Program TV na dziś: Legia w Lidze Mistrzów i szalona komedia "Czy leci z nami pilot" [POLECAJ TV - 14.09.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 14.09

Oczywiście na początek rzeczy kilka jeszcze, których na liście nie ma, a na pewno chcecie wiedzieć, że są w telewizji. Oto bowiem w TVP 1 i Canal+ o godz. 20:35 relacja na żywo z meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów Legia Warszawa - Borussia Dortmund. Z tym jednak, że w Canal+ przedmeczowe studio zacznie się już o godz. 19:30, a na innych sportowych kanałach C+ pozostałe dzisiejsze mecze LM.

I z rzeczy mniej ważnych, a jednak zadziwiająco popularnych, w TVN o godz. 21:30 drugi odcinek programu „Azja Express”, w Polsacie od godz. 20:40 „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”, a o godz. 22:05 nowe wydanie „Rinke za kratami”.

Jutro Polecaj na czwartek, a dzisiaj udanej życzę środy.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Bohater i strach (Hero and the Terror) - film sensacyjny, USA 1988, reż. William Tannen, wyk. Chuck Norris, Brynn Thayer, Steve James, Jack O'Halloran (92 min)

Kilka lat temu Chuck Norris złapał groźnego psychopatę, który teraz uciekł na wolność i zabawia się zabijając kobiety. I teraz pan Chuck musi go złapać raz jeszcze. A jak musi, to złapie, nie? W końcu to Chuck Norris, a nie inny Chuck. DLA FANÓW PANA CZAKA.

 

TV Puls godz. 20:00

Elita zabójców (Killer Elite) - film sensacyjny, USA/Australia/Wielka Brytania 2011, reż. Gary McKendry, wyk. Robert De Niro, Jason Statham, Yvonne Strahovski, Clive Owen (116 min)

Pan Danny był kiedyś jednym z najlepszych płatnych zabójców, ale przeszedł na wcześniejszą emeryturę i zamieszkał na odludziu w Australii. Czyli tam, gdzie o odludzie łatwo, ale gdy dociera do niego wieść, że przyjacielowi zagraża niebezpieczeństwo, rusza z misją ratunkową. Rusza bez namysłu, bo nie wie, że jest to część planu mającego wciągnąć go w rozgrywki służb specjalnych. KINO MOCNE.

TVN 7 godz. 20:00

Dziewiąta kompania (9-ja Rota) - dramat wojenny, Rosja/Ukraina/Finlandia 2005, reż. Fiodor Bondarczuk, wyk. Fiodor Bondarczuk, Aleksiej Czadow, Michaił Jewłanow, Iwan Kokorin (130 min)

Jeden z najgłośniejszych - dosłownie również - filmów rosyjskich. Antywojenny choć przy okazji sławiący pamięć żołnierzy, którzy zupełnie bez sensu ginęli w Afganistanie za czasów radzieckich. Jest to krwawa, oparta niestety na faktach opowieść o pewnej jednostce wybitej prawie do nogi w czasie obrony pozycji, która po pierwsze nie miała już żadnego strategicznego znaczenia, a po drugie w imieniu imperium, które właśnie się rozpadało. KINO MOCNE.

HBO godz. 20:10

Kryptonim U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) - komedia sensacyjna, USA/Wielka Brytania 2015, reż. Guy Ritchie, wyk. Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki (115 min)

W Latach 60. popularny był taki parabondowski serial, czy raczej cykl filmów, w których dwaj agencji CIA i KGB walczyli z potężną organizacją przestępczą U.N.C.L.E., która starała się zdobyć kontrolę nad światem i w ogóle cały czas knuje. Uwielbiałem klimat i komediowy dystans tych filmów, i uwielbiałem Roberta Vaughna w roli głównej. Tej nowej wersji filmowej nie znam, więc nie obiecam Wam, że jest to rzeczy wybitna, ale jeśli w części jest tak przyjemna jak oryginał, to warto przynajmniej spróbować. Znajomi, którym wierzę, mówią że warto, więc JA NA PEWNO DAM SZANSĘ.

