Program TV na dziś: "Ślubne wojny" albo "Vinci" [POLECAJ TV - 20.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 20.08

I tradycyjnie do tego co znajdziecie na liście, a znajdziecie kilka premier, i kilka niezłych pomysłów na telewizyjny wieczór, dochodzi jeszcze mało co nieco spoza listy. Otóż w Polsacie o godz. 20:05 rozpocznie się koncert „Legendy polskiego popu” z udziałem m.in. Roberta Gawlińskiego, zespołu Varius Manx i Edyty Górniak, w Paramount od godz. 20:00 dwie przygody Indiany Jonesa, czyli „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” i „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, a w HBO o godz. 20:10 drugi odcinek czwartego, rewelacyjnego sezonu serialu „Ray Donovan”.

Co jeszcze? W TVP HD o godz. 21:50 "Och, Karol 2", w AXN o godz. 22:00 "Bękarty wojny", w telewizji 13 Ulica o godz. 22:00 horror "Dom otwarty", w TVN 7 o godz. 23:15 "Kolacja dla palantów" ze Stevem Carellem, Zachem Galifianakisem i Jemainem Clementem, a w TVP Kultura o godz. 01:15 krótki spektakl teatralny "Korytarz".

Szczegóły telewizyjnego wieczoru na liście, jutro Polecaj TV na niedzielę, a tymczasem przyjemnie leniwej życzę soboty.

FILM

Canal+ godz. 19:15

Mały Książę (The Little Prince) - film animowany, Francja/Kanada 2015, reż. Mark Osborne (101 min) (dubbing)

Premiera w telewizorze. Jeszcze jedna próba opowiedzenia na nowo ponadczasowej powieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. I kolejna próba przeniesienia jej w inne okoliczności niż te, jakie umyślił sobie pan autor. Tym razem są to amerykańskie przedmieścia. Sama historia się pewnie broni, ale mimo świetnej realizacji, DO MNIE TO NIE TRAFIA, ALE TĘ HISTORIĘ ZAWSZE WARTO OBEJRZEĆ Z DZIATWĄ.

 

TV Puls godz. 20:00

S.W.A.T. Jednostka specjalna (S.W.A.T.) - film sensacyjny USA 2003; reż. Clark Johnson; wyst. Samuel L. Jackson, Colin Farrell, Michelle Rodriguez (109 min)

Najpierw ciężkie szkolenie, a potem jeszcze trudniejsze zadanie elitarnej jednostki do zadań oczywiście specjalnych. Rzeczona jednostka ma eskortować przestępcę, który zmyślnie zaoferował 100 milionów dolarów każdemu, kto pomoże mu w ucieczce. Chętnych nie brakuje, więc jednostka ma co robić. WYBUCHOWA JATKA W GWIAZDORSKIEJ OBSADZIE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Wróg publiczny (Enemy of the State) - dramat sensacyjny, USA 1998, reż. Tony Scott, wyk. Gene Hackman, Will Smith, Jon Voight, Lisa Bonet (126 min)

W ciągu jednego dnia ustabilizowane i pełne sukcesów życie młodego prawnika rozpada się. Staje się bowiem ofiarą spisku przygotowanego przez skorumpowanego urzędnika. Zostaje głównym podejrzanym w sprawie o brutalne morderstwo, i wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. I tylko tajemniczy Brill, były pracownik służb wywiadowczych jest skłonny mu pomóc. DOBRZE SIĘ WIDZI.

 

Fokus TV godz. 20:05

Szybcy i martwi (The Quick and the Dead) - western, USA/Japonia 1995, reż. Sam Raimi, wyk. Russell Crowe, Leonardo DiCaprio, Gene Hackman, Sharon Stone (107 min)

Do pewnego miasteczka na Dzikim Zachodzie przybywa piękna pani, ubrana w męski strój i po mistrzowsku władająca bronią, by pomścić śmierć ojca, którego przed laty na jej oczach zamordował burmistrz. Burmistrz, który nie bez powodu nosi biblijne imię Herod. PRZYJEMNOŚĆ OGLĄDANIA.

TVP Kultura godz. 20:20

O północy w Paryżu (Midnight in Paris) - komedia, Hiszp./USA 2011, reż. Woody Allen, wyk. Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen, Marion Cotillard (90 min)

Jeden z bardziej udanych - po serii mniej mnie przekonujących - filmów pana Woodyego Allena. Chociaż ze świetną rolą Owena Wilsona jako hollywoodzkiego scenarzystę, który pracuje nad swoją pierwszą powieścią, i przyjeżdża do stolicy Paryża z narzeczoną i jej bogatymi, konserwatywnymi rodzicami. Oscar za scenariusz, i JAK ZAWSZE DOBRE DIALOGI.

