Program TV na dziś: świetny James Franco w "Kim jest Michael" [POLECAJ TV - 25.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 25.08

Oczywiście zanim do listy pełnej Was puszczę, kilka słów o tym, czego na liście nie ma. Bo przecież nie może być na niej wszystko. Zatem dorzucam jeszcze, że w TVP 2 o godz. 21:15 „The Best of Ani Mru-Mru”, w TVP 1 o godz. 22:25 po krótkich wakacjach wraca „Warto rozmawiać” z Janem Pospieszalskim, w HBO 2 o godz. 21:00 premiera kolejnego „Wieczoru z Johnem Oliverem”, a w AXN pierwsze odcinki „Oficera” z Borysem Szycem i Pawłem Małaszyńskim (godz. 23:00) i „Gliny” z Jerzym Radziwiłowiczem (godz. 00:10).

Szczegóły i rzeczy najważniejsze znajdziecie jednak na liście. Jutro kolejny Polecaj, a tymczasem życzę przyjemnego czwartku.

FILM

TV Puls godz. 20:00
Poznaj moich Spartan (Meet the Spartans) - komedia, USA 2008, reż. Jason Friedberg, Aaron Seltzer, wyk. Sean Maguire, Carmen Electra, Ken Davitian, Kevin Sorbo (72 min)
Pokręcona, pełna żartów poniżej pasa i innych części ciała, ale też czasami zadziwiająco celnych nawiązań do popkultury komedia mieszająca wszystko ze wszystkim. Do władcy starożytnej Sparty, przybywają posłowie z Persji i stawiają mu ultimatum - dobrowolne podporządkowanie się ich królowi albo wojna. Władca mobilizuje wojsko, ale udaje mu się zwerbować tylko trzynastu wojowników. Nie, no przecież tu nie chodzi o fabułę, tylko gagi, a te czasami trafiają. MOŻNA SIĘ ZABAWIĆ.

 

Cinemax godz. 20:00
I nie było już nikogo (And Then There Were None)  - film kryminalny, Wielka Brytania 2015, reż. Craig Viveiros, wyk. Toby Stephens, Noah Taylor, Miranda Richardson, Maeve Dermody (2x87 min)
Pierwsza z dwóch części. Dwukrotnie nominowana do Oscara Miranda Richardson, w pierwszej części nowego kryminalnego miniserialu brytyjskiego. Oczywiście stylowego, i w kostiumach, i z tajemnicą. Jest rok 1939, i jest dziesięcioro ludzi, którzy zaproszeni przez właściciela, przybywają na jego odciętą od świata wyspę w południowej Anglii. Gospodarz oskarża ich o to, że w przeszłości popełnili morderstwa. A wkrótce i oni goście zaczynają ginąć. ŚWIETNY TEATRALNY KLIMAT, ŚWIETNA ZABAWA

Polsat godz. 20:10
To tylko seks (Friends with Benefits) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Will Gluck, wyk. Justin Timberlake, Mila Kunis, Patricia Clarkson, Jenna Elfman (109 min)
Mila Kunis i Justin Timberlake podobają się sobie, w łóżku im razem wygodnie, więc postanawiają taki właśnie rodzaj znajomości utrzymywać. Z wykluczeniem miłości. Ale przecież od początku wiemy, że to się nie uda. MIŁO, ŁADNIE I SYMPATYCZNIE.

HBO godz. 20:10
Jezioro Górne (Superior) - film przygodowy, USA 2015, reż. Edd Benda, wyk. Paul Stanko, Thatcher Robinson, Brian Downing, Sherry Saarluen (81 min)
Premiera w telewizorze. Jest rok 1969 i dwóch młodzieńców z wielkim marzeniem. Otóż chcą na rowerach objechać brzeg jeziora Superior, a to ponad tysiąc trzysta mil. Niezły kawałek drogi, więc będą musieli się podczas podróży zmierzyć z wieloma przeciwnościami, i ze swoją przyjaźnią. ZASKAKUJĄCO NIEZŁE

