Program TV na dziś: Otwarta premiera serialu "Zamęt" albo "Epoka lodowcowa" [POLECAJ TV - 10.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 10.09

Oczywiście zaczynamy od tego, czego z listy się nie dowiecie. I jeszcze spoza listy małe to i małe owo. Zacznę od tego, że w TVP Rozrywka o godz. 19:45 szaleństwo kabaretu Potem z roku 1997, czyli film „Robin Hood - czwarta strzała” do zabawy. W TVP Kultura o godz. 22:00 gala Nagrody Literackiej Gdynia 2016, w TVP 2 od godz. 20:05 pomorskie, małopolskie i świętokrzyskie przesłuchania w ciemno programu „The Voice of Poland 7”, w TVN o godz. 20:00 drugi odcinek nowego sezonu „Mam talent”, w Polsacie o godz. 21:50 drugi odcinek szóstej serii „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, a od godz. 23:15 w TVP 1 na żywo relacja z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio.

Jutro znajdziecie tu kolejny Polecaj TV, a tymczasem przyjemnej soboty życzę.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Sliver - film sensacyjny, USA 1993, reż. Phillip Noyce, wyk. William Baldwin, Sharon Stone, Polly Walker, Tom Berenger (103 min)

Pani Norris przenosi się do luksusowego apartamentu. I jest dobrze, aż dowiaduje się, że poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo, albo - bo i tak być może - została zamordowana. Pani Norris chce sprawę wyświetlić, co OGLĄDA SIĘ CAŁKIEM NIEŹLE, tyle że już po raz tysięczny, a to zapał osłabia.

Ale kino+ godz. 20:10

Strzelec (Le guetteur) - thriller, Francja/Belgia/Włochy 2012, reż. Michele Placido, wyk. Daniel Auteuil, Mathieu Kassovitz, Olivier Gourmet, Francis Renaud (85 min)

Francusko włoskie kino policyjne. Pan komisarz zaraz będzie gotowy żeby aresztować groźny gang, ale na orbicie pojawia się tajemniczy snajper, który zaczyna strzelać do jego policjantów. NIEZŁY KLIMAT, ALE NICZEGO NIE URYWA.

Polsat godz. 20:10

Epoka lodowcowa (Ice Age) - film animowany, USA 2002, reż. Chris Wedge, Carlos Sandanha (81 min)

Powstało z chęci zabawy i dla zabawy powstało. I bawi jak trzeba. Gadatliwy leniwiec Sid i mrukowaty mamut Manny znajdują zagubione ludzkie niemowlę, które postanawiają odstawić rodzicom. A po drodze i przygód, i powodów do śmiechu jest sporo. BARDZO DOBRA ZABAWA (dla rodziny całej).

TVP Kultura godz. 20:20

Czarny koń (Dark Horse) - komediodramat, USA 2011, reż. Todd Solondz, wyk. Jordan Gelber, Selma Blair, Mia Farrow, Justin Bartha (86 min)

Wzruszająca i niosąca pokrzepienie i nadzieję opowieść o facecie po trzydziestce, który wciąż mieszka z rodzicami, ale spotyka kobietę, z którą spróbuje wyrwać się ze swojego świata lęków, przyzwyczajeń i uprzedzeń. Świetna Selma Blair, na którą uwagę Waszą zwracam. A nagrody festiwalowe dodatkową niech będą zachętą. TO SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

TVP 1 godz. 21:25

Dlaczego nie! - komedia romantyczna, Polska 2007, reż. Ryszard Zatorski, wyk. Anna Cieślak, Maciej Zakościelny, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Kot (97 min)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych marzy o pracy w agencji reklamowej. Choć spotykają ją same rozczarowania, nie poddaje się. Wkrótce w jej życiu pojawia Janek - prezes firmy reklamowej. Banalna, przewidywalna historyjka opowiedziana w prosty sposób, ale za to w scenografii bogactwa i wielkiego świata małej Warszafki. BANAŁ, ALE DAJE ODPOCZĄĆ (od myślenia głównie).

