Program TV na dziś: "Niezniszczalni" albo "To nie jest kraj dla starych ludzi" [POLECAJ TV - 12.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 12.09

We wstępie wspomnę oczywiście o kilku rzeczach, których na liście nie znajdziecie. Oto bowiem w TVP 1 o godz. 20:30 zamiast teatru telewizji „Wielki test o zdrowiu”, w którym Macieja Orłosia zastąpi Maciej Kurzajewskim, a w obsadzie, jak w prawie każdym programie TVP, między innymi Anna Popek. W TVP Kultura o godz. 22:50 krótkometrażówka „Kemping” z 2014 roku z Krzysztofem Globiszem. W HBO o godz. 21:50 premiera kolejnego odcinka serialu „Wicedyrektorzy” z Dannym McBridem.

Jutro wracam z Polecajem na wtorek, a dzisiaj miłego życzę poniedziałku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Huragan (The Hurricane) - dramat obyczajowy, USA 1999, reż. Norman Jewison, wyk. Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber (140 min)

Znakomity bokser Rubin „Huragan” Carter został w 1966 roku skazany za morderstwo na podstawie fałszywych zeznań. Przez długie lata bezskutecznie próbował udowodnić swoją niewinność. DENZEL ZJAWISKOWY, FILM MNIEJ.

TVN 7 godz. 20:00

To nie jest kraj dla starych ludzi (No Country for Old Men) - dramat sensacyjny, USA 2007, reż. Ethan Coen, Joel Coen, wyk. Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson (122 min)

Cztery Oscary. Myśliwy przypadkiem staje się posiadaczem pełnej pieniędzy walizki ludzi handlujących narkotykami. A jego śladem rusza morderca. Ale fabuła jest tu tylko narzędziem. Liczy się forma i przesłanie, o upadku wartości i tradycji. BARDZO TO DOBRE JEST.

Cinemax godz. 20:00

Migawka z przyszłości (Time Lapse) - thriller SF, USA 2014, reż. Bradley King, wyk. Danielle Panabaker, Matt O'Leary, George Finn, Amin Joseph (100 min)

Premiera w telewizorze. Trójka przyjaciół znajduje aparat, którym wykonuje zdjęcia zdarzeń mających nastąpić dokładnie 24 godziny później. Wbrew temu co sobie teraz myślicie, to naprawdę niezły film. A i nagród zebrał w świecie kilka. DO ZOBACZENIA.

 

Canal+ Film godz. 20:00

Benek Brawura i czerwone taksówki (Benoit Brisefer: Les taxis rouges) - komedia, Francja 2014, reż. Manuel Pradal, wyk. Gérard Jugnot, Jean Reno, Thierry Lhermitte, Leopold Huet (73 min)

Premiera w telewizorze. Sprawdzona już od dawna opowieść familijnie przyjemna, teraz w aktorskim wydaniu zabawnym. Oto chłopinka, niejaki Benek Brawura dzięki nadludzkiej sile potrafi podnosić bardzo ciężkie przedmioty i skakać aż po chmury. A kiedy jego przyjaciel wpada w kłopoty, nasz Benek rusza z misją ratunkową. DOBRZE SIĘ PATRZY.

 

Polsat godz. 20:10

Niezniszczalni (The Expendables) - film sensacyjny, USA 2010, reż. Sylvester Stallone, wyk. Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren (103 min)

Pierwszy z serii filmów, w których Sylvester Stallone skrzykuje armię filmowych siłaczy emerytów, którzy mocno wybuchowo i z lekkim oka przymrużeniem udowadniają, że mają jeszcze w sobie ogień. WYBUCHOWA ZABAWA.

Paramount godz. 22:00

48 godzin (48 Hrs.) - komedia sensacyjna, USA 1982, reż. Walter Hill, wyk. Eddie Murphy, Nick Nolte, Annette O'Toole, Frank McRae (96 min)

Jeden z wielu zrealizowanych w latach 80. filmów wesoło-kryminalnych opartych na schemacie trudnej przyjaźni dwóch różniących się skrajnie pod każdym względem bohaterów. Pamiętam, że bardzo mi się podobał. Głównie ze względu na duet Nolte-Murphy, w którym iskrzyło w każdej wspólnej scenie. A że film składa się niemal cały z ich wspólnych scen, więc zabawa przednia. Oto twardy i gruboskórny policjant musi współpracować z odsiadującym wyrok kryminalistą. Załatwia mu przepustkę i mają 48 godzin, żeby rozwiązać sprawę. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 22:20

Blitz - film kryminalny, Wielka Brytania/Francja/USA 2011, reż. Elliott Lester, wyk. Jason Statham, Paddy Considine, Aidan Gillen, Zawe Ashton (97 min)

Jason Statham w roli detektywa próbującego aresztować seryjnego mordercę odpowiedzialnego za śmierć wielu funkcjonariuszy brytyjskiej policji. Okazuje się, że zabójcy zależy na rozgłosie - kontaktuje się on z pewnym dziennikarzem i ujawnia szczegóły zbrodni. WYSOKIE NAPIĘCIE.

