Program TV na dziś: premiera "11 minut" Jerzego Skolimowskiego [POLECAJ TV - 4.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 4.09

Zacznę oczywiście od paru słów o tym, co się na listę nie zmieściło. A więc po kolei. W TVP Kultura od godz. 17:15 „Niedziela z... Dorotą Stalińską”, czyli o godz. 18:15 film Agnieszki Holland z roku 1976 „Niedzielne dzieci”, a od godz. 19:40   recital Doroty Stalińskiej z 2016 roku. W Polsacie o godz. 17:50 w ramach Eliminacji do Mistrzostw Świata mecz piłkarski Kazachstan – Polska. Oczywiście na żywo. W TVP 2 o godz. 19:30 magazyn o książkach „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową”, w TVN o godz. 20:00 rozpocznie się nowa edycja kulinarnego show „MasterChef”, w Polsacie o godz. 20:15 w ramach cyklu Kabaret na żywo „Przychodzi baba do lekarza”, na żywo. W TTV o godz. 21:15 rozpocznie się nowy cykl z udziałem lubianego przeze mnie pana Przemysława, czyli „Kossakowski. Być jak...”, a w TVP 1 o godz. 21:25 rozpocznie się trzecia już edycja programu „Rolnik szuka żony 3”, który wciąż cieszy się popularnością niestety.

Przypominam, że jutro znajdziecie tu kolejne wydanie Polecaja TV, a dzisiaj dobrej życzę niedzieli.

FILM

TVN 7 godz. 20:00
Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan) - dramat wojenny, USA 1998, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon, Edward Burns (170 min)
Kapitan John Miller z małym oddziałem kręci się po normandzkim froncie, żeby znaleźć i wyciągnąć z wojny tytułowego szeregowca, żeby po śmierci trzech braci, oszczędzić matce przynajmniej jednego syna. OSCAROWE KINO

Stopklatka TV godz. 20:00
Firma (The Firm) - dramat sensacyjny, USA 1993, reż. Sydney Pollack, wyk. Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman, Gary Busey (148 min)
Historia wzięta z jednej z najpopularniejszych powieści sensacyjnych świata napisanej sprawnie przez pana Johna Grishama. Oto młody prawnik otrzymuje posadę w świetnej kancelarii, ale na własną zgubę odkrywa, że prowadzi ona wątpliwe interesy, a po spotkaniu z agentem FBI będzie musiał dokonać wyboru, który ściąga na niego pasmo nieszczęść. POZYCJA (już) KLASYCZNA

TVP Historia godz. 20:05
Hydrozagadka - komedia, Polska 1970, reż. Andrzej Kondratiuk, wyk. Józef Nowak, Wiesław Michnikowski, Zdzisław Maklakiewicz, Iga Cembrzyńska (70 min)
Najwspanialszy superbohater w historii polskiego kina czyli As staje w obronie nadwiślańskiej ludzkości zagrożonej wyschnięciem za sprawą niecnych knowań naukowca Plamy z pewnym Maharadżą. Wybitne dialogi, jeszcze wybitniejsze epizody aktorskie i popisowa rola Asa, czyli Józefa Nowaka. KONIECZNIE.

TVP 2 godz. 20:05
Igrzyska śmierci (The Hunger Games) - dramat SF, USA 2012, reż. Gary Ross, wyk. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth (137 min)
Ekranizacja pierwszej części bardzo popularnej trylogii powieściowej Suzanne Collins. Jest niedaleka przyszłość, w której USA podzielone są na dwanaście okręgów i raz w roku przedstawiciele tych okręgów spotykają się, by walczyć w krwawej jatce zwanej Igrzyskami Śmierci. Oczywiście wszystko transmituje telewizja. Klasyczna w formie i treści wizja zdeprawowanego i kierowanego przez wąską grupę ludzi świata przyszłości. Rządzonego oczywiście metodą kija i marchewki, z przewagą kija. MOCNE WRAŻENIA I TROCHĘ SENSU