TVN 7 godz. 21:25

Vanilla Sky - dramat psychologiczny, USA/Hiszpania 2001, reż. Cameron Crowe, wyk. Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell (136 min)

Młody, przystojny i bogaty mężczyzna masakruje sobie twarz w wypadku samochodowym. Twarz ratuje operacją plastyczną, po której staje się nowym człowiekiem, ale powoli zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem. No, ale to tylko treść, a w tym filmie chyba ważniejsza jest forma. A ta może zachwycać, chociaż czasami bywa trochę pretensjonalnie. Jeden z ważniejszych filmów początku naszego wieku, więc po prostu WYPADA ZNAĆ.

TVP HD godz. 21:50

Edukacja Grace (Girl in Progress) - dramat obyczajowy, USA 2012, reż. Patricia Riggen, wyk. Eva Mendes, Matthew Modine, Cierra Ramirez, Patricia Arquette (89 min)

Nastoletnia Ansiedad postanawia szybko wejść w dorosłość. Wyznacza sobie listę rzeczy do zrobienia, m.in. seks z niewłaściwym chłopakiem i przeżycie tragedii po śmierci kogoś bliskiego. TO SIĘ OGLĄDA.

HBO godz. 22:10

11 minut - thriller, Polska/Irlandia 2015, reż. Jerzy Skolimowski, wyk. Richard Dormer, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra (79 min)

Mam dużą słabość do filmów pana Skolimowskiego i z nielicznymi wyjątkami, po prostu się nimi zachwycam. Ten należy do tych, które lubię, i przypomnę go sobie z przyjemnością. Chociaż jak to u Skolimowskiego, będzie to przyjemność cokolwiek niejednoznaczna, i skomplikowana. Rzecz jest o ludziach, których życia łączą się w zaskakujący łańcuch zdarzeń w tytułowych 11 minutach. I TO SIĘ OGLĄDA Z CIEKAWOŚCIĄ.

 

Stopklatka TV godz. 22:20

Firma (The Firm) - dramat sensacyjny, USA 1993, reż. Sydney Pollack, wyk. Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman, Gary Busey (148 min)

Historia wzięta z jednej z najpopularniejszych powieści sensacyjnych świata napisanej sprawnie przez pana Johna Grishama. Oto młody prawnik otrzymuje posadę w świetnej kancelarii, ale na własną zgubę odkrywa, że prowadzi ona wątpliwe interesy, a po spotkaniu z agentem FBI będzie musiał dokonać wyboru, który ściąga na niego pasmo nieszczęść. POZYCJA (już) KLASYCZNA.

TVP Kultura godz. 23:10

Zły porucznik (Bad Lieutenant) - dramat kryminalny, USA 1992, reż. Abel Ferrara, wyk. Harvey Keitel, Victor Argo, Paul Calderon, Leonard L. Thomas (96 min)

Ballada o twardym człowieku. Keitel gra porucznika policji, człowieka pozbawionego zasad, uzależnionego od narkotyków, alkoholu i hazardu. Gdy w kościele zostaje zgwałcona zakonnica, początkowo obojętny porucznik zaczyna interesować się sprawą. Pod wpływem ofiary, która wybaczyła katom, zdemoralizowany funkcjonariusz doznaje objawienia. NIEŁATWE.

TVP 2 godz. 00:05

Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (Hunger Games: Catching Fire) - dramat SF, USA 2013, reż. Francis Lawrence, wyk. Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Jack Quaid, Taylor St. Clair (140 min)

W pewnym złym państwie raz w roku każdy okręg wybiera jednego chłopca i jedną dziewczynę, którzy mają brać udział w transmitowanym przez telewizję turnieju na śmierć i życie. I o takich to zawodach właśnie bardzo widowiskowo i z czytelnym przesłaniem przeciw tyranii. Sensu w tym jednak niewiele, ale JEST BARDZO EFEKTOWNIE.

TVN 7 godz. 00:10

To nie jest kraj dla starych ludzi (No Country for Old Men) - dramat sensacyjny, USA 2007, reż. Ethan Coen, Joel Coen, wyk. Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson (122 min)

Cztery Oscary. Myśliwy przypadkiem staje się posiadaczem pełnej pieniędzy walizki ludzi handlujących narkotykami. A jego śladem rusza morderca. Ale fabuła jest tu tylko narzędziem. Liczy się forma i przesłanie, o upadku wartości i tradycji. BARDZO TO DOBRE JEST.

