

 

Stopklatka TV godz. 22:00
Rekin zombie (Shark Island) - horror, USA 2015, reż. Misty Talley, wyk. Cassie Steele, Jason London, Roger J. Timber, Ross Britz (84 min)
Coraz trudniej znaleźć rekinom jakąś przypadłość czy moc, która wyróżni ich pośród zyliona innych już znanych z szalonych filmów. Tym razem jeden z rekinów, na których prowadzone były tajne eksperymenty ucieka zmienia swoich kolegów w rekinie zombiaki. ROZKOSZNIE GŁUPI WSPANIAŁY KĄSEK DLA ŁOWCÓW KICZU