Program TV na dziś: "Mroczny Rycerz" i "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian" [POLECAJ TV - 19.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 19.08

Pamiętając, że niżej jest lista z dzisiejszymi specjałami, zacznę od kilku rzeczy, które nie zmieściły się na niej z różnych powodów. Po kolei zatem. W TVP 1 o godz. 20:30 „Muzyczne Hity Teleexpressu – Uniejów”, czyli na żywo relacja z koncertu, a w nim m.in. Patrycja Markowska, Michał Szpak, Andrzej Piaseczny, Lady Pank i oczywiście Maciej Orłoś. W Canal+ Seriale o godz. 23:00 reportaż z planu serialu „Belfer” z Maciejem Stuhrem, w TVP 2 o godz. 00:30 widowisko „Historia literatury według Kabaretu Moralnego Niepokoju” z 2012 roku, a w TVP Kultura o godz. 01:20 koncert Manu Katche, Richard Bona, Eric Legnini, Stefano di Battista z 2014 roku.

I kilka filmów jeszcze. W TV Puls o godz. 20:00 "G.I. Jane", w TVN 7 o godz. 20:00 familijna animacja "Rogate ranczo", w BBC HD o godz. 21:30 od nowa "Sherlock", w Paramount o godz. 21:40 "Poszukiwacze zaginionej Arki" i o północy "Indiana Jones i świątynia zagłady", a w AXN Black o godz. 22:05 "Bękarty wojny". Ale najważniejsze filmy, dokumenty i serial na liście.

Kolejny Polecaj TV jutro, a dzisiaj zapraszając do listy i jutrzejszego „Programu telewizyjnego” w sobotnie południe w TOK FM, przyjemnego piątku życzę.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00 Lektor (The Reader) - dramat obyczajowy, Niemcy/USA 2008, reż. Stephen Daldry, wyk. Ralph Fiennes, Kate Winslet, David Kross, Susanne Lothar (119 min)

Za rolę w tym filmie pani Kate Winslet odebrała Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA, więc choćby dlatego warto. Żeby się przekonać, czy słusznie. W roku 1958 36-letnia Hanna wdaje się w romans z 15-latkiem. Kilka lat później ów młodzieniec trafia na proces zbrodniarzy nazistowskich i na ławie oskarżonych dostrzega swoją dawną kochankę. I TO JEST NAPRAWDĘ MOCNO NIEZŁE.

 

TVN godz. 20:00 Mroczny rycerz (The Dark Knight) - sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2008, reż. Christopher Nolan, wyk. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine (152 min)

W Gotham City pojawia się zły jak sam diabeł Joker i oczywiście zamierza doprowadzić miasto do anarchii, a Batmana zmusić do przejścia na ciemną stronę mocy i sprawić, by stał się złoczyńcą. I będzie blisko sukcesu. OBSADA + WIDOWISKO.

Polsat godz. 20:05 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian) - film przygodowy, Wielka Brytania/USA 2008, reż. Andrew Adamson, wyk. Ben Barnes, Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley (136 min)

Dla tych którzy znają opowieść chociaż ze słyszenia: Oto minął rok, odkąd rodzeństwo Pevensie opuściło Narnię. Władzę w Narnii sprawuje król Miraz, który wygnał księcia Kaspiana. Rodzeństwo Pevensie ponownie wyrusza w podróż do baśniowego świata by wesprzeć Kaspiana i uchronić Narnię przed rządami despoty. ŁADNE W OBRAZKU.

HBO godz. 20:10 Stan napięcia (Tension(s)) - film kryminalny, Kanada 2014, reż. Vincent Lecrocq, wyk. Louis Mandylor, David Kinsman, Richard Roy Sutton, Emily Stranges (77 min)

Premiera w telewizorze. Schematyczny ni to kryminał ni to thriller o byłym policyjnym negocjatorze, który jest zakładnikiem dwóch gości, którzy napadli go w domu, i grożąc odebraniem życia jego głuchoniemej córce, nalegają, żeby pomógł im dokończyć pewną misję. SZKODA CZASU.