HBO godz. 22:20

Legenda telewizji (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy) - komedia, USA 2004, reż. Adam McKay, wyk. Will Ferrell, Christina Applegate, Paul Rudd, Steve Carell (95 min)

Słabość mam do niemal wszystkich występujących tu aktorów, więc nie będę nawet próbował silić się na obiektywizm, który zresztą nie jest wiodącą cechą mojego charakteru. Przenosimy się do lat 70. w USA, i do szalonego świata ówczesnej telewizji. KOMPLETNE SZALEŃSTWO. GŁUPIE, ALE BAWI.

TVN godz. 22:30

Lawina (Die Jahrhundertlawine) - film katastroficzny, Niemcy/Francja/Austria/Belgia/Polska 2008, reż. Jörg Lühdorff, wyk. Désirée Nosbusch, Vincent Perez, Aladin Reibel, Wojciech Wysocki (86 min)

Narciarzom w kurorcie w Aplach zagraża lawina. Decyzja o natychmiastowej ewakuacji jest odwlekana, ponieważ wyjazd turystów oznaczałby utratę zysków. TAK SŁABE, ŻE AŻ ŚMIESZNE. ALE CZASU SZKODA.

TVP Kultura godz. 23:45

Patrioci (Les patriotes) - thriller, Francja 1994, reż. Eric Rochant, wyk. Yvan Attal, Richard Masur, Allen Garfield, Yossi Banai (138 min)

Mocna rzecz o trzewiach izraelskich sił specjalnych, czyli Mosadu. Odsłanianie tajników pracy wywiadowczej, metod werbowania agentów, manipulowania ludźmi i zdobywania informacji, a takoż pozbywania się osób niewygodnych lub już niepotrzebnych. Akcja toczy się w wielu państwach, na kilku kontynentach. Ale poza samą akcją, sporo czasu na refleksję. KAWAŁ FILMU.

 

TV 4 godz. 00:00

Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle) - komedia romantyczna, USA 1993, reż. Nora Ephron, wyk. Tom Hanks, Meg Ryan, Ross Malinger, Bill Pullman (105 min)

Kanon komedii romantycznych i jeden z tych filmów, który na zawsze pozostanie przyjemnym wyciskaczem łez. Oto ośmiolatek próbuje wyswatać swojego owdowiałego tatę i dzwoni do radia rozpoczynając bardzo sympatyczną przygodę. CIĄGLE SPRAWIA TĘ SAMĄ PRZYJEMNOŚĆ.

 

SERIAL

BBC HD godz. 20:05

Śmierć pod palmami (Death in Paradise) - serial kryminalny, Wielka Brytania/Francja 2011, reż. Charles Palmer, wyk. Ben Miller, Sara Martins, Danny John-Jules, Gary Carr (55 min)

Jeszcze raz od nowa brytyjski kryminał w odcinkach. Zaczyna się od znalezienia martwego policjanta w zamkniętym pokoju na pięknej wyspie Saint-Marie. Rozpoczyna się śledztwo w okolicznościach, które pana śledczego z Anglii będą zadziwiały zwykle. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Canal+ godz. 21:00

NSU: Brunatni zabójcy (Mitten in Deutschland: NSU): Ofiary. Pamiętajcie o mnie - miniserial kryminalny, Niemcy 2016, reż. Züli Aladag, wyk. Anna Maria Mühe, Albrecht Schuch, Sebastian Urzendowsky, Ben Münchow (95 min)

Premiera. Druga część poświęcona jest ofiarom zamachów i ich życiowym historiom. Jak wyglądało ich życie, jakie były ich ostatnie dni i dlaczego akurat oni znaleźli się na celowniku zabójców? NIEŹLE ZROBIONE.

Ale kino+ godz. 22:40

W pułapce (Ófaro) - serial kryminalny, Islandia 2015-2016, wyk. Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Eggert Sigurdsson, Nina Dögg Filippusdóttir (2x52 min)

Przypomnienie dwuodcinkowego otwarcia rewelacji z Islandii. Mroczna historia, mroczni bohaterowie i tajemnica skryta pod wieloma warstwami śniegu, lodu, i znalezionego ciała, czyli to co w skandynawskich serialach lubimy najbardziej. Tylko jeszcze lepiej. Tytuł przetłumaczono na angielski jako "Trapped", czyli uwięzieni, choć w oryginale to podobno „Nierozpoznany”, ale i to angielskie i polskie tłumaczenie mają sens, bo faktycznie, rzecz dzieje się... w pułapce. Akcja toczy się w miejscowości o wdzięcznej, choć niełatwej do wymówienia nazwie Sey?isfjör?ur, na wschodzie Islandii. W pobliżu miejscowego portu, tuż po przybyciu międzynarodowego promu, odnaleziono okaleczone zwłoki. BARDZO TO JEST DOBRE.

 

DOKUMENT

TVP 1 godz. 22:35

Śniąc o ojczyźnie dalekiej - film dokumentalny, Polska 2016 (30 min)

Michał Szyszkowski urodził się i wychował w północnym Kazachstanie. Skończył studia na Politechnice Gdańskiej. Co znaczy, że udało mu się to, o czym marzą tysiące młodych Polaków mieszkających na wschodzie. I to o nim właśnie. DO ZOBACZENIA.