TVP Kultura godz. 01:15

Black Mama, White Mama (Black Mama White Mama) - film obyczajowy, USA/Filipiny 1973, reż. Eddie Romero, wyk. Pam Grier, Margaret Markov, Sid Haig, Lynn Borden (87 min)

Kolejny w cyklu filmów spod znaku Blaxploitation, nieskobudżetowych filmów sensacyjnych z lat 70. realizowanych z myślą o afroamerykańskiej widowni i z udziałem afroamerykańskich aktorów. W tym koszmarnym w obrazku i realizacji filmie dwie silne kobiety, biała i czarna, trafiają do filipińskiego więzienia. Oczywiście się nie lubią bardzo, ale kiedy mają okazję, to uciekają, i od teraz muszą współpracować. I ten fantastyczny dźwięk przy ciosach. STRASZNY KICZ, ALE OCZU ODERWAĆ NIE MOŻNA.

 

SERIAL

HBO 3 godz. 20:00

Vinyl - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Martin Scorsese, wyk. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh (109 + 9x55 min)

Jeszcze jedna powtórka, ale tym razem cały sezon za jednym oka i ucha rzutem. Przenosimy się - niemal dosłownie - w lata 70., do czasów narodzin muzyki punkowej, disco i hip-hopu. I w tym świecie poznajemy pana Finestra, który jest szef wytwórni płytowej próbującym odnaleźć się w zmieniającej się dość radykalnie muzycznej rzeczywistości. I ruszamy na niekończącą się imprezę pełną pięknych kobiet, szalonych muzyków i innych przedstawicieli bohemy. SZAŁ MIAŁ BYĆ WIĘKSZY, ALE NIEŹLE SIĘ SŁUCHA I OGLĄDA.

 

Cinemax godz. 20:00

Zamęt (Quarry) (1/8) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Greg Yaitanes, wyk. Jodi Balfour, Peter Mullan, Nikki Amuka-Bird, Damon Herriman (76 min)

Premiera: Serial "Zamęt" to nowa produkcja Cinemax, oparta na bestsellerowej książce Maxa Allana Collinsa. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku. Mac "Quarry" Conway (w tej roli Logan Marshall-Green) wraca z Wietnamu do rodzinnego Memphis. Mężczyzna jest wykończony psychicznie i fizycznie przez wojnę w Wietnamie. Nie może do końca odnaleźć się w rzeczywistości i pogrąża się w autodestrukcji. Nie stroni od używek. Nie do końca tego chcąc, zostaje wciągnięty we współpracę z gangsterami działającymi nad rzeką Missisipi. Za produkcję i reżyserię Zamętu odpowiada laureat Emmy Greg Yaitanes (seriale Doktor House, Banshee). I jeszcze miła niespodziewanka. Otóż odcinek zostanie udostępniony widzom bez abonamentu w ramach odkodowanego weekendu Cinemax i Cinemax2 (10 do 11 września).

 

Kino Polska godz. 20:00

Przygody psa Cywila - serial przygodowy, Polska 1970, reż. Krzysztof Szmagier, wyk. Krzysztof Litwin, Wojciech Pokora, Henryk Bąk, Elżbieta Borkowska (4x30 min)

Jeszcze raz od nowa dla sentymentalnych. Dzisiaj odcinki cztery. A rzecz jest o dzielnym milicyjnym psie, i jego panu, który śladem psa podąża żeby pomagać ludziom. Zaczynamy od szczeniaka, i jest naprawdę zabawnie. Ciekaw jestem czy dzisiejszej dziatwie przypadnie do gustu. Z SENTYMENTU.

DOKUMENT

National Geographic godz. 20:00

11 września: Najdłuższa wojna (9/11: The Longest War) - film dokumentalny, USA 2016 (120 min)

National Geographic godz. 22:00

11 września: Atak na Pentagon (9/11: The Plane That Hit The Pentagon) - film dokumentalny, USA 2016 (60 min)

Premiera dwóch rocznicowych dokumentów, czyli spojrzenie z dystansu na pamiętne zamachy sprzed piętnastu laty. Na wydarzenia poprzedzające ataki i ich następstwa. DO ZOBACZENIA.