 

Ale kino+ godz. 20:10 Godziny rozpaczy (Desperate Hours) - thriller, USA 1990, reż. Michael Cimino, wyk. Mickey Rourke, Kelly Lynch, Anthony Hopkins, Mimi Rogers (105 min)

Pewien wyrafinowany kryminalista odbywający karę więzienia za napad z bronią w ręku, dostaje dodatkowy zarzut próby morderstwa. I wykorzystuje tę okoliczność rozkochując w sobie panią mecenas i przekonując ją, żeby pomogła mu uciec. Ucieka i z kompanami terroryzuje pewną rodzinę w jej własnym domu. NAPIĘCIE JEST ZMIENNE, I CHOĆ GŁÓWNIE WYSOKIE, TO JEDNAK ZESTARZAŁ SIĘ FILM ÓW BARDZO.

Tele 5 godz. 20:10 Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel) - sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2000, reż. Wim Wenders, wyk. Mel Gibson, Milla Jovovich, Jimmy Smits (122 min)

Do pewnego hotelu, którego mieszkańcy znikają w dziwnych okolicznościach, trafiają sami życiowi nieudacznicy: podający się za piątego Beatlesa Dixi, prostytutka, komicy, była piękność i agent FBI, który prowadzi dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci mieszkańca hotelu chowającego się tu przed bogatym ojcem. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 20:20 Gracz (The Player) - komediodramat, USA 1992, reż. Robert Altman, wyk. Tim Robbins, Greta Scacchi, Whoopi Goldberg, Fred Ward (124 min)

Dwa Złote Globy i trzy nominacje do Oscara dla czarnej komedii, w której obiecujący producent filmowy dostaje pocztówkę z pogróżkami od dawnego kolegi, którego - wydaje mu się - zamordował był jakiś czas temu. Ale jeśli tak, to skąd ten list? Ani chybi ktoś zamierza go szantażować. DOBRE TO JEST.

Canal+ godz. 21:00 Polowanie na prezydenta (Big Game) - film sensacyjny, Finlandia/Wielka Brytania/Niemcy 2014, reż. Jalmari Helander, wyk. Samuel L. Jackson, Onni Tommila, Ray Stevenson, Victor Garber (86 min)

Premiera w telewizorze. Widowiskowe familijne kino sensacyjne, które mimo mielizn i ogląda się szybko i z satysfakcją. Oto sytuację mamy taką, że pan amerykański Prezydent ewakuuje się z zaatakowanej przez terrorystów Finlandii, ale jego samolot rozbija się w leśnej głuszy. Tu oczywiście terroryści spróbują go złapać, ale nie będzie łatwo, bo panem Prezydentem zaopiekuje się młody, ale bardzo zmyślny autochton, który w lesie nie ma sobie równych. Jak nie przymierzając połączenie MacGyvera z Chuckiem Norrisem. HUCZNA ZABAWA.

 

AXN godz. 21:00 Hulk (The Hulk) - dramat SF, USA 2003, reż. Ang Lee, wyk. Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Josh Lucas (129 min)

Podczas eksperymentu naukowego Bruce Banner przyjmuje śmiertelną dawkę promieniowania gamma. Wkrótce zaczyna tracić świadomość i odczuwać czyjąś obecność we własnym ciele. Z KOMIKSU WZIĘTE, WYŁĄCZNIE DLA FANÓW.

Cinemax godz. 21:40 Duchy z Enfield (The Enfield Haunting) - thriller, Wielka Brytania 2015, reż. Kristoffer Nyholm, wyk. Timothy Spall, Juliet Stevenson, Rosie Cavaliero, Eleanor Worthington-Cox (69 min)

Premiera pierwszej z dwóch części. Rzecz jest świetnie zrealizowana, trzyma za gardło i w postaci dreszczy przemieszcza się po plecach. Tym bardziej, że inspirowana podobno prawdziwymi wydarzeniami. Oto w roku 1977 w Londynie jeden z domów jest ponoć nawiedzany przez duchy albo inne dziwne wrogie ludziom siły. Do domu przybywają więc dwaj badacze, którzy chcą sprawę wyjaśnić i pomóc jednej z ofiar. Mnie to ruszyło, bo NIEŹLE ZROBIONE I POMYŚLANE NIEGŁUPIO.