HBO godz. 20:10
11 minut - thriller, Polska/Irlandia 2015, reż. Jerzy Skolimowski, wyk. Richard Dormer, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra (79 min)
Premiera w telewizorze. Mam dużą słabość do filmów pana Skolimowskiego i z nielicznymi wyjątkami, po prostu się nimi zachwycam. Ten należy do tych, które lubię, i przypomnę go sobie z przyjemnością. Chociaż jak to u Skolimowskiego, będzie to przyjemność cokolwiek niejednoznaczna, i skomplikowana. Rzecz jest o ludziach, których życia łączą się w zaskakujący łańcuch zdarzeń w tytułowych 11 minutach. I TO SIĘ OGLĄDA Z CIEKAWOŚCIĄ

 

Canal+ godz. 21:00
Marsjanin (The Martian) - film SF, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Ridley Scott, wyk. Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels (144 min)
Premiera w telewizorze. Oto członkowie marsjańskiej ekspedycji ewakuują się pospiesznie zostawiając na Marsie pana Marka. Ten orientując się, że został sam, stara się przetrwać. Oczywiście sukces jest mało prawdopodobny, ale pan Marek się nie podda. Ale są też ludzie, którzy będą chcieli go uratować. Klaustrofobiczne i nieco przerażające nawet, ale do pomyślenia i DO ZOBACZENIA BARDZO

 

TVP Kultura godz. 21:00
Krzyż żelazny (Cross of Iron) - film wojenny, Jugosławia/Niemcy/Wielka Brytania 1977, reż. Sam Peckinpah, wyk. James Coburn, Maximilian Schell, Senta Berger, James Mason (133 min)
Klasyka refleksyjnego kina wojennego. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Ale zaślepiony ambicją jego przełożony, nie waha się poświęcić życia podkomendnych, aby zdobyć Żelazny Krzyż. WAŻNY FILM

TVP 1 godz. 22:25
Masz talent (One Chance) - film biograficzny, Wielka Brytania/USA 2013, reż. David Frankel, wyk. James Corden, Alexandra Roach, Julie Walters, Colm Meaney (99 min)
Rzecz o pierwszym zwycięzcy pierwszej brytyjskiej edycji „Britain's Got Talent”, który swój sukces wyśpiewał arią „Nessun Dorma”. Nieśmiały gość staje się bohaterem YouTube'a, a jego głos zachwyca cały świat. I tylko nieliczni wiedzą, jak heroicznego wysiłku dokonał, żeby dojść tu gdzie doszedł. NIEZŁA HISTORIA, I FILM DO ZOBACZENIA.

 

TNT godz. 00:05
Noc żywych trupów (Night of the Living Dead) - horror, USA 1968, reż. George A. Romero, wyk. Duane Jones, Judith O'Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman (110 min)
Jedna noc i siedem osób zabarykadowanych w domu na odludziu, którzy toczą dramatyczną walkę o życie z pojawiającymi się zewsząd zombiakami. A tocząc tę dramatyczną walkę o życie, odkrywają powoli swoje prawdziwe oblicza. ABSOLUTNA KLASYKA GATUNKU

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10
Sekret (The Secret) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Nick Murphy, wyk. James Nesbitt, Genevieve O'Reilly, Laura Pyper, Glen Wallace (50 min)
Premiera w telewizorze. Jeden z moich ulubionych brytyjskich aktorów, wyśmienity James Nesbitt w opartym na faktach czteroodcinkowym thrillerze o mrocznej stronie człowieka i jego podatności na zło, które kryje się pod pozorami bogobojności. Oto szanowany mąż i członek społeczności ma romans z szanowaną panią nauczycielką niedzielnej szkółki, i razem decydują się zabić swoich małżonków i przez lata żyją z tym grzechem. ŚWIETNY SCENARIUSZ, MISTRZOWSKA ROBOTA

 

TVP 1 godz. 20:25
Ranczo 10 - serial obyczajowy, Polska 2016, reż. Wojciech Adamczyk, wyk. Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Jacek Kawalec (44 min)
Długo oczekiwana premiera ostatniego już bezapelacyjnie jednego z najlepszych naszych seriali. PO PROSTU POLECAM