 

AMC godz. 21:00

Akademia tajemniczych sztuk pięknych (Art School Confidential) - komediodramat, USA 2006, reż. Terry Zwigoff, wyk. Max Minghella, Sophia Myles, John Malkovich, Anjelica Huston (100 min)

Niezły, choć trochę przegięty film o początkującym artyście, który chce być popularny, sławny jak pan Picasso, ale na razie nie może znaleźć własnego stylu. A po drugie koniecznie chce zdobyć przychylność uroczej pani, tyle że ona uwagi nań nie zwraca, więc najpierw musi ją skłonić, żeby w ogóle go zauważyła. I TO JEST NIEZŁE.

 

Comedy Central Family i Paramount godz. 22:00

Czy leci z nami pilot? (Airplane!) - komedia, USA 1980, reż. Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker, wyk. Robert Hays, Peter Graves, Julie Hagerty, Leslie Nielsen (88 min)

Jedna z moich ulubionych pokręconych komedii absurdu i parodii wszystkiego. A do tego z wybitnym epizodem Lloyda Bridgesa, którego w komediowym repertuarze ubóstwiam po prostu. W 1981 r. film dostał nominację do Złotego Globu. FANTASTYCZNA ZABAWA.

Ale kino+ godz. 22:20

Brudny glina (Rampart) - dramat kryminalny, USA 2011, reż. Oren Moverman, wyk. Woody Harrelson, Cynthia Nixon, Anne Heche, Ice Cube (103 min)

Świetny, surowy film Williama Friedkina z Woodym Harrelsonem w roli skorumpowanego, agresywnego i aroganckiego policjanta nadużywającego władzy. Skąd taki bohater? Reżyser przy okazji premiery powiedział, że najlepsi policjanci jakich znał, mogliby spokojnie funkcjonować po drugiej stronie barykady. I trudno się z tym nie zgodzić. Ale pozostaje pytanie, jak cienka jest granica między prawem a bezprawiem? WARTO ZOBACZYĆ.

TVP 2 godz. 22:25

Ja wam pokażę! - film obyczajowy, Polska 2006, reż. Denis Delić, wyk. Grażyna Wolszczak, Cezary Pazura, Anna Prus, Maria Niklińska (113 min)

Wzięta z umysłu, wyobraźni albo doświadczenia Katarzyny Grocholi kontynuacja komediowo romantycznego przeboju. Oto rozwódka Judyta chce wziąć ślub z radiowcem Adamem. Jednak gdy ów wyjeżdża na stypendium do USA, jej córka postanawia wykorzystać ten fakt, by sprowadzić do domu jej odeszłego jakiś czas temu ojca i mieć rodzinę dawną. NO I TO KRZYWDY NIE ROBI.

TVP Kultura godz. 23:10

Spis cudzołożnic - film obyczajowy, Polska 1994, reż. Jerzy Stuhr, wyk. Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Dorota Pomykała, Bożena Adamek (64 min)

Debiut reżyserski Jerzego Stuhra. Komedia o straconych złudzeniach generacji, która wchodziła w dorosłe życie w latach siedemdziesiątych. Na przykładzie pana Gustawa, polonisty na Uniwersytecie Jagiellońskim. ZABAWNE I REFLEKSYJNE.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

W pułapce (Ófaro) - serial kryminalny, Islandia 2015-2016, wyk. Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Eggert Sigurdsson, Nina Dögg Filippusdóttir (52 min)

Premiera trzeciego i czwartego odcinka rewelacji z Islandii. Mroczna historia, mroczni bohaterowie i tajemnica skryta pod wieloma warstwami śniegu, lodu, i znalezionego ciała, czyli to co w skandynawskich serialach lubimy najbardziej. Tylko jeszcze lepiej. Tytuł przetłumaczono na angielski jako "Trapped", czyli uwięzieni, choć w oryginale to podobno „Nierozpoznany”, ale i to angielskie i Polskie tłumaczenie mają sens, bo faktycznie, rzecz dzieje się... w pułapce. Akcja toczy się w miejscowości o wdzięcznej, choć niełatwej do wymówienia nazwie Sey?isfjör?ur, na wschodzie Islandii. W pobliżu miejscowego portu, tuż po przybyciu międzynarodowego promu, odnaleziono okaleczone zwłoki. BARDZO TO JEST DOBRE.