TVP 1 godz. 20:25

Ślubne wojny (Bride Wars) - komedia romantyczna, USA 2009, reż. Gary Winick, wyk. Kate Hudson, Anne Hathaway, Bryan Greenberg, Chris Pratt (85 min)

Dwie przyjaciółki rozpoczynają ślubne przygotowania. Rezerwują ostatnie terminy w hotelu i ruszają na poszukiwanie sukien, a ich radość i podniecenie nie zna granic. Aż do chwili, gdy okazuje się, że obie omyłkowo wpisane zostały na ten sam termin, i jedna musi z niego zrezygnować. Od tej chwili zostaje już tylko podniecenie. Niezdrowe. Panie rozpoczynają bowiem otwartą wojnę. I przy całej mojej niesympatii do tego gatunku, MOŻNA SIĘ ROZERWAĆ.

TVN 7 godz. 20:50

Vinci - komedia kryminalna, Polska 2004, reż. Juliusz Machulski, wyk. Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar, Jan Machulski (108 min)

Szkoda, że tak strasznie zgrany jest ten film, że aż zapraszać nań głupio. Niemniej można jeszcze raz zobaczyć jak Robert Więckiewicz zmyślnie podprowadza dzieło da Vinciego na oczach zdumionej policji, i jak bardzo pomagają mu Jan Machulski, Kamila Baar i Borys Szyc. ZGRANE STRASZNIE, ALE NADAL DOBRE.

TVN godz. 21:00

Nie wszystko złoto, co się świeci (Fool's Gold) - komedia przygodowa, USA 2008, reż. Andy Tennant, wyk. Matthew McConaughey, Kate Hudson, Donald Sutherland, Alexis Dziena (113 min)

Przystojniak poszukuje skarbu, ale znaleźć nie może. A gdy na trop jego trafia, potrzebuje wsparcia pewnego zylionera, i na jego luksusowej łodzi spotyka byłą, ale wciąż luksusową żonę. ZABAWA JEST I PRZYJEMNOŚĆ.

TVN Fabuła godz. 21:00

Kontakt (Contact) - film SF USA 1997; reż. Robert Zemeckis; wyst. Jodie Foster, Matthew McConaughey, James Woods, John Hurt (153 min)

Jodie Foster jako astronom tropiąca ślady życia w kosmosie, dzięki którym chce znaleźć dowody na istnienie pozaziemskiej inteligencji. Pewnego dnia odbiera docierający z odległej gwiazdy Vega sygnał radiowy i... Jeśli ktoś nie widział, to nie mogę więcej. W każdym razie w pewnym momencie przechodzimy w coś w rodzaju filozoficznego traktatu. WIELCE INTRYGUJĄCE.

Cinemax godz. 21:40

Dowcip (Wit) - dramat obyczajowy, USA 2001, reż. Mike Nichols, wyk. Emma Thompson, Christopher Lloyd, Eileen Atkins, Audra McDonald (95 min)

Fenomenalna rola Emmy Thompson w filmie o przyzwyczajonej do sukcesów wykładowczyni uniwersyteckiej, która dowiadując się o tym, że ma raka, decyduje się na udział w programie badań nad tą chorobą, i przekonuje się co tak naprawdę jest ważne, co jest największą wartością i najlepszym lekarstwem. A dla tych, dla których ważne są nagrody i wyróżnienia, dodam, że „Dowcip” otrzymał trzy statuetki Emmy, dwie nominacje do Złotego Globu (w tym dla Emmy Thompson), i nagrodę specjalną na MFF w Berlinie. BOLESNE, ALE BARDZO DOBRE.

 

TVP Kultura godz. 22:50

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain) - dramat obyczajowy, USA 2005, reż. Ang Lee, wyk. Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Randy Quaid, Anne Hathaway (134 min)

O, to oscarowe dzieło Anga Lee, przełamujące kolejne tabu, czyli poruszająca rzecz o miłości dwóch kowbojów. Do siebie wzajem. Otóż zakochali się, ale uznali, że to nie wypada, rozstali się i wiedli przykładne heteroseksualne życie, ale kiedy do jednego z nich przychodzi kartka pocztowa z zapowiedzią odwiedzin dawnego przyjaciela, wszystko wraca. NAGRODY, KONTROWERSJE, WIĘC ZNAĆ WYPADA.

TVN godz. 23:20

W sieci zła (Fallen) - horror USA 1998; reż. Gregory Hoblit, wyk. Denzel Washington, John Goodman, Donald Sutherland, James Gandolfini (123 min)

Detektywi Hobbes i Jonesy są świadkami egzekucji aresztowanego przez nich seryjnego zabójcy. Kilka dni po jego śmierci zostają wezwani na miejsce makabrycznego mordu. Zabójca działa tak samo jak niedawno stracony zbrodniarz. Zabójcą musi być albo doskonały naśladowca, albo znający szczegóły śledztwa policjant. KRYMINAŁ JAK SIĘ PATRZY.