HBO 3 godz. 21:00
Banshee 4 (Banshee) - serial sensacyjny, USA 2016, reż. Jonathan Tropper, David Schickler, wyk. Antony Starr, Ivana Milicević, Ulrich Thomsen, Frankie Faison (56 min)
Było już w Cinemax, ale dobrze, że jest raz jeszcze, ponieważ dobre. Imć Lucas Hood, który w wyniku oszustwa został szeryfem prowincjonalnego miasteczka w okolicy zamieszkałej przez amiszów, kontynuuje przestępczą działalność i przy okazji walczy z demonami przeszłości. A scenarzyści żonglują konwencjami, zaskakują rozwiązaniami i nawiązaniami do znanych historii. Odcinków będzie osiem. Z SEZONU NA SEZON CORAZ LEPSZE

TVN godz. 21:30
Na noże - serial obyczajowy, Polska 2016, reż. Łukasz Jaworski, Julia Kolberger, wyk. Wojciech Zieliński, Piotr Stramowski, Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki (45 min)
Premiera w telewizorze. Kolejny kulinarno romantyczno komediowy serial w TVN, więc nie ma się co nad nim rozwodzić. Ale rozrywka łatwa i przyjemna, więc wróżę mu sukces na przyszłość i sympatię tłumu. DO ZOBACZENIA

 

Canal+ Seriale godz. 22:00
Niewierni 2 (Satisfaction 2) - serial obyczajowy, USA 2015, wyk. Matt Passmore, Stephanie Szostak, Blair Redford, Michelle DeShon (2x41 min)
Premiera w telewizorze, czyli kontynuacja serialu o panu, który chce się przekonać dlaczego kobiety tak chętnie korzystają z usług pewnego żigolaka, i czemu w ogóle szukają tego typu emocji. A impulsem do tego jest to, że po 18 latach małżeństwa zorientował się, że jego żona ma właśnie takiego żigolaka. Przejmuje więc telefon tego ogiera z kontaktami do klientek, i podszywa się pod niego. DOBRZE SIĘ OGLĄDA, I DAJE DO MYŚLENIA.

HBO 3 godz. 22:00
Ray Donovan 4 (Ray Donovan IV) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Liev Schreiber, wyk. Jon Voight, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Dash Mihok (48 min)
Premiera piątego, najmocniejszego z dotychczasowych i przełomowego odcinka czwartego sezonu wybitnego serialu obyczajowego z mocnymi elementami sensacji i dramatu, którego bohaterem jest tytułowy pan Ray. Jeszcze niedawno był człowiekiem, który bogatych klientów wyciągał z największych kłopotów. W tym sezonie największe ma jednak on i jego rodzina. Oraz pewien bokser i jego siostra tak piękna jak niebezpieczna. Scenariusz nadal dobry, a aktorsko coraz lepsze i lepsze. BARDZO DOBRA ROBOTA

 

Polsat godz. 22:15
CSI: Cyber - serial kryminalny, USA 2015, reż. Eagle Egilsson, wyk. Patricia Arquette, Peter MacNicol, Charley Koontz, James Van Der Beek (2x42 min)
Z przykrością to piszę, bo miałem nadzieję na coś dobrego, ale to jeden z większych zawodów serialowych poprzedniego sezonu. Spodobał się na świecie na tyle, że telewizja uznała, że dalszy ciąg produkować warto. Kolejna to jest mutacja serii lubianej ciągle „CSI”. Z tym jednak, że w tej miejscem śledztw nie jest miasto, a przestępczość w sieci. NIESTETY MIMO NIEZŁEJ OBSADY, ZDECYDOWANIE BRAKUJE NAPIĘCIA.

 

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 23:50
Alisa w krainie wojny - film dokumentalny, Polska/Ukraina 2015, reż. Liubov Durakova, Alisa Kovalenko (74 min)
Dramatyczna historia młodej dziewczyny, która bierze udział w proteście na Majdanie. Ma 26 lat, i gdy w Kijowie zaczyna się rewolucja, jest studentką szkoły filmowej. I przyglądamy się jej i jej życiu od Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy. DO ZOBACZENIA