TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze
NIEDZIELA 11.09
Czy jest też coś spoza listy? Owszem. W TVP 2 o godz. 19:30 „Myślnik, program z książką w roli głównej”, który warto tym bardziej, że w TVP 1 w tym czasie „Wiadomości”. W TVP Kultura od godz. 17:15 „Niedziela z... Henrykiem Talarem”, czyli najpierw wywiad, potem (godz. 18:10) odcinek seriali „Kawalerki” z 1989, i o godz. 18:50 obyczajowy film z 1985 „Obcy w domu”. W Polsacie o godz. 20:05 kolejny „Kabaret na żywo”, a w TVP 1 o godz. 20:25 kolejny odcinek najnowszego, niestety ostatniego sezonu „Ranczo”. A od godz. 22:55 w „Jedynce” rozpocznie się relacja z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio.
A, i jeszcze oczywiście w TVN o godz. 20:00 drugi odcinek „MasterChef”.
Jutro wrócę z Polecajem poniedziałkowym, a teraz udanej życzę niedzieli.
FILM
TVP HD godz. 20:00
Całujesz jak bóg (Libáš jako Buh) - komedia romantyczna, Czechy 2009, reż. Marie Polednáková, wyk. Kamila Magálová, Oldrich Kaiser, Jiri Bartoška, Nela Boudová (116 min)
Czeska komedia romantyczna, ale niestety bliżej jej do naszych niż brytyjskich. Nauczycielka francuskiego i literatury w liceum przypadkiem poznaje pana Franciszka, któren prostym jest człowiekiem i znajomość ta w burzliwy się przeradza romans. KRZYWDY NIE ROBI.
TVN 7 godz. 20:00
Wyspa (The Island) - thriller SF, USA 2005, reż. Michael Bay, wyk. Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Djimon Hounsou, Sean Bean (136 min)
Mieszkaniec idealnego świata niedalekiej przyszłości odkrywa, że wszystko, co go otacza, jest wielką mistyfikacją, a jemu i jego towarzyszom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. A prawda o tym niby idealnym świecie jest bardzo przykra. Zwłaszcza, że wcale nie taka niemożliwa i w naszej nieodległej przyszłości. WIDOWISKOWE, ALE I DLA PRZESTROGI.
Stopklatka TV godz. 20:00
Znamię (Dragonfly) - dramat obyczajowy, USA/Niemcy 2002, reż. Tom Shadyac, wyk. Kevin Costner, Susanna Thompson, Kathy Bates, Joe Morton (100 min)
Lekarka będąc na misji dobrej woli w Wenezueli, ginie tam w wypadku autobusowym. Ale po pierwsze nie odnaleziono jej ciała, a po drugie jej mąż ma wrażenie wsparte majakami, że ona żyje, więc rusza do Wenezueli by ją znaleźć. NUDA NIESTETY.
Cinemax godz. 20:00
Uczeń (Partisan) - thriller, Australia 2015, reż. Ariel Kleiman, wyk. Vincent Cassel, Florence Mezzara, Esther Blaser-Tokarev, Charlotte Miller (94 min)
Premiera (przypominam, że dzisiaj Cinemax rozkodowany) w telewizorze. Mocne kino, thriller ze spełnionymi artystycznymi ambicjami, którego bohaterem jest jedenastolatek żyjący w komunie, której szef uczy dzieciaki zabijania, a on, ten chłopiec zaczyna się szefowi stawiać, bo nie rozumie czemu ma zostać zabójcą. NIEZŁE TO.
TVP 2 o godz. 20:05
Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (Hunger Games: Catching Fire) - dramat SF, USA 2013, reż. Francis Lawrence, wyk. Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Jack Quaid, Taylor St. Clair (140 min)
W pewnym złym państwie raz w roku każdy okręg wybiera jednego chłopca i jedną dziewczynę, którzy mają brać udział w transmitowanym przez telewizję turnieju na śmierć i życie. I o takich to zawodach właśnie bardzo widowiskowo i z czytelnym przesłaniem przeciw tyranii. Sensu w tym jednak niewiele, ale JEST BARDZO EFEKTOWNIE.