SERIAL

FOX Comedy godz. 21:00

Simpsonowie 26 (The Simpsons 26) - serial animowany dla dorosłych, USA 2014, wyk. Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith (4x30 min)

Kolejny sezon. Może kiedyś dojdzie do tego, że będziemy mogli w telewizji oglądać odcinki na bieżąco, ale na razie przenosimy się do roku 2014. I z tego właśnie roku kolejne odcinki satyry na tzw. amerykański styl życia i tamtejszą klasę średnią, która powstaje nieprzerwanie od 1989 roku. ZAWSZE DOBRZE ROBI.

 

HBO 3 godz. 21:00

Pot i łzy (Flesh and Bone) - serial obyczajowy, USA 2015, reż. David Michod, wyk. Ben Daniels, Damon Herriman, Sarah Hay, Emily Tyra (8x62 min)

Jeszcze raz od nowa, i to do końca od razu. Niezła historia. Dwa z ośmiu odcinków nowego serialu o życiu w świecie baletu. A nie jest to życie łatwe, i nie jest to świat - jak się okazuje - przyjemny. Każdy, kto chce być jego tańczącą częścią musi liczyć się z bólem, z odłożeniem wszystkiego innego na później, i z wyrzeczeniami. Ale jest i nagroda. Osiem godzinnych odcinków. I wszystkie za jednym rzutem. DO ZOBACZENIA.

 

FOX godz. 22:00

Damien - serial grozy, USA 2016, wyk. Bradley James, Omid Abtahi, David Meunier, Barbara Hershey (55 min)

Premiera w telewizorze. W założeniu jest to kontynuacją jednego z najlepszych, i przy okazji jednego z moich ulubionych horrorów "Omen" z 1976 roku. To właśnie w tym filmie poznaliśmy Damiena jako pacholę. Nawet fragmenty tego filmu jako retrospekcje pojawiają się, żeby nie zostawić nam wątpliwości. I o ile sam pomysł na przywołanie Damiena i sprawdzenia co u niego jak już wydorośleje jest świetny, o tyle realizacja tego pomysłu i scenariusz nie dają satysfakcji. W serialu nasz Damien nie jest świadom otaczających go satanistycznych mocy, ale w końcu dowie się, że jest Antychrystem, ale się z tym zgodzić nie chce i dylematy ma. SZKODA, ŻE TAK DUŻO GORSZE OD FILMU.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Chris Hadfield - astronauta z You Tube'a (The Sky Is Not The Limit: The Chris Hadfield Story) - film dokumentalny, Kanada 2015, reż. Karen Pascal (43 min)

Rzecz o pierwszym Kanadyjczyku, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej i pierwszym, który zarządzał Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Ale najważniejsze, że ów odkrywa tajemnice i wspaniałość kosmosu. WARTO POZNAĆ.

TVP Historia godz. 22:00

W imię honoru - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Anita Gargas (53 min)

Tegoroczny wykwit intelektu i pomysłowości pani Anity Gargas. O smoleńskiej katastrofie, oczywiście, bo pani Anita już chyba tylko o tym. Ale tym razem nie jest to śledcza sprawa, a rozmowy z trzema żonami generałów, którzy we wspomnianej katastrofie zginęli. NIE DLA MNIE, ALE JEST.

Fokus TV godz. 23:20

Jak seks zmienił świat (How Sex Changed the World) - serial dokumentalny, USA 2013 (55 min)

Lubię takie przedstawianie naszej historii w sposób nieoczywisty. W tym dowiedzieć się możecie jak podejście do intymnych kwestii zmieniało się na przestrzeni wieków, ale przede wszystkim o tym, jak bardzo konkretnie sprawy związane z seksem wpływały na tę naszą historię, i na to w jakim jej punkcie znajdujemy się teraz. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 21:00

Lawalantula 2 (2 Lava 2 Lantula!) - horror, USA 2016, reż. Nick Simon, wyk. Steve Guttenberg, Michael Winslow, Michele Weaver, Jimmy Bellinger (120 min)

Jeśli ktoś zna część pierwszą, to przekonywać o wyjątkowości dzieła nie muszę. Innych spróbuję w ten sposób, że to rewelacyjnie przegięte, świetnie bawiące się konwencją  kino o gigantycznych, plujących ogniem i  magmą pająkach, które zagrażają ludzkości, i o grupie śmiałków, którzy stając na granicy obłędu podejmują walkę o przetrwanie. A na czele walecznej ekipy wracający w wielkim stylu Steve Guttenberg. NO PEWNIE, ŻE WARTO.

 

Polsat godz. 00:10

Polowanie na rekina (Shark Hunter) - sensacyjny, USA 2001, reż. Matt Codd, wyk. Antonio Sabato Jr., Christian Toulali, Grand L. Bush (94 min)

Rodzice Spencera zostają zabici przez megalodona, takiego olbrzymiego rekina. Mężczyzna przysięga sobie, że zabije monstrum, które odebrało mu rodzinę. A rok później zgłasza się do podwodnej stacji badawczej, żeby poszukać okazji. ZABÓJCZY KICZ.