Stopklatka TV godz. 22:40 Opętanie (Stir of Echoes) - horror, USA 1999, reż. David Koepp, wyk. Kevin Bacon, Illeana Douglas, Kathryn Erbe (94 min)

Pan pozwala się zahipnotyzować, a po wybudzeniu zaczyna miewać różne tajemnicze wizje i majaki, które potem męczą go również na jawie. Potem nabiera przekonania, że w jego domu zamieszkał duch i odkrywa, że syn ma nadprzyrodzone zdolności. Krótko mówiąc, zwala mu się trochę na łeb. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

TVP Kultura godz. 22:50 Układ zamknięty - dramat sensacyjny, Polska 2013, reż. Ryszard Bugajski, wyk. Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Wojciech Żołądkowicz, Przemysław Sadowski (100 min)

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia właścicieli świetnie prosperującej spółki. Bohaterowie zostają zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Dzieje się tak na skutek zmowy skorumpowanych urzędników - prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego. ROBI WRAŻENIE. NAJWIĘKSZE PAN GAJOS.

TVN godz. 23:05 Ojciec chrzestny 2 (The Godfather 2) - film sensacyjny, USA 1974, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Al Pacino, Diane Keaton, Robert De Niro, Robert Duvall (200 min)

Trzeba coś pisać? Chyba tylko tyle, że to dzieło jest. Dzieło, które bardzo doceniam, ale jak dla mnie nadmuchane za bardzo. Co nie zmienia faktu, że choćby dla wybitnych scen kilku, i dla aktorskich wielkości naprawdę TRZEBA ZNAĆ.

Polsat godz. 23:15 Z Archiwum X - Chcę wierzyć (The X Files: I Want to Believe) - thriller USA/Kanada 2008; reż. Chris Carter; wyst. David Duchovny, Gillian Anderson, Amanda Peet, Xzibit (135 min)

Próba dodatkowego zmonetyzowania legendarnego serialu. Oto dwóch ludzi uprowadza agentkę FBI. Zastępca naczelnika terenowego biura FBI postanawia zwrócić się o pomoc do niezastąpionego Muldera. Co oczywiście oznacza, że nie wszystko będzie takie jakie się wydaje, że powinno być, gdyby było normalne. JUŻ CHYBA NIE RUSZA.

TV Puls godz. 00:20 Przekręt (Snatch) - komedia sensacyjna, Wielka Brytania/USA 2000, reż. Guy Ritchie, wyk. Benicio Del Toro, Dennis Farina, Brad Pitt (98 min)

Złodziej i kurier brylantów, Franky, leci do Nowego Jorku, by dostarczyć olbrzymi diament jednemu z szefów tamtejszej mafii, Aviemu. Po drodze zatrzymuje się w Londynie, gdzie pada ofiarą oszustów. I TO SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

SERIAL

Filmbox godz. 21:00 Rozstania (Leaving) - serial obyczajowy, Wielka Brytania 2012, reż. Gaby Dellal, wyk. Helen McCrory, Callum Turner, Callum Austin, Gregg Chillin (3x60 min)

Trzy części, czyli całość. Dojrzała i stateczna kobieta, żona i matka dwójki dzieci, jest zastępczynią kierownika hotelu, w którym pracę zaczyna pewien młodzieniec i wprowadza zamieszanie w życie pani, bo zaczyna się nią niebezpiecznie interesować. No i pani boi czy uda jej się wierną pozostać. Nie znam. Ale wygląda na to, że taki RACZEJ O MIŁOŚCI.

DOKUMENT

HBO 2 godz. 23:10 Okaleczone (Seb) - film dokumentalny, Węgry 2015, reż. Dénes Nagy (52 min)

Poruszająca i bardzo ważna. Rzecz dotyczy autoagresji. O ludziach, którzy dla rozładowania psychicznego napięcia potrafią zadawać sobie ból w najwymyślniejsze i najgorsze sposoby. Autorzy dokumentu rozmawiają z nimi i próbują ich zrozumieć, albo przynajmniej wyobrazić sobie co czują. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.