HBO godz. 20:10
Kryptonim U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) - komedia sensacyjna, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Guy Ritchie, wyk. Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki (116 min)
Premiera w telewizorze. W Latach 60. popularny był taki parabondowski serial, czy raczej cykl filmów, w których dwaj agencji CIA i KGB walczyli z potężną organizacją przestępczą U.N.C.L.E., która starała się zdobyć kontrolę nad światem i w ogóle cały czas knuje. Uwielbiałem klimat i komediowy dystans tych filmów, i uwielbiałem Roberta Vaughna w roli głównej. Tej nowej wersji filmowej nie znam, więc nie obiecam Wam, że jest to rzeczy wybitna, ale jeśli w części jest tak przyjemna jak oryginał, to warto przynajmniej spróbować. Znajomi, którym wierzę, mówią że warto, więc JA NA PEWNO DAM SZANSĘ.
TVP Kultura o godz. 20:20
I raz, i dwa (Yi yi) - dramat obyczajowy, Tajwan/Japonia 2000, reż. Edward Yang, wyk. Nien-Jen Wu, Elaine Jin, Issei Ogata, Kelly Lee (173 min)
Nagrodą za reżyserię na festiwalu w Cannes w 2000 r. dla tajwańskiego reżysera Edwarda Yanga. Codzienne trudności i kryzysy na przykładzie życia tajwańskiej rodziny. Od stojącej nad grobem seniorki rodu po 8-letniego młodzieńca. POD REFLEKSJĘ ZDATNE, CHOCIAŻ MOŻE ZNUDZIĆ.
TVP Historia godz. 20:45
Wniebowzięci - komedia obyczajowa, Polska 1973, reż. Andrzej Kondratiuk, wyk. Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Ryszard Narożniak, Ewa Pielach (44 min)
Dwóch warszawskich jegomościów wygrywa w Totka milion, i postanawiają te pieniądze przelatać. Latamy więc z nimi po Polsce i dobrze nam z tym, bo ci dwaj, to duet Maklakiewicz/Himilsbach. DOBRE DO ZOBACZENIA I PODUMANIA POTEM.
Ale kino+ godz. 21:10
Timbuktu - dramat obyczajowy, Francja/Mauretania 2014, reż. Abderrahmane Sissako, wyk. Ibrahim Ahmed, Abel Jafri, Toulou Kiki, Layla Walet Mohamed (106 min)
Kolejny tytuł we wrześniowym cyklu „Kino Mówi: Polityka”. Znakomity i przejmujący dramat, który zdobył m.in. 7 Cezarów 2015, w tym jako najlepszy film roku i nominację do Oscara 2015 w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I każda nagroda zdobyta zasłużenie. Historia jest wstrząsająca, i wybitnie zagrana, chociaż bardzo surowa. Rzecz o społeczności miasta nad rzeką Niger, która w wyniku politycznej zawieruchy, dostaje się pod władzę radykalnego reżimu bezlitosnych dżihadystów. Rzecz jasna w najgorszej sytuacji znajdują się marginalizowane i poniżane kobiety zmuszane do przestrzegania absurdalnych zakazów i stosowania się do obcych im kulturowo nakazów. WAŻNE I DOBRE.
Canal+ godz. 21:30
Nieracjonalny mężczyzna (Irrational Man) - komediodramat, USA 2015, reż. Woody Allen, wyk. Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey, Joe Stapleton (95 min)
Premiera w telewizorze. Woodyego Allena komediodramat mi bliski o tyle, że podzielam w części przypadłość głównego bohatera. A ów jest taplającym się w depresji i zniechęceniu profesorze filozofii, którego z równi pochyłej chce wytrącić młoda dama przedstawiając dość prostą receptę na życie. Prostą, ale taką, która może go wpędzić w jeszcze większe kłopoty ze sobą i światem. DO ZOBACZENIA.
TV 4 godz. 22:05
Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj (In Bruges) - komediodramat, Belgia/Wielka Brytania/USA 2008, reż. Martin McDonagh, wyk. Colin Farrell, Ralph Fiennes, Brendan Gleeson, Zeljko Ivanek (107 min)
Świetne kino, znakomicie zagrane, i ze scenariuszem porywającym. Złoty Glob dla najlepszego aktora dla Colina Farrela, BAFTA za najlepszy scenariusz i nominacja do Oscara za tenże scenariusz. A to nie wszystkie ordery. Oto dwaj płatni zabójcy, partaczą zlecenie i ginie przypadkowa ofiara, chłopiec. Ich szef wpada w histerię, i zsyła ich karnie do Brugii, gdzie mają czas spędzić aż sprawa przycichnie. Panowie za sobą nie przepadają, więc o kłopoty będą na różnych płaszczyznach. ZNAKOMITE.
