Program TV na dziś: kultowe "Szczęki" Stevena Spielberga [POLECAJ TV - 29.08.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 29.08

Spoza listy dorzucę jeszcze dwie informacje. Takie oto, że w TVN o godz. 20:55 ostatni na szczęście odcinek głupiego do strasznie programu „Projekt Lady”, a w AXN Black od godz. 21:05   od nowa seriale „Oficer” (godz. 21:05) i „Glina” (godz. 22:10). Reszta, czyli rzeczy najważniejsze są na liście.

Jutro Polecaj kolejny, a dzisiaj życzę dobrego poniedziałku.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:30
Inka 1946 - sztuka Wojciecha Tomczyka, Polska 2006, reż. Natalia Koryncka-Gruz, wyk. Karolina Kominek-Skuratowicz, Lech Mackiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Podsiadlik (84 min)
Wczoraj ją pochowano, dzisiaj możemy sobie przypomnieć sztukę o niej. Danuta Siedzikówna, pseudonim "Inka" została żołnierzem Armii Krajowej w 1943 r. Miała wtedy piętnaście lat. Działała w konspiracji na Białostocczyźnie, a po wojnie pozostała w podziemiu. Akcja rozgrywa się w dwóch planach. Pierwszy to sceny przesłuchań, obrzucanie obelgami przez żony milicjantów, którzy zginęli w walkach z partyzantami. Ale ważna jest również ta część, która dzieje się w dzisiejszym Sopocie, i z dzisiejszej perspektywy. Bardzo potrzebny spektakl, i dobrze, że TVP przypomina go właśnie dzisiaj. WYPADA, TRZEBA ZNAĆ.

 

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00
Bardzo długie zaręczyny (Un long dimanche de fiançailles) - melodramat, USA/Francja 2004, reż. Jean-Pierre Jeunet, wyk. Audrey Tautou, Gaspard Ulliel, Jean-Pierre Becker, Dominique Bettenfeld (128 min)
Z historią w tle dzieje się ten film. Gdy I wojna światowa kończy się wreszcie, pewna kobieta uparcie nie chce przyjąć do wiadomości, że jej narzeczony zginął na froncie, więc wbrew rozsądkowi i wszystkim, którzy radzą jej pogodzić się rzeczywistością postanawia ukochanego odnaleźć. Audrey Tautou bardzo dobrze, film DO WZRUSZEŃ

TV Puls godz. 20:00
Szczęki (Jaws) - thriller, USA 1975, reż. Steven Spielberg, wyk. Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary (124 min)
Dzisiaj, kiedy rekiny latają, przekopują się kanałami do centrów miast, mają po głów kilka, albo skórę odporną na armatnie kule i w ogóle są już zwykle megalodonami, a nie zwykłą rybą z ostrymi zębami, nikogo już "Szczęki" nie przestraszą, ale to pozycja klasyczna. I pod przewodem Spielberga, i w obsadzie zacnej. WYPADA ZNAĆ.

Cinemax godz. 20:00
Niewidoczni (Dirty Pretty Things) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania 2002, reż. Stephen Frears, wyk. Chiwetel Ejiofor, Audrey Tautou, Sergi López, Sophie Okonedo (93 min)
Nigeryjczyk Okwe pracuje jako portier w eleganckim hotelu Baltic. Pewnego razu w toalecie znajduje ludzkie serce. Wkrótce okazuje się, że właściciel hotelu handluje ludzkimi organami. DUŻA RZECZ

Ale kino+ godz. 20:10
Stare grzechy mają długie cienie (La isla minima) - dramat kryminalny, Hiszpania 2014, reż. Alberto Rodriguez, wyk. Javier Gutiérrez, Raul Arévalo, Maria Varod, Perico Cervantes (105 min)
Premiera w telewizorze. Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy film hiszpański 2015 roku, czyli mroczny, a nawet bardzo mroczny kryminał z hiszpańskiej prowincji i z politycznym drugim dnem. A sprawa dotyczy mordercy młodych kobiet. A lokalesi nie zamierzają współpracować z obcymi, którzy sprawę chcą wyjaśnić. KINO MOCNE

 

Polsat godz. 20:10
Anioły i demony (Angels & Demons) - thriller, USA 2009, reż. Ron Howard, wyk. Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgard (138 min)
Nudna, ale za to strasznie długa kontynuacja "Kodu da Vinci". Tym razem pan profesor musi rozpoznać wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka, co oczywiście okazuje się bardzo tajemnicze i ma związek z Biblią i jej sekretami. BYŁ PRZEBÓJ, ALE NIE WIEM CZEMU.