 

Lifetime godz. 21:00

Dziecko Rosemary (Rosemary's Baby) (1) - serial grozy, USA/Francja/Kanada 2014, reż. Agnieszka Holland, wyk. Zoe Saldana, Patrick J. Adams, Carole Bouquet, Christina Cole (4x60 min)

Historia znana, choćby z fenomenalnego filmu Romana Polańskiego, za reżyserię odpowiedzialna wybitna Agnieszka Holland, ale serial cieniutki, oj cieniutki. Jeśli ktoś film widział, to niech nawet nie podchodzi do tego serialu. Jeśli nie, to można zobaczyć, ale satysfakcja też będzie niewielka. Młode małżeństwo wprowadza się do nowego mieszkania, i wokół ciężarnej kobieciny robi się coraz dziwniej. SŁABOŚĆ NIESTETY, SŁABOŚĆ.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Majdan. Rewolucja godności - film dokumentalny, Ukraina/Holandia 2014, reż. Siergiej Łoźnica (128 min)

Wydarzenia na kijowskim Majdanie od października 2013 r. do lutego 2014 r. w archiwalnych materiałach plus analiza dynamiki ówczesnej sytuacji. WARTO SOBIE PRZYPOMNIEĆ.

 

HBO 2 godz. 21:00

Wszystko zostało powiedziane: Gloria Vanderbilt i Anderson Cooper (Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt & Anderson Cooper) - film dokumentalny, USA 2016, reż. Liz Garbus, wyk. Anderson Cooper, Gloria Vanderbilt (104 min)

Gloria Vanderbilt urodziła się w jednej z najbardziej prominentnych amerykańskich rodzin. Ojciec pozostawił jej fundusz powierniczy warty ponad 4 mln dolarów. Życie amerykańskiej artystki, aktorki, ikony stylu i bywalczyni salonów trwa już ponad dziewięćdziesiąt lat. Twórcy filmu pokazują jej historię. A opowieść ciągną wiekowa bohaterka i jej syn. Mówi on o przepychu oraz niewiarygodnym bogactwie, ale też o niewyobrażalnym nieszczęściu, bo jeden z synów pani Glorii w lipcu 1988 roku wyskoczył z okna na 14. piętrze na oczach matki. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22.00

Szkoła chińska i brytyjska - kto lepiej uczy? (The School that Turned Chinese) (1/3) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (51 min)

Rzecz o ciekawym eksperymencie chińsko-brytyjskim. Pięciu nauczycieli z Chin przejmuje pieczę nad edukacją 50 brytyjskich, rozwydrzonych nastolatków. Po czterech tygodniach brytyjski i chiński system edukacji zmierzą się w egzaminie. CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

FilmBox godz. 21:00

Mordercze mrówki (The Hive) - horror, USA 2008, reż. Peter Manus, wyk. Tom Wopat, Kal Weber, Elizabeth Healey, Jessica Reavis (87 min)

To co Łowcy Kiczu lubią najbardziej. Oto naukowiec z zespołem entomologów zostają wezwani do brazylijskiej dżungli, by stawić czoła armii groźnych mrówek. Okazuje się jednak, że akurat te, są niezwykle silne i mają ponadprzeciętną inteligencję. Armia zaczyna rozmnażać się coraz szybciej a wraz z ich liczbą wzrasta jej apetyt na ludzkie mięso. MOMENTAMI ZACHWYCAJĄCE (kiczem oczywiście)

Sci Fi Universal godz. 22:00

Krwiożercze pająki (Camel Spiders) - SF, USA 2011, reż. Jim Wynorski, wyk. Brian Krause, C. Thomas Howell, GiGi Erneta, Diana Terranova (120 min)

Kolejne szalone dzieło pana Wynorskiego, mistrza szaleństwa. Oto mięsożerne pająki z Bliskiego Wschodu nawiedzają Stany, żeby skosztować tutejszego mięska. Oczywiście nie muszę wyjaśniać, że szczególną atencją darzą mięsko ludzkie, prawda? Efekty komputerowe z piekła rodem, fabuła mało istotna, więc OBŁĘD Z POKRĘCONĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.