Ale kino+ godz. 20:10
Kim jest Michael (I Am Michael) - dramat biograficzny, USA 2015, reż. Justin Kelly, wyk. James Franco, Emma Roberts, Zachary Quinto, Daryl Hannah (97 min)
Premiera w ramach cyklu „Kino Mówi: Namiętności”. To nie jest film łatwy i nie jest przyjemny, o ile szukacie w filmie wyłącznie odpoczynku po ciężkim dniu. Ale jeśli zdecydujecie się wejść w świat bohatera, to ów odwdzięcza się poczuciem twórczego niepokoju i nadzieją. Pojechałem trochę tanią licealną poezją, ale coś w tym jest. Bo to naprawdę film prowokacyjny na granicy szaleństwa, wymagający od nas zaangażowania, a nie tylko oglądania. I każący nam rozmawiać z bohaterem, którego fenomenalnie gra James Franco. I tym mocniejszy jest to film, że opowiedziana w nim historia oparta jest podobno na faktach. Jest to historia bardzo zaangażowanego w sprawę aktywisty LGBT, założyciela queerowego magazynu dla gejów, który poznając Biblię, dyskutując z Bogiem i ludźmi, przechodzi dramatyczną duchową przemianę. Do tego stopnia, że decyduje się wyrzec swojej seksualności, i  stać się ortodoksyjnym chrześcijańskim pastorem. DUŻA I ŚWIETNIE ZAGRANA RZECZ, KTÓRĄ TRZEBA ZOBACZYĆ

 

TVP Kultura godz. 20:20
Annie Hall - komedia, USA 1977, reż. Woody Allen, wyk. Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Sigourney Weaver (93 min)
Dzieło wybitne i jeden z tych filmów, które wziąłbym ze sobą na bezludną wyspę. Woody Allen jako komik, który rozpamiętuje wspólne chwile spędzone z piosenkarką Annie. Prowadzi dialog ze sobą, z nią i z całym rzucającym mu kłody pod nogi życiem. I dzieli się swoimi fobiami, natręctwami, a ona jest po powiewem pięknej, bezpretensjonalnej normalności i naturalności. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

 

TVN godz. 21:55
Legendy ringu (Grudge Match) - komedia, USA 2013, reż. Peter Segal, wyk. Robert De Niro, Sylvester Stallone, Kevin Hart, Alan Arkin (113 min)
Robert De Niro i Sylvester Stallone jako bokserzy na emeryturze, którzy dawno temu rywalizowali na ringu i ciągle mają sobie coś do udowodnienia. Sprytny menedżer namawia ich do powrotu, żeby po trzydziestu latach dokończyli umówioną wtedy walkę. BEZ EUFORII NIESTETY.

TVP Kultura godz. 22:10
Pieśń weselna (Le chant des mariées) - dramat obyczajowy, Francja/Tunezja 2008, reż. Karin Albou, wyk. Lizzie Brocheré, Najib Oudghiri, Simon Abkarian, Olympe Borval (100 min)
Tunezja w latach 40. słusznie minionego wieku. W niewielkim mieście zgodnie żyją sobie zgodnie Żydzi i Muzułmanie. I zgodnie przyjaźnią się nastolatki Nour i Myriam. Ale i ta przyjaźń i ogólna zgoda na wielką wystawiona zostaje próbę gdy przychodzą zbrojnie Niemcy i zaczynają prześladowania ludności żydowskiej. TRUDNA SPRAWA.

TVP 2 godz. 22:35
Licencja na zabijanie (Licence to Kill) - film sensacyjny, Wielka Brytania 1989, reż. John Glen, wyk. Timothy Dalton, Carey Löwell, Robert Davi, Talisa Soto (128 min)
Siedemnasty Bond, który tym razem załatwia prywatne porachunki, i tropi dilerów narkotyków, a zwłaszcza ich szefa, który zlecił zabójstwo agentowego przyjaciela i żony jego. BOND JAK BOND, DLA MNIE ŚREDNI.