TNT godz. 21:00
Krokodyl Dundee (Crocodile Dundee) - komedia przygodowa, Australia 1986, reż. Peter Faiman, wyk. Paul Hogan, Linda Kozlowski, John Meillon, David Gulpilil (120 min)
Jedna z moich ulubionych bezpretensjonalnych komedii sprzed lat. Dziennikarka robi reportaż o Australijczyku panu Dundeem, który ponoć uszedł z życiem w walce z wielkim krokodylem. A zafascynowana nim zaprasza go potem do Nowego Jorku ku naszemu szczeremu rozbawieniu. DLA WYTCHNIENIA I UŚMIECHU.

FilmBox godz. 21:00
Moja lista osób do odstrzału (Hit List) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Minh Collins, wyk. Shirly Brener, Joey Lawrence, Andrea Evans, Joseph Lawrence (88 min)
Pani tworzy listę ludzi, którym nie powinni żyć, bo ich nie lubi, albo jest ku temu któryś z miliona powodów. I poznaje przyjemnego młodzieńca, z którym się związuje, a on się nią zachwyca i chce uchylić jej nieba. I nie spodziewa się pani, że ów jest zawodowym zabójcą. A tym bardziej nie przypuszczała, że kiedy ów znajdzie jej listę, może chcieć spełnić wyrażone w niej jej życzenia. TAKIE SOBIE, ALE MOŻNA

Canal+ godz. 21:00
Śnieżna śmierć (Numb) - thriller, Kanada 2015, reż. Jason R. Goode, wyk. Jamie Bamber, Marie Avgeropoulos, Aleks Paunovic, Stefanie von Pfetten (90 min)
Premiera w telewizorze. Bardzo średni film o parze, która zdobywa GPS mający prowadzić do zakopanego pod śniegiem skradzionego wcześniej złota. Muszą współpracować z inną parą, a im bliżej jest złotego szczęścia, tym sprawa zaczyna się robić coraz bardziej przykra. KRZYWDY NIE ROBI, ALE ŚREDNIO JEST BARDZO

TVP 2 godz. 21:50
Co się zdarzyło w Las Vegas (What Happens in Vegas...) - komedia romantyczna, USA 2008, reż. Tom Vaughan, wyk. Cameron Diaz, Ashton Kutcher, Rob Corddry, Lake Bell (95 min)
On i ona, czyli obcy sobie sfrustrowani ludzie wybrali się do Las Vegas, żeby spróbować zebrać się w sobie. Jak wspomniałem, państwo się nie znają, ale hotelowy system komputerowy wiedział lepiej i umieścił ich w jednym pokoju. A z tego wynika kilka zabawnych, choć oczywiście przewidywalnych okoliczności. Bardzo bezpieczne, bardzo sympatyczne i w dobrej obsadzie, więc MOŻNA SIĘ ODDAĆ PRZYJEMNOSĆI

Paramount godz. 22:00
Czułe słówka (Terms of Endearment) - dramat obyczajowy, USA 1983, reż. James L. Brooks, wyk. Shirley MacLaine, Debra Winger, Jack Nicholson, Danny DeVito (132 min)
Rzecz o relacjach i konfliktach między niepokorną, dorastającą córką a starzejącą się, egoistyczną i despotyczną matką. Gdy rzeczona matka dowiaduje się o chorobie córki - a choroba jest poważna - przyjeżdża do córki do szpitala. I muszą znaleźć wspólny język. ŚWIETNIE NAPISANE, ŚWIETNIE ZAGRANE, Z DO REFLEKSJI

Ale kino+ godz. 22:05
Po omacku (Blind) - komediodramat, Norwegia 2014, reż. Eskil Vogt, wyk. Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Vera Vitali, Marius Kolbenstvedt (96 min)
Norweska tragikomedia z 2014 roku, zrealizowana w oparciu o nagrodzony na festiwalu Sundance scenariusza Eskila Vogta. Rzecz o kobiecie, która niegdyś bardzo aktywna, teraz czas spędza czekając na powrót męża z pracy i stara się zapamiętać świat takim jakim go znała, kiedy widziała. Teraz traci wzrok w wyniku choroby, i musi poszukać nowego sensu. Dojrzeć do swojej nowej sytuacji i zacząć życie na nowo. I co ważne, nie jest to cierpiętnicza opowieść. Jest refleksyjna, momentami wzruszająca, ale rewelacyjnie zbilansowana mądrym humorem. TEN FILM POLECAM SZCZEGÓLNIE