TV Puls godz. 22:15
Safe House - thriller, USA/RPA 2012, reż. Daniel Espinosa, wyk. Ryan Reynolds, Denzel Washington, Vera Farmiga, Brendan Gleeson (115 min)
Międzynarodowy przestępca, o którego sprawności świadczy wojskowa przeszłość, uznawany jest za największego zdrajcę w historii CIA. Wpada ów w ręce amerykańskich agentów. Ale miejsce, gdzie jest przetrzymywany, zostaje zaatakowane przez najemników i w ataku giną prawie wszyscy. Z życiem uchodzą tylko nasz główny bohater i nieopierzony agent CIA, którzy teraz wspólnie muszą dowiedzieć się, kto chciał ich zabić. A ich śledztwo odkryje oczywiście mroczne sekrety różnych służb. SPRAWNA ROBOTA.
SERIAL
Ale kino+ godz. 20:10
Sekret (The Secret) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Nick Murphy, wyk. James Nesbitt, Genevieve O'Reilly, Laura Pyper, Glen Wallace (45 min)
Premiera drugiej z czterech części znakomitego serialu. Jeden z moich ulubionych brytyjskich aktorów, wyśmienity James Nesbitt w opartym na faktach czteroodcinkowym thrillerze o mrocznej stronie człowieka i jego podatności na zło, które kryje się pod pozorami bogobojności. Oto szanowany mąż i członek społeczności ma romans z szanowaną panią nauczycielką niedzielnej szkółki, i razem decydują się zabić swoich małżonków i przez lata żyją z tym grzechem. ŚWIETNY SCENARIUSZ, MISTRZOWSKA ROBOTA.
BBC HD godz. 20:45
Ojciec Brown (Father Brown) - serial kryminalny, Wielka Brytania 2013, reż. Ian Barber, wyk. Mark Williams, Hugo Speer, Sorcha Cusack, Nancy Carroll (50 min)
Jeszcze raz od początku. Każdy ma swojego kryminalnego księdza, niektóre kraje nawet kilku. Jednym z brytyjskich jest ten właśnie. Już był, ale może ktoś skusi się dzisiaj. W odcinku pierwszym pewien mężczyzna zostaje zamordowany podczas inauguracji kościelnego zegara. I Ksiądz Brown musi znaleźć oczywiście mordercę, a takoż ocalić niewinną kobietę przed śmiercią. A w kolejnych odcinkach kolejne pana ojca kryminalne przygody. Pewnie nie uwierzycie, ale TO JEST BARDZO DOBRE.
TVN godz. 21:30
Na noże - serial obyczajowy, Polska 2016, reż. Łukasz Jaworski, Julia Kolberger, wyk. Wojciech Zieliński, Piotr Stramowski, Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki
Premiera odcinka drugiego. Kolejny kulinarno romantyczno komediowy serial w TVN, więc nie ma się co nad nim rozwodzić. Ale rozrywka łatwa i przyjemna, więc wróżyłem mu sukces, ale okazało się chyba tzw. masowa widownia kupuje to bardzo powoli. ALE KRZYWDY NIE ROBI.
DOKUMENT
History godz. 19.00
102 minuty, które zmieniły Amerykę: 15 lat później (102 Minutes That Changed America: 15th Anniversary) - film dokumentalny, USA (150 min)
Połączone ze sobą w porządku chronologicznym, i słowa komentarza, materiały z ponad stu źródeł, ukazujące minuta po minucie przebieg zamachów z 11 września 2001 r. ROBI WRAŻENIE.
TVP Historia godz. 21:40
Ciemności skryją Ziemię (Night Will Fall) - film dokumentalny, Izrael/Wielka Brytania 2014, reż. André Singer (75 min)
Wyzwalanie niemieckich obozów koncentracyjnych na podstawie materiałów archiwalnych z obozów w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i w Dachau. Plus rozmowy z osobami, które przetrwały i z biorącymi udział w wyzwalaniu byłymi żołnierzami. BOLESNE, ALE WARTO WIEDZIEĆ.