TVP 2 godz. 00:55
Być jak Stanley Kubrick (Colour Me Kubrick) - komediodramat, Francja/Wielka Brytania 2005, reż. Brian W. Cook, wyk. John Malkovich, Tom Allen, Scott Baker, Nick Barber (83 min)
Oparta na faktach historia londyńskiego oszusta, który w latach 1998-99 podszywał się pod wybitnego reżysera Stanleya Kubricka i odnosił na tym polu spore sukcesy. DOBRA ROBOTA.

 

SERIAL

Canal+ godz. 21:00
Mr. Robot 2 - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Rami Malek, Carly Chaikin, Portia Doubleday, Martin Wallström (39+49 min)
Premiera w telewizorze. Drugi sezon rozpoczyna się miesiąc po ataku zwanym Five/Nine, kiedy życie głównego bohatera zmienia się diametralnie. Zresztą podobnie jak relacje między bohaterami. Jest zdrada, jest przyjaźń i zaufanie. Rzeczywistość się zmienia, ale nie oznacza to, że wszystko będzie dobrze. Przeciwnie. Więcej, plus wprowadzenie w treść i sens znajdziecie pod linkiem w moim osobnym tekście. WARTO ZNAĆ.  http://www.wtelewizji.pl/mr-robot-2-premiera#.V74uQylkj4Y

Comedy Central Family godz. 22:00
Selfie - serial komediowy, USA 2014, wyk. Karen Gillan, John Cho, Allyn Rachel, Da'Vine Joy Randolph (22 min)
Niezła zabawa. Rzecz o tym jak pewna maniaczka mediów społecznościowych po wpadce, której zapis wideo wylądował w sieci, chcąc ratować swoją reputację zatrudnia eksperta od marketingu, żeby zrobił jej tę reputację pomógł odbudować. MOŻNA SIĘ ROZERWAĆ. TROCHĘ

 

FOX godz. 22:00
Miasteczko Wayward Pines 2 (Wayward Pines 2) - serial sensacyjny, USA 2015, wyk. Siobhan Fallon Hogan, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Hope Davis (60 min)
Premiera w telewizorze, czyli druga seria niegłupiego serialu o komplikujących się sytuacjach w miasteczku. Nie znam tej serii, bo nie wciągnęła mnie seria pierwsza, ale podobno tym razem będzie lepiej. A dla tych, którym się seria pierwsza podobała, jeszcze lepsza. Wg. matprasów, w tej serii pytania są takie: Czy nowe pokolenie podoła wyzwaniom postawionym im przez poprzednią generację? I kak młodzi mieszkańcy miasteczka poradzą sobie z presją zaludnienia ostatniej osady na Ziemi? Serial oparty jest na bestsellerowej trylogii Blake’a Croucha. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00
Hollywood rusza na wojnę. 1939-1945 (The Hollywood War: 1939-1945) - film dokumentalny, Francja 2012, reż. Michel Viotte (3x50 min)
Wszystkie trzy części znakomitego dokumentu pokazującego, w jaki sposób Hollywood, w odpowiedzi na apel prezydenta Roosevelta, walczyło z nazizmem z pomocą największych gwiazd i taśmy filmowej. Tylko daty w tytule trochę mieszają w głowie. Bo tak naprawdę zaczyna się jeszcze przed rokiem 1936, a kończy w 1946 roku. Poza tym świetna robota, dużo faktów. I od razu wyjaśniam, to nie jest tylko o wojennych filmach, które powstawały naonczas w Hollywood. To jest o ludziach, ale za to świetnie wykorzystano materiały archiwalne. BARDZO POLECAM.

TVP Kultura godz. 00:30
Naga prawda o pośladkach (Face cachee des feses) - film dokumentalny, Francja 2009, reż. Caroline Pochon, Allan Rothschild (52 min)
Rzecz o pośladkach w historii sztuki. Twórca stara się odpowiedzieć na pytania: czym są pośladki i jakie pragnienia budzą? Przygląda się im z różnych stron, od tej estetycznej i tej politycznej. Narracja poprowadzona zabawnie, ale ze sporą ilością przykładów i teorii na poparcie różnych tez. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ I CIEKAWOŚĆ SPORA.