Stopklatka TV godz. 22:45
SexiPistols (Bandidas) - western komediowy, Francja/Meksyk/USA 2006, reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg, wyk. Penélope Cruz, Salma Hayek, Steve Zahn, Dwight Yoakam (89 min)
Jest rok 1888 w Meksyku, w którym panuje bezprawie i bezhołowie. I w tych okolicznościach dwie atrakcyjne panie walczą z  systemem napadając na banki i rozdając ich dobra biednym. Jedna robi to z miłości do ludzi i ojczyzny, a druga z zemsty. Rozrywkowe, krzywdy nie robi, ale ZABAWNE UMIARKOWANIE

SERIAL

HBO godz. 20:10
Długa noc (The Night Of) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Steven Zaillian, wyk. John Turturro, Riz Ahmed, Bill Camp, Payman Maadi (95 min)
Oto pochodzący z Pakistanu młodzieniec pożyczoną od ojca taksówką wyruszył w rozrywkowych celach na Manhattan. Do samochodu wsiadła piękna kobieta młoda, i tak zaczął się jego koszmar. Rzecz możecie znać z trochę innej, brytyjskiej wersji, bo to na niej oparta jest ta nowa, amerykańska wersja. Dzisiaj niemal dwugodzinne zakończenie. NAPRAWDĘ WARTO!

TVP Historia godz. 21:35
Czas honoru - serial wojenny, Polska 2008, reż. Michał Kwieciński, Michał Rosa, wyk. Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jan Englert (47 min)
Od nowa raz jeszcze jeden z najlepszych seriali 25-lecia można będzie oglądać od początku, i to w cyklu codziennym. W serii pierwszej nasi dzielni młodzieńcy plus pan Jan Englert (który nota bene po zobaczeniu dalszego ciągu żałował, że kazał się wcześnie uśmiercić) przylatują do okupowanej Warszawy, żeby wesprzeć tutejszy ruch oporu. ŚWIETNA ROBOTA

DOKUMENT

Canal+ Discovery godz. 21:00
Sukces nie zna granic - seria dokumentalna, Polska 2016 (60 min)
Nowa rzecz o polskich emigrantach, którzy postawili wszystko na jedną kartę i udowodnili odnieśli sukces. Niezłe to jest i krzepiące do tego stopnia, że polecam, chociaż prowadzi go Tomasz Kin, którego nie lubię. A mimo to POLECAM.

Planete+ godz. 22:00
Ötzi - kto zabił człowieka lodu (Iceman Autopsy) - film dokumentalny, USA/Włochy 2011, reż. Noel Dockstader, David Murdock, Brando Quilici (51 min)
Zapis autopsji na 5000-letnich szczątkach Ötzi Iceman. Zmumifikowane zwłoki odzyskane w 1991 roku z lodowca we włoskich Alpach ujawniają szczegóły życia w epoce chalkolitu. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ

TVP 1 godz. 22:40
Bagaż strachu - film dokumentalny, Polska 2013, reż. Jerzy Bojanowski (56 min)
W połowie lat 70. ubiegłego wieku z zachodu do Polski został przerzucony prawdopodobnie pierwszy powielacz, który dał początek niezależnemu ruchowi wydawniczemu. CIEKAWOŚĆ

TVP 2 godz. 00:05
Dzieci III Rzeszy. Życie w cieniu ojców - film dokumentalny, Rosja 2012, reż. Tatiana Freidensson, Sergiej Brawerman (52 min)
Synowie zbrodniarzy wojennych - Niklas Frank i Richard von Schirach opowiadają o ojcach. CIEKAWE, ALE ŚREDNIO

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 o godz. 22:45
Bestia z mokradeł (Crocodile 2: Death Swamp) - horror, USA 2002, reż. Gary Jones, wyk. Heidi Lenhart, Chuck Walczak, Jon Sklaroff, Darryl Theirse (89 min)
Uprowadzony przez bandytów samolot rozbija się wśród bagien. Wynajęty tropiciel wyrusza na poszukiwania rozbitków. Ma mało czasu, ponieważ na bagnach żyje niebezpieczna samica krokodyla. I ma na nich apetyt. SMACZNEGO.